Güneydoğu'da Barış Turu; Diyarbakır Bisiklet Topluluğu

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Çözüm süreci ile birlikte Güneydoğu yollarında artık daha çok bisikletçi var. Diyarbakır’da kurulan bisiklet kulübünün üye sayısı iki yılda 200'ü geçti. Pek çok kişinin turist zannettiği bisikletçiler, bu kültürün gelişmesi için bisiklet yolları ve park alanları istiyorlar.

http://www.sanliurfa.com/images/haberler/guneydogu-da-baris-pedallari.jpg

Hava soğuk ve sisli. Buna rağmen kask, eldiven ve kalın giysilerini kuşanarak yola koyuluyorlar. Sosyal medya üzerinden haberleşen Diyarbakırlı bisikletçiler her hafta sonu çıktıkları uzun turlarla bu güne kadar yapamadıkları bu sporun tadını çıkarıyorlar. Şehir merkezindeki kısa turun ardından köy yollarına sapan bisikletçiler zorlu doğa koşullarında kendilerini test etme imkânı da buluyorlar. Bundan birkaç yıl önce kuryeler ve yemek taşıyanlar dışında bisiklet kullananların parmakla gösterilecek kadar az olduğu Diyarbakır sokaklarında, bu günlerde yoğun bir bisiklet trafiği var. Bunun ön önemli nedeni olarak çözüm süreci gösteriliyor.

‘İNSANLAR ŞAŞIRIYOR’
Diyarbakır Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü (DİBİDOSK) yöneticilerinden Şerif Gayretli, çözüm ve barış sürecinin getirdiği normalleşme ile birlikte bölgede yapılamayan pek çok etkinliğe rastlanabileceğini söylüyor: “Çözüm süreci ile birlikte yaşanan değişim sosyal hayatın her alanında kendisini gösteriyor. Kulübümüzü iki yıl önce kurduk. Buna karşın 200'ün üzerinde aktif üyemiz var. Düzenlediğimiz turlara hava güzel olursa 100'e yakın bisikletçi katılıyor. Kalabalık bisikletçi grubunu gören insanlar şaşırıyor. Ancak korna çalarak, el sallayarak destek veriyorlar. Bunlar güzel şeyler. Diyarbakır civarındaki turların yanı sıra Dersim, Batman, Mardin hatta Kuzey Irak’a varan turlar düzenleniyor. İnsanlar hem spor yapıyor hem de yeni yerleri ilk kez keşfetmenin heyecanını yaşıyorlar.”

http://mon-www-a1.aljazeera.com.tr/sites/default/files/styles/aljazeera_article_main_image/public/2015/01/07/serif-gayretli.JPG?itok=8lb405Ye

‘KADIN BİSİKLETÇİLER ARTIYOR’
Bölgede kadın bisikletçilerin sayısında da artış var. Çilem Akkaya iki yıldan beri aktif olarak kullandığı bisikleti ile uzun turlara da çıkıyor: “Düzenlenen tüm turlara katılıyorum. Kadın bisikletçi gördüklerinde şaşırıyor insanlar. Kadın bisikletçilerin sayısı 10'u geçti. Bu beni çok mutlu ediyor. Her geçen gün yeni kişiler katılıyor aramıza. Cuma günleri şehir içinde tura çıkıyoruz. Hem yeni katılanların trafiğe alışmaları, hem de trafiğin bisikletçilere alışması için yapıyoruz bunu. Ancak önemli bir sıkıntımız taksi ve dolmuşlar. Herkes yavaş yavaş bize alışırken onlar sıkıştırarak tehlikeye atıyorlar. Ama onlar da alışacaklar.”

http://mon-www-a1.aljazeera.com.tr/sites/default/files/styles/aljazeera_article_main_image/public/2015/01/07/cilem-akkaya.JPG?itok=QrmLuJoq

‘İKİ KEZ ARABA ÇARPTI’
Diyarbakırlı bisikletçiler trafikte yeni oldukları için çoğu araç onları görmeyebiliyor veya dikkat etmiyorlar. Öğretmen olan bisikletçi Erkan Özgen iki kez kaza geçirmiş: “İki kez araba çarptı, çünkü görmüyorlar. Alışık değiller ve bisikletçiler yolun bir parçası değilmiş gibi davranıyorlar. Ama artık biz de varız. Trafikte bizleri de görsünler ve saygı göstersinler istiyoruz. Çünkü bisikleti sadece spor için değil, bir ulaşım aracı olarak da kullanıyoruz. Bir şoför için arabası neyse, bizim için de bisiklet o.”

http://mon-www-a1.aljazeera.com.tr/sites/default/files/styles/aljazeera_article_main_image/public/2015/01/07/erkan-ozgen.JPG?itok=A566r0yn

‘İLK KEZ BİSİKLETE BİNDİM’
Çocukken hiç bisiklete binmeyen Nejla Başar bisikletle ilk defa iki yıl önce tanışmış. Şimdi o da Diyarbakır sokaklarında ve bundan büyük mutluluk duyuyor: “Çocukluğumda bile binmemiştim. İki yıl önce DİBİDOSK tarafından bisiklet kursu açılmıştı. Katıldım ve sürmeyi öğrendim. Sonra kendime eski bir bisiklet alıp iyice geliştirdim. Biraz ustalaşınca iyi bir bisiklet alarak turlara katılmaya başladım. Şimdi çok büyük bir mutluluk turlara katılmak. Çözüm süreci ile birlikte biz de büyüyoruz. Geçen yıl 10 kişiyle turlara çıkıyorduk şimdi 50-60 kişiyle çıkıyoruz.”

http://mon-www-a1.aljazeera.com.tr/sites/default/files/styles/aljazeera_article_main_image/public/2015/01/07/nejla-basar.JPG?itok=ESWL1LEy

‘TURİST SANIYORLAR’
Bisikletçileri gördükten sonra birkaç ay önce bisiklet almaya karar veren Kenan Taşdelen düzenlenen turların müdavimlerinden. Taşdelen, insanların kendilerini turist zannettiklerini söylüyor: “Bisiklete çocuklar biner diye düşünürdük. Sonra baktım ki son bir iki yılda her tarafta bisikletçiler var. Kendime bir bisiklet aldım. Diğer bisikletçilerle iletişim kurup turlara katılmaya başladım. Hem eğlenceli, hem de spor yapıyoruz. Çözüm süreci ile birlikte yapamadığı pek çok şeyi yapmaya başladı insanlar. Bisiklet de onlardan biri. Bazen turlarda turist zannediyorlar ve arkamızdan koşturarak konuşmaya çalışıyorlar. Bunlar güzel şeyler ve insana yaşama enerjisi veriyor.”

http://mon-www-a1.aljazeera.com.tr/sites/default/files/styles/aljazeera_article_main_image/public/2015/01/07/kenan-tasdelen.JPG?itok=u7u-B4hM

SAYI ARTTI TALEP PATLADI
Diyarbakırlı bisikletçilerin sayılarının artması bisiklet sporunun yapılabilmesi için bazı talepleri de beraberinde getiriyor. Bisikletçiler kent içerisinde bisiklet yolu, bisiklet parkı, kiralık bisiklet sistemi, toplu ulaşım araçlarına taşıma aparatı takılması ve çukursuz düzgün yollar istiyorlar. Bu taleplerin muhatabı ise Büyükşehir Belediyesi. Kent trafiği içerisinde bisikletçilerin sayısının artması ile taleplerin de arttığını söyleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Süvari, Diyarbakır kültürünün bir parçası olan bisikletin yeniden hayat bulmasının kendilerini de heyecanlandığını söylüyor: “Diyarbakır’da eskiden pek az kişi kendi bisikletine sahipti. Herkes kiralık bisikletlerle öğrendi kullanmayı. Haliyle bisikletçilerin talepleri gayet makul. Kabul etmek gerekir ki bu güne kadar şehir içi yollar yapılırken bisikletçiler hiç düşünülmemiş. Ancak yeni kentleşme alanlarında çok ciddi yatırımlarımız var. O bölgelerde bisiklet yolları da yapılacak ve Elazığ yolu genişletme çalışmaları kapsamında bisiklet yolları ile şehir merkezine bağlantı sağlayacağız. İleride Yenişehir ve Suriçi bölgeleri de trafiğe kapatılacağı için bisikletçiler daha geniş alanlara kavuşacak.''

http://mon-www-a1.aljazeera.com.tr/sites/default/files/styles/aljazeera_article_main_image/public/2015/01/07/fethi-suvari.JPG?itok=GS9BBg1M

‘İSTANBUL’UN BEŞ KATI ALAN’
Yüzölçümü olarak İstanbul’un beş katı büyüklüğündeki bir alana hizmet götürmekle sorumlu olduklarını belirten Fethi Süvari bütçelerinin üçte birlik kısmının tamamını yolların ıslahına ayırdıklarını da belirtiyor: “Büyükşehir’in sorumluluk sahası 15-20 kat arttı. Talepler gelmeye devam ederse elbette bisiklet park alanları, kiralık bisiklet ve toplu ulaşım araçlarına bisiklet taşıma aparatları gibi hizmetleri veririz. Ancak yol durumları için biraz sabır istiyoruz. Çünkü İstanbul’un beş kat büyüklüğündeki bir alana hizmet götürmek durumundayız. Kent merkezinin dışında ilçeler ve köyler de bize bağlandı. Biz de bütçemizin üçte birini yollara ayırdık. Bahar ile birlikte makine parkımıza 100'den fazla iş makinesi ekleyerek beş yılda yapılmamış yol bırakmayacağız.”

http://mon-www-a1.aljazeera.com.tr/sites/default/files/styles/aljazeera_article_main_image/public/2015/01/07/bisiklet-doga.JPG?itok=aiGplbng

(link)

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Güzel bir gelişme. Umarım sadece Diyarbakır'da değil tüm bölgede görürüz bu manzaraları. Fakat bir ifade dikkatimi çekti. "Gidip kendime bir bisiklet aldım." Peki ya alamayacak durumda olanlar? Bence forum camiası olarak bir kampanya başlatıp bölgedeki çocuklara bisiklet hediye edebiliriz. Neden olmasın?

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
Tabiki çok güzel ve iyi bir gelişme ancak burada benim dikkatimi bisikletlerden çok, vurgulanan "çözüm süreci" çekti.

• Beğen
Tepkiler: pandelis

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@VeyselKobal

Bölgede 2013 yılının mayıs ayında 15 gün süren bir turumuz oldu... Bize sordukları ilk soru "barış gelecek mi?" oluyordu... Bölgedeki en önemli günden çözüm süreci diyebilirim. O nedenle yazıda da vurgulanması gayet doğal..

• Beğen
Tepkiler: tahirkaya

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
@VeyselKobal

İnşallah tez zamanda barış gelir ve bir daha gitmez...
Bisikletçiler gibi karavancılar, motorsikletçiler ve diğer gezi-doğa tutkunları o bölgelerde barış ve güven içinde bulunmayı bekliyor.

Ayrıca yapılan etkinlik aslında çok büyük ve önemli. Bütün arkadaşları kutlarım.

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
orjinal kaynak : (link)
turun içinde olan birisi olarak turun bütün anlamının çözüm süreci yüklenmesini doğru bulmuyorum biraz taraflı bir haber gibi buldum.çözüm sürecinide destekliyorum yanlış anlaşılmasın sadece en önemli nedeni çözüm süreci değil emeği geçen bir sürü kişi ve dernek var çözüm süreci olmazsa pedallarımız dönmeyecekmiş gibi ve çözüm süreciyle birlikte pedalların döndüğü lanse edilmiş.haberi yapan paylaşan kişilere teşekkürler

RaptorXXL

Üye
Tepki
27
İsim
Umut Can Çömlek
Bisiklet
Corratec
Bisikleti çözüm sürecine bağlamaları anlamsız.
Diyarbakırda yıllardır bisiklet sürüyorum. Dibidosk grubunun içinde fazlasıyla siyasi çekişme var ve kürt olmayan ötekileştiriliyor.
Tamamen yanlı bir haber.

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
@M.Ozkul Bence siz pek anlamamissiniz olaylari.

Çôzüm süreci diye tutturmussun ama adamlar Diyarbakir'a K*rdistan'in baskenti diyerek çoktan basladi algi yönetimine.Yakinda zor sürersiniz oralarda.

Arkadaslar kimseye tavsiye etmiyorum o bölgeleri.Sonunuz 2 motorlu abi gibi olabilir.

Tepki
78
Pkk lilarin kimlik kontrolü yaptığı bir yerde bisiklet keyfi olmaz o kadar. ..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben daha önce Mardin orijin olmak üzere, Diyarbakır, Urfa, Hasankeyf vs her yere gidiyordum, geziyordum. çözüm şeysinden sonra artık gidemiyorum, güvenli değil ama sizler daha önce de gidebiliyordunuz şimdi de gidebiliyorsunuz.
Çözümden kastınız "Türkler gitti, yollar boşaldı biraz, rahat rahat geziyoz artık" ise bravo, çözüm amacına ulaşmış. İyi gezmeler size, bir kandil turu yapıp fotoları eklersiniz artık.

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Tebrikler , umarım kat be kat sayınız artar güzel yollara kavuşursunuz :) Nice güzel etkinlikler yaparsınız :)

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Pehh. Barış ve çözüm süreci imiş. Hepsi reklamdan ibaret ! Olmadan önce bisiklet yok muydu ?
Sanki barış ve çözüm süreci olmadan önce Diyarbakır'da bisikletçiler yok muydu ?
Bu konunun başlığı 2015 Ocak ayında açılmış.
Diyarbakır'da 2010 yılı itibarı ile profesyonel bisikletçilik başladı. Tabi bu konuyu gündeme getiren yok yada bilmiyorlar ! Neyse birşey demeye gerek yok ! Bilen biliyor !

Saygılarımla.

• Beğen
Tepkiler: Holiganguc

Holiganguc

Daimi Üye
Tepki
204
İsim
İlker Ü.
Bisiklet
Carraro
İşi gücü partizanlık, rantçılık olan insan çiçek olsa ne yazar? Bisikletten bile medet umulmuş...Çözüm süreciymiş bilmemneymiş. O dediğin süreçte oldu tüm rezillikler Diyarbakır'da!!!

HAYATATRİBÜNDENBAKANLAR