Giant anyroad 1 vs Giant fastroad 1

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@myasins
Evet gürsel akay çokta kısmetsizsin. Kaçkar bisiklet Yusuf'u ara istersen

Scudo

ömermurat131

Forum Demirbaşı
Tepki
826
Bisiklet
Diğer
@soneryen
Niye böyle dedinizo_O
Merida ''kaliteli'' bir marka değil mi yani?

myasins

Üye
Tepki
29
İsim
yasin
@soneryen
aynen bi turlu bulamadım , kaçkar bisikletin sitesinde slr 1 yok ayrica tr geneli baktirdim hiç bi yerde yokmuş , bu arada bu slr 1 in ön maşası karbonmu aliminyummu ? ağırlı ile ilgili bir bilgide bulamadım.

@fthgzl79
hocam meridada çok kaliteli bir marka ben onuda çok araştırdım , meridanın fitness bisiklerinde speeder serisi var taksitli 4500 tl ye speeder 500 var aynı paraya fastroad slr 1 var , vites fren belki meridada daha üst seviyedir ama kadro kalitesi ve teknolojisi olarak giant daha üstün diye biliyorum

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@myasins

Merida kötü değil elbette taiwan kadro üreticisinin ürettiği kadroları almak ayrı taiwana ben şu kadroyu istiyorum şu kalitede şu alaşımlar ile karışımda. Kadronun belli yerlerinde titreşim önleyici olacak deyip ürettirmek ayrı. Merida bir opel iken giant audi bmw. İki araç markasıda alman malı. Mesela far ve yağmur sensörünü bir marka bulur daha sonra diğerlerine yayılır. Merida fiyat performans ürünüdür. Meridada komponente göre doğru orantılı fiyat artar ama gianta scott trek cannondale specialized gibi markalarda yatırımı kadroya yaparsın. Sora setli bir bisiklet bile yüksek bedel ile karşına çıkabilir

Evet giantın ön maşası karbon. Gianta karbon kadro ve maşalar kompozit diye geçiyor.

myasins

Üye
Tepki
29
İsim
yasin
slr 1 in kilosu hakkinda en ufak bir bilgi bulamadim acaba kac kilo , birde sunu ogrenmek istiyorum bu jantlara en fazla ve en az ne kalinliklikta lastik kullanilabilir

sociolog

Üye
Tepki
23
İsim
Halis P.
Bisiklet
Sedona
@myasins

Ben de sizin gibi ikilem arasında kaldım ya Fastroad Slr serisi alacağım ya da Merida Speeder 3000-5000 serisinden birini...dizimde biraz rahatsızlık olduğu için çok acele etmiyorum.Ben de M beden bakıyorum.

Slr kadro kalitesi ve tasarım açısından hoşuma gidiyor.Lakin Speeder 5000 gördükten sonra ona yoğunlaştım.Bakalım bu konuyu takip ediyorum.

myasins

Üye
Tepki
29
İsim
yasin
@soneryen hocam slr 1 i hic bi yerde bulamadiğım için slr 2 alıp mekanik frenlerini hidroliğe çevirmeye karar verdim , sizce aşşaği yukarı ne kadar masraf olur , hangi hidrolik freni önerirsiniz , tam olarak neleri değiştirmem gerekli
slr1 deki hidrolik freni alip slr 2 ye takmayı düşünüyorum heralde hiç bi fark olmaz

@sociolog

bende ilk başta merida speeder 400 almayı düşünüyordum , sonra slr lerin kadrosu daha çok hoşuma gitmeye başladı sonuçta ikiside fitness bisikleti ikiside güzel, tabi giant kadro kalitesi olarak meridadan daha önde.
karbon bisiklet bana biraz riskli geliyor sağlamlık açısından güven vermiyor belki bu benim hüsnü kuruntum ama yidene içim rahat değil oyüzden karbona mesafeliyim , ayrıca artik iyi kadrolu aliminyumlarla da öyle abartılacak bir ağırlık farkı yok.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@myasins
Bende ilk aldığım gün hidrolik takıpyoğunluk olarak hidrolik ile kullanıp satmaya yakın kendi üzerindeki gelen mekanikleri takmıştım. Ben slx hidrolik set kulladım. Sadece ön arka hidrolik set alıp taktırmanız yeterli. Başka masrafa gerek yok. Slx set kullandım 600 liraydı set hali. Bunun dışında bir masrafı yok diskler değişmiyor.

• Beğen
Tepkiler: myasins

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@myasins
Ne demek. Aşkolsun Gelişmelerden haberdar edin

• Beğen

myasins

Üye
Tepki
29
İsim
yasin
@soneryen
nedemek hocam aldiğım zaman foto koyarim, sayenizde baya bilgi sahibi oldum ,
bir başka başlık altında slr 2 nin çatalinın karbon oldugunj belirtmistiniz sanirim sizinki 2015 modeldiydi (link)

2016 modelinde ise çatal aliminyum (link)
karbondan biraz korktuğum için 2016 ya daha yakinım ayrica aynakolun 3 kademe olmasida hoşuma gidiyor , buyuk ihtimal 2016 slr 2 alicam

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@myasins
Hayır 2016. Giantta karbon kadro ve maşaları composite diye nitelendiriyor ve 2016 da karbon rahat olun. Aluminyum aluxx diye geçiyor

• Beğen

myasins

Üye
Tepki
29
İsim
yasin
@soneryen
anladım hocam bunu öğrendiğimde iyi oldu aliminyum yazıyor cunkü benimde kafam karışmıştı

@soneryen

600 tl butceyi biraz aşıyor şu iki model sizce nasil uygunmudur yeterli olurmu ?
(link)
(link)

Stella

Üye
Tepki
12
Fastroad slr aşkı bendede var. Fakat uzun süre bisikletten ayri kaldigim için ve oturduğum yerin yokusu bol olduğu için
e-bike almak zorunda kaldim. Ama birgün onuda alacagim galiba. Biraz kondisyon depolarsam olacak gibi.
09_v2.jpg

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@myasins
bu frenler ile sadece yağ basılmış geldiği için kablo kadronun dışından giderse kendiniz bile takabilirsiniz. Bende bir müddet o şekilde kullanmıştım ama kabloyu kadronun içinden internal çekmeniz için yağını boşaltıp tekrar yağ basılması gerekiyor ki. Buda durduk yere yağı sıfır olan bir sistemin yağını boşaltmanıza sebep olacak gereksiz masraf ve işçilik. Bu sebeple bir bisikletçide sıfır set takıp içerden kablolaları geçirmeniz gerekmektedir. Benim hidrolik olarak şahsi fikrim en az deore'ye geçmeyeceksiniz hiç hidrolik işine girmeyin. Bütçeniz olduğunda geçersiniz. Ben hepsini kullandım avid elixir set dahil kullandım. Bir müddet sonra keçeler eskiyor, piston sıkıyor aynı performans ile geri bırakmamaya başlıyor, dolayısıyla sürtüyor. Piston ve keçelerinde ucuz malzeme oluyor. Kısaca ucuz etin yahnisi o kadar olur misali oluyor. Eğer bütçeniz yoksa bence bütçeniz uygun olduğunda hidroliğe geçin en az deore set ile başlayın ki, slx sette ice tech teknolojisi, kaliper ayarları bir çok yeni özellik var. Araştırdığınızda göreceksiniz. Bütün bunları forumdan araştırabilirsiniz.

myasins

Üye
Tepki
29
İsim
yasin
@soneryen

(link)
bu setten bahsediyoruz değilmi , buda kullanıma hazır ben her türlü kadronun icinden gecirip kullanmak isterim her turlu iscilik cikacak demekki. :(
(link)

(link)

deoraya simdi baktim bunuda alabilirim ama bu kablonun kadronun icinden gecirilmesi biraz sorunlu sanirim

sociolog

Üye
Tepki
23
İsim
Halis P.
Bisiklet
Sedona
@myasins SLR 2 deki mekanik frenlerle neden kullanmayı düşünmüyorsunuz? Hidrolik disk için ciddi masraf gerekiyor.Ben de alacak olsam ayna kol 3 lü olduğu için slr 2 tercih ederdim.Merida 5000 speeder düşüncesinden hala vazgeçemedim ben :)

myasins

Üye
Tepki
29
İsim
yasin
@sociolog
mekanik diske bir türlü ısınamıyorum ne yazıkki , bir yandanda slr 2 , aynakol yuzunden daha cok hosuma gidiyor , acikcasi cikmazdayim :)
slx i de soyle bir fiyattan buldum (link)

aslında aynakoluda değiştirmek istiyorum olmadı şu ikisini alıcam
(link)
(link)
ama taktirmasi kafami kurcaliyor.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@myasins
Kablo içinden geçirmek hepsinde aynı seore slx fark etmez. Hazır ürün alınca yağı boşaltıp tekrar basılacak. Direk bisikletçide yapmakta yarar var. Sonradan iş çıkıyor. Yada bir süre dışardan gidecek. Setler doğru. İkiside olabilir. Tanıdıktan çok temiz vardır yükseltmek ister 2. Elde olur ama deore alt taban olsun

@sociolog
Bu tip bisikletlerde üçlü aynakol etksini hissediyorsunuz faydası çok.

@myasins
Aynakol üçlü olsa iyi ama çokta elzem değil. Eskidikçe değişir. Frende size kalmış. Çok elzem konular değil esasında

Slx için bulduğunuz fiyat gayet güzel.

sociolog

Üye
Tepki
23
İsim
Halis P.
Bisiklet
Sedona
Oturduğum yer tepede bir yer olduğu için çıkışım kolay olsun diye aynakol 3 lü istiyorum.Ama slr 1 veya speeder 5000 de uygun bulursam alabilirim.