Fren Ve Gidon Tutuş Tercihiniz?

Ozan O.

Üye
Tepki
34
Bisiklet
Bianchi
Herkese merhabalar.
Bu başlık altına herkes bisiklet gidonunu ve frenini yolda giderken nasıl tuttuğunu yazsın :) :D

Şahsen ben bianchi nin el kitabında gördüğüm gibi tutuyorum. İşaret parmağı frende, diğer parmaklar vitesi ve gidonu kavramış.

Scudo

Berkcan E.

Aktif Üye
Tepki
53
Bisiklet
Carraro
@Ozan O.

Bas ve orta parmak frende diger parmaklar vites ve gidonda.

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

• Beğen
Tepkiler: yoğurtcu

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
gidonda ellerim sabittir baş parmak vites küçültme işaret parmağı vites yükseltme diğer kalan parmaklar ise fren sıkma :)

• Beğen
Tepkiler: Ozan O.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yol bisikletine (drop bar), mtb'ye - sehir bisikletine (düz gidon, kelebek gidon vb.), vites attirici sisteme (düz gidon koldan cevirmeli veya tek mandalli veya cift mandalli, drop bar duzenegine gore kadrodan veya gidona monte veya fren elcikleri üzerinden) ve yol durumuna göre değişir bu. Üzerine barend gibi aksesuarlar ve kişisel tercihlerde eklenince yeme de yanında yat :)
Drop bar kullanmadım ama mtb gidonda yol aciksa veya tirmanissa mini barendlerden tutarim.
Surekli vites degistiriyorsam orta parmak frende, bas ve isaret parmaklari vites mandallarında, digerleri gidonu kavriyor.
Kontrolun gerektigi durumlarda isaret parmagi frende tüm parmaklar gidonu kavriyor.
Rahat ve keyifli sürerken isaret ve orta parmak frende diğerleri gidonu kavrıyor.

• Beğen

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Baş parmak - yüzük parmağı ve küçük parmak ile gidonu kavrarım, işaret ve orta parmaklarımda her zaman fren kolunda olur. Tabi bu düz gidonlar için. Henüz Dropbar gidon tutmak nasip olmadı. :D

• Beğen
Tepki
2
Bisiklet
Bianchi
Vites kollu olanlardan oldugu icin bas parmak vites isaret ve orta parmak fren seklinde kullaniyorum :D

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

• Beğen

Santibag

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim bisiklette yaklaşık 45-50cm aralıklı boynuzlar var. Gidon düz gidon, tahmini 80cm gibi birşey oluyor galiba. Elciklere zarar vermemek için önce vites kolu, sonra boynuz, sonra elcik taktım. Oluşan yeni gidon drop barın yerini tutmasa da bana bir yol bisikleti havası yaşatıyor. Öyle ki biraz eski yöntemi deneyeyim desem rahatsız olup boynuzları tutuyorum. Fren veya vites düşürme veya aynakolda arttırma gerekirse elimi boynuzların dibindeki köşeye yerleştiriyorum. Sık fren yapıyorsam elim o pozisyonda oluyor. Vites arttırırken ve aynakolda azaltırken de serçe parmağım bu işi hallediyor.

• Beğen

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Mtb- Baş ve işaret parmağı viteste , orta ve yüzük parmağı frende sürüyorum :) Hem devire göre vitesi kolayca ayarlamak için hem de frenden parmaklarımı ayırmamak için...

Umut Kılınç37

Forum Bağımlısı
Tepki
139
Bisiklet
Salcano
MTB de işaret ve orta parmak frende baş parmak ve işaret parmağı sadece vites geçişlerinde yer derğiştirir :) gidonu iyi tutmak şart :D