Gran fondo anketi

Gran fondoda milliler yarışsınmı ?

• Toplam katılım
    199
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Scudo

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gelir dağılımının adaletsiz olduğu bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde hobi düzeyinde bu sporu yapan bisikletçiler arasında bile uçurumlar ve eşitsizlikler var.Bence karboncular ve alüminyumcular da birbirinden ayrılsın ki iyice kategorize olalım ya da karbonculara ağırlık handikabı getirelim ki eşitlik sağlansın.Ne ysparsak yapalım mutlak eşitliği hiçbir zaman sağlayamacağız.

Fırat İler

Forum Demirbaşı
Tepki
663
İsim
-
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu suna gelecek. Herkes katilabilir. Kazanan kazanir. Diger turlu is cok karisacak.

• Beğen
Tepkiler: Serrchi

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fırat İler

''Kazanma'' olarak görüldüğünden işler karışıyorya zaten.Etkinliğin içinde ''yarış'' ifadesi geçince rekabet,kazanma,hırs gibi duygular da otomatik olarak geliyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu konuyu güncelleme yapacağım,42 kişi hayır dedi ,yüzde 71 ,bu da gösteriyorki ,federasyon yarışlarına girenlerin gran fondoda yer alması istenmiyor,sayı çoğalacak gibi,bu konuyu aynen federasyon sayfasına mesaj yolu ile ileteceğim

Fırat İler

Forum Demirbaşı
Tepki
663
İsim
-
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hamlet2006
işin içine kategori kürsü ve ödül koyunca iş bitirmekten kazanmaya doğru kayıyor.

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Bence profesyonellerin katılmasında herhangi bir sakınca yok.
Ama bir amatör onları geçip de birinci olunca işte o zaman rezalet büyük olur.
Haaa bu arada o proları geçecek pek çok amatör de var şu anda.
Bence rezil rüsva olmamak için yarışa katılmazlar.
Türkiyede 300 watt basabilen bir pro var mı? Varsa kim? Bu rakama yaklaşan amatörler var ama. Nereden biliyorum. Strava verilerinden. O verileri gerçek kabul edecek olursak ülkemizde bazı amatörler prolardan iyi basıyor.
Ben daha bir segmente girip ortalığı dağıtan pro görmedim. Ama segmentleri fallafoş eden onlarca amatör var. Belki bizim gibi isinde gücünde aile babaları geçemeyiz ama geçecek babayiğitler de var yâni.
Proların katılımına açık olsun bu yarışlar. Bakalım o takımlara siyasi torpillerle mi alınmışlar yoksa bileklerinin hakkıyla mı? Önümüzü görelim.

• Beğen
Tepkiler: Serrchi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Konu epey dursun şöyle bir 3 ay ,bakalım sonuçlar ne olacak kırk yedi kişi hayır dedi ,,,

yankiaslan

Üye
Tepki
54
İsim
Yankı Aslan
Bisiklet
Bianchi
Bence yarışabilirler. İddiası olan amatör sporcular da kendilerini profesyonellerle kıyaslamış olurlar. Sonuç olarak performansı birbirine denk yarışçılar olmuyor granfondolarda.

h.kozan

Forum Demirbaşı
Tepki
681
İsim
H.Kozan
@Abdülkadir Ergin Gökhan Uzuntaş bir emekçi, Bursa'da bir araba fabrikasında sabah akşam çalışıyor. Evli ve 2 çocuğu var. Antreman için ayırdığı süreyi belki çoluk çocuğuna veremiyor. Emekçi bisikletçilere sempatim var. Bir adam hem işçi hem de iyi bir bisikletçi ise dünyanın neresinde olursa olsun ona 2 kat saygı duyarım.

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
@h.kozan Gökhan gibi arkadaşlar galiba vardiyalı çalışıyorlar. Çünkü neredeyse her gün gündüz antremanları var. Ama mesela geçen stravada bir antremanında yorum olarak milli takım için oynadığını belirtmiş. Yani bizim bu arkadaşı geçme imkanımız ancak rüyamızda. Ben sabah antremanı bile yapamıyorum şehir dışında çalışıyorum. Sabah kalkıp süremiyorum. Kışın akşam süremiyorum e nasıl olacak bu iş? Bu arkadaşları fondo larda ayırmaları lazım biz amatörler yoksa hiç bir zaman ilk 10 20 göremeyeceğiz. :( :D

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
Antrenmanlı değilseniz, vakit ayıramıyorsanız bence bu sizin sorununuz abilerim. Dediğiniz gibi haftada 6 gün süren insanların bence bu yarışmayı kazanmaya bizim gibi amatörlerden daha fazla hakkı var. Sonuçta bisiklet hayatımızda öncelik değilse yarışta 1.ya da 50. olmuşuz ne fark eder? Önceliği olan varsa eğer antrenmanları ona göre yapıyordur zaten sosyal alemde milliler beni geçiyor diye yazacağını düşünmüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Mesajlardan ortak noktamız şu ki şu anda ezici bir çoğunluk istemiyor ,kimleri,federasyon yarışlarında yarışan sporcuları burada karşı olan arkadaşlar aynı zamanda şikayetlerini sponsorlara iletmeleride yerinde olur bakalım ne sonuçlar olacak ,2019 geliyor,,,,eski millilere kimse karşı değil onlar bir klüpte ve federasyon yarışlarında bulunmuyorlar,

Demokratik ortamda hayır 58 oldu

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
@OnurÖzdağ saçma. Ben 8 yıldır bi fiil bisiklete biniyorum. Milli takım hedefleyen insan tabiki benden farklı antremanı beslenme düzeni var. Bunu bir çalışanın yapması imkansız. Saat 6 da kalkıp akşam 19:30 da eve giriyorum mesela nasıl vakit ayırayım bir tavsiyr verir misin bana? Hafta sonu zaten biniyoruz. Eee şimdi aynı koşullarda olmayan aynı hedefleri olmayan insanları yarıştırıp sonuç olarak hiç bir şey alamıyorsak bu bizim değil bizi bu şekilde yarıştıranların sorunudur. Ne fark eder değil fark eder insanlar amatörler yarışıyor genel anlamda aynı şartlarda olan insanlar yani. Sonuç olarak hiç bir proya yakın sporcu milliler beni geçti demez. Çünkü bu arkadaşlar bizim gibi amatör falan değiller. Gayet prolar. Bunu siz algılayamıyorsanız sizin sorununuz. Ha ben neye bakıyorum ben süremi geliştirebiliyor muyum ına bakıyorum çünkü bu çalışma şartlarında hiç bir zaman amatörlerin bile birincisi olamam. Bu arada ilk 10 20 deki herkes çalışıyor ama nasıl çalışıyor. Şahsen tanıyıp eski milli olan eski pro olanlar var şimdi biz napak hadi anlat bize kardeşim.

OnurÖzdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
694
@sargonnas Sakin olun hocam üslubunuz tartışma üslubu buna hiç gerek yok. Eğer bu insanlar çalışıyorsa bu ödülü sizden çok hakediyor her emeğin bir karşılığı olması gerektiğini düşünüyorum eğer vakit ayıramıyorsanız bir insan topluluğu içinde başarılı klasmanında sayılmayı beklemeyeceksiniz. (Kendiniz için başarı sayılabilir ona katılırım ama bir topluluk içinde durum maalesef bu.) Profesyonel olsanız empati yapıp ben bu yarışlara katılmıyorum diyebilir miydiniz onu merak ediyorum. Bu zihniyetle zor gözüküyor ama.

Bu arada kendimi biraz yanlış ifade ettim sanırım. Evet Amerika’daki gibi Cat1-2 vb. kategorilere ayrılarak yarış düzenlenmesi çok daha uygun olur. Ama yarışı düzenleyenler bunu düşünmüyorsa sporcudan bunu düşünmesini beklememek gerekir.

sargonnas

Forum Demirbaşı
Tepki
1.501
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Diğer
Tartışma yok hala bu insanlar antreman hak falan diyosun. Arkadaş pro bunlar pro. Hayır pro olsam katılmam fedarasyon onlarca yarış yapıyor onlara katılır orda boy gösteririm. Ne prolar var bu gran fondolara katılmıyor neden biliyo çünkü adamlar. Burası onlar için basit ama bazılar öyle değil işte podyumda görünmek dertleri. Kızıyorum kusura kalma sezon içinde federayon yarışına gir sonra yılda 3 4 amatör fondo ya girip sürekli kazan. Bu bira kenan sofuoğlu mantığı sürekli dğnya şampiyonu ama amatör kümede.

altayfun

Aktif Üye
Tepki
369
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Federasyon yarışlarına sene içinde katılanlar girmese yeterli olur sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Pawcraft

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her bir organizasyonun kuralı ve kaidesi vardır.Bu tarz yarışlar da belli ''yönetmelikler''e göre düzenlenir.:okyrm:Kimse kafasına göre kural ekleyip çıkaramaz.:tskler:
En son yapılan Çeşme Gran Fondo özelinde bakar isek;
Çeşme Gran Fondo derki:''Yarış, UCI ve Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetmeliklerine göre düzenlenecektir.'' (Bu madde yeterince bağlayıcı ve net)
Yine Çeşme Gran Fondonun katılım koşulları 6.1 de bölümünde aynen şöyle yazıyor:''Veloturk Gran Fondo Çeşme tüm amatör yol bisikletçilerine açıktır. Aktif UCI lisansına sahip olan ve profesyonel takım üyesi olan herhangi bir bisikletçinin yarışması yasaktır.''

Bu kurallara kim uyuyorsa yarışır kim uymuyorsa yarışmaz.Bence bu kadar basit.

Yine UCI Gran Fondo World Series de şu ifade var:''UCI lisansına sahip olup içinde bulunduğumuz yılda UCI yarışmalarında puan almış sporcular katılamaz''

Yönetmeliklerin bağlayıcılığı altında hiçbir gran fondo organizatörü; sen şucusun bucusun yerlisin millisin,az antrenmanlısın çok antrenmanlısın, giremezsin diyemiyor ; girsen bile sen bu kategoriye ait değilsin de diyemiyor.Kafasına göre kategori de açamıyor.Benim anladığım bu.

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
@altayfun
Bunu söylemekle çok büyük bir şaibe yaratmış olursunuz. Bu yarışın uzun parkurunda ilk 10'a girenlerin hız ortalaması saatte 37 km civarında ve bunu yapmak için dopinge ihtiyaç yok, parkuru bilmek ve düzenli antrenman yapmak 3 saatte bu parkuru bitirmede çok fazla avantaj sağlar.

Diğer yandan katılım belgesini imzalarken istenmesi durumunda doping testi için numune vermeyi kabul eden bir imza atıyorsunuz. Forma veya gözlük kazanmak için kimsenin doping yapacağını sanmıyorum.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@h.kozan

Gökhan'ı stravadan takip ediyorum. Şimdi saygım ve sevgim daha da arttı. Helal olsun. İzmir'de de Ercüment var benzer durumda. Petkim'de çalışıyor sanırım. Adam 40 ortalama ile Çiğli'den Aliağa'ya işe gidip geliyor. Yine de farklı kategoride değerlendirilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Hamlet yönetmelik olarak olmaz öyle demiş gerçi ama mantıklı geliyor, neredeyse pro seviyesinde bu arkadaşlar.

• Beğen
Tepkiler: a.valverde
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.