Hacker'lar Sahte "Google Tool Bar" yaptı...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mustafa KILIÇ tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa KILIÇ

  Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  365
  Şehir:
  Samsun
  Adı:
  Mustafa Sedat KILIÇ
  Seviye:
  Hacker'lar Sahte Google Tool Bar yaptı
  26 Temmuz 2006 Çarşamba

  Hacker'lar şimdi de sahte Google Tool Bar dağıtıyorlar. Bu bar yoluyla kullanıcılarının bilgisayarlarına yazılım parçaları yüklenebiliyor.

  Ülkemizde TCMB'den gelmiş gibi gösterilen "kayıtlarınızı güncelleyin" phishing (sanal avlama) mailleri ortada dolaşırken, dünyada da "Google Tool Bar yükleyin" mailleri ortalıkta dolaşıyor. Ancak bu mailler de aynen TCMB mailleri gibi sahte ve kötü niyetli hackerların yeni bir oyunu.

  Hackerlar, başarılı bir şekilde, Google Tool Bar oluşturdular ve dağıtıyorlar. Kullanıcıların makinalarını "zombie" makinaya çevirmek için yazılımlar konulan Bar'ı ABD'de yükleyen pek çok kişi olduğu bildiriliyor.

  Hacker'lar sahte Google Tool Bar'ı mail yoluyla dağıtıyorlar. Bu emailde tehlikeli bir internet sitesine ait linkler bulunuyor. Ayrıca Google Tool Bar yüklemeye yönelik bir davet var.

  Kullanıcıların yönlendirildiği site ise aslından ayrılmayacak bir tasarım taşıyor. Siteden kullanıcıya Google Tool Bar yerine Trojan yükleniyor.

  Trojanların şimdilik yüklendiği makinaya yönelik dosya, veri silme, format atma gibi bir zararı yok. Ancak bazı fonksiyonları yerine getirdikleri görülüyor. Örneğin, Google reklamı taşıyan siteleri tıklayabiliyorlar, ki bu o site sahibinin para kazanması anlamına geliyor. ABD'de Google'un başını derde sokan ve bazı reklamverenlerin dava açmasına neden olan bu uygulamanın, site sahipleri tarafından hacker'lara para ödeyerek oluşturulduğu sanılıyor.

  Dediğimiz gibi bu trojanların bilgisayarınıza zararı yok ama bant genişliği ve bilgisayar performansı konusunda aynı şeyleri söyleyemeyeceğiz. Bu Trojanlar sizden habersiz olarak sizin makinanızı kullanıyor, yavaşlatıyor. Çözümü mü? Güvenlik yazılımlarınızın, özellikle de Firewall yazılımınızın güncel olması.

  Ha bir de, maillerle gelen güncelleme, yükleme isteklerine cevabı link tıklayarak vermeyin. Mümkünse adresi kendiniz yazın, ya da tıkladığınız adresin gerçek olup olmadığına (bu örnekte adres www.google.com diye başlamalı) dikkat edin.
   
 2. Anıl(shopar)

  Anıl(shopar) Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  23 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  574
  Beğeniler:
  239
  Şehir:
  Erenköy, İstanbul
  Seviye:
  evet bnm başıma dün geld bende kabul ettim tool barı yükledim sonra makine kendi kendine reset oldu bi virüs programını bide spywere programın çalıştırdım 2. sefede buldular ve sonra bişi kalmadı ama tool bar da gitti
   

İlginizi Çekebilir

3.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...
20150722_101706.jpg
yaklaşık 2 sene önce serçe parmağım kırılmıştı, bayramdan önce aynı yerden tekrar kırıldı, boksör kırığı diye geçiyormuş bu kırık tipi... Sağ el olduğundan günlük işlerimde aksaklıklara neden...
Adsız.png
Selam,ben Erkin Kalender,Eskişehirde yaşıyorum,10 gün önce 18 yaşımı doldurdum,genç bir kardeşinizim.Farkettiğim üzere son zamanlarda yoğun olarak arkadaş ve sporcu çevrem Herbalife...