Göbek mili kırıldı

aslan007

Üye
Tepki
9
İsim
Ali
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba arkadaşlar, arka teker 700x23'den 700x25c'ye değiştirdim. Yeni lastik kadroya sürtmeye başladı. Nedenini araştırırken arka göbek'te boşluk olduğunu gördüm. Boşluk yüzünden jant yamuk durup bir tarafı kadroya sürtüyordu. Bisikletçiye götürdüğümde arka göbek milinin kırık olduğunu söyledi. Resimdeki rulmanlı arka göbek milinin nereden bulabilirim? Usta rulman kısmından kırılan yivli kısım dahil ölçmemi söyledi. Bu kısım 9cm. Rulman çapı yaklaşık 2.6cm ölçtüm. 3-4 bisikletçi ve yedek parça satan yerlere sordum yoktu. İnternette arayınca mtb için olanlar var. Benzerini bulamadım. İnternetten alabileceğim satılan yer var mı bildiğiniz.. IMG_20220906_194837.jpg
IMG_20220906_194553.jpg

Scudo

Cnr2596

Üye
Tepki
17
İsim
Caner Güzel
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba arkadaşlar, arka teker 700x23'den 700x25c'ye değiştirdim. Yeni lastik kadroya sürtmeye başladı. Nedenini araştırırken arka göbek'te boşluk olduğunu gördüm. Boşluk yüzünden jant yamuk durup bir tarafı kadroya sürtüyordu. Bisikletçiye götürdüğümde arka göbek milinin kırık olduğunu söyledi. Resimdeki rulmanlı arka göbek milinin nereden bulabilirim? Usta rulman kısmından kırılan yivli kısım dahil ölçmemi söyledi. Bu kısım 9cm. Rulman çapı yaklaşık 2.6cm ölçtüm. 3-4 bisikletçi ve yedek parça satan yerlere sordum yoktu. İnternette arayınca mtb için olanlar var. Benzerini bulamadım. İnternetten alabileceğim satılan yer var mı bildiğiniz.. 294049 dosyayı görüntüle
294048 dosyayı görüntüle
Merhaba hocam, öncelikle geçmiş olsun. Göbeğin marka modeli nedir ona göre yardımcı olalım.

aslan007

Üye
Tepki
9
İsim
Ali
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba hocam, öncelikle geçmiş olsun. Göbeğin marka modeli nedir ona göre yardımcı olalım.
Sağolun, Alex rims jant üzerinde bulunan cube m0510-1501 modeli

Serdarx

Üye
Tepki
3
İsim
Serdar
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Farklı bir marka da başıma geldi tornacıda yaptırmıştım.

• Beğen
Tepkiler: awakening

awakening

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
Tepki
394
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sağolun, Alex rims jant üzerinde bulunan cube m0510-1501 modeli
Eğer bulamazsanız. Tornacıya gidin derim kumpasla ölçüm yapar parçayı birebir imal eder.

aslan007

Üye
Tepki
9
İsim
Ali
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
2-3 tornacı pek yanaşmadı. Bir tanesi benim yaptığım ince olur dayanıklı olmaz dedi. Peki kırılan yivli kısım kaynak olur mu veya güçlü yapıştırıcı ile yapıştırmak iş görür mü?

Cnr2596

Üye
Tepki
17
İsim
Caner Güzel
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
2-3 tornacı pek yanaşmadı. Bir tanesi benim yaptığım ince olur dayanıklı olmaz dedi. Peki kırılan yivli kısım kaynak olur mu veya güçlü yapıştırıcı ile yapıştırmak iş görür mü?
Maalesef kaynak tutmaz, yeni bir mil almak gerekir. İşlenecek malzemenin çelik olması gerekir darbelere dayanıklı olması açısından. Yaptırsan da yüzü astarını geçer.

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
475
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kimyasal ile mümkün değil, kaynak ilede kuyumcu hassasiyetinde işcilik lazım, mikrometre ile çalısması lazım ustanın. En iyisi tornada orijinaline benzer bir metalden, dolu malzemeden isletmek, parça küçük, cnc icin proje hazirlamak , koca makinenin isini kesip senin parcanı yapmak lazım, saatle para kazaniyor bu makineler, hic bos durmazlar. Universal tornada iyi bir usta, olculeri guzelce alıp aynisini yapar dolu malzemeden. Ama kimse ugrasmak istemez yada yuksek iscilik ucreti ister. Sanayi işi değil, hobi tornacısı lazım.

Muadil olabilecek yenisini almak en iyi tercih. İlla torna derseniz, hobi torna isleri ile ugrasan samimi bir tanidigim var. Türkiyedeki nadir ustalardandır, zamanında Türkiye atıcılık şampiyonasında kullanılan ithal havalı tüfeklerin parcalarını yapardı, regülatör gibi cok hassas parcaları bile işlerdi. Bisiklet hususunda en hassas parçaları kuyumcu hassasiyeti ile işler. Numarasını bırakayım gorusun isterseniz.

Parca sorunu yasayan diger bisikletci arkadaslarada yardimci olabilir. Hem camiaya bir kan getirmiş oluruz.

Mustafa EKİZ

0537 263 65 08

aslan007

Üye
Tepki
9
İsim
Ali
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kimyasal ile mümkün değil, kaynak ilede kuyumcu hassasiyetinde işcilik lazım, mikrometre ile çalısması lazım ustanın. En iyisi tornada orijinaline benzer bir metalden, dolu malzemeden isletmek, parça küçük, cnc icin proje hazirlamak , koca makinenin isini kesip senin parcanı yapmak lazım, saatle para kazaniyor bu makineler, hic bos durmazlar. Universal tornada iyi bir usta, olculeri guzelce alıp aynisini yapar dolu malzemeden. Ama kimse ugrasmak istemez yada yuksek iscilik ucreti ister. Sanayi işi değil, hobi tornacısı lazım.

Muadil olabilecek yenisini almak en iyi tercih. İlla torna derseniz, hobi torna isleri ile ugrasan samimi bir tanidigim var. Türkiyedeki nadir ustalardandır, zamanında Türkiye atıcılık şampiyonasında kullanılan ithal havalı tüfeklerin parcalarını yapardı, regülatör gibi cok hassas parcaları bile işlerdi. Bisiklet hususunda en hassas parçaları kuyumcu hassasiyeti ile işler. Numarasını bırakayım gorusun isterseniz.

Parca sorunu yasayan diger bisikletci arkadaslarada yardimci olabilir. Hem camiaya bir kan getirmiş oluruz.

Mustafa EKİZ

0537 263 65 08
Muadili gibi bir seçenekte yok, benzerini ben göremedim nette resmini bile. Bugün yine sordum başka bisikletçiye, göbeği değiştireceksin diyorlar. Görüşeyim gönderdiğiniz kişiyle, teşekkürler.

el Cezeri

Ride or Die
Tepki
609
İsim
Albeza
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@aslan007
Hocam elinizdeki milin tam ölçülerini çıkarırsaniz bi ihtimal bulabilirsiniz internette bence torna işini son çare olarak kullanın derim. Milin tüm boyunu, iki rulman arasinın boyu ve rulmanların dışları arasindaki mesafeyi; örnek olarak bu sekilde,
(link)

Ölçerseniz internette daha kolay arama yapabilirsiniz. Birde ölçümlerinizi şerit metre ile değil ama düz cetvel ile yaparsaniz daha doğru olur. Şerit metrelerde uç kancanin perçim kismindan ötürü hatalı ölçüm yapabilirsiniz. Kumpas var ise daha doğru ölçüm yapabilirsiniz. Saygılar

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.440
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Arkadasim ölcü ile milmi aranir, bu göbegin bir markasi modeli yokmu?
Cube m0510-1501 marka veya model yok ve olamazda zaten. Hic yoktan milin üzerinde numara vs varsa bir fotograf cekin ve en iyisi göbekten bir fotograf cekin. Tabiki üzerindeki yazilardan ve numaralardan da foto olsun.

semihylmaz

Üye
Tepki
0
İsim
Semih Yılmaz
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Şehir - Tur
üzerinde model vs yazıyor mu

aslan007

Üye
Tepki
9
İsim
Ali
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadasim ölcü ile milmi aranir, bu göbegin bir markasi modeli yokmu?
Cube m0510-1501 marka veya model yok ve olamazda zaten. Hic yoktan milin üzerinde numara vs varsa bir fotograf cekin ve en iyisi göbekten bir fotograf cekin. Tabiki üzerindeki yazilardan ve numaralardan da foto olsun.
Cube Ra 0.7 jant üzerinde yazan model. Göbek kısmında sanırım rublenin altındaki kartuş üzerinde yazıyor. Tekrar söktürmem lazım rubleyi görmek için.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.440
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Cube Ra 0.7 jant üzerinde yazan model. Göbek kısmında sanırım rublenin altındaki kartuş üzerinde yazıyor. Tekrar söktürmem lazım rubleyi görmek için.
Jantiniz ve göbeginiz asagidaki fotograflardaki olabilirmi. Bu ön göbek ve jant ama aynisi ise arkada ayni olmasi gerekiyor. Aksi taktirde siz jantdan ve göbekten fotograf atmadiginiz süre size kimse yardimci olamaz. Fotograf cekmek icin hic bir seyi sökmenize gerek yok, size attigim fotograflar gibi cekerseniz yeterli.
Bi Fotograf cekip suraya yüklemek cok zor olmamasi gerek. Kac gündür milleti tahminlerle ugrastiriyorsunuz.

c79b0f8a-7c9f-483a-b8f2-4d72f6f1fe3c.jpga680a060-a355-48bb-ac31-3673fc0c4c94.jpg

Eger bunlar dogru ise OEM üretim oldugu icin piyasada parcalarini bulmak cok zor, bir ihtimal bulan´bilmeniz icin gercek marka ve modellerini bilmeniz gerekiyor. Aksi taktirde sadece Alexrimse yada Cubeye mail atarak ögrene bilirsiniz. Cube büyükihtimal bize cube bayisi mail atsin diye geri dönüs olur yada hic mail gelmez, yani cubaeye cube bayisi mail atmasi gerekiyor.

aslan007

Üye
Tepki
9
İsim
Ali
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Jantiniz ve göbeginiz asagidaki fotograflardaki olabilirmi. Bu ön göbek ve jant ama aynisi ise arkada ayni olmasi gerekiyor. Aksi taktirde siz jantdan ve göbekten fotograf atmadiginiz süre size kimse yardimci olamaz. Fotograf cekmek icin hic bir seyi sökmenize gerek yok, size attigim fotograflar gibi cekerseniz yeterli.
Bi Fotograf cekip suraya yüklemek cok zor olmamasi gerek. Kac gündür milleti tahminlerle ugrastiriyorsunuz.

294117 dosyayı görüntüle294118 dosyayı görüntüle

Eger bunlar dogru ise OEM üretim oldugu icin piyasada parcalarini bulmak cok zor, bir ihtimal bulan´bilmeniz icin gercek marka ve modellerini bilmeniz gerekiyor. Aksi taktirde sadece Alexrimse yada Cubeye mail atarak ögrene bilirsiniz. Cube büyükihtimal bize cube bayisi mail atsin diye geri dönüs olur yada hic mail gelmez, yani cubaeye cube bayisi mail atmasi gerekiyor.
Jantlar resimdekinin aynısı. Zor o zaman bulmam, yeni göbek fiyatlarına yakın çıkar gibi fiyatta. Teşekkürler.