Gidon katlanmıyor!

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öncelikle "aramaya inanmak" ifadesini yerine getirdim ama bulamadım konuyu :( umarım doğru yerde başlığı açmışımdır her neyse

OLAY ŞUDUR Kİ;
katlanır bisikletim var dahon vybe c7a modelinden
Lastiği şişirtmeye gittim
Bi de gidon hafif oynuyordu sürerken

Ben bakim bi filan dedi. Ses etmedim yaptı evet ama öyle bi sağlam yaptı ki bi daha katlayamadım.
Aldığım yer yapamazsam beni servise yönlendirecek ama çocuk iki vidayla oynadı sadece Ama beceremedim ben
Tavsiyesi olanı bekliyorum
Açıklasa bi yoksa servisle uğraşacam bühühühüh :(

Scudo

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Gidonu katlayınca kilitleme kızağı sıkıştı sanırım. O kızağın 2 adet cıvatasını fazla sıktı ise sebebi bu olabilir. Birde siz katlamadıysanız bilmeden zorlamıştır mandalı. Siz katladıysanız kilitleme mandalını zorlamadan kilitlendi ise kolay açılabilir.
Kesin olmamakla birlikte çözüm önerisi; kilitleme mandalını açıp gidon borusunu hafifçe ileri ve geri oynatarak kızağı yerine gelmesini sağlamaya çalışın. Sakın katlamaya zorlamayın. Gidon borusundaki menteşe kısmına tahta ya da plastik (metal olmayacak) çekiç benzeri bir cisimle minik darbeler yapın. 5-10 dakika uğraşıpta açamazsanız profesyonel yardım almakta fayda var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
O mandal boşa çıkıyor bunu demeyi unutmuşum
İşlevini yitirdi :( yani açık olmasına rağmen kitli kaldı

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
(link)
Bu linteki fotoğrafta görülen A ve B ile belirtilmiş cıvatalar fazla sıkılmış olduğundan mandal boşa çıkıyor. Siz mandalı indirince o civataların tuttuğu parça yaylar sayesinde geriye doğru kayarak gidonu serbest bırakmalıdır. Cıvatalar aşırı sıkı olsaydı katlayınca mandalı kapatmak mümkün olmazdı. Bu da demek oluyorki menteşede minik darbelerle oluşturacağınız sarsıntı ve titreşim sayesinde cıvataların tuttuğu parçanın geriye kaymasını sağlayabilirsiniz.

Yazdığım önerilere rağmen katlanmazsa tahminlerime göre gidon borusu menteşenin hemen altındaki cıvataları gevşeterek sökülebiliyor. Söktükten sonrası kolay. Ancak güvendiğiniz bir bisikletçiye gitmeniz gerekiyor. Çünkü işlem cok basit gibi görünüyor.

Onur Alp İNAN

Aktif Üye
Tepki
121
Bisiklet
Dahon
Benim de basima geldi. Gidonun katlanma mentesesinin ters tarafinda bir yarik var. O yariktan ekmek bicagi gibi o araliga sigacak bir nesne ile gidon kilitleme mekanizmasini ittiriyorsuN.

Tabii gidonu actiktan sonra alyanla gevsetip ayarini yapman lazim. Ardindan 8 catal anahtarla sikilik ayarini yapman gerekir.

• Beğen
Tepkiler: Yusufclp

msbcr_

Üye
Tepki
9
İsim
mehmet safa
Bisiklet
Tern
Tern b7 katlanır bisikletimde gidonun ön arka ayarını yapan kolçak kapandığı zaman boşluk kalıyor. yolda giderken tıkırtı yapıyor. çözüm önerisi olan var mı?

Dosyalar

Onur Alp İNAN

Aktif Üye
Tepki
121
Bisiklet
Dahon
Gidonun katlanmış halde iken menteşe ve mekanızmanın resmini gönderir misin?

msbcr_

Üye
Tepki
9
İsim
mehmet safa
Bisiklet
Tern
boşluk olan kapak yukarıdaki resimde özerinde close yazan kapak. gidonun sıkıştırılmasında bir sorun yok, sorun sıkıştıktan sonra boşluk kalması

Onur Alp İNAN

Aktif Üye
Tepki
121
Bisiklet
Dahon
Yukarıdaki resime göre konuşursak mandalı boşluk vidasından sıkarsın boşluk ortadan kalkar. Ancak anladığım kadarıyla sorun o değil. Bu açıdan yukarıda tarif ettiğim şekilde bir fotoğrafını gönderirsen çözebiliriz diye düşünüyorum.

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
Menteşede yer alan ve foto da aşağı bakan alyan vidayı çok az sık 2-3 mm kadar. Close yazan kolu tekrar sık. Boşluğu kontrol et. Olmazsa visayı 2-3mm daha sık. Tekrar kontrol et..

Bu arada close yazan kolun Menteşe bağlantısında yer alan Yıldız Başlı civatayı da hafifçe sıkın

msbcr_

Üye
Tepki
9
İsim
mehmet safa
Bisiklet
Tern
@serdar k

onu denedim ama olmuyor. mandalın kendisinde bir boşluk var bir santimetre falan. mandalın baş tarafındaki yıldız vidanın gevşek olduğunu düşünmüştüm önce.. ama orasıda sımsıkı

serdar k

Bize her yer 61
Tepki
482
Bisiklet
Focus
Yıldız vidanın girdiği close yazan menteşenin deliği kullanıma bağlı olarak biraz deforme olmuş olabilir. Dah Detaylı fotolar olsa yorum yapmak daha kolay olacak.

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
Arkadaşlar gidonu katlayıp aşağıya ön tekerleğe doğru saldığınızda paralel düz bir şekilde mi duruyor? Yoksa hafif çapraz mı? Bende de böyle bir durum sözkonusu. Katlıyken tam ortada düz bir şekilde durmuyor malesef. Aslında bir iki santim saat yönünün tersine alsam düz duracak gibi ama cesaret edemiyorum ;)

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
Vay arkadaş bir bucuk senedir gidon hafif yamukmuş. Bende gidonun üstünden terazi yaptığım için uyumuşum. Neyseki çözdüm.

• Beğen
Tepkiler: msbcr_