Hangi foto makinası?

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Paylaşmak için uygun yer bulamadığım diğer bisiklet konuları için burayı tercih ettim :D (Bir önceki sayfada, bölüm başlığı altında aynen böyle diyordu)

Valla; git foto sitelerine sor diye içinden geçiren varsa geçirmesin. Gitmiycem (belki çok çok iyi bir öneri gelirse giderim :D ),
Bu siteye çok güveniyorum. ( Hadi şimdi "git" deyin de göreyim... :D )

Ben;
Uzaktan kumandalı deklanşörü olan,
AAA veya AA standart şarjlı kalem pille çalışabilen,
Optik zumu x7-8 den aşağı olmayan,
ağırlığı 200 gr civarını aşmayan,(mecbur kalınırsa aşabilir)
1 GB civarı hafıza kartı olan ve zoom ayarlı video da çekebilen.
Titreşim önleyici sistemi olan mutlaka digital foto makinası ihale ederek, güncel makinamı yenilemek istiyorum.
Canon veya Oymphus tercih sebebidir.
İlk bakışta bir bisikletçi olarak foto işini abartmış gibi görünsemde, kim ne derse desin artık benim için bu upgrade zorunlu hale gelmiştir.

İlgili ve/veya bilgililerin ya direk link vermeleri veya bu konuda danışabileceğim forum tavsiye etmeleri, ilerleyen zamanlarda bu sitede profesyonel kalitede foto izlenebilinmesine olanak sağlayabilir.

Saygılarımla.

Scudo

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
size tavsiyem panasonic lumix (FZ30) olacaktı ancak video kayıt özelliği istediğinize göre DSLR makine olmaz..

canon s2 is tavsiye edebilirim.DSLR makineye geçmeden yarı profesyonel makinedir.incelemeye değer. 640x480 30fps video kaydı gayet tatminkardır.. IS image stabilizer gibi özellik..titreme önleyici diyebiliriz..

bir de sony'nin yakın zamanda çıakrdığı bir modeli var.ismini hatırlayamadım H2 olabilir..onnuda özellikleri tatminkardır..

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Valla, foto-forum larında bir haftadır dirsek çürütmüyo değilim.

hiç birinden bu kadar net ve hızlı cevap alamamıştım.. Çok çok teşekkürler..
Tavsiyeler doğrultusunda araştırmalarımı derinleştirdikten sonra belki tekrar geri dönebilirim.

* * *

Ben biliyodum zaten. Bisikletforumdan her şey çıkar, arada sırada da bisikletçi çıkar...

Sözün yanlış anlaşılmaması için orjinalini de vereyim. "Tıbbiyeden her şey çıkar, arada sırada da tabip çıkar."

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan

huseyinsak

Aktif Üye
Tepki
54
Belki makine büyük gelebilir ama bence sizi tamin edecek Fujifilm Pinefix S5600 olabilir...

Fiyatına göre çok iyi bir makinedir.

• Beğen
Tepkiler: çağatay_çankaya

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
Benim de tercihim Panasonic FZ30 dur. Alınabilecek en iyi yarı profesyonel makinedir. Uzaktan kumandalı deklanşör D-SLR modellerde var bildiğim kadarıyla. Onlarda çok aparatlı olduğu için taşımasıda zordur. Ve video kayıt yoktur. Şimdiden hayırlı olsun.
Sevgiler...

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807

Sevgili twist_of_faith Panasoniz FZ30 D-SLR makine değildir. Video çekimide vardır. Yarı Profesyonel makinedir.
Özellikleri;
8.30 Mpixel CCD sensör
12x Optik zoom
4x Dijital zoom
Enstantene 1/2000
ISO auto, 80, 100, 200, 400
Sesli Video Çekimi (640x480)
Kendi kendine çekim
Belli başlı özellikleri bunlardır.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
A R K A D A Ş L A R :
İlginize binlerce teşekkürler.. Benim için görüntü sabitlemenin, hayatı durdurmak kadar kıymetli bir etkinlik olduğunu hissederek, bana aktarmaya çalıştığınız tecrübelerinize gönlümün en derinliklerinden gelen o misk-ü amber kokulu, rüya gibi güzel, anne şefkati kadar yumuşak, güzel bir bisiklet gezisi kadar çoşku verici sevgi ve saygılarımı iletirim. Mest oldum. (Eskiden Mesut'tum)

Valla, bu iş benim için çok ciddi ve size ciddi ciddi teşekkür ediyorum.

Dün akşam dedeyle beraber "Konya amatör fotoğrafçılar derneğinin" foto gösterisine gittik. Bu işi ileri düzeyde yapan kişilerle konuştuk. Çektikleri fotoları izledik. Gördükleri kurslar hakkında bilgi aldık. Kullandıkları makinalar ve bilgisayar programları hakkında bilgimiz oldu.

Görüyorum ki bu forumdaki arkadaşlar sanatçılardan hiç mi hiç geri kalmıyorlarmış.

roadeater

Üye
Tepki
11
Ben saniyor FZ 30 kalem pil ile işlemiyor. Senin icin aşagda isaret ettim onemli nokta. Eger tecnic hata olmadiysem bana güven. En iyisi degil kendi sınıf. Nikon, canon bak. Bak ne diycem (bu kelime yeni ogrendi ben))) : G5 iyi camera yarı amator. Hem modasi gecti. Bulursan kap ucuz. Coook onemli: 8 MP napacaksin? Afis (billboard) hazırlayacak, advertiser mi sen? 5 Mp yetecek.
Turkce buldu... Karsılıklari zor oldu. Excuse...

Genel Özellikler
Leica lens, 8 Megapixel, 12 Optik zoom, 2.5" LCD, JPEG hareketli resim, Mega OIS (Gümüş / Siyah)

Teknik Özellikler
Efektif Pixel Sayısı 8.0 Megapixel
Görüntü Sensörü 1/1.8", 8.32 Megapixel CCD
Optik Zoom 12X
Dijital Zoom 4X
Odak Mesafesi f=7.4-88.8 mm (35 mm muadili 35-420mm)
Lens LEICA DC VARIO-ELMARIT 10 grupta 14 eleman
Açıklık Geniş Açı: F2,8 / F8 (2 kademe), Tele: F3.7 / F8 (2 kademe)
Optik Görüntü Sabitleyici MEGA O.I.S. (Mod1 / Mod2)
Dönüştürücü Lens Uyumu Evet
Odak Alanı Normal: Geniş 30 cm/Tele 200cm - Sonsuz Makro: Geniş 5 cm/ Tele 200 cm -Sonsuz
AF Metering 1 nokta / 1 nokta yüksek hız / 3 nokta yüksek hız / 9 nokta / Spot
Odak AF / AF Makro / MF Değişebilir Manuel Odak (Ring)
Beyaz Denge Otomatik / Gün ışığı / Bulutlu / Halojen / Flaş / Beyaz Ayarı1/2 Beyaz Denge Ayarı ( 150K Step -1500 - +1500K) (Otomatik ayar hariç)
Pozlandırma Auto / Program AE, Açıklık Önceliği AE, Shutter Önceliği AE, Manüel, Program Değiştirme (P modu)
Arka Işık Dengeleme Evet (Basit mod)
Otomatik (AE) Destekleme +/- 1/3 EV -1EV kademe, 3 kare
Işık Ölçümü Akıllı Çoklu / Merkez / Spot
Kendi Kendine Çekim 10 sn / 2 sn
Kayıt Formatı Sabit Görüntü: JPEG Sesli Sabit Görüntü: JPEG + QuickTime Hareketli Görüntü: QuickTime Motion JPEG
Görüntü Kalitesi RAW / TIFF / İYİ / Standart
Hareketli Görüntü 640 x 480 Pixel, 320 x 240 Pixel, 30 fps / 10 fps Max kayıt kapasitesi kartın kapasitesine bağlıdır.
Ardarda Çekim Modu Tam Çözünürlükte İmaj, 3 kare/sn veya 2 kare/sn Tam Çözünürlük: Max 7 resim (Standart modu), Max 4 resim (İyi Mod)
Limitsiz Sürekli Çekim Evet
Sesli Sabit Görüntü Kaydı 5 sn
Ses Dublajı Max 10 sn
Dahili Bellek Hayır
Dahili Flaş Evet
Harici Flaş Hot Shoe
Vizör 0.44" Renkli EVF (230K Pixel), Görüş Mesafesi: Yaklaşık 100%
LCD Monitör 2.0" Polikristalin TFT LCD Ekran (230 K Pixel)
Kayıt Medyası SD Hafıza Kartı, MultiMedia Kartı
Mikrofon Evet
Hoparlör Evet
Arabirim DC Girişi, A/V Çıkışı (NTSC/PAL), USB
Güç Kaynağı Li-ion Pil (7.2V, 730mAh) (Dahil) Pil Şarj Cihazı / AC Adaptör (Giriş: 110-240V AC) (Opsiyonel)
Pil Ömrü (Yaklaşık) Vizör ile 300 Resim, Monitör Açıkken 280 Resim
Renk Siyah ve Gümüş
Boyutlar (G x Y x D) 140,75 x 85,5 x 138,1 mm
Ağırlık Yaklaşık 674 gr Yaklaşık 740 gr Pil ve SD Kartı Dahil
Dahili Yazılım LUMIX Simple Viewer, Photo Fun Studio ArcSoft PhotoBase, ArcSoft PhotoImpression, ArcSoft Panorama Maker, USB Sürücüsü
Standart Aksesuarlar Pil Şarj Cihazı, Pil, SD Hafıza Kartı (32 MB) Lens Kapağı, Lens Başlığı, AC Kablo, AV Kablosu USB Bağlantı Kablosu, Taşıma Kayışı, CD-ROM
ISO Duyarlılığı AUTO/80/100/200/400

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
ironman selam.. isin kart kismini bir kenara koyalim, orasi kolay, makineyi aldiktan sonra 1 GB kart alirsin, biter..

benim size tavsiyem marka olarak nikona bakmanizdir.. bir kamerayi kamera yapan (her ne kadar digitalin cikmasiyla mertlik bozulmus olsa da, simdi millet megapixele bakmaktan fotografin ana unsurlari odak uzakligini, objektif kalitesini unutuverdi!! :( ) objektifi, objektifi objektif yapan ise caminin kalitesidir.. bence nikkor objektifler cok cok cok basarili..

bir canoncu olan ben bile bugunku aklim olsa idi, nikona gecerdim..

bir de sizin yaptiginiz turlarda yaninizda cep makinasi olmasi yerine bir SLR olmasi cok daha iyi olur diye dusunmusumdur hep :)

(link)
(link)

yukaridaki linklere bir gozatin isterseniz, coolpix 8800u ben yeni gordum.. şık duruyor :) 5700u saha da backup olarak kullanmistik bir sure.. hic fena degil..

umarim yardimci olur :) bakin hazir amerikadan gelenler de var iken suradan ismarlayip, onlarla getirtebilirsiniz ;)

(link)

ama Turkiyede de fiyatlar hic fena degil, arti bir de taksit olanagi var tabii ki!!

siz makineye kadar verin, nereden alinacagi konusunda tekrar bir soru yoneltin, buradan elimizden geldigince yardim ederiz :D

roadeater

Üye
Tepki
11

Bikegirl, okumadan yazdi benim cevap. Ben diyor um bilmeden yanlis bilgi veriyor sunuz. SLR diyipte SLR-like camera oneriyosu. Gosterdigin camera D2 etc... prof camlerdir. İf profesiyonnel değise siz, kullanamaz SLR cam. D-SLR daha problem. Cos lensi cikariyor sen toz alıtor sensor. Bunlari biliyo umarim sen. Ben oneriyo 600 dolar cam. Prof degil if (turkce gelmedi aklim -if) sen 10000 euro ile EOS 1 alsa sen kullanacak yine 600 dolar kadar. 8 MP gerk yok. İster siz detail verecek ben. 15 yil photographer ben ve baba.

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
roadeater, sanirim ne demeye calistigimi yanlis anladiniz, ben ironman beye SLR alirsa iyi olur dedim... orada linklerle bir onceki cumlenin arasinda bir "es" var ;) Ancak SLR baslibasina bir arastirma ve listeleme gerektirir, maliyeti de bir pocket point and shootdan daha fazla olacaktir diye kendisine point and shoot onerdim.

Yani bir baska deyisle, sag gosterip sol vurdum :p..

Ama Ironman beycigim siz SLR alicam diyin, ben hemen size bir alisveris listesi cikartirim ;) :D

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807

Sevgili arkdaşım nikkor lens hakkındaki görüşlerinize katılıyorum. Ama dünyaca ünlü dürbün üreticisi Leica'yıda basite almamak gerekir. Panasonic FZ30 Leica lens kullanıyor. Ve yarı amatör model olarak size tavsiye edebilir.
Sevgiler...

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
dogaci merhabalar

leicanin asil kullandigi (M6 donemlerinden) zeiss objektifler maalesef uretici firma satin alindigindan beri eski performansini vermiyor.. leicanin kendi objektifleri de idare eder, kanimca. yani o kadar paraya, performansi kurtarmiyor acikcasi..

ama bu benim fikrim :)

roadeater

Üye
Tepki
11

Ben üzüldü şu sepep: Siz cok iddiali bu konu Bike girl. Simdi de yazdi dogaci Laica iyi lens. Evet, iyi lens. Anjak, fz30 mercek Laica'nın iyi mercek degi.
dpreview'e cok yazi yazıyordu ben. DMC L1 ile FZ 30 mercek, cam aynı qalite değil meselaa.
Ancak goruyor bu forum mirror of Turkey... Lutfen kizma. Ben cok seviyo Turk. Ancak herkes biliyor hersey ve ben zorlaniyordum bu konu her zmn.

FZ 30 Conclusion -
Pros
Very high resolution and detail capture throughout the zoom range
Sharp results
Good, natural color
Superb 12x optical zoom
Effective image stabilization
Excellent handling - much improved over the FZ20
Comprehensive range of controls and improved control layout
Very fast operation
Well designed menu system
Nice handling and control layout
Easy to use
Excellent screen
Very usable EVF
Autofocus illuminator
Powerful flash
Good battery life
Program shift
TIFF & RAW modes
Improved movie modes
Fast startup, fast focus

Conclusion - Cons
Noise is even an issue at ISO 80, a real problem at ISO 400 or in very low light Very occasional exposure problems
Max aperture at long end of zoom only F3.7
Limited dynamic range, highlight clipping in JPEGs
Pointless RAW converter produces worse results than JPEGs
Focus at extreme telephoto sometimes hunts, occasionally misses
Images can look a little soft viewed at 100%

• Beğen
Tepkiler: Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807

M6 Zeiss dönemlerini bilemiyorum. Ama verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Fiyat-perfonmansını tam olarak bilemiyecem.
Sevgiler...

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
roadeater uzulmeyiniz.. hepimizin basina gelir.. simdi sizin su "yazdiginiz" dpreview sitesinden bir review alalim:

Canon S1 review at dpreview;

"Small screen, viewfinder difficult to see in very bright or very dark conditions
Images lack 'bite' - resolution is average at best"

Notice average at best. That cannot be corrected.

From the Panasonic FZ 3 dpreview test comparing the Canon S1 to Panasonic FZ 3 (which has now been discontiuned in favor of the more advanced FZ5 while Canon has made no advances over the original S1.

"Despite similarities in the color and tonal range between the two cameras there are important differences when you start to look a little closer. For one thing the FZ3 has produced a very slightly warmer tone, but the Canon S1 has marginally more saturated reds. Although the FZ3 has slightly higher noise levels, the images still look very clean, and it certainly appears the difference is down to more aggressive noise reduction on Canon's part. When it comes to fine detail - and edge to edge sharpness - the Panasonic FZ3 is a clear winner. The sharpness of the FZ3's result appears to be in the most part down to simply better optics (there is no evidence of over-sharpening). In fact I would say Panasonic has set the defaults on the FZ3 to produce the optimum sharpness and detail without noise becoming too intrusive."

Continuig to compare..now the Canon S1, the Fuji S5000, the KM Z3 and the Panasonic FZ3.
Referring to the Panasonic FZ 3;

"Very clean images with plenty of resolution - the best of the four cameras on test here by a fair margin. The result is all the more impressive given that the 12x optic on the FZ3 offers a considerably wider range than any of the other cameras in the group. The Venus II processor has ensured virtually no artefacts are visible, and the Leica lens is obviously doing its job. Very good results indeed for a sub-$400 super zoom.
And note compared to the comment about the S1's resolution;
About the FZ 3:
"Excellent resolution and detail capture
Sharp results
Good, natural color "
And in conclusion written AFTER the Canon S1 test;
"

"Overall conclusion

It may be the baby of Panasonic's super zoom range, but the FZ3 is a mature, feature-rich product with a stunning lens, powerful processor and outstanding performance. It's fast, reliable, easy to use and packed with useful and powerful features and functions. Sure, you don't get the super-solid build quality of other Panasonic FZ models, but at under $400 you do get a small, light, solid camera capable of dealing with virtually any photographic task you throw at it - from macros to landscapes to handheld telephoto shots, the FZ3 comes up with the goods time after time.

There are some minor problems (the mild vignetting and occasional loss of highlight detail being the most common), but taking into account the excellent price and overall performance, these are simply not enough to discount the FZ3 as a serious contender for the best budget super zoom on the market today. If you value results over cute design, want a huge - usable - zoom range and can live with the limitations of 3 megapixels, there probably isn't a better choice. Excellent."

Now keep in mind this was last generation's test. Now the FZ 5 will almost surely put even greater distance between it and the Canon S1.

Canon has fallen asleep at the wheel. The S1 should have been upgraded months ago. It is a very very nice camera, but it cannot compete with the Panasonics out there..unless the price continues to drop down to the $250 level.

Ancak tum bunlar bu objektifin benim onerdigim Nikon'un Nikkor objektifi icin bir kiyaslama degil. Ve binlerce fotograf ve kamera forumu var iken bir bisiklet forumunda sizinle kamera performansi tartismasina girmek istemiyorum. Ve Nikon Coolpix 8800'un Panasonic'den daha iyi oldugu konusunda da her iki sirketin argesi ve senelere yayilan performans zincirleri soz konusu oldugunda, fiyat-kalite duzleminde daha uygun bir amator kamera oldugu konusunda ki fikrimin yaninda duruyorum...

mehmetklyr

Üye
Tepki
5
Amatör bir fotoğrafçı olarak bu aradıklarını karşılayabilecek makine olarak compakt yapısı sebebiyle canon s2 veya s3 ü öneririm.... çok daha iyi sonucu (link) alabilisin....

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
merhaba arkadaşlar
ben konica minolta dimage z10 kullanıyorum
3.2 mp 8x optik zoom 4x digital
SLR (single lens reflex) e sahip
0.5 saniyede çakime hazır
4 kalem pil ile çalışıyor

resimleri diğer kameralara göre daha kaliteli diyebilirim.

ama Z 20 modelini tavsiye ederim
5 mp ve video kaydında sesli çekim özelliği var :)

benimkisinde ses yok malesef :(