Hangi whey protein?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Berk Karaca

bilimsel araştırma niyetine resimli roman okuyorsunuz herhalde... Tıp eğitimi veren itibarlı bir üniversitenin halk sağlığı ile ilgili mecralarına bakma zahmetinde bulunursanız ne kadar boş ve yanıltıcı konuştuğunuzu anlarsanız. ben size bir link önereyim. (link)

Scudo

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@kayhan

Linkte yazdığım paragrafın aksine bir bilgi göremedim? Hatta whey protein ile ilgili hiç bir bilgi göremedim? Araştırma tarzınız bu mudur?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

herkes ingilizce bilmek zorunda değil.. hepsini de çevirmeye üşendim. harvard üniversitesi yayınlamış.. kas geliştirici destekler(hap, toz vesaire) testis kanseri ile bağlı.. sigara kanser bağındaki bağ.. benden bu kadar herksin aklı kendine..

@Berk Karaca
demogoji yapmayalım lütfen burada bilek güreşi yapmıyoruz. bu önemli bir konu kansere kadar götürüyor. sorumlu davranalım. dikkatli ve ihtiyatlı olalım.

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@kayhan

(link)

O zaman buyrun Whey proteinin prostat kanserini önlemede yardımcı olabileceğine değinen bir link. Bu şekilde şüphe ile yaklaşıldığında kırmızı et de birileri tarafından kanser vs. bir sürü hastalıkla ilişkilendiriliyor.

Her şeyin vücuda bir şekilde zararı var. Mesela buğday da doğada yetişirken kendini korumak için lektin diye bir madde üretiyor. Canlılar bol bol yiyemesin, rahatsız olsun diye. Bu madde de insan sağlığına zararlı ama kime sorsanız tam buğday tüketin der. Netten "lectin" diye aratın. Çizgi roman değil, baya baya araştırmalar geliyor önünüze.

Lafın kısası, whey protein sütten çıkmış ak kaşık değil ama ilaç hiç değil. Marketten alıp yediğiniz şeylerden çok farklı değil. Burada önemli olan, muhtemel zararları dışında vücuda ne kadar yarar sağladığı. Fayda-maliyet oranı yani.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Onur Çakmak

SuatYRDGN

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Canyon
@mehmet ulaş
Merhabalar,
İlk başta ilaç değil ek besindir.
Kalp krizi ve yetmezliği gibi saçmalıklar yoktur. Söylediklerim Whey protein için geçerli.
Ben pek et yiyemiyorum o yüzden ek besin alıyorum. Neredeyse 1 yıldır protein+vitamin kullanıyorum.
Kullanmadan önce doktora gitmeniz mutlaka gereklidir.
Yediğin cips içtiğin coca-cola çok daha zararlıdır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Berk Karaca
resimli romandan kastım bu verdiğiniz link. ticari bir link. yanıltmaca şu şekilde; bir kere 2003 senesinde Ohio devlet üniversitesinde yapılan bir araştırmaya dayandığını söylüyor. 12 sene evvel. ikinci olarak araştırmanın hiç bir detayı verilmemiş. kaç kişi üzerinde ne müddette ve hangi bilim adamları tarafından yapılmış yazılmıyor. muhtemelen bu yıllarda bahsi gecen üniversitede içinde protein ve prostat geçen bir araştırma yapılmıştır.. bu ticari sitede eğip büküp kendine yontmuş.

tekrar ediyorum bu konu kansere kadar götürüyor.. insanları özellikle gençleri yönlendirmenin vebali var. eğer ben haklıysam kanser olabilirler. eğer haksız isem biraz çelimsiz kalırlar.

canayaz0734

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Can AYAZ
Bisiklet
Diğer
@kayhan İlgili linkte protein ile ilgili tek satır bu.;

• Protein power – ¼ of your plate:
Fish, chicken, beans, and nuts are all healthy, versatile (link) sources—they can be mixed into salads, and pair well with vegetables on a plate. Limit red meat, and avoid processed meats such as bacon and sausage.F

İşlenmiş protein olan sosis,sucuk gibi gıdalardan uzak durun yazmaktadır.Dahil olmayalım dedim ama yazılanlar görünce cevap vermek istedim.

Arkadaşımızın sorduğu soruya istinaden de @Berk Karaca 'ın dediği gibi;Optimum Gold Standart Whey

• Beğen
Tepkiler: rata

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@kayhan

Webmd gibi bir kaynağa resimli roman dendiğini okuduktan sonra söylenecekler anlamsız ama belirtmek isterim ki sizin whey proteinle alakalı diye verdiğiniz araştırmada, aynı ilk linkinizdeki gibi whey proteinin adı dahi geçmiyor. Supplement diye genellemişler, ne olduğu belli değil. Hatta "androstenedione" kelimesi geçiyor ki, bu bir hormondur. Yani steroiddir. Supplement bile değildir. Vücuda dışarıdan hormon almak bambaşka bir olaydır. Benim linklediğim araştırmada ise açıkça "whey protein" ibaresi mevcuttur. Verilen bilgileri kötüleyerek kendinizi haklı çıkartmaya çalışırken üstünkörü paylaştığınız kaynakların konumuzla alakası yok.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
amerika birleşik devletleri kanunu gereği gıda takviyesi satan firmalar ürünlerinin birleşiminin % 85 i ni açıklamakla yükümlüdür. diğer yüzde 15 belirsizdir..
ne olduğunu bilmediğiniz ŞEY leri içiyorsunuz. artı en itibarlı tıp fakültesi harvard vücut geliştirme takviyeleri ile kanser ilişkisini yayınlıyor. ben sıkıldım benden bu kadar.

1970 li yıllarda zeytinyağının kanser ve kalp krizinin en önemli etkeni olduğu hakkında bir çok araştırma vardı. Margarin yeni çıkmıştı.. sevgili arkadaşlar gelenekselden şaşmayalım... Seyit onbaşı ne marka whey protein kullanıyordu :)

bunlara ek olarak harvard vitamin hapını supplement destek olarak öneriyor. ama protein tozunun lafını bile etmiyor. cahillik işte Webmd okumuyorlar

canayaz0734

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Can AYAZ
Bisiklet
Diğer
@kayhan

a) 1. Dünya savaşında Alman ordusu cephede Whey protein kullanıyordu.Kötü Cephe koşullarında bozulmayan ve askerleri bitkin duruma düşmemesi adına hızlı kana karıştığı o dönemde araştırılmıştır. :)

b) Zeytin yağı kızartıldığı vakit kanserojen oluyor....

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@SuatYRDGN ben dıyduğumu söylüyorum :) affedin koşu yaparken kalp krizi geçirip ölen çok genç insan çıktı televizyona

SuatYRDGN

Üye
Tepki
27
Bisiklet
Canyon
@mehmet ulaş
Ne kullandığını bilemeyiz.
Belki ekstradan başka bir şey kullanıyordu ve o yüzden öldü.
Birde Canan Karatay gibi saçma proflar olduktan sonra saçma sapan bilgiler oluşuyor.

Nefer Seti

Aktif Üye
Tepki
265
İsim
Ömer Çakmak
Bisiklet
Focus
Bugün genç yaşta futbol oynarken kalp krizi geçiren insanlarla ilgili bir konu vardı. Arkadaş bir yerden bakıp son on yılda 27 kişi dedi. Bu konu sanki abartılıyor gibi ..

@srdrmrs bahsettiğiniz sıfır kalorili protein tozları hangi markadır.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Türkiyede nerede satılır bilmiyorum satan yerler varda reklam vermeye gerek yok.

(link)

(link)

türkiyede bu iki markayı gördüm belki yeni gelen vardır ama bilmiyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@canayaz0734
zahmet olmas sa bir kaynak gösterin. ama zagor tommiks örümcek adam dışında

rmznlcck

Üye
Tepki
22
Bisiklet
Salcano
Konu nereden nereye gelmiş arkadaş zararlı mı zararsız mı konusunda değişik sitelerde tonla tartışma varken burada gereksiz bir şekilde tartışmaya girilmemeli bence :) ben hardline whey 3 matrix kullanmıştım kompleks bir ürün ve ayrıca helal sertifikası var tavsiye ederim memnun kalmıştım.

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
@Nefer Seti, @srdrmrs

Sıfır kalorili protein tozu olmaz arkadaşlar. Sıfır karbonhidratlı veya sıfır yağlı olabilir. 1 gr protein zaten 4 kalori. 1 ölçekte 25 gr protein olsa, içinde başka hiç bir şey olmasa dahi 100 kalori eder otomatik olarak. Ki mesela Dymatize ISO-100'ün bir ölçeği 106 kalori.

• Beğen
Tepkiler: rmznlcck

Nefer Seti

Aktif Üye
Tepki
265
İsim
Ömer Çakmak
Bisiklet
Focus
@Berk Karaca O kısma katılıyorum , Neredeyse her şeyde kalori var :). Oradaki tanım karbonhidrat demek ki.

Bu tip protein tozları acaba ne kadar spor yaptıktan sonra gerekli görülebilir ? Mesela haftada 500 km üstü sürenlere mi yoksa herkese mi

canayaz0734

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Can AYAZ
Bisiklet
Diğer
@kayhan Başka bir çizgi roman karakteri varsa oradan göndereyim.Her forumda vardır sizin gibi saygılı insanlar. :)

(link)