hangi model hangi amaçla

farslan

Üye
Tepki
0
selamlar,
Yıllar önce bir bianchi bisikletim vardı, modelini hatırlamıyorum bile. Lisede okula gidip gelmek için kullanırdım ara sıra, neyse lise sonda çalındı bu bisikletim. Sonra öss falan derken, üniversiteye başladım ve hiç de bisiklet almak aklımın ucundan bile gelmedi, zaten üniversitede motosiklet sahibi oldum ve bisiklet benim için sadece bir anı olarak kaldı geçmişte.
Geçen hafta bir arkadaşımla adalara gittim ve bisikletin o heyecanını tekrar yaşadım, gerçi sigaradan kapkara olmuş ciğerim ve bira göbeğimle biraz da işkence oldu bana yokuş çıkmak ama yine de o tat bambaşkaydı. Ben de bunun üzerine bisiklet almaya ve artık bisikleti araçtan öte amaç olarak kullanmaya karar verdim, hem gezip göreceğim, hem kilo vereceğim, hem sigarayı bırakacağım belki de.
Hatta bu sitenin varlığınından haberdar olunca daha da bir sevindim, şimdi belli konularda yardıma ihtiyacım var, umarım yardımcı olursunuz.
1)bisiklet almak istiyorum ilk etapta, bianchi yi attım kafamdan, 1 milyar limit koydum kafamda, 1 milyar altı bisikletlere de baktım ama hangisi ne amaçla kullanılıyor ona rastlayamadım. Ben uzun yol için kullanmak istiyorum, hatta kendimi gelecek yaza hazırlayıp 1 ay avrupa daki bisiklet yolunun bir kısmını gezmeyi düşünüyorum, ya da türkiyede bir bölgeyi gezmeyi, yani beni uzun yolda üzmeyecek bir bisiklet istiyorum.
2)diyelim ki bu kadar para verdim, aldım güzel bir bisiklet, ben bunla antreman yapmalı mıyım yoksa şöle 200 300 e bir bianchi alıp onla mı idman yapmalıyım, hani bir de ben şimdi acemi de sayılırım kırar dökerim belki 1 milyarlık aleti
3)sizce 1 senede uzun yola çıkacak kondüsyonu sağlamam mümkün mü? şu an 15 kilo fazlam, ve 3 senelik sigara içiciliğim var.
şimdilik bu kadar, cevaplar için teşekkür ederim şimdiden

Scudo

anarşist

Üye
Tepki
0
arkadaşim benimde merak ettiğim konulara değindin sağol. bende en az senin kadar acemiyim üstüne üstük temmuz ayında doğu karadeniz turu yapmak istiyorum. sitedeki tecrübeli arkadaşlara sesleniyorum lütfen arkadaşın sorularına cevap verin

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
ilk önce uzun yol ve tur tarzı binecekseniz sizin iedal bisikletiniz 28" teker çapına sahip city bike tarzı bisikletler olmalıdır...1000ytl altı bisikletrde mtb bisikletleri başlığı olmu ve o sebeple dağ bisikletleri var hep...Ama şöyle birde durum var 1000 ytl altı iyi donanımlı 26" bir dağ bisikleti alıp ona 1.50x26" bir yol lastiği takarsanız rahatlıklada uzun yola çıkabilirsiniz...Ayrıca öyle bir bisikletle istediğiniz zaman dağa taşa çıkma ihtimalinizde olmuş olur (hani heves ederseniz hevesiniz kursağınızda kalmaz)

Onun haricinde düşündüğünüz tarzda uzun bir tur yapabilmek için günde en az 100-150 km bisiklete binebilmeniz gerekirki yanınızda yol tur ekipmanları olduğu zaman tur süresinde o kadar çok binmeseniz bile yorulma oranınız daha az olacaktır...

Ayrıca kondisyon için tur a çıkmayı düşündüğünüz bisikleti kullanmak daha mantıklıdır çünkü zamanla o bisiklete alışır sizi yoran yada rahatsızlık veren parçalarını fark edip bunları değiştirme yada bunlar üstünde ayar yapma imkanınız olsun.Kullandığınız bisiketi tanıyıp yolda başınıza gelebilecek tamiri kolay aksaklıklarını giderebilir hale gelebilesiniz...

Ayrıca şunu unutmayınki sigarayı bırakıp hergün 20km kadar bisiklet binerseniz o kararan ciğerleriniz eski haline kısa sürede gelir ve göbeğinizde yavaş yavaş ufalmaya, ufalmasa bile kondisyonunuzu fazla engellemeyen bir konuma gelmeye başlar...

farslan

Üye
Tepki
0
chaari teşekkür ederim.
Forumda şehirlerarası gezi başlığına baktığımda uzun yol yapanların genelde mtb kullandığı dikkatimi çekti, ya da bana öyle gelmiş de olabilir. Şimdi mtb alırsam ve dediğin gibi lastik takarsam yeni, bana hangi modelleri önerirsiniz.
Bir de bir motosiklet kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim ki şehir içi için tasarlanmış motorlar, offroad da çok kötü performans verirken(misal scooter),
offroad için tasarlanmış motorlar, şehiriçinde kabul edilebilir bir performans gösterirler(enduro motorlar gibi), yani bu bağlamda bana mtb alayım her yolda gider nasıl olsa izlenimi doğdu ister istemez, yanlış mı düşünüyorum?
Uzun zamandır yeni motor için para biriktiriyordum, kawasaki er5 alıp türkiyeyi gezmek istiyordum, ama avrupa daki bisiklet yolunu görünce dediğim gibi bisiklet almak daha cazip geldi, ama dediğin gibi hergün 100-150km gideceksem bir sene hazırlık olarak, ben bu düşten vazgeçeyim, çünkü bu benim günde 5 6 saatimi alırım ve ben çalışan bir insan olduğum için hergün en fazla 2 saat ayırabilirim, haftasonları da belki 2 tam gün ama daha fazlası olamaz, bu şekilde hazırlansam 1 sene yeterli olur mu?
çok soru sordum,pardon, şimdiden teşekkürler

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
böyle bir durumda çok hahfiflik aramadan amoeba hussar deore alabilirsin...Full deore ve 27 vites sistemiyle ayrıcada kilitlenebilir maşasıyla yaklaşık 900-1000ytl arası bir bisiklet...sağlam kadrosu ve dayanıklı ekipmanıyla seni uzun süre problem yaşatmadan götürebilir...Ve asfalt lastiği takarak turlardada kullanablirsin...zaten turcuların çoğuda iki seçeneği bir arada sunduğu için mtb yi tercih ediyorlar daha çok...

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
Belki yurtdısına cıkacak kadar olmaz ancak belirttiginiz surelerde antremanla yurtiçinde tur yapabilirsiniz zamanla..26" lik bir mtb turlarınızda karşılasacagınız stebilize veya daha farklı tipteki yollarda işinizi kolaylastırır.Cagrı nın dedigi gibi en azından bir amoeba hussar deore modelı yada Kron xc3000 model bisiklet tercihi fiyat/performans açısından yararlı olabilir.Belki ilerde maşasını degiştirebilirsiniz birde kilitli(spd) pedal ve ayakkabıyla ıyıce performansınızı artırabılırsınız.