Google maps'te bisiklet için yol tarifi mümkün mü?

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar forumu araştırdım ama ya ben bulamadım yada sahiden bu mevzu yok.
Google maps ta yol tarifini bisiklet için alamıyorum.

Bilgisi olan var mı çok az yol olduğu için mi eklenmedi, ben ayarlayamadım mı bilmiyorum. 2 sokak ötesini bile buraya bisiklet ile ulaşım için yol tarifi olmuyor diyor.

Bilgisi tecrübesi olan var mı ?

Scudo

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Google maps'te Türkiye'de (Ve pek çok ülkede) bisikletli navigasyon özelliğini kullanamıyorsunuz maalesef. Bisiklete entegre bir ulaşım planı olmadığı için sizi herhangi bir yola yönlendirip sorumluluk almıyorlar. Bir gün bisiklet gerçekten trafiğin parçası haline gelirse bizde bu özelliği kullanabileceğiz sanırım.
Normal araç modunu seçin derim kullanmanız gerektiğinde. (Sürüş öncesi rotayı öğrenmenizi daha faydalı buluyorum bu arada. Bisiklet sürerken birde harita okumaya çalışmak pek güvenli değil)

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.372
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link) ingiltere de seçebiliyoruz mesela. :)

• Beğen
Tepkiler: rodya ve BerkEvren

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Hatta yurt dışı uygun alanlarda google size rotayı
Araçlardan uzak / Arazi / Asfalt / Bisikletçilerin tercih ettiği yollar olarak farklı kategorilerle sunuyor.
Ne kadar tırmanacağınızı da baştan söylüyor vs.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bisiklet için sadece bisiklet yolları üzerinden yol tarifi veriliyor yani bisiklet yolu olmayan yerde google maps çalışmıyor. İstanbul da bisiklet yolları var ama yeri maviye boyamakla bitmiyor işte ulaşım amaçlı bisiklet yolumuz maalesef ki yok.

Yol tarifi için yaya olarak seçim yapabilirsiniz o zaman ücretli yolları, otobanları eliyor zaten çalışma mantığı aynı.

(link)

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@Pamuk ne kadar doğru olur ya gerçi 1 önemi yok benim için yol kenarından gitmek bizim her zaman yaptığımız şey bu yüzden arabayı seçmek bile önemsiz köprülerin geçilmesini saymazsak

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Teşekkürler arkadaşlar, demek sorumluluk almıyor Google. Sanki araba yollarını tarif ederken sorumluluk alıyor da :suspus:
sanırım gideceğim yere göre ya araba yada yaya seçmek en doğrusu olacak.

Yolda giderken bakmak için telefon bisiklette çok uygun yerde takılı ve zaten sesli yönlendirme de var iyi olacaktı ama artık ne yapalım.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Google'a şehir içi bisiklet ulaşım planınızı, bisiklet - trafik entegrasyonunuzu sunmazsanız google'da tabiki tarif vermiyor. Araç yolları için datası var elinde hizmeti veriyor yani. Google maps ilk çıktığında Türkiye için araç navigasyon özelliği de açık değildi hatırlarsanız.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Çetin ŞAHİNÖZ
Bıkmadan usanmadan bisiklete binerek, bisikleti ulaşımın parçası olarak görecek kişilerin yerel yönetimlere gelmesi için çaba sarfederek, konuyla ilgili STK'ların çalışmalarına katılarak... Kısacası ne yapıp ne edip kafaları değiştirerek gerçekleşebilir bu tip gelişmeler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@BerkEvren

Bu özelliği yaya olarak da kullanabiliyoruz illa bisiklet yolu olmasına gerek yok.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Pamuk
Yaya modunda sizi üst geçitlerden ve bisiklet için ters şerit olan yollara sokabilir. Bu sebeple yaya navigasyonu ile bisiklet sürmek pek mantıklı değil. (Tek şeritli yollarda yayalar yine gidiş geliş kullanır kaldırımları) Kabaca yolu gösterir tabi ama navigasyon için size uygun bilgiler sunmalı sürüş sırasında.

• Beğen
Tepkiler: Tansu123

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Malesef TR için henüz bisiklet navigasyonu hazırlayacak şirket çıkmadı. Hepimiz Garmin alsak mesela, onlar yapıp haritayı sunardı diye tahmin ediyorum. :)
Navigasyon için çoğu zaman yaya modu işe yarıyor. Tabi üstgeçitlere yönlendirebiliyor ama en kestirme yolları seçiyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@BerkEvren

Ben konuyu kaçırmışım ya yol tarifi diye yazdım ben onu yürüyüş de navigasyon çalışmıyor zaten.

ozips

Aktif Üye
Tepki
309
İsim
özalp
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
onun yerine strava dan rota oluşturabilirsiniz. bisikletçilerin tercih ettiği yollardan bir güzergah belirliyor.

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Maps.me kullanarak bisiklete göre rota oluşturabilirsiniz.

(link)

Türk milleti hemen 'öyle bir şey yoktur' diye görüş belirtmiş ama neyse :koptum:

• Beğen
Tepkiler: Rip

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
@Pamuk Yürüyüşte çalışıyor yaya yolunu seçerseniz ben sesli olarak da kullanıyorum, yanımdan geçenler bazen dönüp bakıyor bu ses nereden diye:)

@Buğra C nasıl yapmalıyım dostum tarif edebilir misin

• Beğen
Tepkiler: pancama

Buğra C

Buğra Hoca
Tepki
705
İsim
Buğra Canata
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Telefona yukluyorsunuz, sonrası google maps gibi zaten. Tarif edilecek bir durum yok ki?

• Beğen
Tepkiler: Çetin ŞAHİNÖZ