Gezmek için değil, ulaşım için bisiklet yolu

cngz

Daimi Üye
Tepki
333
İsim
cengiz
Bisiklet
Specialized
@cycling

Sorumun yanıtını alamadım. Yoksa cahil kalacağım:)

Scudo

cycling

Üye
Tepki
62
İsim
gökhan
Bisiklet
Carraro
@cngz

ben İstanbul da yaşıyorum. Sorunun cevabını biliyorsunuz. Peki bu durumu değiştirmek için ne yapıyorsunuz ? Bu durumu düzeltmek adına yaşadığınız şehirde kaç bisikletli devletin resmi kurumlarına belediyelerine bu konuda bir başvuru da bulundu ?

• Beğen
Tepkiler: cngz ve Ozy

Ozy

Aktif Üye
Tepki
411
İsim
Ozan
Bisiklet
Specialized
@cycling

haklısınız sanırım. bu tür talepleri daha derli toplu takip etmek gerekiyor resmi kurumlar nezdinde. ben buradan duyurmuş olayım, İstanbul, Acıbadem mahallesi için bir kaç girişimde bulunacağım hem Üsküdar hem de Kadıköy belediyeleri nezdinde.

• Beğen
Tepkiler: cycling

cycling

Üye
Tepki
62
İsim
gökhan
Bisiklet
Carraro
@Ozy

Güzel bir girişim olacağı kanaatindeyim. Yaşadığı ilçelerin caddelerine bisiklet yolu talep etmek bisiklet yollarını uygulamalarını sağlayacaktır.

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
@cycling

İzmir'de durum biraz daha parlak gibi. Şehrin "önde gelen" (ya da öne çıkan) bisikletlileri belediye ile sıkı temas halinde. Bazen sadece gazı almak için çeşitli komisyonlara çağırıyor olsalar da ve yıllardır taleplerin bir kısmı karşılanmamış olsa da böyle bir iletişim var. Dilekçeler gidiyor, cevapları facebook gruplarında paylaşılıyor ve ona göre yeni bir pozisyon alınıyor. Birçok tehlikeli mazgal değiştirildi (hala önemli eksikler var). Bazı yollarda tehlikeli rampalar ve bozukluklar giderildi. Süper çalışmıyor sistem ama bir dönüt gidiyor yetkililiere.

Bulunduğunuz şehirlerde bu forum ve facebook gibi platformları kullanarak mini örgütlenmelere gidebilir, toplantılar düzenleyip taleplerinizi belirleyebilirsiniz. Süreklilik sağlanabilirse değişiklikler gelecektir diye düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: cycling

cycling

Üye
Tepki
62
İsim
gökhan
Bisiklet
Carraro
@luneris

sorunun büyük bölümü yoğun olarak bisiklet ahalisi olarak harekete geçilememesi. Medya da bisiklete destek veren ünlüler olmasına rağmen bu konunun medya da gündeme taşınamaması oturduğumuz yerden seyretmekle alakalı bir konu olabilir. Bu işin bir sosyal medya ayağı olması lazım gelir diye düşünüyorum. Bisikletli kitleyi yönetecek platfromlara ihtiyac var. Bu web sitesi olabilir , dediğiniz gibi yasal bir dernek altında üyelikli örgütlenme olabilir ve tamamen yasal bir örgüt olmalı.

Arz talep meselesi. Bimere gönderdiğim İstanbulda bisikletli ulaşım adına yayalardan ve araçlardan izole bisiklet yolları talep ediyoruz mesajıma bimer den gelen cevap mesajında , konunun belediye başkanına iletildiğine bisiklet yollarının birinci etabının tamamlandığına ikinci etapta bu talebi değerlendireceklerini belirttiler.

Nasılsa yapmazlar deyip resmi mercilere bireysel başvurular olmadıkça bunun yapılması da sallantıda olacağa benzer. Bir elin nesi var iki elin sesi var demiş atalarımız.

• Beğen
Tepkiler: Caner Geyik

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
@cycling Dernek kısmını hatırlatman iyi oldu. Hali hazırda bir (ya da daha fazla) dernek var çünkü. Üye olup aktif rol almaya başlanabilir derneklerde. Facebook üzerinden takip ettiğim kadarıyla İstanbul'da bisiklet taşıyan otobüsler çalışmaya başladı ya da başlayacak ve bunda derneğin önemli rolü var gibi görünüyor.

Maalesef sivil örgütlenme konusunda çok beceriksiziz toplum olarak. Düşünsenize yukarıda sosyal medyadan ufaktan örgütlenelim yazıyorum aklıma mevcut derneklerin durumunu sorgulamak ve onlar ile faaliyet yapmak bile gelmiyor. Sonra "belediye bize bisiklet yolu yapmıyor" diyoruz. Tabi gönül isterdi belediyede yönetici olanlar çağdaş ve çevreci ulaşımı zaten biliyor olarak görev yapsınlar ama onları oraya yönetici olarak koyan bizlerin de "oy verdim gerisini koy verdim"den fazlasını yapmaya başlamamız lazım.

Tepki
467
İsim
Aykut
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Cyclocross
Bazı şeyleri bizim talep etmemize gerek kalmadan birilerinin yapması gerekiyor. Yani yol yapıyoruz, metro yapıyoruz, köprü yapıyoruz diye övünüyorlar... Onların yapılması için kimse dilekçe yazmadı, eylem yapmak zorunda kalmadı. Ne yazık ki bu ülkede kaderimiz bu, çekeceğiz. Bisiklet ile yaşam için savaşmak, cehalet ile savaşmakla aynı şey aslında. Çünkü bu konuda bir arkadaş bile, maddi sorunum yok, beni ilgilendirmez gibi yorumlar yapabiliyorsa, hiç bisiklet kullanmayan insanlar neler der acaba? Şimdi bu insanlara karbon salınımını nasıl anlatacaksın?

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@CmlCLK
"Bisiklete yol veriyorlar"deyince ne ara bu kadar medeni olmuş bu millet diye düşündüm,beynim döndü bir an:hihi::hihi:Meğer Fransa imiş:D

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.
Tepki
52
İsim
SELÇUK
Bisiklet
Salcano
bu zamana kadar bisiklet ve bisiklet yolu konusunda hiç bir eylemde bulunmayan belediyemiz çok şaşırtıcı ama talep olmamasına rağmen universite ile şehir merkezi arasına öğrencilerin ulaşımda alternatif olarak bisikleti kullanması amacıyla bisiklet yolu yapıyor ve bitmek üzere şu anki mevcut durumu ile de gayet güzel ve geniş olacak gibi duruyor tabi düz yol yok sürekli küçük küçük de olsa rampa ve inişler var sanırım bu bisikleti daha da zevkli hale getirecektir. inşallah devamı gelir. şehrimizde ve diğer tüm şehirlerde

ismail_32

Daimi Üye
Tepki
408
İsim
ismail
Bisiklet
Specialized
Hocam bizim insanlarımıza bisiklet yolu yapmak büyük bir hata , o yolu yapmadan önce o yolun işlevini ,kime ait olduğunu , nasıl kullanıldığını , bisikletin faydalarını , bisiklet binen insana ve bisikletine yolda nasıl davranılması gerektiğini vs. vs. Birçok değeri öğretmeliyiz .Kendim bir eğitimci olarak bu gibi konuların okullarda detaylıca öğretilmesi gerektiğine inanıyorum . Yoksa istediğin kadar bisiklet yolu yap anca 3 -5 maganda gelir ya araba park eder ya da mangal yakar .

Hiko

Aktif Üye
Tepki
116
Bisiklet
Carraro
İlk mesajdaki makaleyi lütfen tüm kamu kurumu ve devlet büyükleriyle sosyal medya aracılığıyla paylaşalım. Bakanlıklar, Bakanlar, önemli siyasiler vb. direkt mesaj yoluyla veya bazı mesajların altına bildirimlerde bulunarak iletirsek muhakkak dikkat çekecektir. Bir kişiyi ikna etsek bile başarıdır ve bir şeylerin hareket kazanmasına vesile olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Kafaikiteker

Nigga

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
Özkan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
@Ozy
Çok hoş bi yazı olmuş eline sağlık

Haydar1912

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
haydar
Bisiklet
Merida
İzmir de bisiklet yolunu yayıla yayıla yayalar kullanıyor çekilmelerini söyleyince de artisleniyolar bi kaçtanesini çarptım öyle :D denizde kum ülke de öküz eee layık oldukları şekilde yönetilmeye alışılmış

Kafaikiteker

Aktif Üye
Tepki
340
Bisiklet
Merida
@Ozy yazı gerçekten harika olmuş. Yazınızın hemen üzerine bir paylaşımda bulunacağım. Bugün biraz da antrenman yaparak eve dönüş yoluma koyuldum Zeytinburnu Marmara forum önünde bir bayan sürücü tarafından ezilmekten son anda kendimi kurtardım. Kask aynamla geriyi kontrol etmeme rağmen yol ayrımlarında ekstradan kafamı geriye çevirip bakmaktayım bugünkü gibi ama araba ne yaptı nerden çıktı 5-10 sn içinde. Önüme kırarak sağa döndü. ya bende dikkatsiz olsam yada fren tutmasa kendimi atamasam sağa. Kaza mı yapmalı, yoksa ezilmeli mi yoksa da ölmeli miyiz? Ne yapmalı, nasıl şeyler geliştirmeli, insanlara saygıyı sadece bisiklet için değil toplum için nasıl vermeliyiz? Yoksa bisikletleri duvara mı asmalıyız. Kazada geçirsem tek bir sözüm var "Allahınızdan bulun" yeter de artar bile. Yollarda dua ile ilerliyoruz.
Motorlu araç kulananlara göre biz keyif için süren trafiği kapatan kişiler olarak görülüyoruz. Her ne kadar onlar böyle görse de ne bizi sıkıştırmak ne ezmek ne kazaya itmek ne küfür etmek nede öldürmek zorundalar. lbet bir gün bu sorunlar da biter. Kazasız belasız sürüşler olsun.

• Beğen
Tepkiler: Haydar1912

Türko

Sunroofa değil gökyüzüne inananlar
Tepki
3.144
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@KüFürbaz Haydo eee ne anladım bu İzmir'den? İzmir hakkında hayal kırıklığına uğradım şu an.

• Beğen
Tepkiler: Kafaikiteker