genel anestezi alanlar deneyimlerini paylaşabilir mi?

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
haftaya bir ameliyat olacağım ama yaş 39 da olsa bu gelen anesteziden korkuyorum.
yaşadığı deneyimleri olanlar benle paylaşabilir mi?

Scudo

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
İki sene önce ayak bileğim kırıldığında, platin takılırken ve daha sonrasında çıkartılırken genel anestezi yaptılar.
Başta her yerinize bir uyuşma hissediyorsunuz, konuşmaya çalışırken pat diye uykuya dalıyorsunuz. Sonrasında gözlerinizi yatakta açıyorsunuz. Benimki böyle bir deneyimdi.
Bu süreçte platinlerden birini lokal anestezi yaparak aldılar. Ondaki stresi yaşamaktansa genel anesteziyle tamamen uyumayı tercih ederim. Ama sonrasındaki yorgunluk ve halsizlik hissi fazla oluyor.
Yani korkulacak bir şey yok. Geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: thomisus lx
Tepki
26
Bende burundan olucaktım çok korkuyordum ilk başta anestezi için izin alıyorlar form dolduruyor doktor doldururken soruyor sana işte yaşın kaç sigara içiyon mu daha önce hiç ameliyat oldun mu gibisinden korkmamak için o formdaki yazılanları okumayın :) anestezinin risklerini yazıyor fakat birşey olacağı yok ama olursa diye önlem alıyorlar

• Beğen

Mustafa İlişe

Aktif Üye
Tepki
93
Bisiklet
Whistle
ben de kendi deneyimimi anlatayım :) ameliyat için ameliyathanede anestezisti bekliyordum fakat adam bir türlü gelmiyordu. benle ilgilenen asistanlara neden bu kadar beklediğimizi sorduğumda "yan ameliyathanede hasta ameliyatın ortasında uykudan uyandı onunla ilgileniyor" gibi bir yanıt almıştım :D kalkıp gidesim gelmişti. neyse eleman geldi muhtemelen beni sakinleştirmek için bir yandan hazırlıklarını yapıyor bir yandan da benimle muhabbet ediyordu. yaşımı, kaçıncı sınıfta okuduğumu filan soruyordu. kimyasalı damarıma zerk etmeden önce şöyle bir son konuşma geçti aramızda:

anestezist: bakalım sen kaç saniye dayanacaksın?
ben: normali nedir?
a: 5-6 saniye.
b: o zaman ben 10 15 saniye dayanırım.
a: haha görecez bakalım (bu sırada anesteziyi yapıyor)
b: biir, ikii, ü.........

yalnız uyanırken bayağı sancılı olmuştu. sancıdan kastım devamlı kusuyordum kötü hissediyordum kendimi vs.

tabi bunlar 15 sene önce olmuştu. tıp her geçen gün ilerliyor :)

geçmiş olsun.

• Beğen

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Daha 10 gün önce ameliyat oldum genel anestezi ile. Benimde tavsiyem lokal yerine genel yaptırmanız,uyuyup uyanıyorsunuz direk temiz :) İlk ameliyatım olduğu için kurbanlık koyun gibi ameliyathaneye alırlarken tırstım açıkçası biraz,önce lokal istiyorum demiştim ama oraya girince anladım ki 1-1.30 saat orada doktorların konuşmalarını vs dinlersem stresten kafayı yerim gibi geldi hemen genel istiyorum diye değiştirdim. Sonra hazırlıklar,damardan verilen ilaç ve en son doktora ne zaman bayılırım sorusu oldu :rolleyes: Hemen ayıldım sayılır,ne bulantı ne kusma hiçbir sorun yaşamadım sadece ameliyat yerim ve boğazım ağrıyordu. Size de tavsiyem doktorlara biraz dikkatli olmalarını vs bir şekilde söyleyin ben ameliyattan 6 gün sonraya kadar işkence çeke çeke yemek yedim boğazımın acısından. Oksijen hortumunu sokarken baya zorlamışlar sanırım baya küfür ettim anestezi doktoruna bu 1 hafta içinde. Kimisinde hiç ağrı olmazken yada 1-2 günde geçerken bende böyle uzadı biraz bu boğaz olayı. Anestezi sırasında genelde uykudan farklı olur derler ama ben rüya bile gördüm bu sırada,uyuyup uyanmış gibiydim direk. Ve evet arkadaşların dediği gibi imzalattıkları kağıdı okumayın :) Geçmiş olsun şimdiden.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
@Samet Şenel

geçmiş olsun. cehalet mutluluktur diye boşuna dememişler. okumayacağım o kağıdı :)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Ben de 20 sene önce bademcik ameliyatı olmuştum. Damardan genel anestezi ile uyutuldum. 10'a kadar saymamı istemişti doktor bey. Kaçta olduğumu hatırlamadan olay bitmişti. Uyandıktan sonra anestezinin hiçbir yan etkisini görmedim. Sadece ameliyat kısmımda ağrı vardı doğal olarak. En sinir olduğum şey ise göğsüme yapıştırılmış yaklaşık 10 adet banttı. Çok zor çıkarttığımı hatırlıyorum. Kalp hareketlerini takip açısından o zaman böyle bir yöntem vardı. Şu an durum nedir bilemiyorum. Diğer yandan her ameliyatta olduğu gibi risk tabii ki var. Canınızı sıkmayın, herşey olacağına varır. Her ihtimale karşı sevdiklerinizle vedalaşın, helalleşin. Şimdiden geçmiş olsun...

• Beğen

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Anestesi (awake) diye bir film var. Onu da sakın seyretmeyin ameliyat olmadan önce :D

Geçmiş olsun şimdiden...

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Genel anestezinin de çeşitleri var, ağır olanı var hafif olanı var. Yaşayacağınız deneyim buna göre, yapılacak operasyona göre ve kendi bünyenize göre değişebilir. Açık kalp ameliyatıyla bademcik ameliyatında uygulanan anestezi farklı oluyor :)

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
Ben de 3 sene önce genel anestezi ile uyutuldum.
Hayatımın 6 saati yok. Uyandığımda 2 dakika önce uyumuşum gibi geldi. O sırada neler olmuş dünyada.
Birisi fişi çekse ne olurdu acaba.
Ölmek ile arasında çok fark yok. Ne diyeyim, geçmiş olsun.

Ama bunun kaçışı yok. Yaş yettiği sürece genel anestezi olun. Gözler açıkken travma yaşamaktan iyidir.
Veya uyumayın 3 gün üst üste. Doğal anestezi !!

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
6 kere ameliyat olan biri olarak ( 4'ü genel anestezi ) ameliyatın cinsine boyutuna sıkıntılarına göre olacağını söylemeliyim. Birinci ameliyat olmadan önce ve sonrası mutlaka grip nezle ve benzeri virüssel ve mikropsal hastalıklardan kendinizi sakınmanız. Her ameliyatta sonra beslenmeyle ilgili mutlaka sıkıntı olur sadece yemek değil genel düşünün. Alkol ve sigaradan tamamen uzak durun. İlk defa olacaksanız genel anestezi, rüya uyku ya da benzeri birşey olmayacak. O bölüm tamamen silinmiş gibi olarak uyanacaksınız. Ağrınız olabilir ilk gece ağrılı olur sıkın dişinizi sonra zaten vücudun ağrı eşiği yükselmeye başlıyor ilaçlarla beraber...Ne olursa olsun HASTALANMAYI ÜŞÜTMEYİN MİKROPTAN HASTA İNSANLARDAN UZAK DURUN...

• Beğen

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
1.5 yıl evvel böbreğimden ameliyat olmuştum. Genel anestezi yaptılar. Hemşire sana sakinleştirici vereceğiz dedi aradan 10 saniye geçmeden uyumuşum. Ameliyattan sonra boğazımda gıcık olmuştu. Öksüremiyordum ameliyat yerimden ötürü. Gerçi bunun anestezi ile ilgisi yok. Yanlız şu var narkozun etkisi 1 yılda atılıyormuş..

Loading.. %61

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
6 kere ameliyat olan biri olarak ( 4'ü genel anestezi ) ameliyatın cinsine boyutuna sıkıntılarına göre olacağını söylemeliyim. Birinci ameliyat olmadan önce ve sonrası mutlaka grip nezle ve benzeri virüssel ve mikropsal hastalıklardan kendinizi sakınmanız. Her ameliyatta sonra beslenmeyle ilgili mutlaka sıkıntı olur sadece yemek değil genel düşünün. Alkol ve sigaradan tamamen uzak durun. İlk defa olacaksanız genel anestezi, rüya uyku ya da benzeri birşey olmayacak. O bölüm tamamen silinmiş gibi olarak uyanacaksınız. Ağrınız olabilir ilk gece ağrılı olur sıkın dişinizi sonra zaten vücudun ağrı eşiği yükselmeye başlıyor ilaçlarla beraber...Ne olursa olsun HASTALANMAYI ÜŞÜTMEYİN MİKROPTAN HASTA İNSANLARDAN UZAK DURUN...

• Beğen

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
açılan damar yolundan hemşire hanım "bu antibiyotik, narkoz değil." dedi ve gözlerimi açtığımda herşey bitmişti. sizin yorumlarınızı şimdi okuyacağım çünkü 6-7 tane okudum tırstım. sordum ama okuyamadım. yine de paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Mehmet hocam öncelikle çok geçmiş olsun,biran evvel sağlığınıza kavuşmanızı diliyorum..

Ameliyat'tan 1 hafta öncesi,aspirin türü ilaçlar kullanmamanızı öneririm,

Genel anestezi,verildiğinde 1-2 sn sonra uykuya dalıyorsunuz,sonra uyandığınızda yüksekten düşer gibi oluyorsunuz..başka yan etkilerini yaşamadım.

Şifalar dilerim.

Çetin Güzel

Daimi Üye
Tepki
197
Siz daha fark etmeden anasteziyi size veriyorlar, yavaş yavaş uykuya dalıyorsunuz, ondan sonra birşey daha veriyorlar uyanıyorsunuz; 10'dan geriye doğru say diyorlar ama benim kinde; gözlerim açıldığında bana birşey mi verdiniz dedim, evet dedi kadın. Çok uykum gelmişti ben uyumamak için kendimi zorladım; gözlerimin önünde dönen bir sürü siyah nokta vardı, sonra dedim horlarsam kusura bakmayın dedim:), kadında horlamazsın dedi, bende bunun üzerine; ben yine de söyleyeyimde N olur N olmaz dedim ve size kolay gelsin dedim görüntü simsiyah oldu. sonra kadın çetin demesiyle uyandım ve uyanmaz olaydım dedim:)))

@sedat_slave

Aynen öyle nasıl ölünür diye merek edenlere, sadece simsiyah bir görüntü var o kadar ondan sonrası yok.

Tepki
96
Bisiklet
Bianchi
Mehmet gelmiş geçmiş olsun, aslında korkulacak birşey yok ama insan yinede çekiniyor ben de 4 defa 2 lokal 2 genel anestezi ile ameliyat oldum son 1 yıl önce genel anestezi ileydi anestezi uzmanı benimle konuşurken şimdi uykuya dalıyoruzzz dedi ve az sonra uyanma odasında soğuktan sakır sakır titreyerek uyandım 5.5 saat sürdü bütün tiroid ve paratiroitlerde alınmıştı, daha önce belimden lokal anestezi ile oldum ancak acemi bayan bir anestezi uzmanıydı 2 iğne yapması gerekiyordu tam 9 defa bel kemiğime saplamaya çalıştı iğneyi kendiside kan ter çinde kaldı zar zor becerebildi ama beni de dert sahibi yaptı, yinede en iyisi genel anestezi.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
bir kez ameliyat oldum. ama lokal anestezi ile. sağ ayak baş parmak batmasından. iltihap yapmış ve kurumamıştı iltihap. son çara ameliyat demişti. iltihaplı yere iğne yaparken acıdan ölüyorum sandım :) etkisini gösterdiğinde ise tırnağı ve iltihaplı eti kesiyordu. katır kutur ses geliyordu ama his yoktu :) velakin ağrı kesici vermemişti ve hemen ameliyattan sonra eve göndermişti. belediye otobüsü ile dönmüştüm :D ama o dönüş anamı ağlattı resmen. ameliyattan çıktıktan 10dk sonra zonklamaya başladı. 8-10 saat bu ağrı geçmedi. ne zaman aklıma gelse ağrı kesici vermediği ve o ağrı, doktora hayır dualarımı eksik etmem :D