Hangi Oran'ı Kullanıyorsunuz Single Speed'ciler

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Şöyle bir tablo kaydetmişim zamanında, yanlış hatırlamıyorsam bikecalc diye bir siteydi. Sheldon brown sitesinde de olabilir. 42x18 ile 48x16 arasında hangi kadansta ne hızla gidebileceğinizi gösteriyor. 48x16 bana çok yüksek gelmişti 80 GI oluyor. 42x18 ise 62 GI.
75E43367-253F-43AD-B010-9C740F3BB78F.jpeg
46-18 en sevdigim orandir, dik yokuslarda elde goturmek gerekiyor diz sagligi icin.
Daha dusuk bir oran ile yokuslarda daha az zorlanirsiniz belki ancak düzde gitmez bu sefer.
En temizi gerçekten dik yokuşlarda elde çıkmak. Zaten öyle yokuşlarda bisikletin üzerinde de hızlı gidemediğiniz için inince aynı hızda çıkarabiliyorsunuz. Dün alışverişe çıktığım 44x18 şehir bisikleti ile dik bir yokuşa geldim, aldım elime çıktım 30 metrelik yokuşu, devam ettim. Bisikletle çıkmaya kalksam mtb gibi birebir oran bile kullansam kan ter içinde kalırdım.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Scudo

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.355
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fixie varken 42x14'dü oranı. Eskişehir gibi bir şehirde gayet kullanışlıydı.

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ankara'da 53/17 fixie kullandım. İnanılmaz keyifliydi.

• Beğen
Tepkiler: Ali Kılıç 35.5

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Eskişehirde olur, İstanbul’da olmaz😁
Ankara'da 53/17 fixie kullandım. İnanılmaz keyifliydi.
Bu bence trafikte düz yol için bile çok yüksek bir oran. Hiç trafik olmayan bir yerde kullanmak lazım böyle oranları diye düşünüyorum. Çok sıkıcı bir insanım biliyorum😁

aakif34

Üye
Tepki
10
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İstanbul’da daha önce galiba 46-17 kullandım tam hatırlayamıyorum sanırım yine 46-16 gibi bir oran kullanıcam

• Beğen

alper52

Daimi Üye
Tepki
226
İsim
Alper
Bisiklet
Fuji
Ben elimdeki fazla parçalar ile kendim bi single yaptım. Aynakol 36- arka dişlim de 23 veya 25 hatırlamıyorum, 8li rubleden kırarak çıkarttım. Sahilde tın tın gitmelik bişey oldu yetiyor bana

• Beğen

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
44/18 kullanıyorum. Eskiden yazın 46/16, kışın 42/16 kullanırdım. Şimdi yaz kış 44/18 kullanıyorum. Siz de öyle yapın demiyorum. Yatırım tavsiyesi değildir. Form durumumuz nedir bilmiyorum.

Yeni başlayanlar için 42/18 öneririm.
53 aynayı hiçbir koşulda önermiyorum. İsterse 20 dişli olsun fark etmez. Yokuş çıkarken de çıkabildiğiniz yere kadar çıkın, yol müsait ise sekiz çizin, değilse makine elde yürüyerek çıkın.

aakif34

Üye
Tepki
10
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kare mil aynakol, arka dişli ve sabitleme aparatlarını nereden temin edebilirim İstanbul’da satışını yapan bir yer biliyor musunuz

• Beğen

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Orası dışında bir yere ihtiyacım var, yıldızımız barışmadı kendileriyle
mevcut bisikletten dönüşüm yapacaksanız, aynakol değiştirmeye ihtiyaç yok. Dişliyi dışarıdan içeriye alarak ikili aynakolunuzu kullanabilirsiniz. Arka dişli için sahibinden de ilanlar oluyor epey uyguna. Asıl sıkıntı arka jant. Onu dönüştürmek zor. Fixie göbeği kullanmak ve jant ördürmek daha anlamlı bence.

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Orası dışında bir yere ihtiyacım var, yıldızımız barışmadı kendileriyle
İzmir Karşıyaka'da Seda Bisiklet var. Kargo ile her yere ürün gönderirler. Ne aldıysam bu güne kadar sorunsuz geldi. İlla İstanbul olsun demiyorsanız kendileriyle iletişime geçin. Her konuda yardımcı olurlar.
mevcut bisikletten dönüşüm yapacaksanız, aynakol değiştirmeye ihtiyaç yok. Dişliyi dışarıdan içeriye alarak ikili aynakolunuzu kullanabilirsiniz. Arka dişli için sahibinden de ilanlar oluyor epey uyguna. Asıl sıkıntı arka jant. Onu dönüştürmek zor. Fixie göbeği kullanmak ve jant ördürmek daha anlamlı bence.
Makinenin ayrıntılı bir fotoğrafını çekip atarsa daha mantıklı çözümler önerebiliriz. Ama makinenin mevcut durumu nedir bilmiyoruz.

aakif34

Üye
Tepki
10
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İzmir Karşıyaka'da Seda Bisiklet var. Kargo ile her yere ürün gönderirler. Ne aldıysam bu güne kadar sorunsuz geldi. İlla İstanbul olsun demiyorsanız kendileriyle iletişime geçin. Her konuda yardımcı olurlar.

Makinenin ayrıntılı bir fotoğrafını çekip atarsa daha mantıklı çözümler önerebiliriz. Ama makinenin mevcut durumu nedir bilmiyoruz.
4DED436A-958B-4466-8FB7-A646A83DE7D3.jpegD600D5D2-4BDA-4C25-A3C9-996126D52000.jpegC42D95C0-721D-46C8-9C13-D3CA64484576.jpeg
aynakol dişli sayısı 52-42, aynakolun skide uygunluğu konusunda bilgim yok açıkçası ayrıca daha önce fixieye çevirdiğim bisiklete kimseye sormadan ön arka göbek sipariş etmiştim kendi göbekleri bunun aynısıydı. Bisikleti toplayan arkadaş boşuna sipariş etmişsin flip flop yapamasan da sadece fixie şeklinde kullanabilirmişsin bu göbeği demişti. Ben anlamıyorum dediğim gibi yorumlarınıza göre hareket edeceğim şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim ☺

BF Okuru

Üye
Tepki
2
282242 dosyayı görüntüle282245 dosyayı görüntüle282243 dosyayı görüntüle
aynakol dişli sayısı 52-42, aynakolun skide uygunluğu konusunda bilgim yok açıkçası ayrıca daha önce fixieye çevirdiğim bisiklete kimseye sormadan ön arka göbek sipariş etmiştim kendi göbekleri bunun aynısıydı. Bisikleti toplayan arkadaş boşuna sipariş etmişsin flip flop yapamasan da sadece fixie şeklinde kullanabilirmişsin bu göbeği demişti. Ben anlamıyorum dediğim gibi yorumlarınıza göre hareket edeceğim şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim ☺
Bu göbek singlespeed olur ama fixie olmaz. Yani olur da güvenli olmaz. Fixie için sabitleme halkasını takacağın rubleninkine ters yönde ikinci bir vidalı yuvaya ihtiyaç var. Sabitleyici halka ters yönde vidalanır. Bu şekilde fren yapınca dişli gevşeyip yerinden çıkmaz. Disk frenli jant göbeğinden de dönüşüm disk yuvasına dişli takarak mümkün olabiliyor, ama en sağlıklısı düzgün fixie göbeğidir.
Aynakol için yorum yapamıyorum, iç kısmın daha ayrıntılı fotoğrafına ihtiyaç var. Dişliler aynakola vidalı değil kaynaklıysa o iş olmaz. Veya aynakol dişlisi geçmeyse de olmaz. Ucuz aynakollar öyle oluyor. Normal vidalı, dişlileri değişebilen bir aynakol olması lazım.

aakif34

Üye
Tepki
10
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu göbek singlespeed olur ama fixie olmaz. Yani olur da güvenli olmaz. Fixie için sabitleme halkasını takacağın rubleninkine ters yönde ikinci bir vidalı yuvaya ihtiyaç var. Sabitleyici halka ters yönde vidalanır. Bu şekilde fren yapınca dişli gevşeyip yerinden çıkmaz. Disk frenli jant göbeğinden de dönüşüm disk yuvasına dişli takarak mümkün olabiliyor, ama en sağlıklısı düzgün fixie göbeğidir.
Aynakol için yorum yapamıyorum, iç kısmın daha ayrıntılı fotoğrafına ihtiyaç var. Dişliler aynakola vidalı değil kaynaklıysa o iş olmaz. Veya aynakol dişlisi geçmeyse de olmaz. Ucuz aynakollar öyle oluyor. Normal vidalı, dişlileri değişebilen bir aynakol olması lazım.
Zaten 36 delikli oluşu ve çemberlerin değişmesi gerektiğinden dolayı komple değişiklik kararı aldım. Aynakol aslında uyumluymuş (iç kısımdan vidalı), ama onunda retro görünümü bozmaması için değişmesi gerekecek :)

Hocam size ayrıca teşekkür ederim seda bisikletten ayrıntılı bir şekilde yardımcı oldular wp üzerinden fotoğraf paylaşarak detaylı bir çalışma yaptık onlarla da 🙏🏼

• Beğen

Ali Kılıç 35.5

Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Zaten 36 delikli oluşu ve çemberlerin değişmesi gerektiğinden dolayı komple değişiklik kararı aldım. Aynakol aslında uyumluymuş (iç kısımdan vidalı), ama onunda retro görünümü bozmaması için değişmesi gerekecek :)

Hocam size ayrıca teşekkür ederim seda bisikletten ayrıntılı bir şekilde yardımcı oldular wp üzerinden fotoğraf paylaşarak detaylı bir çalışma yaptık onlarla da 🙏🏼
👏👏👏👏👏
Seda Bisiklet candır.
❤❤❤❤❤

BF Okuru

Üye
Tepki
2
S

Seda bisiklet bir tanedir. İstanbuldaki fixiecilerden selam söyleyin Birol beye:)

bohemamca

Üye
Tepki
120
İsim
Arda
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bilmediğimden soruyorum neden fixei bisiklet günlük kullanımda daha çok tercih ediliyor?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bilmediğimden soruyorum neden fixei bisiklet günlük kullanımda daha çok tercih ediliyor?
Ülkemizde pek tercih edilmiyor. Londra, NewYork gibi şehirlerde olabilir.

Düz bir şehirde oturuyorsanız vitesli bir bisiklete ihtiyacınız yok, hatta vites dertleriyle bir açıdan ayakbağı olabiliyor, vitessiz bisiklet daha pratik. Vitessiz olunca da fixieler normal vitessiz bisikletten daha iyi. Zira hem daha kontrollü, hem daha pratik, hem de daha zevkli. Karda yağmurda da daha güvenli.

Günlük alışveriş tarzı kullanımda ise sepet, oturuş tarzı vs nedenlerle ben daha çok kontra pedal vitessiz çamurluklu bisikleti tercih ediyorum. Fixie daha sportif ve zevk için yaptığım kullanımda hoşuma gidiyor.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

aakif34

Üye
Tepki
10
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Bu videodaki gibi bir işlem kadro kulağına binen yüke dayanır mı ?

• Beğen