Gümrük kanunu 2022

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.067
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Reis yeni bir teklif üzerinde çalışıyormuş, teklif yasalaşırsa, tüm diğer parti genel başkanları, bakanlar, milletvekilleri kısıtlanırken, dünya liderimiz devletin tüm imkanlarını uçak filosuna kadar sınırsız şekilde kullanabilecekmiş, eee haliyle uçaklar vs su ile çalışmıyor, petrolde zamlandı kaynak yaratıyor kendine!

Scudo

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.464
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Acaba bunlar gittikten sonra bunları düşünecek ve düzeltecek bir insan evladı çıkacak mı?
Ana muhalefet partisi lideri yeni bakanliklar acmaktan, muhtarlara sekreter atamaktan bahsediyor. Kafa tamamen gitmis.
Ne kadar cok kamulasma (devlet memuru) o kadar cok vergi zammidir.

Sorunun cevabina gelirsek eldeki malzemeye baktigimizda o insan evladi simdilik yok.

Burak Altaç

Forum Bağımlısı
Tepki
5.118
İsim
Burak Altaç
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
150 Euro limitin az olmasına mı yanayım yoksa 149 Euro tutan ürün için 2.830 Türk Lirası ödeyeceğime mi yanayım !

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir ülke ancak bu kadar "düzeltilebilirdi..."
Ana muhalefet partisi lideri yeni bakanliklar acmaktan, muhtarlara sekreter atamaktan bahsediyor. Kafa tamamen gitmis.
Ne kadar cok kamulasma (devlet memuru) o kadar cok vergi zammidir.

Sorunun cevabina gelirsek eldeki malzemeye baktigimizda o insan evladi simdilik yok.
Ölünce ne halt yiyeceksin senin Reisin?

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.570
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çok şükür dış piyasadan ürün alamayacağız iç piyasa şekillenecek herkes TL kullanacak ekonomi canlanacak.

mhmtp

Daimi Üye
Tepki
472
İsim
Mehmet Pehlivan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Mazota, benzine zam gelince, baktılar insanlar bisiklete biner oldu. Yurt dışı alışveriş arttı. Dediler o zaman ona zam yapalım. Allah'tan suyla çalışan araba bulunmadı. Allah muhafaza litresini 10Tl ye alırdık, sonra su içermez hale gelirdi.

• Beğen
Tepkiler: Kadir Eskici

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim reisim?
Evet, senin Reisin. Elinde hiç bir bakanlık yokken, hiç bir yetki yokken muhalefetin henüz gerçekleşmemiş ve belki de hayal olan icraatlerine kafayı takmışsınız.. Muhalefet iktidarı eleştiriyor ise elbette iktidar da muhalefeti eleştirmeli ancak Tüm yetki ve sorumluluğun kimde olduğunu siz de bütün Türkiye de biliyor. Meclis deseniz, sadece formalite.. O kadar aptalca alınan, icraate konan hatta 1-2 gün sonra, 1-2 hafta sonra kendi onayladıkları kararları iptal eden bir hükümetin ülkeyi ne hale getirdiklerini görmeden muhalefete laf atmak biraz 3 maymunu oynamak gibi geliyor. Siz önce muhalefeti değil iktidarı eleştirin.
images.jpeg
Aslında işin özü şudur, eğer cumhuriyet ile yönetiliyorsak eğer ya da yönetilmesek de öyle olduğuna inanıyorsak, iktidarı vatandaş seçer ya da değiştirir. Bir vatandaşın çocuğunun geleceğini kurmasına yardımcı olunmuyor, iş bulamıyor, her geçen gün daha da fakirleşiyor, dünya ülkelerinde kalitelisi düşüyor ve hayatta sadece borç ödemek, vergi vermekten öte sosyal bir aktivitesi lüks oluyorsa, o seçmen hükümeti değiştirmelidir..

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.464
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet, senin Reisin. Elinde hiç bir bakanlık yokken, hiç bir yetki yokken muhalefetin henüz gerçekleşmemiş ve belki de hayal olan icraatlerine kafayı takmışsınız.. Muhalefet iktidarı eleştiriyor ise elbette iktidar da muhalefeti eleştirmeli ancak Tüm yetki ve sorumluluğun kimde olduğunu siz de bütün Türkiye de biliyor. Meclis deseniz, sadece formalite.. O kadar aptalca alınan, icraate konan hatta 1-2 gün sonra, 1-2 hafta sonra kendi onayladıkları kararları iptal eden bir hükümetin ülkeyi ne hale getirdiklerini görmeden muhalefete laf atmak biraz 3 maymunu oynamak gibi geliyor. Siz önce muhalefeti değil iktidarı eleştirin.
284382 dosyayı görüntüle
Aslında işin özü şudur, eğer cumhuriyet ile yönetiliyorsak eğer ya da yönetilmesek de öyle olduğuna inanıyorsak, iktidarı vatandaş seçer ya da değiştirir. Bir vatandaşın çocuğunun geleceğini kurmasına yardımcı olunmuyor, iş bulamıyor, her geçen gün daha da fakirleşiyor, dünya ülkelerinde kalitelisi düşüyor ve hayatta sadece borç ödemek, vergi vermekten öte sosyal bir aktivitesi lüks oluyorsa, o seçmen hükümeti değiştirmelidir..
Sen çok dolmuşsun belli. Ama burası twitter ortamı veya o tarz bir platform değil.
Bence niyet okumayı bir kenara bırak. Daha neyden bahsettiğimi bile anlamamışsın ve konuyu çok farklı noktalara çekmişsin.
Siyasi fikrimi ve kime oy verdiğimi merak ediyorsan açıkça sorabilirsin, hiç gocunmadan söylerim.

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.384
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
“MADDE 126- (1) Kanunun 225 inci maddesi uyarınca, posta yolu ve hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen ya da gönderilen;

a) Bakanlıkça basitleştirilen gümrük beyanı kapsamında serbest dolaşıma giriş rejimine

konu;

1) 45 inci madde kapsamındaki eşyanın,

2) 58 inci madde kapsamındaki eşyanın,

3) 62 nci maddenin birinci, ikinci ve üçüncü fıkraları kapsamındaki eşyanın,

4) KDV ve ÖTV istisna belgelerine sahip kurumlar tarafından getirilecek olan 69 uncu, 70 inci ve 71 inci maddeler kapsamındaki eşyanın,

5) 86 ncı madde kapsamındaki eşyanın,

6) 91 inci madde kapsamındaki eşyanın,

7) 100 üncü maddenin birinci fıkrasının (ö) bendi kapsamındaki eşyanın,

8) Elçilik, konsolosluk veya milletlerarası kuruluşlar adına gelen diplomatik eşyanın,

b) Normal usulde beyan edilecek olan, serbest dolaşıma giriş rejimine konu; değeri 150 Avro’yu aşan ancak 1500 Avro’yu aşmayan, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyanın,

c) Bakanlıkça basitleştirilen gümrük beyanı kapsamında ihracat rejimine konu; miktarı brüt 30 kilogramı ve değeri 1500 Avro’yu geçmeyen eşyanın,

gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ile Bakanlıkça belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınabilir. Bu yetkiyi kullanan hızlı kargo şirketleri gümrük müşaviri çalıştırır. İhracat rejimine konu eşya için miktar veya değer limitlerini ayrı ayrı on katma kadar artırmaya Bakanlık yetkilidir.”

MADDE 11- Aynı Kararın 127 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 127- (1) Posta idaresi veya hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler, 126 ncı maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentlerinde düzenlenen yetkileri kapsamında takip edip sonuçlandırdıkları gümrük işlemleri için verilen hizmet karşılığında;

a) Gümrük müşavirliği, ordino, terminal ve benzeri isimler altında ilave ücret alamaz.

b) Gönderinin geldiğine dair bildirimin alıcıya yapıldığı tarihten itibaren ilk üç gün için ardiye ücreti alamaz.”

Tekrar incelediğimde 150 euroyu aşan tutarlarda tıpkı wiggle alışverişlerinde sky (Solmaz Uluslararası Expres Taşımacılık ve Tic. A.Ş.) ile olduğu gibi yapılacağını anlıyorum

• Beğen
Tepkiler: Turisti

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.464
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
“MADDE 126- (1) Kanunun 225 inci maddesi uyarınca, posta yolu ve hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen ya da gönderilen;

a) Bakanlıkça basitleştirilen gümrük beyanı kapsamında serbest dolaşıma giriş rejimine

konu;

1) 45 inci madde kapsamındaki eşyanın,

2) 58 inci madde kapsamındaki eşyanın,

3) 62 nci maddenin birinci, ikinci ve üçüncü fıkraları kapsamındaki eşyanın,

4) KDV ve ÖTV istisna belgelerine sahip kurumlar tarafından getirilecek olan 69 uncu, 70 inci ve 71 inci maddeler kapsamındaki eşyanın,

5) 86 ncı madde kapsamındaki eşyanın,

6) 91 inci madde kapsamındaki eşyanın,

7) 100 üncü maddenin birinci fıkrasının (ö) bendi kapsamındaki eşyanın,

8) Elçilik, konsolosluk veya milletlerarası kuruluşlar adına gelen diplomatik eşyanın,

b) Normal usulde beyan edilecek olan, serbest dolaşıma giriş rejimine konu; değeri 150 Avro’yu aşan ancak 1500 Avro’yu aşmayan, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyanın,

c) Bakanlıkça basitleştirilen gümrük beyanı kapsamında ihracat rejimine konu; miktarı brüt 30 kilogramı ve değeri 1500 Avro’yu geçmeyen eşyanın,

gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ile Bakanlıkça belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınabilir. Bu yetkiyi kullanan hızlı kargo şirketleri gümrük müşaviri çalıştırır. İhracat rejimine konu eşya için miktar veya değer limitlerini ayrı ayrı on katma kadar artırmaya Bakanlık yetkilidir.”

MADDE 11- Aynı Kararın 127 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 127- (1) Posta idaresi veya hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler, 126 ncı maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentlerinde düzenlenen yetkileri kapsamında takip edip sonuçlandırdıkları gümrük işlemleri için verilen hizmet karşılığında;

a) Gümrük müşavirliği, ordino, terminal ve benzeri isimler altında ilave ücret alamaz.

b) Gönderinin geldiğine dair bildirimin alıcıya yapıldığı tarihten itibaren ilk üç gün için ardiye ücreti alamaz.”

Tekrar incelediğimde 150 euroyu aşan tutarlarda tıpkı wiggle alışverişlerinde sky (Solmaz Uluslararası Expres Taşımacılık ve Tic. A.Ş.) ile olduğu gibi yapılacağını anlıyorum
150 Euro sınırına kadar sadece ürün değeri üzerinden gümrük vergisi (%18 veya %30)
150 Euro - 1500 Euro arasındaki siparişler için Bakanlıkça beyanname düzenleme yetkisi olan özel taşıyıcı firmalar işlem yapacak.
1500 Euro üzerindeki siparişler için yine Bakanlıkça yetkili taşıyıcı gümrükleme firmaları işlem yapacak.
Bu hizmetleri kapsamında müşavirlik hizmet, ordino, terminal ve ardiye tutarı gibi ilave ücretleri alabilecekler.

• Beğen
Tepkiler: RoninRider

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sen çok dolmuşsun belli. Ama burası twitter ortamı veya o tarz bir platform değil.
Bence niyet okumayı bir kenara bırak. Daha neyden bahsettiğimi bile anlamamışsın ve konuyu çok farklı noktalara çekmişsin.
Siyasi fikrimi ve kime oy verdiğimi merak ediyorsan açıkça sorabilirsin, hiç gocunmadan söylerim.
Beni rahatsız ediyor.. İstediğimi almak için haftalarca para biriktirmek, ücretsiz eğitim deyip her dönem 10 larca ekstra kitap defter kalem uzaktan eğitime bağlı teknolojik envanterler almak zorunda bırakmak insanları, intihar sayılarındaki artış, toplumda gözle görülür biçimde şiddete eğilim, gelecek kaygısı, vs vs... Çok da uzatmak istemiyorum, derdim sizinle çatışmak da değil.. Ama burnumuzun önündeki gerçekleri görmeyip toz pembe bir dünyada yaşadığımız yalanlarına inanmak, bana uymuyor. Henüz geçen senenin son aylarına doğru almak istediğim kadro 5,6 bin tl + 700 TL kargo +866 TL vergi idi.. Şimdi ne oldu biliyor msnz? Toplam ödemem gereken, aynı kadro için 14100 küsür. Halbuki 3-5 ay önce 7 bin tl küsüre alabiliyordum. Bu durum beni rahatsız ediyor. Sizin hangi partiye oy verdiğiniz umrumda değil aslında bizim ne yapmamız lazım, bunu konuşuyorum.

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.163
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@SerdarCYCoo2Bursa , @gunerokn
Ufak bir yanlış anlaşılma olduğu aşikar. Son dönemde hemen hemen tüm türkiyede bir tepki birikmesi var. İnsanlar kime ne diyeceğini bilemiyor. Doğal olarak kendi içimizde yapdığımız ufak sohbetlerde bile kelimeler, cümleler çok farklı anlaşılabiliyor. Bence hepimiz özünde aynı şeyleri düşünüyoruz, aynı dertlerden muzdaribiz.

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@SerdarCYCoo2Bursa , @gunerokn
Ufak bir yanlış anlaşılma olduğu aşikar. Son dönemde hemen hemen tüm türkiyede bir tepki birikmesi var. İnsanlar kime ne diyeceğini bilemiyor. Doğal olarak kendi içimizde yapdığımız ufak sohbetlerde bile kelimeler, cümleler çok farklı anlaşılabiliyor. Bence hepimiz özünde aynı şeyleri düşünüyor, aynı dertlerden muzdaribiz.
Kesinlikle 👍 ancak söylemekmistesiğim şey açık aslında.. Tüm bunlara sebep dış güçler, iç mihraklar, cuntacılar, stokçular, üst akıl, cehape zihniyeti, kumpas, fetö, şer odakları, deniz tarağı gönüllüleri demek işin safsata ve komedisi.. Bence özne kim? Vergi şöyle, yok elektrik arttı vs.. Bu konuların hepsi uc uca ekli şeyler..

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.464
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Beni rahatsız ediyor.. İstediğimi almak için haftalarca para biriktirmek, ücretsiz eğitim deyip her dönem 10 larca ekstra kitap defter kalem uzaktan eğitime bağlı teknolojik envanterler almak zorunda bırakmak insanları, intihar sayılarındaki artış, toplumda gözle görülür biçimde şiddete eğilim, gelecek kaygısı, vs vs... Çok da uzatmak istemiyorum, derdim sizinle çatışmak da değil.. Ama burnumuzun önündeki gerçekleri görmeyip toz pembe bir dünyada yaşadığımız yalanlarına inanmak, bana uymuyor. Henüz geçen senenin son aylarına doğru almak istediğim kadro 5,6 bin tl + 700 TL kargo +866 TL vergi idi.. Şimdi ne oldu biliyor msnz? Toplam ödemem gereken, aynı kadro için 14100 küsür. Halbuki 3-5 ay önce 7 bin tl küsüre alabiliyordum. Bu durum beni rahatsız ediyor. Sizin hangi partiye oy verdiğiniz umrumda değil aslında bizim ne yapmamız lazım, bunu konuşuyorum.
Yazmış olduğun şeyler hepimizin talepleri. Hepimiz alım gücümüzün artmasını daha refah bir ülkede yaşamayı talep ediyoruz.
Fakat benim gözlemlerim ve birazcık olsun siyaseti takip ediyor olmamdan kasıt bu taleplerimizi yerine getirebilecek bir muhalefetin olmadığı yönündedir.
Yorumumda bu bağlamda olmuştu. Umarım yanılırım.

RoninRider

Daimi Üye
Tepki
465
İsim
Metehan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@PuncherZ
Tam olarak öyle değil hocam. Hızlı kargo yoluyla yapılan alışverişlerde eğer gönderi Ab üyesi bir ülkeden geliyorsa ve 150 euronun altındaysa %18, diğer ülkelerden geliyorsa %30 (eskiden %20 idi) gümrük vergisi ödenecek. 150 Euro'nun (eski mevzuatta 1500 Euro idi) üzerindeki alışverişler ise ithalat beyannamesine tabi olacak.

Gümrüklerde beyanname haneleri bir kaç ay önce 6'dan 8'e çıkarılmak zorunda kaldığı şu dönemlerde; bu düzenlemeyle birlikte artık 10 da olur 15 de... 20 de... hızlı kargo sirkülasyonu çok fazlaydı; hacim düşmezse beyannamelerdeki hane sayısındaki sorun sebebiyle bile 150 euro beyanname limiti artırılabilir...

(umudum bu yönde en azından 😅 )

EDİT: Yorum sizin;

""Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin. Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.""

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: CengoCenk

takcil

Üye
Tepki
216
İsim
tanju
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yazmış olduğun şeyler hepimizin talepleri. Hepimiz alım gücümüzün artmasını daha refah bir ülkede yaşamayı talep ediyoruz.
Fakat benim gözlemlerim ve birazcık olsun siyaseti takip ediyor olmamdan kasıt bu taleplerimizi yerine getirebilecek bir muhalefetin olmadığı yönündedir.
Yorumumda bu bağlamda olmuştu. Umarım yanılırım.
Benim görüşüm de; mevcut tek adamın yerine kim/kimler gelirse gelsin, ülkeyi şimdikinden 100 kat daha iyi yöneteceği yönünde. Bu kadar kötü bir yönetim sergilemek, özel bir yetenek gerektiriyor bence. Böyle bir yetenek de bir daha gelmez zaten.

enzo

Forum Psikopatı
Tepki
1.183
İsim
Enes Ç.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kim gelirse gelsin, koyulmuş bir vergi, vergiye ek yük, ek işlem masrafı vb. durumlar gelecek 20 yılda azaltılmaz kolay kolay, kasada 1 kuruş kalmamış.