Gidondan uçtum ucuz atlattım

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dün akşam bisikletin fren ayarlarını değiştirdim, biraz daha sert ayarlayıp test edecektim.
Bugün test edecek sakin bir yer bulamadığım için o şekilde yola çıktım, şehir dışına çıkınca uygun bir yerde test ederim diye düşünüyordum.

Tam yola çıkacaktık biladerle, hafiften yağmur atıştırdı, geri dönüp biraz bekleyelim, sonra çıkarız dedik, Eskişehiri bilenler için söylüyorum dedepark otel, yeni tepebaşı belediyesinin önünden geçip bağlara gidecektik, oradaki ışıklara yaklaşırken bilader önden gidiyordu, ben de ona yetişeyim diye hızlandım, yayalara da yeşil yanıyordu araç tırafiği durmuş vaziyetteydi, biraz hızlanayım yaklaşınca yavaşlar öyle geçerim dedim, ışıklara 50 metre varken tahmini hızım 30-40 arasıydı, arkamdan araç geliyormu diye kafamı çevirip baktım çokta oyalanmadım ama anlık bakıpta kafamı çevirmedim, yaklaşık 2-3 saniye arkama bakmışımdır, kafamı bir çevirdim, ışık sönmüş araçlar herekete başlamışlar, yola da 10-15 metre kalmıştı, geçemeyeceğimi anladım ve hemen frenlere asıldım, arka frene sonuna kadar asıldım, tam kızaklamaya başladığında ön ferene de asıldım ve bisikletin arkası acayip dik bir şekilde kalktı, 1-2 metre o şekilde gittim, ön freni bıraktım bisikletin arkası indi ama duramayıp araçların önüne geçip kaza yapacağımı anladım, tekrar ön frene asıldım, tekrar arkası kalktı yine 1 metre civarı o şekilde gittim ama freni bıraktığım halde bisiklet arkamdan şaha kalktı, nasıl yaptım, nasıl bir refleksle hareket ettim bilmiyorum ama sağ elimi bırakıp sağ ayağımı gidonun üstünden ön-yan tarafa attım, sol elim de barendden ayırmadım çünkü bisiklet üstüme düşecekti ve araçlarla aramda 2 metre kalmıştı düşüp bisiklette üstüme düşse sanırım sürüklenerek araçların altına girecektim. Sol elim barenddeyken sağ ayağımla yere sağlam basip sağıma doğru çevremde bir tur döndüm ve sol ayağımı da bisikletin üzerinden aldım ve yere bastım, barendden de nasıl tuttuysam artık bırakmadım bisiklet ve
üzerime düşmesini engelledim, yere bile çarpmadı.

Çok tehlikeli bir durumu, hiç sıyrık bile almadan atlattım ama nasıl oldu, nasıl yaptım düşündükçe hayret ediyorum kendime, bacak boyum uzun olduğu için sanırım gidonun üstünden yere sağlam basabildim.

Bu bana ders oldu, bir daha ışık yakalayacağım diye aşırı hız yapmayacağım.

Scudo

Ümit Arabacı

Daimi Üye
Tepki
168
Büyük geçmiş olsun ucuz atlatmışsınız, bende aynı şeyi motorumda yapmıştım arkaya astığım çanta kopmuş ona bakmak için kafamı arkaya çevirdim sonra yerlerdeyim 2 tekerliler üzerinde ekstra hareketler yapmamak gerekiyor.
Geçmiş olsun tekrardan.

• Beğen
Tepkiler: Eser Sevinç

Tolga Yücel

Forum Demirbaşı
Tepki
328
Bisiklet
Salcano
Ön freni ani sıkmamak gerek,ve arkaya baktığımız zaman çok hızlı olmalı ve önümüz boş olmalı,Allah korumuş sizi büyük geçmiş olsun..

• Beğen

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok teşekkürler arkadaşlar, fren ayarlarını çok sert yapmışım, daha önceki ayarında çok denedim, sonuna kadar sıksam bile arkayı bu kadar kaldırmıyordu, bir de kafamı çevirir çevirmez araçları görünce biraz panik yaptım. Çok şanslı bir şekilde zararsız atlatıp, çok iyi ders aldım.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Geçmiş olsun.

Bu gibi durumlarda cidden insan kendini nasıl kurtardığını anlamıyor. Zaman bir an duraksıyor sanki, ve düşünüyorsunuz ne yapsam en az hasarla kurtulurum diye ve hemen harekete geçiyorsunuz. Ama aslında düşünecek zaman yok. Sanırım izafiyet teorisi dedikleri şey bu. :)

Dedepark-Tepebaşı Belediyesi-Bağlar istikameti dediğiniz, Karabayır Bağları mı? Karabayır'dan geçen 3 kişi gördüm de bugün. Kaskları falan vardı. Belki sizsinizdir?

• Beğen

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serden Us

İki kişiydik biz, kırmızı kron xc 500 kask filan vardı, biz de iki kişi gördük tam tepebaşı belediyesninin önünde sedonaları vardı selamlaştık sadece karşılıklı.

Dediğim nokta tam olarak şurası

(link)

B noktasındaki ışıklar, ambarlar sokaktan eti caddesine doğru gidiyordum.

• Beğen
Tepkiler: S26

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
O zaman başkalarıydı herhalde. 3 kişi peşpeşe gidiyordu.

Neyse, geçmiş olsun tekrar.

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Allah korumuş. Geçmiş olsun Eser arkadaşım. Allah bi daha kaza bela vermesin inşallah.

• Beğen

memre

Üye
Tepki
112
geçmiş olsun,
ben de hep arkama bakmadan önce iki kere düşünürüm. iki tekerlekliler üzerinde ekstra hareketler yapılmaması çok doğru bir söz olmuş..
kazasız sürüşler dileğiyle...

• Beğen

Hakan Yaş

Aktif Üye
Tepki
87
Çok geçmiş olsun kardeşim. Forumlarda okuduklarım arasında ve çevremden de duydugum bisiklette ön fren kullanılmaz olduğudur ve tamamen yanlıştır. Arkadaşlar bisikleti arka fren durdurmaz, ön fren durdurur. Motosiklet geçmişim olduğu için benzer fikirleri paylaşabilirim. Ön freni sıkarken her zaman limon sıkar gibi sıkın. Paniklemeyin. Ani ön fren kullanımlarında ön tekerin kayması sözkonusudur. Fakat bahsettigim gibi limon sıkar gibi ön freni sıkarsanız, ilk sıkmada bisikletin dengesi değişir ve ağırlık merkezi öne doğru gitmeye başlar, her sıkmayı arttığınızda bu merkez öne doğru dengeli bir şekilde aktarılır ve ön tekerin kilitlemesini önlemiş olursunuz. Ani arka fren kullanımında da arka tekerin yanınıza gelmesi sözkonusudur.

Bir de şu uygulamayı yaparsanız ne demek istedigimi anlarsınız. Bir yol belirleyin ve hızınızı sabit tutun mesela 40km/h. Bu hızla ilerlerken, çizdiginiz noktaya geldiginizde sadece arka fren kullanarak durmaya çalışın ve durdugunuz yeri işaretleyin. Bir de aynı hızla çizgiye geldiginizde hem ön hem de arka fren kullanın ve durdugunuz yeri işaretleyin. Son olarak çizdiginiz her iki nokta arasındaki mesafeyi kontrol edin ;) Ön fren kullanarak durdugunuz nokta, sadece arka fren kullanarak durdugunuz noktadan daha önce durdugunuzu göreceksiniz.

Unutmayın, arka fren yavaşlatır, ön fren durdurur. Pratik yapmak lazım.

Tekrar geçmiş olsun.

• Beğen

sinan aksu

Üye
Tepki
79
Bisiklet
Trek
bence önünden başka bri yer bakmamak gerekir :) kaldı ki hem motorsiklet kullanıcısı ve bisiklet kullanıcısı olarak frenlemede ön arka diye bir şey yoktur ikisinide eşit bri şekilde ezerek sıkmak gerekir lütfen bu konuya dikat birini biraz fazla sıkarsan çok sıktığın yere doğru ivmenelmeyi engeleyemezsin dikkatl i sürüşler
çok geçmiş olsun

• Beğen

Enis AYKUŞ

Aktif Üye
Tepki
43
çok geçmişolsun kardeşim büyük kaza atlatmışsın tüp bisiklert sever arkadaşlarıma sesleniyorum n e kadar tehlikeli bir cihaz kullandıgımızı hatırlayarak yola çıkalım lütfen biz bisiklet severlerin yüregini yakmayalım hekese bol pedallar dilegimle...

Zafer KAPLAN

Daimi Üye
Tepki
239
Bisiklet
Focus
Çok geçmiş olsun,gerçekten de iyi atlatmışsınız...
Bende hepyeni adlığım bidikletimle ne zaman bir düşme yaşayacağım çok merak ediyorum,umarım tabi böyle bir şey asla olmaz :)

• Beğen

Mehmet Emin

Aktif Üye
Tepki
149
Geçmiş olsun Allah korumuş ve bir kez daha insan unsuru şaşırtıyor o kısacık zaman diliminde düşündükleriniz ve olayları sanki yavaş yaşıyor gibi hatırlamanız. Ben de 80 ile yokuş inerken önüme kıran araç sebebiyle tahminen ancak 30-40 a kadar yavaşlayıp düşmüştüm, işe bakın ki kaldırıma düştüm ve yuvarlandım. Sadece serçe parmağım şişmişti, anladım ki bir musibet bin nasihatten iyidir.

• Beğen

ismail direnci

Aktif Üye
Tepki
25
Ben kanatlının orda akşam civarı düşmüştüm yağmur yağarken iyiki arabalar geçmiyordu ama yayaları az kalsın eziyordum :)

• Beğen

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet Emin

Zaman duruyor gibi, insan beyni acil durumlarda müthiş çalışıyor ve algılıyor, toplamda 5-10 saniyelik bir olay ama kare kare aklımda her şey. Siz de ucuz atlatmışsınız. Geçmiş olsun.
İsmail kanatlının orası çok tehlikeli, hem yayalar var, hem araçlar hem de tramvay oradan çok dikkatli geçmek lazım.

Fatih Toraman

Forum Demirbaşı
Tepki
744
İsim
Fatih
Bisiklet
Amoeba
trajik bi olay.Geçmis olsun abi.Bende benzer olayı deniz kenarında bisiklet sürerken denize dalmışım fındık satan bi satıcının masasına daldım ne oldugunu anlamadan çaptigim masayla beraber bi kaç metre ilerledikten sonra düşmüştüm oda yetmez gibi bide satıcıdan azar işitmistim :D dikkatli olmak lazım...

• Beğen

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
cok gecmiş olsun cok ucuz atlatmışsınız ama dediğiniz gibi bir daha kendinizi riske atıcak hareketlerden kacının lütfen

• Beğen