Gran fondo anketi

Gran fondoda milliler yarışsınmı ?

• Toplam katılım
    199
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
1 - evet
2 - hayır
3 - çekimser

Yeni millilerin gran fondoda yarışmasını istiyormusunuz ?
Federasyon yarışlarına katılanların gran fondoda yarışlara katılmasını istiyormusunuz ?

Scudo

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gran fondonun tanımını okuyalım ve cevabı bulalım:
En kısa anlatımıyla Gran Fondo, her yaştan sporseverler ve amatör/profesyonel sporcular için, spektaküler ve tarihi rotaların kullanıldığı tek günlük bisiklet yarış organizasyonlarını ifade eden İtalyanca bir terimdir. İşin en belirleyici ve güzel yanı şu ki; bu yarışlara katılmanız için lisanslı ve belli yaş aralığında bir sporcu olmanıza gerek yoktur. Lisanslı değilseniz bir sağlık raporu almanız yeterli olacaktır.
(link)
Bu tanıma göre kimsenin katılımı engellenmemelidir.Belki profesyoneller için ayrı bir kategori açılabilir.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@Kudret Kurtcebe abi bu eleştiriyi dünkü bir yorumumda ben ortaya atmıştım ama kastım eski milliler değildi. Örnek vermek gerekirse eski milli, seninle aynı yaşta bir sporcu düşün. Ama şu anda o da işinde gücünde, veya emekli. Ne profesyonel bir takım üyesi, ne ödenek alıyor. Seninle onun arasındaki tek fark onun tecrübesi. Bunda anormal hiçbir durum yok.

Ama henüz 2-3 yıl önce milli takım forması giymiş biriyle, ben kendimi yanyana koyacak olursam durum daha farklı oluyor. Adam belediyeden yardım alıyor. Takıma üye, sponsor desteği var. Çalışmıyor, para kazanmasına gerek yok. Hafta boyunca antrenman yapıyor bu adam. İşi bu, işi bisiklet. Yani bu adam amatör düzeyde bisiklete binmiyor. Supplement desteği alıyor ve bu tamamen bedava. Ben almaya kalksam aylık 100'lerce lira demek bu.

Ben ise amatör düzeyde bisiklete biniyorum. Bisikletten para kazanmıyorum, ödenek almıyorum, destek almıyorum. Tam zamanlı bir işte çalışıyorum, evden sabah çıkıp akşam geliyorum ve haftasonları işimden kalan yorgunluğu atmak yerine, sabahın köründe (5'te veya 6'da) kalkıp grup sürüşü yapıyorum.

Ve bu adam sırf altın ödülü var diye 600-700 kilometre uzaktaki ilden gelip, benimle aynı yarışa girip beni geçiyor, bundan büyük haz alıyor ve altını alıp gidiyor :D

Ben de organizatörlere sesleniyorum. Para veya altın ödülü koymayın yarışlara. O zaman bu adamlar bu yarışlara gelmezler.

Bakınız 2014'te İstanbul F1 pistinde düzenlenen yarışta ilk 3'e sırasıyla 3.000 TL 2.000 TL 1.000 TL para ödülü verileceği duyuruldu. Peki ne oldu dersiniz? Yarışa Torku geldi arkadaşlar :acpsnr: Ne için geldi Torku o yarışa? Antrenman yapmak için mi? Kendini tartmak için mi? Kazanmak için mi? Hayır arkadaşlar para için geldi.

Amatör, biz bize yarıştığımız yarışlara lütfen para ödülü koymayın. :kötü: Koyacaksanız da haksız rekabet ortamının önüne geçebilecek maddeler koyun yarış sözleşmesine!

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@a.valverde

Hocam lisans millilik veya profesyonellik göstergesi olmuyor ama. Benim de lisansım var ancak amatörün dibiyim :)

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.597
@Abdülkadir Ergin haklisiniz yanlis bir anlatim olmus benimki , demek istedigimi tam anlatamamisim :) yani "profesyonel anlamda bu isi yapan arkadaslar ile bizim gibi amatorlerin siniflandirmasi farkli olmasi gerekir diye dusunuyorum" demek istemistim.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

Fırat İler

Forum Demirbaşı
Tepki
663
İsim
-
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pro yarisa katilmis, ucundan dokunmus herhangi birinin bu amator denen yarislarda ne isi var. Bana komik geliyor, guluyorum sadece. Yazik.

Takim olarak katilnlar ayri bir kategoride yarismali. Veloturk bu sene takim yarisi duzenleyecekti ama iptal olmus cesitli sebeplerle.

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.066
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hiç bir kateoriye alınmayarak sadece atmosferi yaşamak ve antrenman amaçlı katılabilirler diyecemde para ödülü olmayınca onuda yapmazlar :)

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Serkan Mıstınoğlu

Haklısın serkan

@Serkan Mıstınoğlu

Milli sporcular derken eskiden milli olanlar için sorun yok,oylamada çoğunluk hayır demiş şimdi hayır diyenler herhalde 3 yıl önce yarış koşmuş milli formayı giyenler için hayır dedi bunu anlıyorum oylamadan ,

@trainspotting35

Bu nasıl olacak ? Eski milliler için derecelendirme nasıl olacak kategorilere bakalım örnek 55 -59 kategoride iki adet milli var zati,50 -54 kategoride bir kişi var

@Abdülkadir Ergin

Her lisansı olan milli değil sorun burada nerde ?
Sayısı az olan milli var toplam 3 kişi ,yanlız ismini vermeyeceğim takımın adınida 50 kategoride durumdan arkadaş şikayetçi eski milli zafer yalın kürsüde hep ,,,,,,,tabi bu onun sorunu

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

Üstte valverde reis lisanslı ve lisanssızlar ayrı değerlendirilsin önerisi yapmıştı abi. Ona istinaden dedim eğer salt öyle bir kategorilendirme yapılırsa yine hatalı olur çünkü lisanslı amatörler de çok demek istiyorum. Sonradan mevzuya açıklama getirdi zaten profesyoneller ile amatörler ayrılsın diyor aslında.

• Beğen
Tepkiler: a.valverde

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdülkadir Ergin

Burda anladığım şu ,serkan eski millilerin yarışmasında sakınca görmüyor burda hem fikiriz galba

Herkes hem fikir ise zafer yalın ,ali rıza fırıncı ve ısmail iltir eski millilerin gran fondoda yarışmasi sorun değil sorun yeni millilerin yarışmasında sorun anlaşıldı oyumu değiştiriyorum,ve yeni millilerin yarışmasını bende istemiyorum

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Mesela örnek vereyim Gökhan Uzuntaş profesyonel mi abi? Yoksa çok çalışan bir amatör mü bilmediğim için soruyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdülkadir Ergin

Takip edelim gökan uzuntas federasyon yarışlarında yaristimi, ?
Kistasimiz federasyon yarışlarında yarisanlar olmalı ,,,,,

Esasında iş basit federasyon yarışlarında yarisanlarin tam listesini cikartabiliriz 2017 mesela ve 2018

Araştırıyorum !!!!!

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

Evet yarıştı, Karadeniz turu benim aklımdaki en son yarış. Abdülkadir Kelleci keza. Misal Gökhan benim yaş kategorisine çok yakın. Çoğu yarışta aynı gruba giriyoruz. Ben Serkan'ın örneğindeki gibi haftada 6 gün mesai yapan, yegane dinlenme gününde bir kaç saat bisikletle uzun yola zaman ayırabilen, 2 çocuklu tek maaşlı bir aile babası olarak bu arkadaşlara karşı hiç bir şansım yok. Bu da adalet olmuyor haliyle. Bu tip arkadaşların kesinlikle ayrı kategoride değerlendirilmesi gerekiyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdülkadir Ergin

(link)

Buldum mtb dalında gökan ,oyumu değiştirdim konu açıkça anlaşıldı,federasyon yarışcilarının gran fondoda yarışmasını istemeyenler yukarda şu an çoğunlukta çoğunluk ne derse o olur ,bu konuyu sıcak tutalım herkes oylama yapsın konu başlığını değiştirdim olay anlaşılmıştır

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peki hamlet üstadın yukarıda açıkladığı gran fondo tanımlaması ne olacak? Kimsenin fondo da olsa yarışa katılması engellenemez. Ayrı kategoride değerlendirilmeleri bence de en mantıklısı. Bu kalburüstü yarışçılar zaten starttan itibaren kendi kaçış gruplarını oluşturuyorlar, kopup gidiyorlar. Derecelendirmeleri de amatör listelerinden ayrılacak iş tatlıya bağlanacak derim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdülkadir Ergin

Profesyonel derken eski millileride hesaba katarsak zati 3 kişi yahu ,,,,:koptum:
Onları nasıl değerlendireceğiz işler orada karışıyor

@Abdülkadir Ergin

Burada tam olarak olayı netlestirelim bir kere 3 yıl yarışta bulunmuş ,milli formayı giymiş arkasında klübü olan ve federasyon yarışlarında yarışmis ne kadar yarışmacı var ise bu yarışmacıların gran fondoya alınmaması gerekiyor çoğunluk bunu istiyor ,ayrıca uci lisansı olanlar,can elmas arkadaş foruma üye ,kendisi federasyon yarışlarında 50 mastırda yarışmis zati 3 kişi varmış,
60 mastır federasyon yarışları yok,,,,,,

Ek olarak sponsor firmalar federasyon yarışında bulunmuş,
son 3 yıl içinde kimler yarışmis ise ismen tesbit edecekler,çoğunluk istemiyor federasyonda yarisanlari,,,

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yurt dışında nasıl bir yol izleniyor bu konuda acaba?

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.