Giant celik yol bisikleti toparlama/restorasyon

Tepki
200
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaslar,

son zamanlarda yol bisikletine merak salmamla beraber kendime bir Cilo Swiss marka eski celik bir yaris bisikleti aldim.

Yaris bisikletlerini cok sevdigim icin bir tane de kendim toparlamak istiyorum. Bu sebeple kendime cok da yuksek kalite olmayan bir kadro buldum. Giant marka 50cm kadro boyu. Ancak tabi ki uyum sorunlari yasiyorum, ilk defa yaptigim icin bilmedigim, ogrenmem gereken cok sey var. Bu konuda toparlama islemimi foro / videolar ile sizlerle paylasip zaman zaman soru sormayi planliyorum.

Umarim guzel bir proje olur.

Elimdeki parcalar:
Vites set: Shimano Exage 300EX
Fren set: Shimano Exage Sport
Kadro: Turkuaz Giant marka celik kadro (üretim yili ve modeli hakkinda bir fikrim yok)
Aynakol: Modeli belli degil ancak shimano marka olsa gerek
Sele: henüz bir selem yok
Direksiyon: Philippe marka Tour de France dropbar ve baglanti parcasi ATAX marka.
Cantlar: Shimano 600 set

Parcalarin ayrintili fotolari cektikce buraya ekleyecegim.

Kadrom:

P1100068.JPG
P1100069.JPG
P1100070.JPG
P1100071.JPG

Sevgi ve saygilarimla.

Ilk iki sorunumu hemen burda paylasmak istiyorum sizlerle.

arka cantim malesef 130mm ve kadromun arka cant acikligi 126mm yani 4 mm lik bir fazlalik var. Bunu kanirtarak sokabiliyorum ancak bu ne kadar mantikli bir cozum olur sizce? Cold fitting denilen bir olay varmis ama o da genel olarak cok tavsiye edilmiyor anladigim kadari ile. Bu konuda fikirlerinizi almak isterim. Fotolar:
IMG_20180618_164452.jpg IMG_20180618_164456.jpg
Ikinci sorum ise frenler. Benim frenlerimin civatalari kadrodaki deligin icine girecek sekilde ayarlanmis ancak kadrodaki delik cok dar. Bu sebeple civatayi sokamiyorum icine ve vida da kisa geldigi icin disardan baska bir civata ile sorunu cozemiyorum. Sizce orijinal vidayi cikartip herhangi bir daha uzun vida ile bu sorunu cozebilir miyim?

Fotolar:
P1100076.JPG P1100078.JPG IMG_20180618_170037.jpg

VLOG1: Bisikleti taniyalim 19.06.2018

Scudo

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamlar yol bisikletinden ozellikle retrolardan anlamam ama kadro cok guzel masallah.
Gule gule kullanmak nasip olsun insallah :)

Tepki
200
Bisiklet
Diğer
@mariokaldato tesekkur ederim hocam, umarim guzel bir bisiklet cikicak bu isin sonunda, VLOG olarak da yaptiklarimi kaydetmeye calisicam hatta ilk tanidim videom geliyor :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Seyha07

Aktif Üye
Tepki
143
İsim
Metin
Bisiklet
Bianchi
Emeginize saglik guzel calisma sonucunu merakla bekliyorum takipteyim

• Beğen
Tepkiler: O.Yalcindag
Tepki
200
Bisiklet
Diğer
@Seyha07 tesekkurler!

ilk VLOG videom yayinda, ilk mesajdan takip edebilirsiniz :)

Arkadaslar VLOGumun 2. bolumu yayinda umarim cok uzun ve sikici olmamistir. Göbek ve catali cikartip temizledim, kadroyu yikayip pakladiktan sonra tekrar monte ettim!

ilk mesajdan ve burdan takip edebilirsiniz :)

Herkese Tekrardan merhabalar,

yazin bir sure ara verdikten sonra bisikletin insaasina devam ettim. Gectigimiz pazar gunu surulebilecek hale getirip ilk turumu attim.

• Frenlerin baglanti parcalarini degistirip benim kadroma uyacak bir vida ile tamamladim arka fren iyi calisiyor ancak on frenin yayi yeterince kuvvet uygulayamadigindan midir bilmiyorum siktiktan sonra geri acilmiyor eski pozisyonuna sanirim yeni yay bulmam gerek.
  • Arka teker sigmiyordu onu da bir tahta parcasi ile kanirtarak ayarladim (cold forming diyorlar sanirim ingilizce)
Hava da guzeldi fotograflarini cektim umarim begenirsiniz :)

Saygilarimla
Okan

177455 dosyayı görüntüle

177455 dosyayı görüntüle 1110263.jpg 177457 dosyayı görüntüle 177458 dosyayı görüntüle 177459 dosyayı görüntüle 177460 dosyayı görüntüle 1110275.jpg 1110279.jpg 1110280.jpg 1110281.jpg

Dosyalar

Tepki
200
Bisiklet
Diğer
Henuz birsey planlamadim ama karsima baska bir kadro çıkarsa dayanamam yaparim sanirim, su aralar sifirdan insa degil de boyle paslanmis artik cop olmak uzere olan bir bisikleti tekrardan hayata döndürmek var icimde. Tabi buna degecek bir bisiklet bulursam :)

KOMA

Daimi Üye
Tepki
213
İsim
Sinan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Klasik
@O.Yalcindag Buna Nedersin :D

Benim elimde de bu var.

ve ilk restorasyon tecrübem olacak. Şu anki durumu her yerini söktüm. fren kolları göbekler bilyalar vs. temizlenmeyi bekliyor.

özellikle de kadrosunun temizliği çok.kadro içinde bile (boru içi ) pas ve kiri var onu nasıl halledeceğiz bakalım:D Kontra Fren bakımı...

Dosyalar

Tepki
200
Bisiklet
Diğer
@Snanscam

Hocam aslinda en başta durumu kotu gibi dusundum ama detayli fotolara bakinca anladim hic de kotu degil, hareletli parcalarda cok par görünmüyor bilyalari degistirip duzgun temizlenip tekrar toparlanirsa guzel bir katlanir bisiklet olur :) selesi de yirtik sanirim oraya da guzel rahat retro bir sele uydurursan tadindan yenmez :)

KOMA

Daimi Üye
Tepki
213
İsim
Sinan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Klasik
(link)

vallahi kötü güzel :D yapacağım artık. bilyalarda sıkıntı görmedim ben cillop gibi hepsi. temizledim hepsini güzelce sadece kontra göbeğin bakımı var onuda açıp yapacağım, bir iki video buldum ingiliz bi amcamız video paylaşmış.

burdada iki tip göbek var bakalım hangisi çıkıcak.

başaracağıma inanıyorum onuda temizleyip yağladık mı jant telleri kalıyor birde dinamo kabloları. diğer eksiklerini aldım elcik pedal sele arka ışık dinamo paylaşacağım görselleri birazdan. acemi olarak bence güzel iş çıkarıyorum.

@O.Yalcindag

Fotolar ayak üstü kusura bakmayın :D

image.jpg
Buda göbek temizlenmeyi bekliyor

(link)

buda benım bisikletin konusu

Dosyalar

KOMA

Daimi Üye
Tepki
213
İsim
Sinan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Klasik
lastiklerin gelmesini bekliyorum herşey hazırda yatıyor şuanlık oda gelir bu aylara muhtemelen gelir gelmez bitmiş halini paylaşacağım sizlerle
@O.Yalcindag

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect