Göbekten vitesli bisiklet nasıl bir şey?

OMER M.

Üye
Tepki
9
Arkadaşlar btwin Nework 500 bisiklete baktım decatlon sitesinden zannedersem bu bisiklet göbekten vitesli üzerinde sram i-3 yazıyor bu nasıl bi olay normal vitesili deyil güvenilir mi acaba işe gidip gelinir mi 24*2 km=48 km günde bana cevaplarsanız sevinirim.

Scudo

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
Göbekten vitesli demek yani sitesindeki fotoğraflarında da göründüğü üzere arkada aktarıcı yok rublede yok tek dişli var arkada vites yok yani.Ön de iki yada üç dişli var küçük orta ve büyük. Yolun eğim derecesine göre orta vitesi değiştirebiliosun sadece. Bence güzel bisiklet eğer çok dik yokuş çıkmayacaksan ideal.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Yağlama derdiniz yok,toz kaçtı temizle sıkıntısı yok. Bu gibi kapalı sistem vitesler uzun ömürlü olur. Kolay kolay sıkıntı çıkartmazlar. Bulunduğunuz yerde çok yokuş yoksa gayet adealdir. S-ram ın sistemini bilmiyorum ama sturmey archer 3 speed kullandım. Vites değiştirmek için giderken yada tamamen duruyorken vitesinizi pedala güç uygulamazken değiştiriyorsunuz dişliler birbirine geçiyor ve pedala tekrar gücnüzü veriyorsunuz.Tavsiyem bizzat gidip biskleti denemeniz. Uzun yolda gerçekten çok zevkli bir sürüşü olacağını düşünüyorum.

Reha Oğuz Altuğ

Aktif Üye
Tepki
87
Bisiklet
Trek
Ben 8 vitesli kullanıyorum ancak Eskişehir'de kiralık sarı bisiklet uygulamasında 3 viteslileri deneme şansım oldu.
Düz yollarda gayet iyiler, mesafe çok fark etmez.
Yalnız yukarıda bahsedildiği gibi çok dik yokuşlarda yetmez, yorar.
Bakım derdi olmaması, duruken vites değiştirebilmek ve zincir atma riskinin olmaması en önemli artıları diyebilirim.

• Beğen
Tepkiler: recedag

OMER M.

Üye
Tepki
9
Yani ben pendik- kızıltoprak arası sahil yolunda bunula işe gitsem çok ideal olur. ama yokuş olayı beni bozar sonuçta turlara katılacağız yokuşlu yollarda gezeceğiz abi bu bisiklet o zaman kayseri gibi yokuşsuz şehirlerde süper olur yani :))

erayozer95

Üye
Tepki
1
İsim
eray
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
nework 500 mü triban 500 mü

mhlc

Üye
Tepki
86
@Birtan Kolburan

Bu tamamem yanlış bir bilgi değil mi? Bu bisikletlerde vites arka tekerin göbeğinde degil mi?

Tuğrul Tomba

Söz uçar, yazı kalır...
Tepki
1.241
İsim
Tuğrul Tomba
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mhlc
Merhaba,
ben cevap yazayım dedim baktım 2015 yılından. Altta sizin mesajınızı görünce yazayım dedim. Maalesef Birtan Kolburan'ın verdiği bilgi tamamen yanlış. Göbekten vites arka göbeğin içinde birçok farklı parça ve dişliden oluşan kapalı bir sistem. Aynakol ise tek yaprak. Kullanımı da çok rahattır ayrıca, kişinin kuvvetine göre değişir ama, üç vites çok rahat kullanılabilir, iş görür ve uzun yıllar boyunca da dayanır (ben Aydın'da 4 yıl kullandım bir sorun yaşamadım). Sağlıcakla kalınız.

Pawcraft

Daimi Üye
Tepki
520
güzel birşey ama pedal çevirirken vites değişmiyor.
yoksa tadından yenmiyor
hatta hayalim rohloff'a dönmek bir gün

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Göbekten vites sistemleri mevcut klasik vites sistemlerine göre son derece güzel sistemler. Çok daha uzun ömürlü ve çok daha az bakım gerektiren sistemler. Bu sistemlerin tek kusuru bisiklet için her türlü yol ortamına yetecek kadar fazla vites seçeneği olmaması, olanların da aşırı pahalı olması. 14 vites sayısı bisiklet için ideal. Daha az sayıda olanlar ya yokuşta eksik kalır ya da düzde. Bu tarz sistemlerin sayısı artar ve fiyatları ucuzlarsa bu sisteme alışan klasik sisteme çok zor döner.

patron0

Üye
Tepki
0
İsim
Ceyhun
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,
Almak istediğim bisiklet Salcano City wind 20 alfine 11 var. Tavsiye edermisiniz. Cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler.

Dosyalar