Genel bisiklet bakımını ustasına sorduk

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mahden
Hocam cevabımı tartışma konusu olarak görmeyin lütfen, sadece kendi aramızda 'konu hakkında' konuşuyoruz bir nevi sohbet-muhabbet ediyoruz diyelim.

Romantikliğe gerek yok, fiyat normal şartlarda beni aşmaz ama ülke olarak zor şartlardan geçiyoruz bu bir gerçek. Aramızda birçok kişi asgari ücretle veya bir tık üzerine çalışıyor buna birçok meslekte dahil.

Şimdi bu adamınki emekte çalışanlarımızın ki değil mi?
Ben kötü birşey söylemiyorum, fiyatları bir tık daha indirebilir. Mesela vites kablosu değişecekse genellikle insanlar shimano ister ki bu bakımın maaliyeti 160 TL tam olarak. Yaklaşık 1/10 asgari ücrete denk geliyor ki bu az bir rakam değil, sonuçta sadece bisiklete bakım yapıyor.

Arkadaşın karakterini bilmiyorum dışarıdan iyi birisine benziyor ki iyi birisi olduğuna da eminim, benim düşüncem fiyatların 'ülkemiz için' fazla olduğu.

'Aaa tamam kardeşim sen haklısın bu fiyat bana fazla' dersek asıl o zaman hiç makul bir bakış açısı olmaz, çünkü bu tek taraflı bir bakış açısı olur ki halkımızı da düşünmemiz lazım. Sonuçta ülkemizin durumu da ortada. Eee normal bir insan 160 TL'yi 3 günde kazanıyor. Umarım 'ülkemizin durumu temelli' şeklinde anafikri olan bu düşüncelerimi anlatabilmişimdir. :)

Scudo

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
@KitapSever hocam yanlış anlamayın sizin üzerinden bir polemik yürüsün diye yazmadım onu:) Emirhan Usta'nın atölyesi İstanbul'un kiraları en yüksek olan semtlerinden birisinde, çalışan sayısı kendisi ve küçük usta ile birlikte 2 kişi, günde yapabileceği maksimum bakım sayısı belli, sezon da belli, sezonda kazandığı ile yılı finanse ediyordur diye tahmin ediyorum çünkü Temmuz ayında gelen müşteri sayısı ile Ocak ayında gelen müşteri sayısı arasında dağ kadar fark vardır.
Hepimiz zor şartlarda para kazanıyoruz, hepimiz emek vererek kazanıyoruz ve elimize geçen parayı emek karşılığında kazandığımız için haliyle çok değerli, zor kazandığımız için harcarken kazanma koşullarımız üzerinden değerlendirerek bir "eder" belirlemeye çalışıyoruz, bu kendi içinde tutarlı ve %100 doğru bir değerlendirme yöntemidir, buna hiç bir söz söyleyemem. Aynı şekilde emekle kazanan bir insan da yaptığı işe bir "eder" belirliyor, bunu yaparken üzerine yıllık masraflarının yansımasını koyuyor, kendisini bu işi yapan diğerleri ile kıyaslıyor vs., o da kendi içinde bizimki kadar tutarlı bir değerlendirme, ona da bir şey diyemeyiz..

mahden

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Sedona
@KitapSever bu düzen böyle sürdükçe alamayız, ne siz, ne ben, ne de bizim çocuklarımız alamaz, ama bir gün insanlık elbet Bedreddin'in çizgisinde buluşup "yarin gül yanağından gayri her şey ortaktır" diyecektir :)

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Ben geçenlerde Avşaroğlu Bisiklet'e Hallowtech göbeğimi söktürmek için gittim; kadroda hiçbir şey yok, yalnızca orta göbek var. Benden 35TL istediler :) Sebebini sorduğumda ise anahtara çok para verdiklerini söylediler. Sağ olsunlar, onlar sayesinde göbek anahatarı sahibi oldum, 40TL; (link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökhan Akkaya
Bu işlem 30-40 saniye sürer en fazla, hadi 2 dakika sürsün diyelim. İnsan utanır o parayı yemeye, boğazından nasıl geçer acaba? :) Ben henüz bisikletçi yüzü görmedim daha, bisikletin zaten mekanik parçaları belli tüm herşeyini kendim yapıyorum. :)

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Ben de sırf kişiliğine hayran kaldığım bir büyüğüm olduğu için gidiyorum bisikletçiye. Bazı insanlar var ki kişiliği ile daha ilk dakikadan sizi etkiliyor. Yalnız bisiklet alanında değil, her alanda geçerli.
Aslında ben ustalıktan öte insanlıkla alakalı bir olgudan bahsediyorum. Bir insan efendi olduktan sonra herkes onun yanında olmak ister, onun kapısını çalar.

Şahsen komple bisiklet bakımı 200 değil, 500 bile olsa gideceğim adres bellidir benim. Bisiklet ustaları varsın iş bilmesin, efendi olduktan sonra azim olduktan sonra ben yine o kişiye götürürüm.
Yukarıdaki örnekteki gibi kibir kusan işletmelerle hayatta işim olmaz.

Bu yüzden fiyattan önce kişiliğe bakmak gerek. Kişiliğini onayladığınız halde paranız yetmiyorsa, yapacak bir şey yok :) İlgili usta o fiyattan satış yapamıyorsa, müşteri bulamıyorsa zaten fiyatı düşürür. Düşürmüyorsa da kazandığı içindir :)

Yusufmnts

Üye
Tepki
131
İsim
Yusuf
Bisiklet
Scott
Bakım maliyetleri üzerine konu açılmışken bu vesileyle müşteri memnuniyetini dile getirmek lazım.:)
İşim olsun olmasın Kadıköy Selamiçeşmede Bike & Outdoor’ a uğrar çayını kahvesini içerim.Benim gibi onlarca kişi uğrar bu şekılde. En son 15 gün önce ziyarete gittiğimde ihtiyacım olan iki ürün aldım ve fiyatları 180₺ yapıyordu.
Bu arada Frenlerim biraz sıkı çalışıyordu, Veli usta telleri değiştirdi, viteslerde ayarsızlıklar vardı bu yapıldı, kadro kulağına ufak bir ayar çekildi, akort ayarları gözden geçirildi.Bütün bunlar için verdiğim ücret 190₺ idi. Bu aldığım ürünleri Türkiye içinden +- 10₺ farkla alabilirdim belki ama bunu sevmiyorum. Müdavimcilik önemli bir olay.Bakkal, kasap, manav ve bisikletçiniz hep aynı kişi aynı müessese olsun.Gerçekten bunun faydasını görürsünüz

Rocketman

Aktif Üye
Tepki
434
İsim
Ata A.
Bisiklet
Giant
@bayırniyazi

Kesinlikle katılıyorum.

Özellikle İstanbul'da yaşayanların bu tür ince işçiliği geçtim, genel bakım yapmaya bile çoğu zaman ne yerleri ne zamanları var.