Grupset + Jant seti yükseltme mi yeni bisiklet mi?

Adrenalin26

Orbea
Tepki
1.144
İsim
Fatih
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gurup set değilde , bende kaliteli bir jant seti almayı düşünüyordum, 10-12 bin tl bütçe ayırarak. Şimdi ise bundan vazgeçip, yeni bir aero kadro bir bisiklet almaya karar verdim. Elimde olan parayı tutup, üzerine biraz daha biriktirebilirsem , bir madone slr 6 almayı koydum kafaya ?

Scudo

Ali Eren

Daimi Üye
Tepki
1.797
İsim
Ali Eren
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Daha düne kadar benim de jant setimi yükseltme hevesim vardı aslında hiç olmasa iyidi ama ön çember yamulunca mecbur hissettim kendimi sonra bir düşündüm alacağım jant cole rollen elitti kadromu boyasını ve mat oluşunu çok seviyordum kararsız kaldım ya yeni jant alacağım ya da yeni bir bisiklet alacağım.Grup setim tiagra memnunum ama sırf sti kollardaki çizikler ve sti koldaki çok ufak bir kırılmadan dolayı yeni bisiklet almaya karar verdim bence sizde yeni bir bisiklet alın sonuçta 7000 bin tl az bir para değil.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Daha düne kadar benim de jant setimi yükseltme hevesim vardı aslında hiç olmasa iyidi ama ön çember yamulunca mecbur hissettim kendimi sonra bir düşündüm alacağım jant cole rollen elitti kadromu boyasını ve mat oluşunu çok seviyordum kararsız kaldım ya yeni jant alacağım ya da yeni bir bisiklet alacağım.Grup setim tiagra memnunum ama sırf sti kollardaki çizikler ve sti koldaki çok ufak bir kırılmadan dolayı yeni bisiklet almaya karar verdim bence sizde yeni bir bisiklet alın sonuçta 7000 bin tl az bir para değil.
Benim merak ettiğim nokta, 7000 liraya yeni bisiklet aldığınızda ve birgün o bisikletin de (Allah muhafaza) STI kolunda bir çizik oluştuğunda ne yapacaksınız? Bu ihtimali düşünmemiş olamazsınız değil mi o_O Cevabınızı heyecanla bekliyorum

Ali Eren

Daimi Üye
Tepki
1.797
İsim
Ali Eren
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim merak ettiğim nokta, 7000 liraya yeni bisiklet aldığınızda ve birgün o bisikletin de (Allah muhafaza) STI kolunda bir çizik oluştuğunda ne yapacaksınız? Bu ihtimali düşünmemiş olamazsınız değil mi o_O Cevabınızı heyecanla bekliyorum
Şöyle söyliyim tiagranın sti kollarının rengini bilen bilir çiziği kapatmaya çalışsan ona uygun rengi bulamazsınız yeşil desen değil siyah desen o da değil burada bize düşen görev de daha dikkatli kullanmak gerekli önlemleri almak

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Şöyle söyliyim tiagranın sti kollarının rengini bilen bilir çiziği kapatmaya çalışsan ona uygun rengi bulamazsınız yeşil desen değil siyah desen o da değil burada bize düşen görev de daha dikkatli kullanmak gerekli önlemleri almak
Ne güzel bakın kendi ilacınızı kendiniz buldunuz :snzdglsn: Yeni bisikletinizle STI kollarınızı çizmeyeceğinize, düşüp kalkmayacağınıza eminseniz gönül rahatlığıyla yeni bir bisiklet alıp sorunu kökünden halledebilirsiniz. Fakat kendinize bu konuda güvenemiyor,ayda birkaç yeni çizik üretmeye devam ediyorsanız henüz yol bisikletiyle düşüp kalkma dönemini atlatamamışsınız demektir (bence). Bu durumda mevcut bisikletinizle biraz daha düşüp kalkmanızı tavsiye edeceğim.Ne zaman ki "ben 2-3 aydır hiç çizmedim STI kolumu" derseniz o zaman yeni bisiklet alın :harika: İlk bisikletler, ucuz bisikletler bunun için varlar zaten. Gönül rahatlığıyla düşüp kalkmanız için! Ve gerçekten de düşe kalka insan bisikletini daha iyi korumayı öğreniyor. Sizin bu sorguyu kendi kendinize yapmanız lazım. Yaşınızı 15 yazmışsınız bilmiyorum doğru mu, sakince düşünüp kararınızı verin. Tavsiyem yeni bisiklet için acele etmemeniz ve olabildiğince tüm düşüp kalkma hakkınızı bu bisiklette kullanmanız! :harika:

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ali Eren ben olsam (acemi ruhumla) markayı kafaya takmaz, Aliabi den 2 bin tl ye karbon jant seti getirtirdim, sti deki çiziği takmazdım..ama öncelik markaysa zaten işin sonu yok..100 bine "bisiklet" te var Honda Africa 1100 de..

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@trainspotting35 başıma gelen olayı yazmıştım hatırlarsanız, o zaman kafayı takarak baya baya araştırmıştım. şimdi yine ve "yeni bir tartışma yaratmaktanda korkarak", edindiğim bilgi çinde eskiden 6 olan karbon fiber jant üreticisinin şu an 25 olduğunu, bunların içinden kaliteli üretim yapanların (hepsi dandik değil illaki, mercedes bmw de çinde) tanınmış firmalar adınada üretim yaptıklarını vs öğrendim. benim yaşadığım sorunun jantın tel deliklerinin çeperlerindeki - muhtemelen binici tarafından ya da usta olmayan kişilerce yapılan akord ayarları sebebiyle- ince deformasyonlara sahip olmasından kaynaklandığına karar verdim. bu yüzdendir ki teller benim gibi 100 kg üstü (o zaman) bir kullanıcı binince 60 kg lık bir binicide olduğundan farklı tepki gösterdiler. Öncesinde yaşadığım tatsız olay taze iken çok aşağıladığım oldu jantları ama sonrasında aklıselim hakim olunca ; yeni değillerdi, belki aynı jant sıfır olsa bende sorun yaşamayacaktım düşüncesi ağır bastı.
Ben "are aliexpress carbon wheels safe" vb aramalar yaptım ama direk çin malı olduğu için kazaya sebebiyet vermiş bir vakaya denk gelmedim. youtube da jantın kırılma videosu var ama o üç kollu farklı bir tasarım ve çin kökenli olup olmadığı da belli değildi. ama şu var, merdiven altı olanlar illaki -dünyanın heryerinde olduğu gibi çinde de- kalitesiz. Genel kanı "aldığınız jantın üreticisini araştırın satış rakamlarına yorumlara gözgezdirin" yönündeydi. bu sebeple 1000 adet satmış, 5 e yakın yıldız almış aliexpress jantı şahsen alabilirim ben.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.471
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@HakanAydn Aliexpress jantına karşı değilim 2000 TL lik karbon aliexpress jantına karşıyım. 😀

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.130
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@trainspotting35 başıma gelen olayı yazmıştım hatırlarsanız, o zaman kafayı takarak baya baya araştırmıştım. şimdi yine ve "yeni bir tartışma yaratmaktanda korkarak", edindiğim bilgi çinde eskiden 6 olan karbon fiber jant üreticisinin şu an 25 olduğunu, bunların içinden kaliteli üretim yapanların (hepsi dandik değil illaki, mercedes bmw de çinde) tanınmış firmalar adınada üretim yaptıklarını vs öğrendim. benim yaşadığım sorunun jantın tel deliklerinin çeperlerindeki - muhtemelen binici tarafından ya da usta olmayan kişilerce yapılan akord ayarları sebebiyle- ince deformasyonlara sahip olmasından kaynaklandığına karar verdim. bu yüzdendir ki teller benim gibi 100 kg üstü (o zaman) bir kullanıcı binince 60 kg lık bir binicide olduğundan farklı tepki gösterdiler. Öncesinde yaşadığım tatsız olay taze iken çok aşağıladığım oldu jantları ama sonrasında aklıselim hakim olunca ; yeni değillerdi, belki aynı jant sıfır olsa bende sorun yaşamayacaktım düşüncesi ağır bastı.
Ben "are aliexpress carbon wheels safe" vb aramalar yaptım ama direk çin malı olduğu için kazaya sebebiyet vermiş bir vakaya denk gelmedim. youtube da jantın kırılma videosu var ama o üç kollu farklı bir tasarım ve çin kökenli olup olmadığı da belli değildi. ama şu var, merdiven altı olanlar illaki -dünyanın heryerinde olduğu gibi çinde de- kalitesiz. Genel kanı "aldığınız jantın üreticisini araştırın satış rakamlarına yorumlara gözgezdirin" yönündeydi. bu sebeple 1000 adet satmış, 5 e yakın yıldız almış aliexpress jantı şahsen alabilirim ben.
Gayet tabi yorumlar baz alınarak almakta bir abes yok, bende öyle yapıyorum, ama daha çok aksesuar aldım ışık, fosforlu stickerlar vs, direk bisikletin hareketli aksamini değiştirecek parça almadım, yorumlara bakilirsa bizlerdende alıp kullananlar ve sorun yasamayanlar mevcut, tamamen tercih meselesi ve parasal durumlar.

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@trainspotting35 hocam hiç araştırmadan listenin en üstündeki ürün...
#Aliexpress TRY 902.35 15%OFF | Factory Sales 700C Carbon Wheelset Tubular 38mm 50mm 60mm 88mm Carbon Bicycle Wheels Clincher Road Bike Wheels Basalt Braking
(link)
200 küsür satış yarısı kadar yorum 4.8 yıldız..tabi bu fevkalade değil ama hiç araştırmadım.. carbon wheelset yazın en üstte bu var..üstelik freeshipping ve 6.30 kura rağmen..
Ama lütfen hiç bilmeyen birinin, şahsi fikri olarak algılansın..YTD..😁..

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.471
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@HakanAydn Aldığım bisiklet belki Çin kadrosundan bile dandiktir ama o tedirginlikle bisiklet sürmek istemem açıkçası. Alan alsın mani olacak değiliz elbette ama ben yarış koşma dışında karbon jantın şekilcilik olduğu ve eğer alınacaksa da yarış koşulacak amaca hizmet edecek karbon jantın Çin den değil sağlam bir üreticiden alınması taraftarıyım.

Ali Eren

Daimi Üye
Tepki
1.797
İsim
Ali Eren
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@HakanAydn Aldığım bisiklet belki Çin kadrosundan bile dandiktir ama o tedirginlikle bisiklet sürmek istemem açıkçası. Alan alsın mani olacak değiliz elbette ama ben yarış koşma dışında karbon jantın şekilcilik olduğu ve eğer alınacaksa da yarış koşulacak amaca hizmet edecek karbon jantın Çin den değil sağlam bir üreticiden alınması taraftarıyım.
Doğru sonuçta hiçbiri bir markalı jantın güveni vermiyor 2000 tl ye ali den karbon alacağıma buradan dt swıss mavic veya shımanun alimünyum jantını alırım daha iyi en azından sağlamlığını bilirsiniz

HakanAydn

Forum Bağımlısı
Tepki
6.236
İsim
Hakan
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
ben yarış koşma dışında karbon jantın şekilcilik olduğu ve eğer alınacaksa da yarış koşulacak amaca hizmet edecek karbon jantın Çin den değil sağlam bir üreticiden alınması taraftarıyım.
katılıyorum hocam. şekil için alınmamalı..
@Ali Eren
yıllar önce çin malı bir telefondan bahsettiler, özellik çok iyiymiş fiyat çok makulmüş filan. ya peki dedik türk tüketici kafasıyla aldık. alette bir sürü problem çıktı karşıya ses gitmedi ısındı kapandı vs. dedim tövbe almam birdaha adi çinmalı. yıllar sonra tarifeyle denk geldi yine methettiler yine tongaya düştük aldık aynı markadan bu sefer hmmm daha iyi derken 5-6 ay sonra şarj almamaya başladı. mahkemelik olduk kazandık parayı geri aldık yine tövbe ettik. çocuklar büyüdü şuan yahu bakıyorum 3 ünde de o markanın farklı model telefonları. memnunlar, herkes memnun 2020 de...markayı söylememe gerek var mı bilm. abd de apple ın belalısı....

• Hahaha
Tepkiler: Hami Bulut

Piriket

Üye
Tepki
2
Merhaba neye karar verdiniz acaba? Cin malina bende karsiyim, kullanilmis markali jant cin malindan cok daha saglamdir.. bence durumu elveren herkes gosterisli ve akici carbon jantlari denemeli, o hissiyati yasamak icin illa yarista olmaniza gerek yok, kim nasil daha mutlu hissediyorsa onu kullansin. kac suv sahibi araziye cikiyor, kac m3 sahibi pistte zamana karsi yarisiyor degil mi? not : carbon jant kullanmiyorum :D

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Ali Eren

Daimi Üye
Tepki
1.797
İsim
Ali Eren
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Maalesef yeni bir bisiklet almaya karar verdim ne kadar şu an ki bisikletimi çok sevsemde.
Evet bazı çin malı mallar kendinden beklenmeyecek performansı sağlayabiliyor bu da çoğu zaman şaşırtıcı oluyor ama nasıl desem insanın içi pek ısınamıyor

Roman79

Üye
Tepki
0
İsim
Ümit
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Merhabalar. Carraro big 727 27.5 tourney 21 vites donanımlı bisikletimi aynakol değişmeden sadece arka aktarıcı ruble ve vites kolu ile alivio ile güncelleyebikir miyim? Hangi özellikte donanımlar gerekir.

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar,
Konu başlığı eski ama ben de kendi kafamdaki soru ile bu başlığı tekrar canlandırayım. Elimde 2007'den beri kullandığım, kullanırken de hiç bir rahatsızlık yaşamadığım Cannondale CAAD5 105-5600 var. Zaman içerisinde ruble ve arka aktarıcı gibi yürür aksamda değişiklikler yaptım. Ana değişiklik ise üzerindeki WH-500'ler yerine Fulcrum Racing 3 jant setine geçmekle olmuştu.

Emektarı 105 R7000 ile yeniden güncellemek istiyorum. Hedeflediğim değişiklikler, aynakolda 53/39'dan 50/34'e düşmek, görsel olarak kablolardan kurtulmak ve bir nebze olsun daha da hafifletmek :)

Sizce değer mi bu değişime?

haruncoskun

Daimi Üye
Tepki
988
İsim
Harun Coşkun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar,
Konu başlığı eski ama ben de kendi kafamdaki soru ile bu başlığı tekrar canlandırayım. Elimde 2007'den beri kullandığım, kullanırken de hiç bir rahatsızlık yaşamadığım Cannondale CAAD5 105-5600 var. Zaman içerisinde ruble ve arka aktarıcı gibi yürür aksamda değişiklikler yaptım. Ana değişiklik ise üzerindeki WH-500'ler yerine Fulcrum Racing 3 jant setine geçmekle olmuştu.

Emektarı 105 R7000 ile yeniden güncellemek istiyorum. Hedeflediğim değişiklikler, aynakolda 53/39'dan 50/34'e düşmek, görsel olarak kablolardan kurtulmak ve bir nebze olsun daha da hafifletmek :)

Sizce değer mi bu değişime?
Merhabalar

Aynı Frame set ile kablolardan kurtulma işini nasıl yapacaksınız? ayırdığınız bütçe nedir? 5800 den 7000 e geçmenin çok bir artısı olmaz aynakol değişikliği diyorsanız ona ok de diğer updatelere gerek yok bence daha iyi bir jant seti ve aynokol yaprak değişimiyle daha verimli bir update olur şahsi kanaatim 😊

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar

Aynı Frame set ile kablolardan kurtulma işini nasıl yapacaksınız? ayırdığınız bütçe nedir? 5800 den 7000 e geçmenin çok bir artısı olmaz aynakol değişikliği diyorsanız ona ok de diğer updatelere gerek yok bence daha iyi bir jant seti ve aynokol yaprak değişimiyle daha verimli bir update olur şahsi kanaatim 😊
Kablolardan kurtulmak derken 5600'da kablolar önden çıkarken, r7000'de gidonda bant altından doğrudan gider diye düşündüm, çok uzmanı olduğum bir konu olduğu söylenemez doğrusu :). Bahsettiğim tabiki tamamen kablosuz bir setup'a geçmek değil. Bu arada bendeki set 5800 değil 5600 :) yine de bir artısı olmaz mı dersiniz? Bütçemi sıfır R7000 grupset eksi çıkan parçaların ikinci el değeri olarak düşünebiliriz.