Googlecc@google.com harcaması (dolandırıcılık)

Scudo

BicycleX

Üye
Tepki
390
İsim
Onur Y.
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bisan
@sargonnas Aynı şekilde yüksek limitli kartımı kullanmadan önce mobil bankacılık uygulamasından internet alışverişine açıp, kullandıktan sonra hemen kapatıyorum. 1 dakikamı bile almıyor.
@Nail Acun Alternatif olarak kredi kartlarınızı sigortalatabilirsiniz ve tabi ki sanal kart kullanmak en güvenli yöntem. Geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: Nail Acun

muratokan

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Murat Okan
Bisiklet
Specialized
Benim basima geldi. İsbankasini aradim bana odeme itiraz formu doldurup gonderin dediler. 1-2 hafta icinde para geri iade oldu.

• Beğen

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kart bilgilerinize aliexpress'den ulaştıklarını sanmıyorum, bu konuda hassas ve güvenli bir firma. Sonuçta alibaba, aliexpress bunlar dünyaya mal satıyorlar, güvenlik açığın olması çok düşük.

Bilgisayarınız veya cep telefonunuza trojan vb. zararlı uygulama yerleşmiş olabilir mi? mesela keylogger (açtığınız sayfaları, girilen web sayfalarını ve klavyeden basılan tuşları saklayıp karşı tarafa gönderen yazılımlar)

Antivirus yazılımı kullanıyor musunuz?

Aliexpress'den 2 farklı hesaptan yaklaşık 100'e yakın siparişim olmuştur.
Hiç bir problem ile karşılaşmadım.

Sefa01

Daimi Üye
Tepki
190
Bisiklet
Pinarello
Herkes sanal kart kullan diye akıl vermiş geçmiş olsun dostum iade olacağını düşünüyorum.

• Beğen

Nail Acun

Forum Demirbaşı
Tepki
900
Bisiklet
Merida
@Taner James Hocam bende yaklaşık 6 yıldır bisiklet kullanıyorum ve 6 yıldır alışveriş yapıyorum. Şuana kadar da böyle bir problemle karşılaşmamıştm.Kullandığım bilgisayarda virüs programı yok. Bundan kaynaklanıyor olabilir. Herkese teşekkürler arkadaşlar. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Umarım olumlu bir sonuç çıkar

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Nail Acun

Geçmiş olsun tekrar, sıkıntı etmeyin bankaya itiraz edince geri iade yapıyorlar.

Virus olayına gelince sistemini taratmak için aşağıdakini kurabilirsiniz, sonradan lisanslı versiyonuna bakabilirsiniz.
(link)

• Beğen

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.371
Bisiklet
Scott
@Nail Acun Ufak bir hatırlatma. Ekstreye yansıyan borcu ödedikten sonra, itiraz başvurunuz sonuçlandığında yaptığınız ödemeyi geri alırken mutlaka yasal faizini de istemeyi unutmayın bankadan. Talep etmezseniz faiz tutarını iade etmiyorlar çünkü.

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve Nail Acun

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçenlerde aliexpress'den aldığım ama sonradan problem çıkan ürünü aliexpress iade etti ama iş bankası saolsun saçma bir şey yaptı:

Örnek:
01.01.2018 satın alma tarihinde 10 $ 'lık ürün o günki döviz kutu: 4,10 TL
TL karşılığı: 41 TL

aradan 15 gün geçti döviz kuru düştü 3,80 TL
TL karşılığı: 38 TL

Banka iade işlemini satın alınan döviz birimine göre ve o günki döviz kuruna göre çevirip 38 TL iade ediyor.

Sonradan iş bankasının müşteri hizmetlerini aradım dedim çekilen ile geri ödenen farklı ne alaka diye, döviz bilmem ne saçmaladı. Ne çekiyorsan onu geri vermek zorundasın filan dedim sonradan geri iade ettiler farkını.

Tabi örnekte tutar küçük öylesine yazdım büyük tutarlarda fark ediyor bayağı.

Döviz üzerinden yapılan harcamalarda böyle yapıyorlar.

İş bankası böyle diğer bankaları bilemeyeceğim.

(link) sizde itiraz sonrasında çekilen ile iade tutarları birbirini tutmuyorsa bankaya tekrar itiraz edin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçenlerde aynısı başıma geldi. Sabah uyandığımda 10-15 mesaj gelmiş, hepsinde kredi kartı ödemeniz reddedildi diyordu. Limit yetersizmiş. İlk defa fakirlikten yırttım sanırım. :) 200 dolar çekebilmişler sadece. Bankaya itirazda bulundum. Kartım kapatıldı. Şubeye dilekçe verdim ve bekliyorum. Umarım para iadesi olur yoksa 200 dolar uyurken uçup gitti demektir. Kredi kartı bilgilerim nereden nasıl alındı hiçbir fikrim yok. AliExpress kullanıyorum. Kartlarımla sürekli alışveriş yaparım ilk defa başıma geldi.

Nail Acun

Forum Demirbaşı
Tepki
900
Bisiklet
Merida
@chuck_schuldiner Az önce +35319099555 nolu numaradan arandım. Google Adwards'dan aradıklarını söylediler. Ancak yapılan ödemenin adwards ödemesi olmadığını, belki başka bir google ödemesi olabileceğini ilettililer. Bu aralar bu tip problemler çok artmış. Bankayla iletişime geçmenin en doğrusu olacağını söyledi telefondaki arkadaş. Ben zaten iletişime geçtiğimi söyledim. Şuana kadar bu şekilde sorun yaşayanların paralarının geri iade edilmediğini hiç görmedim dedi. Büyük ihtimalle bankanız para iadesi yapacaktır dedi. Bakalım artık top bankada :)

Revontuli

Aktif Üye
Tepki
125
@Nail Acun gecmıs olsun aliexpress dolandırıcılık sıstesı zaten dandık cın malı ne varsa satıyorlar bızımde ekonomımız bısey uretmedıgımız ıcın ınsanlarımız oraya yonelıyor tabıkı avrupa dakı kaliteli orjınal mallları bırakarak ( euro kuru fazla oldugu ıcın ) .. tekrar gecmıs olsun. almayın bu sahteci çin den bısey !

@Yegah sanal kart ile neden yapmadınız yuksek gercek kartında öle cınlı dolandırıcılardan alıs verıs yapıosunuz kı ? aç bıtane normal bankamatik para olmayan ıcınde onla al okadar.. gerçek visa ıle alırsan maaş kartı vs adamlar dolandırıcı ztn paranı yutarlar.. gecmıs olsun hayatımda 1 kere bile aliexpress denen çinli sahtekarlardan bıseyy almadım sahte urun sevmıyorum tabı avrupada yasadıgım ıcın burda hıcbırsey sahtesı yok. selamlar gecmıs olsun.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Nail Acun

Harcamaların listesini yazıp, "harcamalar bana ait değildir. İade etmenizi rica ederim" diye bir yazı yazıp bankanın itiraz bölümüne fakslamalısınız.

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@eray.hayta aliexpress dolandırıcılık sitesi lafinizi pek anlayamadım.
Zaten çin malı urunler oldugunu herkes biliyor.

Aliexpress Turkiye'de n11, gittigidiyor, hepsiburada (alt bayiler) vb. Ne ise aliexpress'de aynisi.
Bir cok satici var ve aralarinda sorunlu olanlarda olabilir.

En azindan Turkiye'deki gibi urun yerine salatalik gondermiyorlar :) veya sonradan muhatap olabilecek kimse olmamasi olmuyor (aliexpress'in kendi destegi)

(Aliexpress'de problem yasadiginizda hakli isenizi odemeniz geri iade ediliyor.)

Alibaba'in 2017 yillik geliri 24 milyar dolar.
Şirketin marka degeri 476 milyar dolar. Vs.vs. alibaba babamin firmasi degil :) ama gercekler boyle.

Unutmadan Turkiye'den aldiginiz bir cok elektronik urun (bir cok yerli marka), ev ve mutfak gerecleri kap canak vs.vs. hepsinin kaynagi Çin.

Devir hesap devri... aliexpress, merlin vb. Bir cok site Turkiye'den daha ucuza satis yapiyorlar.

Vs.vs.

umutntm

Üye
Tepki
65
İsim
umut
Bisiklet
b'Twin
@Nail Acun Benimde başıma geldi. 4 bin küsür tl lik parça parça harcama yapılmış. İtiraz ettim sonuç çıkmadı neredeyse 1 yıl oldu. Sanırım masraflar bankaya kaldı.(garanti bankası) Bankanın bana söylediği; işlem kart şifrenizle yapılmadıysa masraf size yansıtılmaz diye. Senin de işlemlerde şifre kullanılmamıştır. Online alışverişte kart şifresi kullanmıyoruz sonuçta. Tahminen banka sana masraf yansıtamayacak

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Benim de Garanti den sanal karttan bir çok sefer toplam da 2900 TL ye yakın para çekmeye çalışmışlar, her defasın da limit yetersizliğinden çekememişler. Kart iptal oldu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçmiş olsun . O tarz harcamaları durdurmak için muhtemelen kullandığınız "chrome" deki eklentileri kaldırmanızı önerebilirim. Hatta kredi kartınızı farklı bir tarayıcıdan "kaydetmeden" kullanmanızı, internet alışverişlerinizde "sanal kart" kullanmanızı öneririm. Kendi kartınızı kullanacaksanız da ben ekran klavyesi kullanarak ekstra bir önlem alıyorum yazarken.
Anlamadığım şey ben Line isimli programdan yurtdışı arama kredisi satın alırken bile 6. seferde (100 lük parçalar halinde sattıklarından 6 sefer alım yapmak zorunda kalıyorum) satın alımımı otomatik iptal eden banka, sizde neden çektirmeye devam etmiş. Anlam veremedim. Şüpheli işlem olarak hemen durdurmaları gerekiyordu. Ne zaman öyle üst üste işlem yapsam durdurmuşlardır ya da beni arayıp haberimin olup olmadığını sormuşlardır.

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
Geçmiş olsun. Küçük bir uyarıda da ben bulunayım. İnternetten değilde bir keresinde pos cihazından kart geçmeme rağmen ertesi gün gece 4 gibi akıllı sms şifresi geldi kartınız ile bu siteden 200TL alışveriş şifreniz bu diye. Sadece internet değil güvenmediğiniz iş yerinde pos cihazından bile geçirmeyin kartınızı. Benim kullandığım bakanın sanal kart hizmeti olmadığı içinde şimdi bu tür siteler için ininal kullanmaya başladım

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@eray.hayta

Aliexpress'de bilinen bir markanın farklı bir ismi ile satıldığını gördüm ama birebir kopyasını görmedim. Mesela bisiklet takım formaları var ama orjinal diye satılmıyor. Satıcıya mesaj olarak sorduğunuzda orjianl değil replika vb. cevapta veriliyor.

Çin artık üretim ve maliyet anlamında çok büyüdü ve hiçbir ülkenin onlarla baş edebileceğini sanmıyorum. Her türlü yedek parçanın üretimin olması ve işçiliklerin ucuz olması vs.vs.

Üretmek çok geniş bir kavram. Mesela bir cep telefonu, iphone diyelim. İşlemcisi kendisine ait, ekranını üreten başka bir firma, bellekler samsung, üzerindeki switch'ler x bir firmadan, vs.vs.
Üretmek her şeyi ile ben icat edeceğim olayı değil yani, o işler o kadar kolay değil.
Firmalar bunları üretmek yılllarını ve milyon dolarlarını harcıyorlar. Argesini kuruyorlar ve tüm dünyaya pazarlıyor.

Bir cep telefonundan bir çok firma para kazanıyor. Kısaca bir ürünü tamamen her şeyi ile üretmemiz çok zor. Zaten bunu ne avrupalısı yapıyor, ne de amerikalısı.

İşin aslı bir konuda uzmanlaşmak ve arge yatırımı ile bunu geliştirmek. Biraz bizim milletimiz boş işleri seviyorlar, herkes yattığı yerden para kazanmak istiyor. Nerede kolay para var o işe atılıyor.

Gençlerimiz lay lay lom derdinde, ya oyun oynar ya abuk sabuk video izler ya da sosyal ağ'larda boş paylaşımlarda bulunur. Şu Hindistan kadar yazılım konusunda gelişseydik keşke. Tüm bunlarda biraz insanımızın suçu da var bence. Kitap okumayı geçtim gazete bile okumayan toplumdan ne bekliyoruz ki... Eğitim sistemimizde de suç yok değil zırt pırt sistemler değişiyor. Türkiye'de eğitim tercihleri gelecek için hangi sektör daha iyi para kazandırıyor ise onu seçmektir. Mezun olduktan sonra da kendisini Bill Gates sanmak.

O yok bu yok şu yok valla isteyen istedikten sonra her şeyi başarır. Bir çoğumuz Aziz Sancar'dan daha iyi bir eğitim aldık ama onun kadar olamadık. Zaten onun kadar olmayı beklemiyoruz da en azından imkansızlardan da bunlarının başarılabildiğini öğrenmiş olduk.

Demek ki sorun kişinin kendisi :)

Neyse konunun dışına çıkmaya gerek yok...

Unutmadan gençlerimizin yeni modası youtuber, twitcher, gamer vs.vs.

Hani şu çok abonesi olup çok para kazan kişileri görüpte, bende olayım yattığım yerden para kazanırım hayalleri.... İki kitap oku desen okumaz :)