Hangi tür bisikleti seçsem?

Tepki
10
Aradaşlar herkese merhabalar.Ben forumunuzda yeniyim.Çocukluktan beri kullanmadığım bisiklete geri dönmeye karar verdim ve araştırma yaparken forumu buldum.İlk sorum ise seçmem gereken bisiklet türü hakkında..

Alacağım bisikleti Yaşadığım şehir İstanbul'da şehiriçi ulaşımı için kullanmk istiyorum (Bazı günler 70-100km kadar)
Fakat yazları uzun şehirler arası hatta belki uluslar arası turlara da çıkmayı düşünebilirim.

(Şehir kullanımı)Dolayısıyla ilk başta bir Şehir/tur bisikleti almayı planlamıştım.Fakat daha sonra bazı araştırmalar sonucunda, sunuçta şehir bisikletini şehirdışı düzensiz zeminlerde kullanamayacağım fakat dağ bisikletini uygun bir yol lastiği yardımıyla da olsa şehir içinde ve ayrıca şehir dışında da rahatça kullanabileceğim söylendi.

Dolayısıyla şu anda çelişkideyim.Sonuçta bir dağ bisileti ile performans olarak şehir içinde şehir bisikleti kadar verim alamayacağımdan çekiniyorum.Bu konudaki fikirleriniz nelerdir?

Bu şartlarda daha ince lastikli bir şehir bisikleti mi almalıyım?
Yoksa bir dağ bisikleti alıp uygun bir asfalt lastiği takarak mı kullanmalıyım?

İlginize Şimdiden teşekkürler.

Scudo

bislet

Daimi Üye
Tepki
229
Şehir bisikleti düzensiz zeminlerde neden kullanılmasın ki?Siz şehir bisikleti ile ince tekerlekli yol bisikletini yani eski tabirle yarış bisikletini karıştırıyor olabilirmisiniz.

Ali ERTURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
354
Bisiklet
Whistle
Dostum öncelikle merhaba.

Ben de senin gibi İstanbul' da yaşıyorum ve ortalama 100 km civarı turlarım oluyor.Öncelikle söyleyeyim ben mtb kullanıcısıyım, şehir/tur bisikleti kullanmıyorum.
Mtb bisikletine dediğin yol lastiği taktıktan sonra şehir içinde tur bisikletlerine göre daha alternatif olacaktır diye düşünüyorum.Neden dersen malum İstanbul' da yaşıyoruz ve katlanmak zorunda olduğumuz trafik sorunu var.İstanbul trafiği.Ne demek istediğimi gayet iyi anlarsın.Trafikte daha atik olabilmek, boşlukları iyi değerlendirmek ve kıvrak olabilmek adına mtb kullanımı çok daha rahattır.Mtb de trafikte daha seri olabilirsiniz..
Belki tur bisikletleri mtb lere göre büyük tekerlekleri ile mtb ye göre daha hızlı olabilir.Ama hybrid bir mtb bence tur bisikletlerine göre daha iyi bir alternatiftir.Hybrid derken yol lastiği takabilir, aynakolu 48 yapabilirsiniz.Ve tur bisikletlerine göre daha hafif olacaklardır.Bu sayede İstanbul' da şehir içinde daha iyi performans alabilirsiniz.26" lastikleri ile rampalarda daha iyi verim alabilirsiniz.
Yine uzun turlarda arkaya takacağınız bir bagaj sizi çok iyi idare edecektir.Tur bisikletlerine göre daha kalın olan jantları yük konusunda daha tatmin edici olacaktır.
Ayrıca bir mtb görünüş olarak baktığınızda bile bence tur bisikletlerine göre çok daha güzeldir.

En azından ben mtb kullanmaktan memnunum.Şehir içi ve uzun turlarda hybrid bir mtb ile herşeyi yapabilirsiniz.Ayrıca araziye bile girebilirsiniz.Ama bir tur bisikleri ile araziye girmek ne denli keyif verecektir, tartışılır..
Size iyi seçimler dilerim.
Selamlar..

hayri77

Üye
Tepki
16
az daha kalın lastikli bir şehir bisikleti nasıl bir düşünce?

Tepki
10
Şehir bisikleti düzensiz zeminlerde neden kullanılmasın ki?Siz şehir bisikleti ile ince tekerlekli yol bisikletini yani eski tabirle yarış bisikletini karıştırıyor olabilirmisiniz.

Yok yol bisikletlerini kastetmiyorum.Yani şehir bisikleti derken bildiğimiz 28 inç tekerlekli Şehir/tur/urban ya da trekking tarzında olan bisikletleri kast ediyorum.Arazide neden kullanamayacağımı bilmiyorum ki zaten konuyu açmamın sebebi bu size danışmak... :)

Dostum öncelikle merhaba.

Ben de senin gibi İstanbul' da yaşıyorum ve ortalama 100 km civarı turlarım oluyor.Öncelikle söyleyeyim ben mtb kullanıcısıyım, şehir/tur bisikleti kullanmıyorum.
Mtb bisikletine dediğin yol lastiği taktıktan sonra şehir içinde tur bisikletlerine göre daha alternatif olacaktır diye düşünüyorum.Neden dersen malum İstanbul' da yaşıyoruz ve katlanmak zorunda olduğumuz trafik sorunu var.İstanbul trafiği.Ne demek istediğimi gayet iyi anlarsın.Trafikte daha atik olabilmek, boşlukları iyi değerlendirmek ve kıvrak olabilmek adına mtb kullanımı çok daha rahattır.Mtb de trafikte daha seri olabilirsiniz..
Belki tur bisikletleri mtb lere göre büyük tekerlekleri ile mtb ye göre daha hızlı olabilir.Ama hybrid bir mtb bence tur bisikletlerine göre daha iyi bir alternatiftir.Hybrid derken yol lastiği takabilir, aynakolu 48 yapabilirsiniz.Ve tur bisikletlerine göre daha hafif olacaklardır.Bu sayede İstanbul' da şehir içinde daha iyi performans alabilirsiniz.26" lastikleri ile rampalarda daha iyi verim alabilirsiniz.
Yine uzun turlarda arkaya takacağınız bir bagaj sizi çok iyi idare edecektir.Tur bisikletlerine göre daha kalın olan jantları yük konusunda daha tatmin edici olacaktır.
Ayrıca bir mtb görünüş olarak baktığınızda bile bence tur bisikletlerine göre çok daha güzeldir.

En azından ben mtb kullanmaktan memnunum.Şehir içi ve uzun turlarda hybrid bir mtb ile herşeyi yapabilirsiniz.Ayrıca araziye bile girebilirsiniz.Ama bir tur bisikleri ile araziye girmek ne denli keyif verecektir, tartışılır..
Size iyi seçimler dilerim.
Selamlar..

Fikirleriniz için çok teşekkür ederim.İstanbul'da yaşayan biri olarak çok yardımcı oldunuz.Peki lastiklerinin kalın olması vs. Yoldaki performansı etkiliyor mu?Ya da ulaşım için daha fazla efor sarf etmek sorunda kalıyor musunuz?

• Beğen
Tepkiler: Ali ERTURAN

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Bende şehir, yol ve mtb olmak üzere 5 tane bisiklet var hepsinide kullanıyorum, tarifinize göre size en uygunu şehir-tur bisikleti olacak kanaatindeyim. Yol da dahil olmak üzere şehir bisikletiyle de kaldırımdan atlanıyor, sanıldığı kadar nazik değiller yani. Mtb ye gelince şehir içerisinde kitleyerek kullanacağınız bir maşanın fazladan 2kg. ağırlığını taşımanın bir alemi yok diye düşünüyorum, ormana dalmadığınız sürece mtb ye ihtiyacınız olmayacaktır, ormanda da mtb nin alternatifi zaten yok.
İnşallah keyifle kullanabileceğiniz bir seçim yaparsınız:)

Ali ERTURAN

Forum Demirbaşı
Tepki
354
Bisiklet
Whistle
@b.özgür KUL

Tabii ki lastikler çok önemli.Bence performansı etkileyen en büyük etmenlerden biri.Sonuçta sürekli çalışan bir parça.Ben de ilk başlarda mtb üzerine kalın lastikler kullanıyordum.26*2,1 di benim lastiklerim.Arazi de neyse de yolda çok aşırı ses yapıyor, çok fazla sürtünmeye maruz kalıyor ve bu nedenden dolayı hızınızı koruyamıyorsunuz.Çok yüksek hızlara çıkmakta zorluk çekiyorsunuz ve çıksanız bile akıcılık olmadığından kısa sürede yavaşlıyorsunuz.Hızınızı korumak istiyorsunuz, bu seferde fazla kasıyor ve daha çabuk yoruluyorsunuz.Bir süre sonra çok da kaliteli olmasa bile Rubena 26*1,75 ebatlı yol lastiklerine geçtim.Arada ki fark muazzam derece de iyiydi.Ne eskisi gibi ses var ne de aşırı şekilde sürtünme.Akıcılık çok iyi derece de artmıştı.Onun da gazı ile daha yeni başlamış olmama rağmen 100 km civarı yol kat ettim.İlk uzun yolumdu bu fakat çok da kasmadı açıkçası.
Bu lastikleri 1 yıl kullandım ve şimdilerde arka lastikte sanırım fazla hava basmaktan dolayı lastik yan telden ayrıldı.Ve acilen bisiklet lazım olduğundan eski lastiklerin tekini takmam gerekti.Yeni lastik alacak param yoktu, öğrenciliğin gözü kör olsun :D İşimi gördü ama en yakın zaman da daha iyi bir yol lastiği almayı planlıyorum.Michelin, Maxxis ya da ucuza bulabilirsem Schwalbe gibi.
Demem o ki bence bir mtb ye yol lastiği takarsak tur bisiklerine göre daha rahat edebiliriz.Hatta bir örnek olarak Kron Tourer marka tur bisikleti kullanan bir abim Kron Xc4000 marka deore komponentli hidrolik frenli bir mtb kullanmaya başladıktan sonra "Rahatlık varmış, tur bisikleti hikaye.Rampalarda boşu boşuna zorlanıyormuşuz." gibisinden anlattı olayı.Bence de haklı yani.Mtb gibisi var mı bee abi :D

Sezer Özdemir

Daimi Üye
Tepki
122
@bislet

Hiç alakası yok dostum %100 doğru genelde şehir bisikletınde sabit maşalar kullanılıyor ! Buda bozuk yollara gıtmıyor gobek olarakda jant seti kadro falan uygun degıl zaten

Dethagorf

Forum Bağımlısı
Tepki
353
MTB bisikleti almak daha akıllıca gibi geliyor, turlara çıkacağım diyorsunuz . Her yol aynı değil. Köstekler olabilir ve ormandan gitmek durumunda kalabilirsiniz diye düşünüyorum almışken MTB alın bana göre .

Ali ERTURAN kardeşim sen de şu benim konuya bak :

(link) :)

ercan günes

Daimi Üye
Tepki
102
Bisiklet
Scott
simdi uzun uzun yazarım lakin acayip bir üşengeclik var üzerimde bende bir adet mtb bir adet düz maşa ci ty bike bulunmakta sorunuzun cewapı kesinlikle city bak ağır araziye veyahut ormanlık alana girmediğim müddetçe mtb nin yüzüne dahi bakmıyorum kaldıki citb bike lar kesinlikle narin bisikletler değillerdir arazidede iş görür yolda bırakmaz lakin sarsıcı keyifli konforsuz olur

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Fazla aşırı hor kullanma, uçmaya kaçmaya, hoplamaya zıplamaya, merdiven inmeye merakınız yoksa seçiminiz city bike dan olsun, city bike seçiminde en önemli unsur (diğer donanım özellikleri hariç) ön maşanın olup olmaması, bu konuda dikkatli olmak lazım :). Bütçeniz ne kadar bilmiyorum ancak yerinizde olsam scott sportster a yönelirdim.

Tepki
270
Bisiklet
Geotech
Ülkelerarası hatta kıtalararası tur yapan bisikletçiler o yolları çoğunlukla 28" tur bisikletleriyle yapıyorlarsa dayanıklılıkları adına pek şüphe duymamak lazım ki yolların çoğu bizim yollarımızdan daha kötü (avrupa ve kuzey amerika turlarını kastetmiyorum)

Yinede amortisörlü bir model düşünüyorsanız;

(link)
(link)

Bu modeller sadece örnek,daha farklı modelleride araştırabilirsiniz...

Tepki
10
Arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Seçimimi fikirlerinizi göz önünde bulundurup yapacağım.İyi akşamlar

Tepki
10
Sonunda şehir/yol bisikleti almaya karar verdim.700-800 lira maksimum fiyatlı ürünlere göz attım da..Marka/model olarak size danışmak istedim.

1.Trek 7.0 390 Euro
2.Sedona 321 500 Dolar
3.Giant CRS3 308 Euro
4.Giant CRS2 350 Euro
5.Merida Crossway TFS100V 490 Dolar

Bu fyatlara göre içlerinden hangisini/neden tavsiye edersiniz?

Tepki
10
Bu arada illa ki bu modeller olacak diye bir şart yok.Başka marka ve modelleri de (berbaerinde tavsiye etme sebepleriniz ile) yazabilirsiniz.Göremediğim bulamadığım başka modeller de olabilir.Şimdiden teşekkürler :)

ercan günes

Daimi Üye
Tepki
102
Bisiklet
Scott
sub 40 da eklenmeli kaçkarda büyük indirimde bilginize

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
bir bisikletçiye asla tek bisiklet yetmez
bende kron xc 1000 var
yol da var (eski)

gözüm hala sedona 321de
tek sorunu amortisörü yoktur

kullananlar acaip keyif aldıklarını ifade ediyorlar

26 cant sıkıntı oluşturuyor

dağ yarışına her zaman girmiyoruz

o sebebple sedona 321 veya 311 uygun olacaktır

Tepki
10
Arkadaşlar giant bisikletler hakkında çok bilgim yo.Peki bu CRS3 veya CRS2 modeli bisikletler için ne dersiniz?Giant markasını nasıl bilirsiniz?