Hangi istikamette gitmeli??

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
ya bu olay gazetede filan çıkmadımı???
Hayır çıkmadı

@el turco

Bu kasklar çok kullanışlı görünüyor.

Evet avrupa ülkelerinde dönülecek istikamet yönüne kol kaldirilir. Ama burada alay konusu olabilirsin bizde ne yazik ki bisiklet kültürü cok geri. Misal : Bisiklete binen bayan direkt taciz nedeni... ben bi türlü baglantiyi kuramadim gerci.....

5-6 sene önce bizim sokaktan her akşam bir amca geçerdi ve az ileride sola dönmek için kolunu kaldırarak sinyal verirdi ve (çocuk aklı ya) biz gülerdik.
Adamın adını "sinyalci dede" koymuştuk.
Ama gerçekten kullanılması gereken bir kural.Çünkü hergün onlarca şöföre küfredek kavga ediyorum bu yüzden...

Scudo

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Karşı şeritten gidilmesine karşıyım, bunu kalabalık grupların da yaptığını
görüyorum. Bence bunu yaparak trafikle birlikte seyreden bir araç olduğumuzu
kendimiz reddetmiş oluyoruz. Karşıdan gelen aracıda tedirgin etmiş olunuyor,
sürücünün hem karşısından hem ters tarafından geçerek.

Trafikde araç olduğumuzu ilk önce biz kabul etmeli ve buna göre seyretmeliyiz,
yoksa kimse trafikte bizi saymaz diye düşünüyorum
Elle sinyal hareketleri görmemiş insanlara komik gelsede, sürücüler bunu
anlayabilir diye düşünüyorum.

Bir keresinde grup halinde seyrederken
balmumcu kavşağında köprü katılımının olduğu yerde el ile işaret edip
orta şeride geçmiştim, kavşağın ilerisinde tekrar sağa geçip arkayı
kontrol ettiğimde grubun geri kalanını göremedim :(
Sağa yapışık bir biçimde devam etmişler ve köprüden gelen yolun birleştiği
yerde durup 10dakikadan fazla geçicek boşluk beklemişlerdi.

dask-

Aktif Üye
Tepki
58
arkadasım senn yaptığın yayalar için yürürken karsıdan gelen arabayı görmen lazım:):):)

• Beğen
Tepkiler: deli kadir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@gokdaltercume

alay konusu olsun cok dert degil, ise yariyorsa kaldirmaya devam edelim kollari. esas donulecek yonden onemlisi, bir kavsaga yaklasirken ve duz devam etmek isterken arkanizdan gelip de sizi gecerek saga sapan arabayi durdurmak icin sol kolla onu uyarmak gerekiyor ki onunuzu kesmesin. bu daha fena bir durum, yoksa aynen frenlere asilarak kendinizi carpmaktan kurtaramazsaniz durum nanay.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Atacan

haklisiniz grup halinde ters gitmek olacak is degil ancak tekil olarak zaman zaman kaldirim, yaya gecidi gibi yerlerde gitmiyormuyuz? yoldan giderken kirmizi yaninca aynen yaya gecidinden (yesil yandigi icin) devam edip yola geri dondugum cok oluyor. bisiklet bazen arac bazen yaya gibi ilerlemiyormu?
su arac gibi isaret verip serit degistirmeyi cok yapmak istiyorum, bazen cesaretim kesiliyor, ozellikle zincirlikuyu kavsaginda besiktastan gelirken 3 serit yolu tek kol hareketiyle gecmek heyecanimi yukseltiyor. gerci ben bu yolda 20 sene once arkamdan gelen minibusun carpmasiyla asfalta yapistirilmistim. ne zaman gecsem herhalde ayni korku icimde canlaniyor olmali.

Lobo

Aktif Üye
Tepki
255
@rockbu

Aslında doğru yoldan şaşmamak lazım. Ama bende senin çektiğin sıkıntıları çekiyorum. Hem arkamdan geleni hemde önümde olup biteni takip etmek stress yapıyor.

Bazen bende ters istikameti tercih ediyorum, ama bunu genellemek yanlış olur.

En iyisi yine yolun sağından trafik akışı ile beraber seyirde bulunmak.

ozgurtex

Aktif Üye
Tepki
284
Konudaki yazıları görünce kesinlikle ağzım açık kaldı. :mad:
Arkadaşlar, bisiklet de bir taşıttır ve sürücüsü trafik kurallarına istisnasız uymak zorundadır.
Ayrıca benim dikkatim dağilmasın diyen arkadaşların da kendileri haricinde yoldaki herkesin dikkatini dağıtmaya hiçbir şekilde hakkı yoktur. Net bir şekilde söylüyorum "ben sağdan giderken tam karşımdan bir bisikletlinin gelmesi durumunda kesinlikle yanımdan rahatça geçememesi için elimden geleni yapıyorum! :boese157: "
Arkadan gelecek araçlar zaten her zaman takmanız gereken kaskınıza takacağınız bir ayna yardımı ile kontrol edilebilir. Benim kaskımda da ayna bulunmakta ve gözümü yoldan ayırmadan kolayca arkama hakim olabiliyorum.
Ufacık çocuklar bile giden bir bisikletlinin sağ veya sol eli ile işaret verdiğinde dönmek için yaptığını bilir. Tek kullanımda işaret etmek çok da gerekli değildir belki istisnai durumlarda verilmesi yeterli olacaktır veya grup halinde kullanımda zaten her dönüşlerde işaret (en azından öncü tarafından) verilmesi gerekir.
En önemlisi seyir helindeyken arkanızdaki araçlar tarafından 5 sn. sonrasında ne yapacağınızın tahmin edilir olmasıdır. Ani hareketlerden kaçınmak bunların en başında yer alır..
Tekrar belirteyim, ters yönde bisiklet kullanarak bisikleti yaygınlaştıramayız!!!
(tabi "çok bisikletli olunca da benim dikkatim dağılıyor" az olsun benim/bizim olsun demiyorsak...)

karatren

Aktif Üye
Tepki
114
ozgurtex arkadasımıza tamamen katılıyorum,,bir defasında gece uskudardan cengele giderken ters istikamette bisiklet kullanan birisiyle cok fena carpısmıstım. şehiriçinde kesinlikle sağdan gidilmeli (arabalar bi yana yayalar içinde bu gerekli) şehirdışı uzun turlarda ise ters istikametten gitmek çok net söylüyorum intihardır:)

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
ozgur hakli, kim ters yönde gitmek dogrudur diyebilir ki? kesinlikle kurallara uymamiz gerekir bencede. hem "bir grup" velespitcinin topluca ters yonden geldigini bir düsünün :)

• Beğen
Tepkiler: ozgurtex

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@gokdaltercume
kamera sakasi gibi. sanki ingilteredesin ve yonunu sasirmis gibisin. karsidan kalabalik bir bisikletli grubu sanki dogru yoldaymis gibi geliyorlar. hani bazi fotolar var-internette dolasiyor, ancak turkiyede var turunden. filme almali ve youtube'a koymali.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@ozgurtex

Evet kesinlikle doğru.

Eğer ters yönde bir kazaya karışırsanız hukuki hiç bir hakkınız olmaz.

Bir gün Belçika'da bir kasabada bir tatil günü, bir annenin 11-12 yaşlarındaki kız çocuğuna verdiği bisikletle trafik eğitime şahit olmuştuk. Kadın önde kendi bisikleti ile, kız arkada kendi bisikleti ile, zaten sakin olan tatil trafiği içinde ilerliyor, elleri ile sinyal veriyor, durup kalkıyorlardı.

Başka bir örnek verip konuyu birleştireyim. Büyük ihtimal hala aynı uygulama vardır, 18 sene önce ingilterede ehliyetimi orada geçerli kılmak için başvurduğumda öğrendiğim ve beni şaşırtan bir uygulama var. Ehliyetin ilk aşamasında 6 ay boyu aracınızda büyük yeşil "L" işaret taşımakla yükümlüsünüz. Yanlış hatırlamıyorsam aynı sürede yanında bir de gerçek ehliyetli biri olması gerekiyor.

Gelelim iki örnekten çıkardığım sonuca. Eğer trafikte bisikletle kendinizi rahat hissetmiyorsanız, dönüşlerde, sinyallerde zorlanıyorsanız kendinizi geliştirmeniz gerkiyor demektir. Yukardaki örnekte 12 yaşındaki kız bunu öğrenebiliyorsa bunu siz de öğrenebilirsiniz. Araç kullanmayı öğrendiniz gün Adana-İstanbul yoluna çıkmadığınıza, belli bir tecrübe süresi geçtiğine göre, bunu da aynı şekilde algılayalım. Ne zaman işi tam yaparsınız o zaman trafiğe sağsağlim çıkarsınız. Aksi durumda riske attığımız şey hayatımızdır.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
Gerek trafikte motorlu taşıt kullanan, gerekse bisiklet kullanan bir sürücü olarak yorumlamak istedim.

Motorlu taşıt kullanırken;
Trafikte doğru yönde seyreden bir bisikletli gördüğümde (bisiklet kullanıcısı olmamın da etkisi ile) üst düzey özen gösteriyorum. Panik yapmadan, eli ayağına dolaşmadan, kendisini rahatsız etmeden yanından geçip gitmek için çabalıyorum. Trafik ışıklarında beklerken sık sık aynaya bakarak arkadan gelen bisikletli olup olmadığına, özellikle de hareket anında yanımdan bisikletli geçip geçmediğine, varsa onu sıkıştırmadan nasıl hareket edebileceğime azami dikkat ediyorum.

Ancak trafikte ters yönden giden bir bisikletli gördüğümde sinirleniyorum. Herhangi bir koruma - gözetme hissi de duymuyorum. Muhtemel ki "o kendisini korumuyorken ben nasıl - neden koruyayım?, kurallardan haberi yok mu?" fikrine kapılıyorum.

Bisiklet kullanırken;
Kural ne ise ona uygun hareket ediyorum, tepki gösteren sürücülere ben de tepkimi gösteriyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat CER

hosgorunuzu esirgemeyin, alismamistir, cekingenlik yasiyordur. ilk zamanlarda ben de tersten cok gittim. halen de yolun durumuna gore bazen gitmek zorunda kaliyorum, veya kolayima geliyor. simdi bakirkoy-atakoy tarafinda sahilden yol var, bir yere kadar. sonra yol bitiyor. simdi orada karsi yola gecmek oylesine zahmetli ve neredeyse imkansiz ki. bazi mesafeleri tersten devam edip sahil kenarinda yol acilinca hemen sahile iniveriyorum:25:

ozgurtex

Aktif Üye
Tepki
284
2918 sayılı TCK KARAYOLLARI Trafik kanununda Bisiklet için;
Madde 3 c (10) bendi : Bisiklet motorsuz bir Taşıttır.
Madde 37 Sürücü için Ehliyet ve Taşıt için Plaka gerekmez.
Madde 46 Karayolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.
Madde 66 Bisiklet yolu olan yerlerde karayolunda sürülemez.
Madde 66 a) bendi Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülmez.
Madde 66 b) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.
Madde 66 c) Yük ve eşya taşınamaz.
Madde 37 Bisikleti karayolunda sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.

nikanam

Daimi Üye
Tepki
578
bütün bu yazdıklarımızı toparlayacak olursak,
bisiklet, yolun en sağından gitmek zorundadır.

Madde 66 a) Karayolunda ikiden fazla bisiklet yanyana sürülmez.

yani, iki bisikletli yanyana giderek tıpkı bir motorlu
taşıt gibi o şeridi kullanabilir. tabii ki bu kuralı bilen
bir tane bile araç şoförüne rastlamadım ben.

• Beğen

snoopist

Aktif Üye
Tepki
37
Bence eniyisi ters istikametten gitmek karşıdan gelen arabayı görebiliyorsunuz çünki

ozgurtex

Aktif Üye
Tepki
284
@snoopist
:( DEJAVU :(
Umarım konudaki tüm yazıları okumadan bunu yazdın ve eminim tüm yazıları okuduktan sonra bu düşüncenden vaz geçeceksin...

snoopist

Aktif Üye
Tepki
37
@ozgurtex

Hayır ben kendi yaptığımı yazdım kurallara göre bilmem neye göre değil benim kendi görüşüm, yaptığım. Bence ters yönden gitmek daha iyi bu herkeze göre değişir. Ben böyle kendimi rahat hissediyorum ve ben her yönden giderim ister en soldan ister hızlıca ister tam ortadan ister kaldırım dan istersemde tersten nereye gitmek istersem oradan. Herkez kendi yaptığını yazar ben diğerlerinin mesajını okusam ne olucak, ben birşeyde kendime göre doğru diyorsam başkasının fikrinden sonra benim doğrum değişmez ki o onların fikri. Herkez başkalarının fikrine saygı duysun duymuyorlarsa konuşmasın Lütfen tartışma yaratmıyalım
"DOĞRU OLAN KİŞİNİN RAHAT ETTİĞİ GÜVENDİĞİ YERDİR KURALLAR VE BAŞKALARININ DÜŞÜNCESİ DEĞİLDİR BENCE"

• Beğen

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
Trafik Yasasının ilgili maddeleri yukarıda açıklanmış..
Şu halde (yani ters yönde gitmekte ısrar ederken) trafikte herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamanı dilerim, olası olumsuz durumda da nasıl hak iddia edebileceğini de şimdiden düşünmeye başlamanı tavsiye ederim.

Doğru olan kişinin kendi keyfi uygulaması değil, toplumun tamamının uyması gereken kurallardır.

snoopist

Aktif Üye
Tepki
37
@Murat CER

Ama benim doğru dediğim kendi doğrum. Ben topluma yansıtmadım ki toplum, toplum olarak doğruyu yapar, bir vida sağ elle sıkılacak diye birşey yokki ben sol elle rahat ediyorsam solla sıkarım