Güneye giderken. Final turu: İzmir - Hatay

Scudo

ibrahim Kızılkaya

Daimi Üye
Tepki
1.009
Sevgili Ozan,
Turlarını imrenerek izliyorum.Aranızda olmayı çok isterdim Malum iş, izin vs nedenlerden dolayı katılamıyacağımı Serpil'e ilettim iletmesine de aklım bu turda kaldı. Yine de yüreğim sizinle.
Çok güzel bir tur olacağından eminim.Adım adım izleyeceğim sizi. Çok güzel bir rotayı ,çok güzel bir ekiple geçeceksiniz.

Bu arada Ömer,Ümit,Semih ve Serpil'e de selamlar. Ayrıca rota üzerinde katılacak tüm dostlara da selamlar.İyi turlar diliyorum sizlere..

ibrahim Kızılkaya

Daimi Üye
Tepki
1.009
@nükleer kedi

Selam Nükleer kedi..
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bu olsa gerek.
Temiz enerji dediğin nükleer enerjilerin üretildiği santraller baz alındığında harita üzerine çizilen bilmem kaç km.lik çember içinde kalan yerleşim bölgelerinde yapılan istatistiklerde çocuklarda görülen lösemi olaylarındaki artışın korkunç boyutlarda olduğu tesbit edilmiştir.. Almanya parlamentosu bu ve bunun gibi nedenlerle 19 adet nükleer santrali önümüzdeki 5 yıl içinde 5'e indirmek ve zaman içinde tamamen nükleer enerjiden vazgeçmek için yasa çıkarttı. Artan enerji ihtiyacını da rüzgar ve kent çöplüklerindeki metan gazıyla ve alternatif enerjilerle karşılamak için peş peşe projeler üretiyor.

Haa bu arada sökülecek olan nükleer santrallere ne mi olacak?

Nükleer enerji temiz enerjidir borazanlığını da bize yaptırarak, bizim gibi az gelişmiş ülkelere kakalayacaklar.. Ki Alman Yeşiller Partisi’ne mensup bir parlamenter Türkiye'ye gelerek “Sakın bu tongaya düşmeyin. Bizim parlamentomuzda liberaller sökülecek bu santralleri size ve bazı Afrika ülkelerine kakalamak için yasa teklifi hazırlıyorlar” diye de uyarılarda bulundu. Gazeteci Neşe Düzel'e de bu konuda tam sayfa bir röportaj vermişti..
Yani Karşı Bisiklet’in nükleer enerjiye karşı oluşu desteklenmesi gereken bir duruştur. Karşı Bisiklet’teki tüm dostlara kucak dolusu sevgiler.

Umut Palabıyık

Daimi Üye
Tepki
429
Az önce Ozan kardeşimiz ile konuştum. Milas'a 10 km kala bir yerde durduklarını söyledi. Dün akşam Bafa Gölü civarında bir yerde kalmışlar.

"6 kişilik çok eğlenceli bir ekibimiz var, kamp ocağımızda kendi yemeklerimizi pişiriyor, bol bol muhabbet ediyoruz. Çok eğlenceli geçiyor" dedi.

Zaman zaman arayıp kendisine destek vermek iyi olacaktır arkadaşlar.
Telefonu;
Ozan Yılmaz
05354967965
approachate@hotmail.com

omer yildiz

Forum Demirbaşı
Tepki
15
@dagci_gezgin

Haklısın dostum,
Bu hayati yazını gercekten okumamıstım.Arkadaslarımız için bir çift sözüm var.Söylemeliyim.Araştırmadan bilmediğiniz konularda ki bu son derece hayati bir konu lütfen konusmayın.Komik oluyor bilenlerin yanında.

Ümit Bozyılan

Daimi Üye
Tepki
351
@dagci_gezgin

Çevre sorunları hakkında izlediğim birkaç proğramda ciddi ciddi, nükleer enerjinin çevre için çok faydalı olduğunu savunan insanlar gördüğümde biraz tereddüte düşmüştüm. Ama şimdi sizi yazınızı okuyunca eski kararlı halime geri döndüm açıkçası... :)

Ozan ile bugün saat 12 civarında konuştum. Bisikletinin bozulan frenlerini tamir ettirmek için gruptan ayrılıp araçla fethiyeye dönmüştü. Hızla bisikletinin frenlerini yaptırıp, grupla arası daha fazla açılmadan, tekrar araçla grubun yanına dönmeyi planlıyordu. Umarım turda başına gelen en büyük aksilik bu olur :), ve bir daha hiç sorun yaşanmaz...

ibrahim Kızılkaya

Daimi Üye
Tepki
1.009
Sevgili Ümit..
Dünyada rant öyle bir noktada ki nükleer santralleri destekleyen lobiler aç kurtlar gibi bu ranttan pay alma adına aklımıza gelmeyen her türlü yöntemi deniyorlar. Sözde bilim insanlarını, medyadan bazı sözüm ona gazetecileri, vatanı, bayrağı dolar olarak gören siyasileri satın almak da bu yöntemlerden sadece biri..
Gelişmiş ülkelerde nükleer yöntemlerle elde edilen enerji kademeli olarak azaltılıyor. Dünyada nükleer enerjinin yüzde 16 olan toplam elektrik üretimindeki payının 2030’da yüzde 9’a düşeceği öngörülüyor. ABD’de 1978’den beri de tek bir nükleer santral siparişi verilmemesi de altı çizilmesi gereken unsurlar arasında. Kanada da nükleer enerji santralleri projelerini rafa kaldırdı çoktan...
AB’de 5 ülke nükleerden tümüyle vazgeçme kararı aldı. Parlamentolarında uzun tartışmalardan sonra yasalaştırdılar bu kararlarını.. Bunlar Almanya, İsveç, İspanya, Belçika ve İtalya’dır... AB nükleere karşı ‘bekle ve gör’ politikası izliyor. Yeni teknolojilerin geliştirilmesine fon ayırıyor ve atık sorunu, işletme güvenliği gibi konuların çözüme kavuştuğu sistemler geliştirilene dek yeni sipariş vermiyor.
Bir çok gelişme var bu konuda, forumun sayfaları yetmez bunları yazmamıza. Ülkemize, yaşadığımız çevreye, doğaya ve insanlığa karşı sorumluluk duyan her bireyin karşı olması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum bu konunun.Tıpkı kendi ülkelerinde asla izin verilmeyen siyanürle altın çıkartma yöntemine karşı çıkılması gereği gibi…Neyse bu konuyu daha çok uzatmayalım burada.

Ozan’ın bisikletinde sorun olmasına üzüldüm.Umarım senin de dediğin gibi tek sorunları bu olur tur boyunca..
Çok güzel bir ekip olduklarını düşünüyorum. Tur güzergahları da harika. Serpil turu haber verdiğinde o kadar üzüldüm ki katılamayacak olmama.Çünkü bu ekiple değil Hatay’a, her yere gidilir.Heyecanla tur yazılarını ve fotoğraflarını bekleyeceğim.Yolları açık olsun.Yoldaki tüm dostları kucaklıyorum.İyi turlar diliyorum..

aytacaksoy

Daimi Üye
Tepki
384
polemiğe girmek istememiştim ancak iletiyide pek sevimli bulmamıştım.Nasıl oluyor da bisikletli bir arkadaşımız nükleer enerjinin zararsız ve gerekli olduğunu düşünebiliyor diye hayrete düşmüştüm.

Gerek nükleer enerji,gerek baraj sistemi artık dünyanın terk ettiği sistemlerdendir.Bunları Türkiyeye kakalamak çok basit.Neden dersen hala "gelişmekte olan bir ülkeyiz".yani gelişmemize daha çok var.Nasıl avrupa da çıakn bir cep telefonu,bir otomobil hatta bir bisiklet oralarda kullanıldıktan sonra ve modası geçtikten sonra ülkemize geliyorsa barajlar ve nükleer santrallerde öyle..

Bu konuda araştırma yapmak gerek,okumak gerek ve uyanık olmak gerek.para uğruna vazgeçilmiyck bir çok şey var hayatta,bunlardan biriside ülkemiz ve ülkemiz insanlarının geleceği...çok dikkatli olmak gerek.

funq

Forum Demirbaşı
Tepki
332
Bisiklet
Geotech
hakkaten bu konunun tartışma yeri burası değil ya :)

peki nükleeri beğenmeyen arkadaşlar ne önerir ülkemize? kömürle devam mı? yoksa gelişmiş ülkelerin dahi henüz tamamen geçemediği rüzgar enerjisine mi geçsek? gerçekçi olalım. Türkiye için en mantıklı tercih önümüzdeki birkaç onyılda nükleer enerjidir.

bellamy

Üye
Tepki
18
ülkemizde maalesef 47 adet termik santral yapım aşamasında. bunların bazıları lisansı aldı bile. hal böyleyken nükleer santrale gösterilen tepkinin yarısı neden 50 tane termik santrale gösterilmez? çevre açısından çok daha zararlı değil midir bu? asıl çevre katliamı burada.
gelişmiş ülkelerin birçoğunda onlarca nükleer santral varken 2 tanesi mi çok geldi bize? bu ülkelerin çoğunun nükleer enerjiden vazgeçtiğini ya da vazgeçiyor olduğunu söylüyorsunuz da o ülkeleri türkiye ile eş tutamazsınız ki. türkiye'nin her geçen sene ciddi oranda enerji tüketim artışı söz konusu. türkiye nüfus açısından da ekonomi açısından da büyüyen bir ülke. bu özelliklere sahip nükleerden vazgeçen bir ülke var mı?
vazgeçenler söylenmiş de yapımı gündemde olanlar söylenmemiş.
japonya'da 2'si inşaa halinde 12 adet de yapımı planlanıyor.
g.kore'de 5 tane inşaa halinde.
rusya'da 8 tane inşaa halinde.
finlandiya'da 1 tane. ve daha birçok ülke.
ben nükleer enerji çevrecidir falan demiyorum. ancak türkiye'nin içinde bulunduğu durum nükleer enerji yapılmasını şart koşmuştur.
barajlar şöyle, nükleer şöyle, termik konusuna girmeye gerek yok..yani nasıl elektrik üretecek bu memleket? elektrik üretiminde %50 %60 olan doğalgaz oranını %100 mü yapalım? o da elin doğalgazıyla. daha mı fazla termik santral yapalım? barajlar doğal dengeyi bozuyor deniliyor. güneş enerjisi desen oldukça pahalı alternatif değil şu an için. ha deyince ülke enerji açığını bu şekilde kapatamazsınız. rüzgar güneşe oranla ekonomik olarak daha makul ancak her yerde kullanamıyorsunuz. jeotermal enerji de aynı şekilde.
"bilen arkadaşlar" ülkemizin bu enerji açığını çevre ve ekonomik açıdan değerlendirip hangi yollarla kapatılması gerektiğini yazıp bizi bilgilendirirse sevinirim. inşallah komik olmamışımdır.

ibrahim Kızılkaya

Daimi Üye
Tepki
1.009
Selamlar Fung ve bellamy
Sorduğunuz soruların cevaplarını gelişmiş ülkelerin parlamentoları veriyor ayrıntılarla. Kendisini insan olarak kabul edene ve anlamak isteyene tabii ki..Bu konuda gerçekten pek çok bilgi ve belge, insanı odak alan, yaşam hakkına ve doğaya saygılı bilim çevreleriyle sivil toplum örgütlerinin arşivlerinde ayrıntılarıyla mevcut. Fakat burası yeri değil bu konuyu tartışmak için. Gelişmiş ülkelerin kademeli olarak vazgeçmeye çalıştığı her tür teknolojiye (Sadece nükleer değil) şeker bulmuş çocuk gibi sevinmek 3.dünya vatandaşlarının yöntemi olabilir ancak. Yetkili arkadaşlar bu konuyu uygun bir bölüme aktarırlarsa dilediğiniz kadar tartışırız sizinle.

Burada bu tartışmayı sürdürürsek,İzmir-Hatay turu yapan arkadaşların turunu gölgelemiş oluruz. Emeğe saygısızlık etmiş oluruz ki bu da benim yapıma uygun değil.
Ben şu an yolda olan bu arkadaşlarımın turlarının keyfini çıkartmak istiyorum şu anda..ve sabırsızca paylaşımlarını bekliyorum.

hgy

Üye
Tepki
90
Sevgili Ozan ve arkadaşları,

Problemsiz bir tur diliyorum sizler için.

8-11 Ekim Gökova Bisiklet Turuna İzmir'den pedallayarak gideceğiz.
Rotamızda Beçin - Ören de var. Yol hakkındaki izlenimlerini müsait olduğunda yazıver lütfen.

Selamlar,
Gürcan Yılmaz

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
@hgy

Beçin-Ören arası yol iki ciddi tırmanış içeriyor. 42 km civarı sürmesi lazım. İlk rampalardan sonra biraz iniş ve düzlük oluşuyor. Karpuzcular var çevrede. Mola vermek için pek uygun. Sonrasında düzenli olmayan uzun çıkışlar var. En sonunda da keskin virajlı orman inişiyle termik santralin yanından denize çıkıyorsunuz. Sahil kesimindeki yol ören içlerine kadar çok bozuk.

OzzYMKL

Forum Demirbaşı
Tepki
173
@Ömer Bingöl

Hadi geçmiş olsun o zaman bu nasip olamdı inşallah başka sefere beraber gitmek dileğiyle.

• Beğen
Tepkiler: evrimyigit

aytacaksoy

Daimi Üye
Tepki
384
ozan öncelikle geçmiş olsun sana.

fotoları bekleyenlerdenim bu arada,hadi bakalım:)