Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Hardtail Kadro İçin Danışma

selimcan

Aktif Üye
Tepki
179
Selamlar Gürsel ve bilgili diğer arkadaşlar

Yeni bir bisiklet toplamayı planlıyorum.HardTail tipinde olacak xtr/sram
donanımın olacağı kadro hakkında bilgi veya tavsiye rica ediyorum.(Bu kadro
ile 2006 yarış sezonunda yer alacağım)

Carbon - Tıtanium - Al. üçgeninde dayanıklılık + hafiflikte hangi elementin
ön plana çıkması gerekiyor ?

Carbon kadroların çabuk çizildiği ama oldukça hafif ve dayanıklı olduğu

Titaniumların carbon kadar çizilmediği çizilse bile kolay temizlendiği,ancak yurt
dışından getirtilebileceği

Al.ların bunlara göre biraz daha ağırlığı söyleniyor.

Mevcut kadrom 2004 Trek 6500 XT donanımlı.

Şimdiden teşekkürler

Can E.

Scudo
Can abi senin uzun zamandır kadro aradığını biliyorum ama artık forumda bi cevap bulacağız yönlendireceğiz seni inş...Toplamyı düşündüğün bisikleti az çok bildiğim için ilk tavsiyeyi ben yazıyım bari dedim...

İlk olarak bu üçlü içerisinde tamamen titanyum yada tamamen karbondan yapılmış kadroların sürüş esnasındaki tepkileri birbirine çok yakın diyebilirim...Ayrıca bu iki malzemeninde işlemsi öle kolay olmadığı için pahalı olduklarıda ortada zaten.
Titanyumdan yapılan kadrolar o kadar hafif olmuyolar yani sürüşte verdikleri kalite kadar hafif diğiller.Bunun yanı sıra gerçekten çok dayanıklı ve sağlamlar...
Karbon kadrolar güçlendirilmiş karbon liflerinin istenilen kalıplar üzrinde örülüp birleştiricilerle birleştirilmesiyle yada parçalar halinde üretilip yapıştırılarak üretiliyolar...Gerçekten çok sağlamlar yani ve öle ufak çiziklerden etkilenmezler sadece cilaları çizilir ancatabi ama artık o senin şekle verdiğin öneme bağlı..Karbon kadrolarında sürüşte çok güzel darbeyi karşılayan sürüşü yumuşatan bir yapılar var yani yolda akıp gidiyolar...Ayrıca pahalı fiyatlarının karşılığında sürüşteki kalitesi ve hafiflliğiyle titanyumlara göre daha ön plana çıkıyolar...
Al. kadrolar ise günümüz teknolojileri sayesinde çeşitli diğer elementlerle alaşımlanarak gayet dayanıklı ve hafif kadrolar üretilebilmekte.fakat çok iyi seviyedki kaliteli bir alu kadro için verilen parayla üstüne biraz daha para ekleyip en azından karbon olmuyosa bile Hibrit kadroları tercih etmek daha mantıklı...Hibrit kadrolar ise arka çatalları karbondan üretilmiş kadrolar...
Yani bana kalırsa bu üç seçenek içersinde sana en uygun kadro tipi hibrit yada biraz daha masrafa girerek karbon kadro almak olur.Artık tercih sana kalmış..... tabi daha bir sürü tavsiye gelicektir...

Arkadaslar merhaba;

Bende bu konu hakkında yardım isteyen ve selimcan ile hemen hemen aynı durumda olan bir kullanıcıyım.
Uzun zamandır karbon ve ona muadil kadrolar hakkında cesitli yazılar okudum ve gorusler aldım. nihai karar olarakta karbon kadro almak istiyorum fakat bilen arkadasların bu konular hakkında fikir paylaşımına ihtiyacim var..
Suan kullandığım bisikletim trek 6700 ve 17,5 inc, yeni almak istediğim kadro boyu ise 16 inc olmalı. ( boyum 1.71 ) bildiğiniz gibi trek'de bu ebadı bulamıyoruz . Bende farklı marka ve model olabilirliğini konu dışına çıkmadan sizlerle tartışmak isterim. ve piyasada satılan (markasız) karbon kadrolar hakkında bilgisi olan arkadasların bana yardımcı olabileceğini düsünüyorum..

konuyu dağıtmamaya calistiysam da böyle bir durum ortaya ciktiysa kusuruma bakmayın...

tesekkurler
salih

Back