Furç ölçü sorunu

Ahmet Can Köksal

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Giant
İyi akşamlar

Yaklaşık 3 aydır furç sorununa çözüm bulamıyorum. Ghost Cagua 6550 bisikletin kargo da furçu dağıldı. Üzerinde gelen furç bilyalıydı bende elimde rulmanlı furç olduğundan dolayı bilyanın kafesini önemsemedim çöpe attım. Sonradan anladım ki bu güzel furç bizim bilgimiz standartlarda değilmiş.

Sonra uzun uzun araştırmalar sonucu. Türkiye'den bisikleti aldığım dükkandan Accell bisiklette ordan da Almanya da ki Ghosta kadar bir çok kişiyle iletişime geçtim ama kimse işime yarar bir bilgi sağlayamadı.

Öncelikle kadronun alın borusu ölçülerini paylaşayım sizinle

Dış çap alt-üst: 55mm
İç çap alt-üst: 49,65mm
Maşaya çakılan parça iç çapı: 39.78 mm (Maşa konik)

Sorular
1: Bu kadronun furç takımı hangi standartlarla ifade ediliyor?
2: Resimde ise kırmızı içine aldığım 1 ve 2 noktadaki verile maşaya çakılan paçanın çapını ifadede mi ediyor ?
3: 3 numaralı etikette ise benim kaybettiğim parça bulunuyor. Bu ölçülerde kafes bilya bulabilir miyim?
Ölçüleri 1/8" (3.13mm) X 30 bilya şeklinde yoksa yerine rulmanlı furç mu kullanılabilir mi?
4: Sizinlerin tavsiyesi nedir?

(link)

https://i.hizliresim.com/1rkr0j.jpg

Scudo

Saikou

Forum Demirbaşı
Tepki
336
İsim
Ali B
Bisiklet
Scott
Erdoganlar bisikleti ara.

• Beğen
Tepkiler: selket

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
Bu kadrodan satan birini bulup furc takimini satmasini istemek herhalde en garanti cozum olur.

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
ghost kendi sitesinden iletişim adresine mail atmayı denedinizmi

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Kendi Sitesinde Kullandığı Marka:FSA RC Tapered Yazıyor Bir Araştır Derim.Bu Arada Furç,Orta Göbek ve Arka Kadro Kulağı Zor BUlunan Parçalardır..Biraz Daha Dikkatli Olalım.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Simdi ben anlamadim kusura bakmayin, siz bisikletinize furjtakimi ariyorsunuz yoksa yatakmi? alinborusunu icten ölcüncemi 49,65mm cikiyor capi? 49,65mm cap olan furj takimlari 1 1/4" oluyor.
Yatagi mesela burada var buyurun ama bu ölcüde binlercede furj takimi var.
(link)

Ahmet Can Köksal

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Giant
@Burak_Dingiloglu
Bu kadrodan kullanan bir kişi gördüm Türkiye de. Yani pek çözüm gibi görünmüyor.

@Mehmet H.

Evet mesajımda belirtmiştim kendileri dahil Türkiye'den de bir çok kişi ile irtibata geçtim. En son ümit forum kaldı...

@BF Okuru

Evet ebay da çok vakit geçirdim. Benim sıkıntım birazda tam olarak hangi ölçüyü arayacağımı kestirememiş olmam.

@Murat Cömez

@Murat Cömez benim asıl aradığım parça resimde işaretli olan 7 numaralı parça. Yani kafes bilya arıyorum Bunu ararken de kendi furçumun tam tanımını öğrenmek istiyorum. Kendi sitesi 1,5 tapared diyor fakat dedikleri ölçüler kadroya uymuyor.

Alın borusunun iç ölçüsü 49,65 mm.

Peki size soru 1 1/4" olan rulmanlı furca 40mm iç çapı olan maşa girer mi? Parçanın resmini ekliyorum.$_57.JPG

Ahmet Can Köksal

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Giant
@BF Okuru Ölçüler benim elimde de var Fırat bey. Bana bi tane kafes bilya lazım. Ya da alt tarafa çakılacak murat beyin de linkini paylaştığı parça. Fakat diğer 1 1/4" furçları incelediğimde maşaya çakılan paçanın çapı 40mm den az oluyor. Bu da benim işimi görmüyor.

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Birdefa 1,5" tapered diye bir sey yok. 1 1/8" 1,5 Tapered olur buda konik masalar ve alin borulari oluyor. Sizin alinborusu 49,65mm capdaysa 1 1/4" oluyor ve muhtamelende masanizda 1 1/4" dir.
Bisikletinizin markasini ve modelini yazarmisiniz. Ona göre ben bir arastirma yaparim ve hafta sonu birsey bulamasam pazartesi kesin olayinizi cözerim ve size bildiririm.
3 ay beklemissiniz, 2 -3 gün daha bekleyin artik.:) Böyle beklilerle olacak is degil bu, ama ölcünüzün 1 1/4" inch oldugunu biliyorum.
Birde furj dogru inch oldumu bilyali yada rulmanli hic fark etmez, hepsi olur.
Yalniz masanizin ic capi demissiniz ic capi degilde dis capi lazim, fotografdaki gösterdiginiz parcanin adida almancada "Gabel konusring oluyor", belki googlede almancasini yazarsaniz daha iyi arama yaparsiniz diye düsündüm. Bulursaniz tercümesinde ben yardimci olurum size.

@Ahmet Can Köksal
Siz masanin neresini ölcüyorsunz, bir fotograf atarmisiniz yana tam olarak nereyi öltügünüzü söyleyin.

• Beğen
Tepkiler: Milbert Hofen

Ahmet Can Köksal

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Giant
@Murat Cömez

Kadronun üstü ile sorunum olmadığı için üstünün ölçüsünü belirtmek istemedim. Maşam fox talas ctd. Ölçüsü de 40mm.

Bisikletin Ghost Cagua 6650 2014. Size zahmet vermiş olacağım ama hallederseniz bolca dua alırsınız =)

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Ahmet Can Köksal
Zahmet de nedemek, seve seve yaparim. yalniz bir sorum olacak. Sen masanin köprüden tarafdaki dibi ölcüyorsun yoksa yukari taraflarinimi. 40mm neresi cikiyor.
Eger düdndügüm gibiyse sorunun galiba hemen cözülür.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmet Can Köksal Yani benim anladığım siz şimdi 39.78 mm çapında kafes bilya mı arıyorsunuz yoksa maşanın altına çakılan parçayı mı? Hani tam neye ihtiyacınız var ona göre bende bi araştırırım...

Ahmet Can Köksal

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Giant
1. Resimde kadroya çakılan yatağın iç çapı
2. Resimde kadroya çakılan yatağın dış çapı
3. Resimde maşaya çakılan paçanın çapı
4. Rulmanlı bir furç takımının maşaya çakılan parçasının iç çapı.

Burdan benim çıkardığım sonuç: Benim kadronun alnı dar olduğu için rulmanlı furç yerine bilyalı seçerek konik bir maşa kullanma şansı bulmuşlar.

Dosyalar

Ahmet Can Köksal

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Giant
@BF Okuru Fırat bey bana o parçadan lazım doğru anlamışsınız. Ölçüleride 1/8"x30 tane olması lazım bu ölçüler de yaklaşık 40mm çapa denk geliyor.

Edindiğim bilgiler bu tarz ürünleri ararken çap değil de bilya ölçüsü ve sayısına bakılıyor diye bir fikir edindim.

@Murat Cömez

@Murat Cömez bey size maşanın neresini ölçtüğümü anlatmak için resmini yolluyorum. Sid çektim talas yanımda değil fakat ölçüleri aynı. PA170087.JPG

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ahmet Can Köksal İlki çap ikincisi bilya sayısı oluyor..Bu benim verdiğim linkteki 39.68 çapa denk geliyor fakat bilya sayısı 30 değil 22 ama büyük ihtimalle işinizi görür bu...Bir de aklınızda bulunsun motorcularda bulunabilir bu kafes bilyalardan
Gerçi yanlış da yönlendirmiş olmayayım bi on seneyi geçkindie rulman ölçüsü okumadım

Ahmet Can Köksal

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Giant
Bilya sayısı azaldıkça bilya çapı artıyor. Artması da (bir çok farklı boyutta tek tek bilya denedim) maşaya takılan parça ile çanak arasında boşluk oluşturarak tam oturmamasına neden oluyor. O yüzden sayı kritik bir önem arz ediyor. Kısaca 1/8"x30 taneli kafes bilya lazım =)

@BF Okuru Çok teşekkür ederim çabalarınız için. Hayırlı geceler diliyorum.