Hangi seleyi tercih ediyorsunuz?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hem de ne gelecek nesil. 300 yıl sonra tutar bu seleler. Artık insanlar o kadar hareketsiz yaşamaya alışırki totolar gitgide büyür ve o totoları brooks falan da kesmez işte o zaman satılır bunlar.:)

Scudo

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Mustafa T.Anlatamamışım. C17 hakkında Brooks beceremez demedim, artıların yanında eksiler de vardır, ve üretici ilk aşamalarda bazı eksileri bilemeyebilir, sonraki aşamalarda da saklayabilir dedim.

Mesela sıvı yağ hidrojenize edildiğinde (margarin) imalatçılar bunun kalp ve damar hastalıklarına yol açacağını bilmiyorlardı. Öğrendikten sonra da, yanıltıcı reklamlarla "daha az zararlı, daha az kalp düşmanı" margarin versiyonlarını "faydalı, kalp dostu" margarin diye pazarlıyorlar şu an.

Mesela bisiklete ilk defa arka amortisör uygulandığında, bunu patlamış mısırdan sonraki en iyi icat olarak lanse ettiler. Ağırlık farkını bildikleri halde önemsiz gösterdiler. Sürücü performansına negatif etkisi sonradan çıktı ortaya (bunu belki biliyorlardı, belki bilmiyorlardı).

Beta testçisi olmanız ise bir espriydi. Normalde beta testlerinin pazara sunulmadan evvel yapılmış olması gerekir ama piyasaya ilk sunulan yeniliklerde daima öngörülemeyen yan etkiler, dezavantajlar vb. çıktığı için, böyle bir ürünü almayı beta teste benzetmiştim.

Her firma ürün gamını genişletmek, piyasa payını arttırmak ister ve yeni ürünler çıkarır. Her firma bu süreçte tökezleyerek doğruyu bulur. Brooks da öyle. Yeni bir ürüne atlamadan evvel iki defa düşünmek lazımdır - bence. :)

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Herkes B17 önermiş ama ben Cambium C17 önereceğim.:)

Bazı şeyler vardır. İlk gördüğünüz anda beğenir ve Platon'un ideasının bir yansıması gibi size fısıldadığını duyarsınız. ''Ben çok güzelim ve sana aitim. bende aradığın şeylerin tamamı var'' der bu ses.

Tasarım ödüllü bu sele bana göre kesinlikle daha güzel. İşlev bakımından elbette klasik görünümlü deri ataları kadar arkayı kucaklayamayabilir. Ama Brooks firması deri hariç bir malzemeden sele yapıyorsa bu selenin rahat olmaması beklenemez. Ayrıca C17'nin Brooks'ta touring sınıfında olduğunu da ekleyeyim.

Sağlam. Modern ve ikonik bir görünüme sahip. Kilometrelerce totonun uyum sağlaması için beklemiyorsun. Bakım gerektirmiyor. Hafif olması ise cabası.

Hiç Brooks kullanmadım. Ergon ve Fizik varkende kullanmayı düşünmüyorum.
Ancak belki de gelecekteki selelerimden biri Cambium C17. Neden olmasın?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Abdullah.R

Margarin örneği beni ikna etti.:) Söylemek istediklerinizi anladım seçimimi yaparken göz önünde bulundururum. Teşekkürler.

@MEHMETALİ

Cambium C17 benim de yeni jenerasyon ürün olduğu için dikkatimi çekti. Birgün Brooks Cambium sahibi olacağım ama şu aşamada değil. Biraz daha modellerini geliştirmesini beklemeliyim diye düşünüyorum.

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
no nose seleler ne yalan söyleyeyim benim hoşuma gitti. görüntüden çok işlevselliğe önem veren biriyim. ha tabi kullanılmadan bilinmez ama, yatıp uyunacak kadar rahat gibi :p

ergon ve fizik brooks tan dahamı iyi?
değilse bile sele alacağım zaman onlarada bakacağım ben buradan bunu öğrendim

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
O zaman Selle SMP'lere de bir bakın derim. Geçen sene sele arayışımda bu seleler hakkında -rahatlık açısından- pozitif çok yorum okudum.

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
az önce ergon ve fizik websiteleri inceledim. fizik "bull" modelleri, ergon spx modelleri çıktı. resimlerden çok geniş, düz ve rahatsız görünüyor :)
okadar paraya inşallah rahatsız değillerdir.

sizin dediğiniz marka modelede bakacağım.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Mustafa T.

Giriş modeli vardı bir tane.
Selle SMP TRK olmalı (evet oymuş)..

(link)
(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Edip Dinçer

Çok rahatmış gibi durmuyor sanki. Birde ortada kanal olan seleler için ne diyorsun abi zararlı diyorlar.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Mustafa T.

Ben kullanıyorum. Çok memnunum. O konuda çok tartışma var, ben işe yaradığını düşünen taraftayım :).
Ama hep belirttiğim bir şeyi sana da söyleyeyim, vücuduna (popona) uygun sele seçmen lazım ki sele rahat gelsin sana..

ekleme: "Ben kullanıyorum" dediğim ortası delik sele, Selle SMP değil :).

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Edip Dinçer

Galiba Sit-Bone kemik muhabbetinden bahsediyorsun abi.
http://biketestreviews.com/wp/wp-content/uploads/2013/03/Saddle32.png

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Edip Dinçer

Abi burada da ortası delik Selle SMP seleleri övmüş. Erkeklerde testis ve damarlarını rahatlattığını ve fazla baksı oluşturmadığını söylemiş. Bayanlar içinde faydalı versiyonları varmış.
(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ali katlamaz

Yok karar vermedim daha Ali abi. 2 seçeneğe indirgedim ama şu an net bir şey yok.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Hamit E.
Bunlardan biri diğerinden daha iyi diyemeyiz. Yol bisikleti dağ bisikletinden daha iyidir gibi bir şey olur bu...
Kişisel beklentileriniz ve kullanım amacınız burada önem taşıyor.
Örneğin ben Ergon'un SM3-M modelini kullanıyorum. Çok menunum. Neden? Ben selenin rahat olduğu kadar hafif olmasını isterim. Tasarımının güzel olmasını isterim. Bütün bu istediklerimi Ergon veriyor. Hatta tasarım ödülü bile var. Ama Brooks B17 vermiyor. Bir başkasının kişisel beklentileri ve kullanım amacına göre de Brooks bir numara olabilir.
SM serisi dağ bisikletleri
SR serisi yol bisikletleri
SRX serisi cyclocross için
En sondaki S small, M medium, L large bedenleri belirtiyor.
Fizik seleye gelince yukarıda saydığım özellikleri taşıyor. Ayrıca yol bisikleti kullanacaksanız kendisi yol bisikletlerinin Brooks'u oluyor. :) Yarışlarda bolca görebilirsiniz.
Hangi seleyi seçersek seçelim öncelik oturga kemiklerimize uygunluk olmalı.
Fizik'teki RE:FLEX özelliğine dikkatinizi çekerim. Muhtemelen yeni alacağım sele Antares R1 (made for fil)
(link)

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
@MEHMETALİ

Mehmetali bey, ben tur bisikletine sahibim. performanstan çok konfor istiyorum. ancak bu markaların sitelerinde "touring" vb ibare göremedim, hangi modellere bakmalıyım?

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Ergon SM3
Brooks C17
Terry Fly
Sportourer Zoo Gel
Brooks B17
Yol bisikltiyle tur yapacaksanız Fizik firmasından size uygun made for xxxx ve yyyyy teknolojisi

Ya da sizin oturga kemiklerinize ve bütçenize uygun bütün selelere bakabilirsiniz.
oturga kemiklerime uygun olmadığı için orijinal Scott jel selemi atıp daha sert ama oturga kemiklerime uygun seleyle rahata kavuştum deyip kapatayım. İşin sırrı bu. Brooks amca bunu deriyle yapıyor. Bir türlü hafifletemedi gitti. Hafiflettim dediği seleyi bir bisiklet fiyatına satıyor.

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
son olarak oturga kemik ölçümüzü nasıl alabiliriz?
kemiklerimizin aralığı atıyorum 15cm seleyi buna göre nasıl seçeriz, gereğinden fazla geniş almak problem yaratırmı

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
@Hamit E.
Daha genisi sorun yaratmazda daha dari yaratir malesef