İnceleme Garmin Edge 510 (Detaylı İnceleme)

Cycmode

Daimi Üye
Tepki
375
Bisiklet
Pinarello
Merhabalar;

Fiyatını piyasadan uygun bulunca hiç düşünmeden satın aldığım Garmin Edge 510 gps cihazımın özeliklerini nacizhane bilgilerim ile siz değerli forum üyeleri ile paylaşmaya karar verdim. Bilindiği üzere edge 510 çok yeni bir cihaz değildir fakat günümüzde pro peleton sporcularının başta olmak üzere bir çok amatör ve bireysel kullanıcıya hizmet vermektedir.

Cihazı kutudan çıkarttığımızda 2.0 "x 3.4" x 0.9 "(5.2 x 8.6 x 2.4 cm) boyutları itibarı ile avuç içerisine sığan standart bir gps cihazını geçmediğini görmekteyiz, 800 - 810 gibi modellerde gidon üzerinde büyüyen ekranları nedeniyle cep telefonunu anımsatmaktadır. Dokunmatik ekranı ile karşımıza çıkan edge 510' un ekran boyutları 1.7 "x1.4" (4.4 x 3.5 cm) çözünürlüğü ise 176 x 220 piksel dir, ağırlığı ise sadece 80 gr' dır. Ekran özellikleri ayarlardan özelleştirilebilmektedir. Ekran çözünürlüğü gayet tatminkar ve ayarlanabilir ekran ışığı ise görünürlüğü üst seviyeye çıkarmaktadır. Belirtmem de fayda var dokunmatik cep telefonlarındaki gibi hassas değil fakat işlevseldir. Cam çizikleri çoğu kullanıcının korkulu rüyasıdır bunun için e bay ve aliexpress gibi alışveriş sitelerinde 510 için hazırlanmış koruyucu cam satılmaktadır. Ekran zaman dilimine göre daha iyi okunması için gündüz farklı renk gece farklı renk olarak okunmaktadır. Dış gövdesi şok darbelere emici şekilde üretilse de kibar görüntüsü sanki düştüğünde zarar görecekmiş hissi veriyor. Bunu ihtimali garmin düşünmüş olsa gerek harici silikon kılıfı satılmaktadır. Ekran yanındaki çerçeve sert silikon yüzeye benziyor arka kısım ise sert plastik Edge 510 modelinde lithium-ion pil kullanılarak 20 saate varan pil ömrü biçilmiştir ekranı büyüyen diğer modellerinde pil ömrünün daha kısa olduğu kullanıcı yorumlarında yer almaktdır. (IPX7) faktörüyle suya dayanaklılığı vardır. Garmin bu modelinde haritalama, harita ekleme ve data kartı (sd kart) gibi özellikleri kullanmamıştır. Haritalama garmin connectin web sitesi üzerinden önceden yapılarak sürüş esnasında ekrandan rota olarak görüntülenebilmektedir. Team bundle ve performans bundle gibi sürümlerinde kutu içerisinden Kalp atış hızı monitörü ve kadans/hız sensörüde çıkmaktadır. Windows, ios ve android gibi işletim sistemlerinden garmin connect sitesine/uygulamasına bağlanılarak sürüş verilerinizi takip ve analiz edebilirsiniz. Kendimizi geliştirmeye olanak sağlayan Virtual Partner ve Courses gibi özellikleri içinde barındırmaktadır. Peki nedir bu özellikler sorusu için cevabım; Profil ayarlayarınızdan aktif ederek Virtual Partner sanal partneriniz ile hız antrenmanı yapabilirsiniz. Courses daha önce den yaptığınız antrenman ve segmentlerde kendinize karşı rakip olabilirsiniz. Oto- pause özellikleri tur/antrenman sırasında durduğumuzda zaman sayacı otomatik olarak duruyor ve hareket halinde tekrar başlıyor. Bu sayede trafik ve molalarda doğru verilere sahip olabiliyoruz. Aynı zaman da Auto lap özelliği kullanarak otomatik tur özelliği de kullanılabilmektedir. Sürüş esnasında ekranı sağa sola kaydırarak diğer veri sayfalarını da görüntüleyebilmekteyiz. Bunun yanında önceden ayarlanmış hıza ya da mesafeye alarmı kurarak hedef hıza/mesafeye geldiğinizde sesli uyarı vermektedir. Egzersiz kurarak ve dinlenme aralıklarını belirleyerek egzersiz eğitimlerinden yaralanabilmektedir. Heart rate-based calorie computation kalp atım hızı ve kalori hesabı özellikleri de yer almaktadır. Edge 510 da rakım ve irtifayı ölçmek için Barometrik altimetre kullanılmıştır. Cihaz tüm uyumlu 3. parti ANT + özellikli power meter ve güç verilerini görüntüleyebilmektedir. Entegre olarak Hız, sıcaklık, yükselme ve alçalma bilgileri ekranında yer almaktadır. Bir rus uydusu olan glonastan da sinyal alarak kesintisiz bağlantı kurulması hedeflenmiştir. Şöyleki apartman içinde dahil gps uydusunu bulmakta hiç zorlanmıyor. Garmin edge 510 ev içi yada kapalı alanda gps kapatılarak sadece kadans/hız sensörü ile trainer/roller antrenmanı yapılabilir bu sayede perfomans bilgilerini analiz edebilirsiniz. Live track özelliğini kullanarak mail yoluyla davet ettiğiniz kişiler canlı olarak haritada sizi takip edebilir ve sürüş kayıtlarını sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Cihaz edge teknolojisini kullanarak strava ile senkronize olabilmektedir. Yol/dağ bisikleti gibi birden fazla bisikletiniz varsa farklı profiller oluşturarak isimlendirebilir hattta küçük bisiklet simgeleri ekleyebilir ve ekranı renklendirebilirsiniz. Aynı şekilde yarış/tur/ulaşım vs amaçlı farklı aktivetleriniz içinde profil oluşturabilirsiniz. Egde 510 uzun süre hareketsiz kaldığında tamamen kapanmaktadır unutmadan atlamayım dedim. Garminin diğer bir ürünü olan Virb aksiyon kamerasını uzaktan kontrol özelliğinide 510 içinde bulunmaktadır. Son olarak ta garminin güç ölçer pedalı vectör ün verilerini görüntüleyebilirsiniz.

Kutu içeriği Paket İçeriğinde Edge 510 ana ünite, montaj (standart ve dışarı ön), premium kalp ritim monitörü (bazı sürümlerde), hız / ritim sensörü (bazı sürümlerde), AC şarj cihazı, USB kablosu, bileklik ipi ve kullanım kılavuzu yer almaktadır.

Varsa yazım hatam ve eksikler için herkesten özür dilerim. Ben edge 510 sahibi oldum, daha iyileri sizin olsun inşallah. Keyifli forumlar…
http://i61.tinypic.com/2w66qkz.jpg
http://i61.tinypic.com/ztbq82.jpg

Scudo

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Güzel alet valla bu bisikletin dış önüne doğru monte edebildiğiniz bi standı varya bendeki xlc 25 functionsla aynı prensiple bağlanıyo tutucularına acaba o garmininkinden alsam xlc km saatimi takabilirmyim ?

• Beğen
Tepkiler: Cycmode

Rehaserdar

Üye
Tepki
43
Bisiklet
Salcano
almayı istediğim bir ürün. teşekkürşler. açıklayıcı olmuş

• Beğen

Ormanci

Üye
Tepki
128
Bisiklet
Merida
Alet enfes bişeymiş ama fiyatı da öyle :) Alayım desem bisikleti aldığım fiyat kadar vereceğim :)

@Onur YCL 1.500 TL civarı (performance bundle) :) Amazon fiyatı 250 dolar falan ama bundle değil.

Korhan A.

Üye
Tepki
15
Bisiklet
KTM
Black Friday ayağına felan uygun fiyata denk getirebilirsem benimde aklımda var. İnceleme için teşekkürler, elinize sağlık.

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
evans cycles ta 310 dolar kdv ile yaklasık 1100 tl ye gelir. ama garmin edge 520 yeni çıktı ve 326 dolar yani 16 dolar fark var. alacak olsam 520 yi alırdım. önce elimdeki 500 ü satmam lazım tabi :)

• Beğen

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
evet kırmızı ve full paket ve 5 6 aylık :)

şunu da sölemeden edemicem. evet 520 cok yeni bir alet Türkiyede kullanmaya başlayan cok az insan vardır. keske biri 510 la kıyaslayabilse. 510 gercekten cok fazla övgü almış ve bir cok pronun kullandığı bir alet. kendime sormadan edemiyorum acaba 510 mu alsam diye. düz mantıkla insan yeni cıkan daha iidir diyor. fakat aksi durumlarında yaşanmışlıgı mevcut bir cok seyde. aklımda deli sorular :D

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
510 kıyaslaması vardı forumda. daha büyük,renkli ve dokunmatik ekran dışında fazla fark yok. bir de map

(link)

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
yaa 520 nin özelliklerinden okuyup kıyaslayan cok ben 520 yi kullanan arıyorum kullananın fikri baska olur ...

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@sinobjk ben aldım 520.. Gümrüksüz geldi. Akşam kurcalama yapacağım.

(link) ayrıca zaten 510 incelemesi vardı:)

IMG-20151014-WA0004.jpg IMG-20151014-WA0006.jpg

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
kimse nerden aldığını yazmıyor. ilginç.

hediye geldi sanırım

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
teşekkürler çok faydalı oldu :) güle güle kullanın

• Beğen
Tepkiler: Yavuz S.

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
Garmin cok arastirdim en ucuz evans satıyo. Tahminin @Yavuz S. de evanstan almıştır. Ama gümrüksüz nası geldi onu anlamadim. Sanirim sansiniza bazi paketlerde bole seyler olabiliyor. Nerde bende o sans. İncelemeyi bekliyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Yavuz S.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@sinobjk Evet 224 EUR'a aldım. Basic kit. Elimde Gsc10 kadans speed parçası var. 510'dakilerden. Decathlon'dan nabız ölçerde alacağım. tamamlanmış olacak.

Yanında slikon kabını da aldım.

Gümrük konusu şans işte. arada bir şansa ihitiyacımız var :D

IMG-20151014-WA0002.jpg IMG-20151014-WA0003.jpg IMG-20151014-WA0005.jpg

• Beğen
Tepkiler: sinobjk ve Cycmode

Cycmode

Daimi Üye
Tepki
375
Bisiklet
Pinarello
@Yavuz S. Hayırlı olsun 520 niz iyi günlerde kullanın...