Gidon farkı?

MurathanKaratmanlı

Aktif Üye
Tepki
101
İsim
Murathan Karatmanlı
Şehir bisikletlerinde gidon düz değilken MTB bisikletlerde gidonun dümdüz olmasının sebebi nedir ?

bana göre düz olmaması daha şık bir görüntü veriyor fakat işin teknik yanı nedir ?:D

Scudo

Sukru Cam

Üye
Tepki
44
İsim
Şükrü Çam
Bisiklet
Salcano
tur bisikletlerinde gidonun yüksek eğimli yani riser tipi olmasının nedeni turcular bisiklete fazla eğilmek zorunda kalmasınlar sırtları ağrımasın daha dik ve konforlu bir sürüş olması diye düşünüyorum mtb lerde ise gidon düz veya hafif eğimli olunca bisiklete daha çok yatarak aerodinamik bir sürüş ve kontrol artıyor diye düşünüyorum

Emre Akkanat

Forum Demirbaşı
Tepki
478
Bisiklet
Merida
Tur bisikletlerinde gidon konfor için şekillidir mtb'de ise bisikleti kontrol etmek kolay olsun diye düz olduğunu okumuştum

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
MTB sürerken kollarımda uyuşma oluyor , daha düz bir oturuş ile bu sorunu yenebilirmyim ? MTB ye açı ayarlı gidon boğazı takabilirmiyim ? Bu sayede daha düz bir oturuş elde edebilirmiyim ?

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Hepsinin cevabı evet. Gidon düzse riser denen gidonla değiştirin. Gidon boğazını 1-2 cm kısasıyla değiştirin. Olmazsa açılı gidon boğazı alacaksınız. Yalnız gidonun takıldığı yere göre iki-üç farklı gidon boğazı var. Onun çeşidini bir bisikletçiye sorup öğrenin. Veya buraya fotoğrafını yükleyin. Bütün bunlarla beraber daha dik, daha rahat sürüş elde edersiniz.

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) sele olması gerekenden aşagıda kullanıyorum ve sele yi düm düz kullanıyorum :(

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

kellemusic

Aktif Üye
Tepki
85
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhabalar konu açamadığım için buradan sormak durumunda kaldım. Aşağıda fotograflarını paylaştığım bisikleterde yer alan gidon türü nün belli bir adı var mıdır? Yani tutma şekli yanlardan iç kısma doğru eğimli olacak şekilde tasarlanmış gidonlar. Ayrıca kimisi çok açılı kimi ise nispeten. Ek olarak bu konuda başka bilgilere sahipseniz paylaşa bilirmisiniz? Saygılar.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@kellemusic
Bu tip gidonlar riser bar diye gecer.
Ancak elcik kismi seleye dogru donukse, ozellikle eski tip bisikletlerde gordugumuz gibi neredeyse bisiklete paralel gibi bir hal aliyorsa "guvercin gidon" denirdi eskiden. Simdi baska turlu adlandiriliyorsa bilmiyorum :)

beyazsiyah

Üye
Tepki
1
İsim
Galip
Bisiklet
Bianchi
Selam
mtb lerde düz gidon olma sebebi daha fazla kontrol sağlaması. Böylece gidonu daha kolay sağa sola çevirebilirsiniz. Şehir bisikletlerinde eğimli gidon olma sebebi belinizi daha düz bir konumda sürmenize imkan tanıması.

Ben de yeni üyeyim ve yeni bisiklet alacağım. Tecrübeli üyelere sorum olacak: Bianchi Esprit veya Retro arasında kaldım. İkisi de "güvercin gidon". Komforu amaçladığım için böyle gidona sahip bir şehir bisikleti arıyorum. Bir kaç güne kadar almam gerekiyor. Daha sonra İstanbul'dan Şarköy'e dönüp oradaki çoğu asfalt, bir kısmı da toprak yollarda süreceğim. 5-10 km lik geziler. Bunlardan başka beni memnun edecek başka bir marka/model biliyor musunuz? Bütçem= 850TL. Retro'nun gidonu vidalı olduğu için biraz daha arkaya yatabiliyor. Bu hoşuma gitti.

Aradığım özellikler:
1. Amörtisörsüz olmasını istiyorum. Zor arazilerde sürmeyeceğim. Genelde asfalt veya toprak.
2. sepet ve bagaj istiyorum. Bu modellerde bagaj üzerinde geliyor. Sepeti de ben aldıktan sonra taktıracağım. (umarım o boş vida yeri bu işe yarıyordur.)
3. Sürerken dik bir duruş olmalı. Belimi fazla eğmek istemiyorum. Yolda sürerken bir yandan etrafı da görmek istiyorum. Zaten bu yüzden bu kıvrık gidonlu modeli tercih ettim.
4. Otomatik fren olmalı.
5. 28 jant

Şu üç model arasında kaldım:
1. Bianchi Esprit 28 Şehir Bisikleti
(link)
2. Bianchi Retro 28 Şehir Bisikleti
(link)
3. Bianchi Discovery 28 Şehir Bisikleti
(link)

Bir de en rahat elcikler İstanbul’da hangi dükkanda satılıyor?

Şimdiden teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Tepki
12
İsim
Emre
Bisiklet
Giant
klasik Gidonla 3 tt Avrupa gidonu arasındaki. Fark nedir yardım

milkyy

Üye
Tepki
0
İsim
Hamza
Bisiklet
Santos
Gidon önemli hocam alırken en önem verilmesi gereken şeylerden birtanesi...

DKN

Daimi Üye
Tepki
148
İsim
Doğu kan
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peki şehiriçi sürüşte düz gidon yol bisikleti mi yarış gidon yol bisikleti mi ? Yeni konu açmayım diye aratıp bu konuyu buldum :)