Hangisiyle Antrenman Yapmalıyız? Roller vs Trainer

Scudo

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
@scottrek

Ben de şuan trainer ile antrenman yapmaktayım (Tacx Blue Motion) ve elite arion digital smart modeline geçiş yapmayı düşünüyorum , bisiklet üstündeki dengemin zayıf olduğunu düşünüyorum bunu da geliştirmek istiyorum , güç eğrisi de gayet yüksek ve benim için yeterli , interaktif olarak maximum trainer gibi uygulamalarla da kullanabiliyorum sanırım ( Trainerda onu kullanıyorum çok memnunum) ama model ile ilgili pek bir bilgiye ulaşamadım sahip olan veya görmüş denemiş birileri var mıdır aramızda ?

Ve tacx blue motion trainerımın hız sensörüyle yaptığı güç hesabının da çok yanlış olduğunu düşünüyorum ki 67 kg iken 360 w ftp hesaplıyor , internetteki incelemelerde elite rollerın güç hesabı gerçekten çok tutarlı olduğu gözüküyor.

• Beğen
Tepkiler: Arkockutay
Tepki
105
Bisiklet
Lapierre
Arkadaşlar aranızda Elite Arione Dijital Smart B + kullanan var mı merak ettim varsa bana ulaşşsın lütfen bilgi paylaşımı yapalım :)

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.678
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Merhabalar. Ben evde sadece düşük nabızlı fakat hacimli (mesela 145 nabızla 2 saatlik) antremanlar yapmak istiyorum. Güç vs. Falan değil. Sadece dayanıklılık antremanı. Acaba roller bunun için yeterli olur my?

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.117
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Videoyu da izledim,mesajları da okudum ama yine de konuyu canlandırayım.
Kışın düzenli olarak sürüş yapmak için gravel ile kullanmak için roller ve trainer arasında kaldım.
Roller daha basit ama kullanımı zor gibi duruyor. Trainer ise bisiklete bağlamalı olduğu için biraz daha uğraştırıcı ama kullanımı daha rahat.
Bu ikisini de normal lastik ile süreceğim.
Bu konudaki tecrübelerinizi ve de trainer/roller önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Bütçe de en fazla 1500 TL

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kışın düzenli olarak sürüş yapmak için gravel ile kullanmak için roller ve trainer arasında kaldım.
Roller daha basit ama kullanımı zor gibi duruyor. Trainer ise bisiklete bağlamalı olduğu için biraz daha uğraştırıcı ama kullanımı daha rahat.
Bu konudaki tecrübelerinizi ve de trainer/roller önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Rollerda direnç olayı olmadığından pek antreman modu olmaz gibi. Eğer normal gravel lastikleri ile kullanacaksanız trainer için komşu tepkilerine hazır olun derim. Disk frenli bir bisiklete biniyorsanız sokma milli trainera uygun aparat almanız lazım. Her trainer disk frene uymuyor diye biliyorum. 1500 trainer için düşük roller için orta bir bütçe. Denge koruma gibi getirileri için roller ama dirençli antreman için trainer derim. Maliyet olarak trainer size biraz daha pahalıya patlayacak gibi.

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
935
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Tecrübe etmedim; ama fikrimi paylaşmak isterim. Trainer kullanınca sök tak biraz işi oluyor ama dikkatinizi sürekli canlı tutmak zorunda değilsiniz. Roller'da bütün antrenma boyunca dengenizi sağlamak ve dikkatinizi diri tutmak zorundasınız. Bisiklet sürüş performansı yanısıra çok iyi şekilde dengenizi de geliştiriyorsunuz. Manevra kabiliyeti geliştirme, sırt ve bel kaslarını canlı tutma ve dikkati diri tutma açısından ben alacak olsam roller almayı düşünüyorum. Merak ettiğim birinci konu gürültü meselesi. Roller daha gürültülü ise belki tekrar düşünebilirim. İkinci konu lastiklerin yıpranma durumu. Aynı bisikleti sök tak yapmadan roller'dan alıp yola çıkmanın hiçbir zahmeti yok; ama lastik ömrünü ne kadar etkiler bilemiyorum. Yine de kararım roller yönünde.

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.117
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Rollerda direnç olayı olmadığından pek antreman modu olmaz gibi. Eğer normal gravel lastikleri ile kullanacaksanız trainer için komşu tepkilerine hazır olun derim. Disk frenli bir bisiklete biniyorsanız sokma milli trainera uygun aparat almanız lazım. Her trainer disk frene uymuyor diye biliyorum. 1500 trainer için düşük roller için orta bir bütçe. Denge koruma gibi getirileri için roller ama dirençli antreman için trainer derim. Maliyet olarak trainer size biraz daha pahalıya patlayacak gibi.
Ses sorun değil. Benim sokma mil için aparat amam da lazım o zaman.
Decathlon'un şu trainerına bakıyorum. Bu bütçeye çıkabilirim. (link)

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Burakçım;

1.500 TL'ye kış boyu ancak toplu taşıma araçlarını kullanırsın. O devirler artık eskide kaldı.

Tepki
358
İsim
ferhat
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu traineri disk frenli carraro sportive 226 bisiklet ile herhangi bir ekstra aparat olmadan kullanıyorum.

a.erkan

Forum Demirbaşı
Tepki
789
İsim
Erkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu sıvı dirençli trainerların ne artısı var? Direnç ayarı yok düz yolda gidiyormuş gibi hızlandıkça difenç artıyor. Sanırım ben olsam 1200 tl lik modele bakardım decathlondaki. En azından tırmanış hissi verir sertliği ayarlayınca. Eğer bisikletin üstündeki lastikler iyiyse Geri kalan paraya da çıkma bir jant lastik. Veya hız kadans sensörü

• Beğen
Tepkiler: Burak Altaç

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu sıvı dirençli trainerların ne artısı var? Direnç ayarı yok düz yolda gidiyormuş gibi hızlandıkça difenç artıyor. Sanırım ben olsam 1200 tl lik modele bakardım decathlondaki. En azından tırmanış hissi verir sertliği ayarlayınca. Eğer bisikletin üstündeki lastikler iyiyse Geri kalan paraya da çıkma bir jant lastik. Veya hız kadans sensörü
Smart trainer olmadığı sürece gerçekçi olmuyor. Program hızını düşürüp senin vites değiştirerek daha hızlı pedal çevirmeye mahkum ediyor

a.erkan

Forum Demirbaşı
Tepki
789
İsim
Erkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Smart trainer olmadığı sürece gerçekçi olmuyor. Program hızını düşürüp senin vites değiştirerek daha hızlı pedal çevirmeye mahkum ediyor
Smart farklı bir dünya zaten ya da interaktif her neyse işte. 2 sene normal trainer elite aleno kullandıktan sonra smarta geçince bütün trainer hayatım değişti. Ama üstteki ikisinin arasında ben gene ayarlı olan diyorum.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Smart farklı bir dünya zaten ya da interaktif her neyse işte. 2 sene normal trainer elite aleno kullandıktan sonra smarta geçince bütün trainer hayatım değişti. Ama üstteki ikisinin arasında ben gene ayarlı olan diyorum.
Ayarlı olanda iddialı olup, kendine güvenmen lazım. Mandalı son 2'ye getirip 1 saat antrenman yapacak dirayeti kendinden buluyorsan, ne mutlu.

Fırat İler

Forum Demirbaşı
Tepki
663
İsim
-
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Trainer kullanmadim ama roller tecrubelerimi paylasayim. Yukari arkadasin bahsetti gibi surekli konsantrasyon gerekiyor. Yaklasik 1 senedir aralikli kullaniyorum matarayi yeni alabilmeyi basardim. Eller surekli gidonda. Eger omuzunuzu duvara yaslayabilirseniz, dinlenme su icme ter silme rahat oluyor. Kadans calismalari icin cok faydali. GCN antrenmanlarini guzel tamamlayabiliyorum. Lastik asinma konusuna gelecek olursak, trainerda janti sabitliyorsunuz, yani bisikletin arka tekeri hareket etmiyor, bu lastigin surekli sabit dirence maruz kalmasina neden oluyor bu da asinmayi getiriyor. Rollerda sabit jant olmadigindan ben asinma tespit etmedim. Lastik havasini yuksek tutmak faydali oluyor. Astana almistim ben, metal yuzeyden dolayi lastik metalik renk aliyor yola cikinca geciyor. Ses olayina gelecek olursak silindirler icerisindeki rulmanlar ne kadar sessiz dense de mutlaka surtunme oluyor ve 40km/h hizlara ciktiginizda ses artiyor.

Sonuc olarak, gundelik bisikletinizi evde de kullanacaksaniz roller cok pratik. Al bin seklinde, hic bir ayara gerek yok. Alismak zaman alabilir ama cok uzun bir sure degil. Video antrenmanlari roller uzerinde uygulayabiliyorum beni karsiliyor. Sprint atmadim icin dengemi koruyorum ama 50 km/m ustu kontrollu olmak gerekir. En onemli tavsiye roller veya trainer ne olursa olsun iyi bir vantilator sart. Ben ticari, genis pervaneli aldim cok faydasini goruyorum.

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Problem şurada başlıyor. Evde antrenman yaparken Bilgisayar veya elektronik bir cihaz üzerinden herhangi bir program kullanacak mısınız, kullanmayacak mısınız? Bu sorunun cevabından sonra olay 2 ayrı çizgiye ayrılıyor.

• Beğen
Tepkiler: _Madmexx _

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar smart trainer ve roller kullandım.
Roller alacaksanız bulduğunuz en uygun ürünü alın derim ( ben geçtiğimiz yaz 350 tlye 2. El ürün aldım gayet iyi)
denge için şahane alet, ilk başlarda kullanması problem ama kısa zamanda alışıyorsun.
hani direnç egzersizi vs yapamazsınız deniyor ya doğru ama büyük aynada ve küçük rublede yarım saat sürün emin olun direnç vs aramazsınız (ileri düzey kullanıcı değilseniz)
ben trainer da 1 saat antrenman çok rahat yaparken roller max 45 dk bisiklet üzerinde kalabiliyorum (zamanla illaki gelişir)
trainerin konforu bambaşka geçen kış trainerde antrenman yaparken 2 sezon dizi bitirdim. Ama rollerda bir kez arka lastiğe bakayım dedim... bammmm :) yerdeyim

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.117
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Trainer kullanmadim ama roller tecrubelerimi paylasayim. Yukari arkadasin bahsetti gibi surekli konsantrasyon gerekiyor. Yaklasik 1 senedir aralikli kullaniyorum matarayi yeni alabilmeyi basardim. Eller surekli gidonda. Eger omuzunuzu duvara yaslayabilirseniz, dinlenme su icme ter silme rahat oluyor. Kadans calismalari icin cok faydali. GCN antrenmanlarini guzel tamamlayabiliyorum. Lastik asinma konusuna gelecek olursak, trainerda janti sabitliyorsunuz, yani bisikletin arka tekeri hareket etmiyor, bu lastigin surekli sabit dirence maruz kalmasina neden oluyor bu da asinmayi getiriyor. Rollerda sabit jant olmadigindan ben asinma tespit etmedim. Lastik havasini yuksek tutmak faydali oluyor. Astana almistim ben, metal yuzeyden dolayi lastik metalik renk aliyor yola cikinca geciyor. Ses olayina gelecek olursak silindirler icerisindeki rulmanlar ne kadar sessiz dense de mutlaka surtunme oluyor ve 40km/h hizlara ciktiginizda ses artiyor.

Sonuc olarak, gundelik bisikletinizi evde de kullanacaksaniz roller cok pratik. Al bin seklinde, hic bir ayara gerek yok. Alismak zaman alabilir ama cok uzun bir sure degil. Video antrenmanlari roller uzerinde uygulayabiliyorum beni karsiliyor. Sprint atmadim icin dengemi koruyorum ama 50 km/m ustu kontrollu olmak gerekir. En onemli tavsiye roller veya trainer ne olursa olsun iyi bir vantilator sart. Ben ticari, genis pervaneli aldim cok faydasini goruyorum.
Arkadaşlar smart trainer ve roller kullandım.
Roller alacaksanız bulduğunuz en uygun ürünü alın derim ( ben geçtiğimiz yaz 350 tlye 2. El ürün aldım gayet iyi)
denge için şahane alet, ilk başlarda kullanması problem ama kısa zamanda alışıyorsun.
hani direnç egzersizi vs yapamazsınız deniyor ya doğru ama büyük aynada ve küçük rublede yarım saat sürün emin olun direnç vs aramazsınız (ileri düzey kullanıcı değilseniz)
ben trainer da 1 saat antrenman çok rahat yaparken roller max 45 dk bisiklet üzerinde kalabiliyorum (zamanla illaki gelişir)
trainerin konforu bambaşka geçen kış trainerde antrenman yaparken 2 sezon dizi bitirdim. Ama rollerda bir kez arka lastiğe bakayım dedim... bammmm :) yerdeyim
Güç ve dayanıklılık için değil de yağışlı havalarda boş geçmemiş olmak için kullanacağım. Bir çekincem de şu, trainerlar sokma milli bisikletlere uymuyormuş. Onun için de ayrı bir parça almak gerekiyor. Hiç bunlarla uğraşmayıp,bir tane roller almak mantıklı geliyor bana. Kuru havada zaten dışarıda sürerim,yağmurda da rollerda.

gkonak

Üye
Tepki
59
Kasım 2021 başından beri elite tuo trainer kullanıyorum gravel bisiklet ile, paket içinden sokma mil adaptörü çıktı, my e training yazılımı 1 sene ücretsiz, zwift içinden çıkan kod ile 1 ay ücretsiz, zwift ile gayet eğlenceli kullanıyorum şu anda...
Sesli diyemem çok fazla ses yapmıyor, alttaki komşu duymadığını söyledi antrenmanları. Ama kadro üstüne bi havlu sermeniz şart veya aksesuar olarak satılan ter koruyucu ped... rüzgar ile kurumadığı için tüm ter şapır şapır kadroya iner hatırlatayım :)