Giro D'Italia 2017

Turu kim kazanır?

• QUINTANA

• PINOT

• VAN GARDEREN

• NIBALI

• YATES

• HANSEN

• ROLLAND

• DA COSTA

• POZZOVIVO

• POZZATO

• DUMOULIN

• Toplam katılım
    209

sabitkamera

Daimi Üye
Tepki
644
İsim
Andaç Işık
Bisiklet
Diğer
Yarın akşam saat 17.00'da @taner07 ile Giro d'Italia 100. edisyonuna özel bir değerlendirme programı yapacağız. Program canlı olacak, yayın sırasında bize sohbet paneli üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dinlemek için: (link)
Sohbet: (link)
30 Mayıs 2017 - 17.00

kacisgrubugiro.png

Scudo

apsara2000

Üye
Tepki
186
İsim
ilker
Başlangıç
1975—76
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ucuncu haftanin neredeyse tamamen daglik etaplardan olusmasina rağmen ; önemli yokuslarin parkurun stratejik yerlerine gelmemesi yuzunden genel klasmancilarin buyuk farklari yaratamadigindan bahsediliyor
tabii bir de sansizliklari Dumoulin gibi cok iyi bir zamana karsicinin genel klasman a kaymasi
bir sprinter , zamana karsici , daglarin krali , genel klasmanci farkli vücut yapilarina ve yaris taktiklerine sahipler ama bunlarin arasinda en zor yetişen ve ugras isteyen genel klasmancilik , bazilari bunu istemiyor bile kupalari kaldıranlar olsada
Mesela su anda Pierre roland senelerce fransiz takimlarinda genel klasman kovaladıktan sonra bu sene cannondale de böyle bir iddia ile yarismiyor ve gayet mutlu gibi , hatta giro da da seneler sonra ilk defa bir etap aldi
Son güne kadar nerdeyse alti kişinin podyum sansi olmasi tabii ki cok zevkli ve seyirlik oldu , mesela gecen sene Tour da Froome ilk haftadan sari mayoyu sonuna kadar tasidi , bu biraz heyecani kirdi

• Beğen
Tepkiler: Ozan k.

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
@Serkancycling
6Days velodrom yarışları, TimeTrial 'tt' yeteneklerinin ayrı bir kategori altında değerlendirilmesi için daha iyi bir seçenek bana kalırsa. Tt sadece aerodinamik nedenlerle bile büyük turlarda sadece bir iki etap başvurulan bir yarışma biçimi. Bu yılki Giro'da sanırım iki kez koşuldu. Kapanış günü koşulan aslında kazananı değiştirdiği için ve genel olarak favorilerin hepsi elinden gelen her şeyi ortaya koyduğu için çok iyi bir seçimdi. Yalnız bu etaplar bir başına koşulduğu için bir parça sıkıcı, özellikle seyir açısından.

Time trial bisikletlerde temponuzu dengelemek, 100+ kilometreler icin strateji yapmak (yani koşunuzu ataklar ve dinlenmeler + son sprint biçiminde bölümlemek) fiziksel nedenlerle çok mümkün değil. Tırmanmak ya da iniş yapmak gibi konularda da diğer bisikletlere göre dezavantajlı. Bunları zaten biliyorsunuzdur.

Büyük turları ilginç ve seyirlik yapan güne ve haftaya özel, etap içindeki belli mesafelere özel taktikler deneyen cüretli bisikletçiler ve fiziksel özellikleri ne olursa olsun hepsinin belli oranlarda podyum, mayo, etap galibiyeti şansı olabilmesi diye düşünüyorum.

Tabii bir de güzel coğrafya ve çatlak seyircilerin şamataları.

• Beğen
Tepkiler: Serkancycling

Cemil Dada

para todos todo nada para nosotros
Tepki
694
İsim
Cemil Dada
Bisiklet
Cube
@Cem cm
Elbette o da ayrı güzel. Pelotona tutunmaya çalışanları, pelotona meydan okuyanları, pelotonun sahip olduğu turbo benzeri enerji yoğunlaşmasını, toplu sprint finişlerini daha heyecan verici bulsam da:hhhhhh:

Tepki
52
İsim
Serkan
Bisiklet
Cube
@Cemil Dada Aynen size katılmakla beraber benim istediğim yarışların daha heyecanlı olması yani her zaman nerdeyse dağcılar kazanıyor ve dediğiniz gibi fransa turunda geçen sene froome aldı sarı mayoyu bırakmadı.Çeşitlilik olsun hatta şuanda yapılmayan farklı tür bişiler bile eklenebilir.
Bazı takımların domestikleri o kadar güçlü ki adamlar sizi beni aralarına alsa nerdeyse biz bile etap kazanırız :p Bisiklet sporu ekip işi,fedakarlık hatta yarışı kazanan sporcunun aldığı ödülü takım içinde bölüşüldüğünü duymuştum her takım yapıyor mu bilemiyorum.Ama bence domestikler işin %80 ini yapıyor.Sprintçi veya dağcı geliyor,daha önceden planlandığı yerlerde atakları yapıyorlar ve kazanıyolar.Tabiki müthiş bişi küçümsemiyorum ama madem ki yarışı 1 kişi kazanmak üzerine oynuyor takım içinde, o zaman o sporcunun rolü artsın %20 lik iş yapmak yerine %40 lık yapsın örneğin.Bunun içinde yarışlarda biraz daha bireysel odaklı etaplar eklenirse hem rekabet artar hem izlenirken alınan keyif artar diye düşünüyorum.Ben sadece bu seneki Giroyu izlerken sprint etaplarının finişine özellikle konsantre oldum ve şunu gördüm. Andre Greipel namı değer goril, çoğu etabın son anlarında hep arkada kaldı,adam sprinte kalkamadı çoğu etapta.Bunun sebebi diğerlerinin çok iyi olması mıydı yoksa lotto soudal takımının kötü olması mı orasını bilemem ben gördüğüm kadarıyla söylüyorum hep geride kaldılar ve greipel tek kalınca da hiç öne çıkamadı. ( hep son km lerde 2 kişi idi lotto treni )
Gaviria nın arkadaşları ise adamlar makie gibiydi 4-5 li tren yapıyolardı son km lerde.Bunları görünce dedim domestikler yoksa nerdeyse adını unutacağız ünlü isimlerin...

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

dnz

Üye
Tepki
49
İsim
Deniz
Bisiklet
Peugeot
@Cemil Dada yalnız froome' un zamana karşısı çok iyidir. olimpiyatlarda bronze madalya aldığını söylemek lazım. zamana karşı etaplarını arttırmak froome u yenmeye yetecek bir şey gibi gözükmüyor şimdilik. bu sene formsuz duruyor oda ayrı mesele

• Beğen
Tepkiler: Cemil Dada

sabitkamera

Daimi Üye
Tepki
644
İsim
Andaç Işık
Bisiklet
Diğer
@sabitkamera

Hatırlatayım, 17.00'da başlıyoruz. Program sırasında yukarıdaki link üzerinden sohbet paneline girip bize ulaşabilirsiniz.