Hanımın Yeni Makinesi "FireEye Burning Enduro"

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Kerryn

Hava kötüydü ben de koruma ekipmanlarımı giymeye üşendim, yoksa small olmasına bakmadan şok ve maşaya kendime göre hava basıp bir test turu atacaktım :D

IMG_5396.JPG
An itibariyle AllMountainStyle Frame Guard da geldi sadece Stealth Black Marsh Guard'ları Bekliyorum

AllMountainStyle Frame Guard uygulamasını da bitirdim görüntüleri de atıyorum.

Pazar da ilk test sürüşünü gerçekleştireceğiz ama arazide değil Eymir Gölü kenarında :)

Hanım daha makineyi ve tepkilerini tanımıyor çünkü.

Scudo

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.517
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Son resimle birlikte çok güzel bir bisiklet olmuş bir bayan için. İyi pedallamalar sizlere.. :kyfmyrn:

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Aazam

Kendi isteğine göre , istediği renklerle dizayn ettik, gerisi ona kalmış artık :) Teşekkürler. Bi marsh guard'lar gelecek bir de dropper seatpost senelerce kullanır sorunsuzca.

@Emre Yönlüer

Hocam seni de everelim diyecem de dertsiz başına dert alma. Evli biri olarak söyleyeceğim şudur.

Evlilik güzel
Bekarlık ise muhteşem :D

Güncelleme 13.09.2017
-------------------------
Bugün bisiklet resmi olarak ilk test sürüşünü gerçekleştirdi.
Yaklaşık 20 km'lik zevkli bir sürüş oldu.
Hanımın bisiklet konusunda fikri şu oldu "Giant ATX ile üzerinden geçerken sarsıldığım tepeciklerden, bununla geçerken sanki düz yolda ilerliyormuş gibi konforlu bir şekilde geçtim :) "
Yani enduro , enduroluğunu yaptı :) Burada 150mm / 150mm çalışma mesafesine sahip bir makineden bahsediyoruz elbette :)
Öncelikle belirtmem gerekiyor, bisikleti toplarken "WTB Speed She" sele almıştık. "Hayatımda kullandığım en rahat sele" sele dedi. (Daha evvel, Selle Italia, Selle Royal ve WTB Silverado - Volt kullanmıştı)
Vites sistemini pek beğendi, Yav bunu nereden değiştiriyoruz diye kızdı ilk başta (Daha evvel hiç Sram kullanmadı çünkü) Shimano kollarına alıştığı için :)
Eski makinesinde 1x9 Acera modeli, 36T önde 34T arkada idi, şimdi 32T önde 42T arkada o nedenle ayakta soluk soluğa çıktığımız yokuşları çıkarken daha gözle görülür şekilde daha az efor sarfetti.
Lastikler ve Frenler zaten daha evvel kullandığımız komponentler oldukları için onlara değinmiyorum. Kendilerini daha evvel kanıtladıkları için onları yazarak zaman harcamayalım.
Maşa Rockshox Revelation RTC3 modeli idi, X-Fusion O2 RL şok ile beraber hanımın ağırlığına uygun hava basıldığı için oldukça ekolayzır şekilde dengeli bir sürüş sergilettiler.
İniş esnasında pedalları eşit konulara almaya henüz tam alışamadığından bugün pedalın yere sürtmüş ama SixPack Racing'in kalın boyası zarar görmemiş :)
Zaman zaman binişlerden sonra gördüğüm artı ve eksileri gene yazarım . Bir kaç foto ekliyorum.

Kendisi oldukça güçlü gördüğünüz gibi 14 Kg bisikleti havaya kaldırabiliyor :)

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.604
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Halilibrahim Allah çiftinizi bozmasın ve Maşaallah diyorum.

• Beğen

Boran Selçuk

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Cube
@Halilibrahim Sibop kapağı müthiş:)..Tebrikler güzel olmuş, elinize sağlık. Bisikletdeki ön ve arka dişli oranları enteresan...E tabii downhill olunca hele birde MTB olunca böyle oluyor....Kazasız günlerde kullanın keyifle...

• Beğen

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
IMG_5747.JPG

Stealth Black Marsh Guard çamurluklar da geldi, 100mm dropper sele borusu hariç bir eksiğimiz kalmadı diyebilirim :) taktıktan sonra fotoğraflarını ekleyeceğim.

• Beğen
Tepkiler: Boran Selçuk

ognsylr

Üye
Tepki
48
İsim
Ogün S.
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Halilibrahim
bayanların, genelde makine diye adlandırdığının, sadece bulaşık ve çamaşır makinesi olmasından dolayı bu görüntü beni ayrıca mutlu etti.
böyle insalara ihtiyaç var :) tebrikler !

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@SAFAK ZKN

Sağolun hocam.

@ognsylr

Benim hanım çok seviyor bisikleti hocam. Pazar günleri millet horul horul uyurken biz sabah 7de kalkıp Eymire turlamaya gidiyoruz sakin sakin dolanıyoruz 21-22km sonra eve dönüp yemek yiyip biraz dinlenip öğleden sonra da ormana dalıyoruz :)

Bir endurocu kadın kolay yetişmiyor ben de bildiğim, dilimin döndüğü kadar teknikleri anlatıyor ve göstermeye çalışıyorum.
Geçen haziran'da iniş yaparken düştüm ve kolum kırıldı omuz birleşme noktasından, ben artık korkar binemez zannediyordum. Gözü kara çıktı :)

Evet arkadaşlar bugün de hafif arazide 10 km kadar sürüş yaptık.
Hanım hızlı gidemediği için henüz bocalıyor ister istemez.
Şimdilik düşmedi en azından :)
Yeni Easton Elciklerini ve Marsh Guard Çamurlarını da taktım.
Elcikler çok güzelmiş, eldivenlerinden hiç kaymıyormuş :D
Renklerini , elciklerin kendisinden çok sevdi sanırım :)
Girdiğimiz arazi koşulları ancak XC makineler i zorlayacağından , Enduro konusunda bir yorum yapamıyorum.
1,60m boya 15" Enduro kadro ve 40mm gidon boğazıyla 680mm gidon tam oturdu diyebilirim.
Cihaza hakimiyette hiç bir sorun yaşamıyor gördüğüm kadarıyla.
Zaman içinde de hafiften cesaretlenirse yanıma kafa dengi bir binici daha buldum demektir :D

:)

Tepki
64
İsim
Bora Adıgüzel
Bisiklet
Bianchi
Cidden mükemmel olmuş. İmrenmemek elde değil.

Bende merak sardım iyice bu downhill/freeride gibi dallara bakalım.

İyi Günler =)

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@ihsan Geylan
@ihsan Geylan

Sağolasın hocam makineyle ilgili muhtemelen son parça güncellemesini de yaptım ve bitti diyebilirim.

@Bora Adıgüzel@Bora Adıgüzel

Hocam pahalı ve ister istemez doğası gerekli masrafı diğer bisiklet disiplinlerine göre çok olan bir hobi bu. Bütçe kısıtlı ise keyfinizi kaçırabilir.

---------------------------------------
Güncelleme :

Sele borusunu Rockshox Reberb Stealth 2017 , Frenleri de 2017 4 Piston Avid Code R ile değiştirdim. Artık tüm bileşenleri ile tam bir Enduro oldu

__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Güncelleme 19.06.2017
Evet bu konuyu unuttum güncellemeyi tabi :)

Hanımın makinesindeki RockShox Revelation RTC3 Solo Air Maşayı satıp Yerine 2015 Fox 34 Float CTD Kashima Aldım.
Kashima'nın CTD ünitesi sökülerek bizzat Mondraker'in dünya Şampiyonu Downhill pilotu Danny Hart'ın kendi maşa ve şoklarına modifiye / bakım yaptırdığı Stendec'in Push Unit'inin takılı olduğu (Bu sayede milimetrik HSC ve LSC ayarları kazanıyor daha fazla hava basıp maşayı kilo ve sürüş stilinize göre daha iyi kişiselleştirebiliyorsunuz.) ve Ingiltere'nin en meşhur maşa / şok servislerinden TF Tuned'in Low Firction Seal'larını taşıyan 160mm'lik modelini taktım.

Şunu söyleyim kendim 180mm 2016 Fox 36 Performans kullanıyorum. Hava damperi olan bacakta ve air spacer'lar ile inanılmaz hassas şekilde ayarlarını yaptım o da kashima gibi çalışmasına rağmen bu maşayı biraz test edince abi biz maşa değil pogo stick kullanıyoruz diyorsunuz. Kendi maşanızdan soğumak istemiyorsanız böyle modifiye edilmiş bir maşayı test etmeyin derim. :D

Maşa'nın piyasa fiyatı zaten 4000 TL civarında, temiz ikinci el bulursanız 3000 TL'ye alınabiliyor. Bir de yapılan işlem için servise 250 Sterlin + Kargo (100 Sterlin git gel ücreti) ödüyorsunuz bu da TL olarak 1500 TL yapıyor.

Yani maşayı ikinci el alırsanız 4500, sıfır alrsanız da 5500 TL gibi bir rakama tekabül ediyor diyebiliriz. biraz da fotoğraf ve video atayım.

Güncelleme 14.08.2017

Konuyu son güncelleyeli 2 ay olmuş neredeyse.
Kısaca özetleyecek olursam.
Elciklerini sevmediği için yeni elcik istedi eşim.
Pedallarını defalarca kullandığımız ve memnun kaldığımız
Sixpack Racing markasının "M-Trix Grips" model elciklerinden aldık. Hafta sonu arazide 2 gün test etti.
"Titreşimleri çok daha iyi emiyor ve kavraması da hiç fena değil dedi" ( Bu iyi demek oluyor :) )

Şokunu da maşasıyla takım olması için "Fox Suspension Float Kashima CTD" ile değiştirdim.
Zaten ne kalitesini ne de fonksiyonlarını tartışmaya gerek olmadığını düşünüyorum.
Şok üzerinde toplam 3 ayrı ayar kolu ile yapılan 8 farklı ayar bulunuyor.
Mavi Büyük Kol ile "C" "T" ve "D" modlarını değiştirerek
Climb - Trail ve Descent şeklinde 3 mod ile arazide, Tırmanış, Tam iniş ve pedallama modlarından birini seçebiliyorsunuz.
Kırmızı ayar valfini sağ ve sol yönlerde çevirerek "+" ve "-" rebound için ayar yapabiliyorsunuz.
Siyah olan kolu ise "1" "2" ve "3" dereceli sertlik ayarı ile ayarlayıp "Climb" mod esnasındaki compression'u ayarlıyorsunuz.
CTD maşa ve şoklarda tam bir kilit modu bulunmuyor, foxun kendisi de Climb mod için "Rotate the blue CTD lever fully clockwise to set the shock in Climb mode. Climb mode is a very firm low-speed compression setting (not designed to be a solid lockout). This setting is most useful for climbing and sprinting." şeklinde yazmış kullanım kılavuzuna.
Taş gibi kilitlenmiyor ancak hissedilir şekilde bir sertlik sağlayıp hem tırmanış hem de seri seri pedallamak için sprint attığınızda oldukça verimliliği arttıran bir ayar.

Trail modu için ise "Rotate the blue CTD lever to the middle setting to set the shock in Trail mode. Trail mode offers less compression damping than Climb mode. Use this setting when pedaling on undulating terrain, and for preventing excessive travel in technical riding situations (such as low-speed drops). Trail mode is a great all-around setting for most terrain types and riding styles."

Zaten aldığımız model "RTM" yani Rebound Tune Medium. Bunlar tam trail için üretilmiş kalbur üstü şoklar. Hanım 52 KG ağırlığında ve %20 sağ ile ufak tefek tümsekler (40-50 cm) ya da gene 1 metrelik rampa - drop'lardan inmek için ideal ki kendisi de zaten EWS'de yarışan pro bir sporcu değil :) Yani oldukça yeterli ve konforlu.

Zaman içinde bir değişiklik ya da eklenecek yorumum olursa gene sizlere burada iletiyor olacağım.

Saru

Aktif Üye
Tepki
194
Bisiklet
b'Twin
Bende istirem bende! :koptum:

Çok eğlenceli duruyor enduro bisikletler ama kesin ağızı yüzü dağıtırım diye korkuyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@Saru

Hocam fullface düşüşlerde baya koruyoru arazide. Ben de hanım da düştük kaç kere suratta problem yok :D

@Hüseyin Odabaş

Daha sevimlisini topla hocam da sevmeye geliriz :p:p:komik:

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
(link) 'de en son cevap yazmışım konuya. "Bisiklet sporuna 49 yıllığına ara veriyorum arkadaşlar bu görüntünün ardından" yazmıştım şakasına ama daha önce 2 ameliyat olduğum sol dizim uzun zamandır sorun çıkarıyordu, en sonunda "-abi ben sal" dediği için cidden bisikleti bırakmak zorunda kaldım. 1 kez daha ameliyat olmam lazım ama erteleyebildiğim kadar ertelemek istiyorum zira gene tekrarlayacak biliyorum.

Kasım 2018'de binmek için özenle topladığım Specialized Enduro'mu satmıştım. Sonra 2 teker 2 tekerdir diyerek 2013 model bir CRF 250L alarak uzun zamandır ara verdiğim motosiklete tekrar başladım, 4000 km kadar sürdükten sonra Mart 2019'da 2017 Model bir Kawasaki Versys KLE650 alıp 12.500 KM'de kadar da ona bindim. O arada yanına bir de Sıfır 2019 Tracer 900 aldım. Tracer'a binince Versys'e tekrar binmek istemedim açıkçası ve 15 şubat 2020'de Versys'i Ankara'dan bir arkadaşıma verdim. Covid-19 nedeniyle de pek dışarı çıkamadığım için Tracer henüz 3500 KM'de. Bisiklete de motora da binerken hiç tatlı su binicisi olmadım. Yağmur - Kar - Çamur içinde keyif alarak bindim. Araziden uzak olmak beni üzüyor çok da özlüyorum ancak kırıklarım, çıkıklarım, eklemlerim 36 yılın sonunda yorgun. Gençken biraz daha hor kullansaydım belki diyeceğim ama sanmıyorum , gene o günlere dönsem gene böyle hunharca binerdim :D gayet güldük - eğlendik herşey vaktinde güzel. Bu arada bu konu başlığındaki bisiklet de uzun zamandır atölye'de yatıyordu. Hanım da ben de satmaya kıyamıyorduk ama en azından binen birinin altında olması gerektiği için gene Ankara'dan hakkını verecek genç bir kardeşimize verdim. Tüm koruma ekipmanlarımı da malum siteye ilana koydum peyderpey satılıyorlar. Zaman zaman e-mail bildirimleri gelince girip bakıyorum buralara da. Kendinize dikkat edin.

224898 dosyayı görüntüle
Ekran Alıntısı.PNG
6.JPG
Ekrann Alıntısı.PNG
Ekrannn Alıntısı.PNG

Bu da yeni sahibi almaya gelirken çektiğim son resmi FireEye'ın

2020-04-01 14-29-42.JPG