Hangi bisiklet türü, korna, model seçmeliyim?

MelihB

Üye
Tepki
14
İsim
Melih Bakacak
Bisiklet
Mosso
Bir derdimiz daha var 29 inc :( teşekerleğim erdoğan bisikleti aradım konuştum biraz zorlanırsın ama biraz araştırmayla bulabilirsin artık V-frenleri tamamen kaldırmaya çalışıyorlar çünkü zor bulunuyor dedi inşallah bulucam bişeyler :)

Scudo

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ahh evet.
Maalesef o da var.
Bence şu an acele etme. Bisiklete alış. Varsa amortisörü en sert ayarda kullan. Ben de yıllarca Suntour'un en basit yaylı ayarı olmayan bir modelini kullandım. Şimdi herşey disk frene dönünce o amortisörle kadroyu kayınbiradere verdim. Kafama hiç kilitsiz olması da takılmadı. İllaki istediğin modelde bir tane fiyat olarakta uygun denk gelecektir. O zaman gerekirse on tekeri mekanik diskliye çevirir aynı kollarla kullanırsın. Kısım kısım disk sistemine de geçmiş olursun. Çok geniş lastik kullanmıyorsan (link) amortisörü de takman mümkün olabilir. 29" lastikler esasen 28" jant çemberi kullanıyor

MelihB

Üye
Tepki
14
İsim
Melih Bakacak
Bisiklet
Mosso
Yardımlarınız için hepinizden teşekkür ederim artık yavaş yavaş bakıcam kafama yatanı toplamaya çalışıcam

(link)

markasını bildiğim için güzel olabilir diye düşündüm kullanan var mı acaba ?

zincirim arada kopma yapıyor bende her seferinde tabiki bisikletçiye gidip halletmek zorunda kalıyorum bu gün gidip bir zincir sökme aparatı aldım fakat arasına zincir pimi seçerken karşıma bi sorun daha çıktı 8li 9lu 10 lu sistem seçin gibi ben yeni olduğum için bu işlerde anlamıyorum yardım edermisinz nasıl almalıyım ne yapmaylıyım

(link)

bisikletim 21 vites mosso wildfire 29v

BF Okuru

Üye
Tepki
2
zincir pimine girisme derim ben .neredeyse zincir fiyatinda zaten urun . arka disliler kac tane onu say . yani arka vitesin kacli . ona gore yeni zincir alabilirsin . veyahut suanki zincirinde kopma yapan baklayi kaldirabilirsin zincir uzerinden .

MelihB

Üye
Tepki
14
İsim
Melih Bakacak
Bisiklet
Mosso
anladım 1 bakla çıkarmak zincire zarar vermez mi yani veya 2 ?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
deneyip gorebilirsin . aynakol ve rubledeki zinciri ebat olarak en buyuk dislilere alip zinciri iki elinle bir araya getirerek uc uca bulusuyor mu yoksa bulusmuyor mu diye bakabilirsin

MelihB

Üye
Tepki
14
İsim
Melih Bakacak
Bisiklet
Mosso
anladım sağolun teşekkür ederim en iyisi eski bir zincir bulup içlerindeki pimleri çıkartıp kullanmak :)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisikletin 21 vites yani 6 li 7 li 8 li vitelle uygun zincirlerden sececeksin. Pim almana da gerek yok. Madem yeni zincir aliyorsun, mecbur kalirsan eski zincirinin bakla ve pimlerinden iyi durumda olanlari kullanabilirsin.
Ben oyle yapiyorum...

Ayrica ''zincir boyu hesaplama'' olarak forum veya internette aratirsan pratik yontemler bulursun. Zinciri vites duzeneginden cikarip en buyuk on ve arka dislilere tak 2 ucu birlestir ve 2 bakla fazla birakarak duzenege olmasi gerektigi gibi takip kilitle. Ideal olcu budur.
Yolda sorun yasarsan 2-4 bakla eksige kadar sokup devam edebilirsin. Capraz durumunda vites zorlanir, gecmez asinma artar ama isini gorur. Ilk firsatta da olmasi gereken boyuta tamamlarsin ;)