Fren sorunu

sebo

Üye
Tepki
39
Geçen hafta sonu bisikletimi park ederken nerden aklıma geldiyse artık zincirlere ve bilimun hareketli parçaya "philips contact cleaner" sıktım.Zincir ve dişliler parladı.Bu arada bahsettiğim temizleyiciden disklere de bulaştı.Daha doğrusu hangi akla hizmetse kendim sıktım :( . Bugün akşam tekrar bisikletimi çıkardım ki ne göreyim;dokunduğum anda kilitlenen frenlerden gitmiş yerine ses çıkaran ve tam sıkmama rağmen çok uzun mesafede zayıf tutan frenler gelmiş.
Rotorların üzerinde azda olsa kaygan bir tabaka oluşmuş.Temiz bir bezle silmeme rağmen sorun devam etti.Sizce sıktığım temizleyici mi buna sebep olmuştur.Sorun o ise balatalara zarar vermiş midir? Bu sorunu nasıl giderebilirim?

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Eger balatalar bu siviyi emdiyse, isiniz biraz zor. Is balata degisimine kadar uzayabilir. Ancak yine de sunu önerebilirim.

Frenlerinizden balatalari sökün, kuvvetli bir yag cözücü ile (WD 40 falan degil, Cif gibi temizlik amacli bir yag cözücü) balatalarinizi iyice temizleyin, gerekirse 3-4 kez durulayip tekrar köpürtün.

Disklerinizi de ayni sekilde köpürterek temizleyin. Balatalarinizi yerine takip bir kac kuvvetli frenleme yapin. Balatalar iyice kuruduktan sonra isterseniz cok cok ince bir zimparayla en üst tabakayi az bir miktar zimparalayabilirsiniz.

sebo

Üye
Tepki
39
Sıvı biraz yağımsı bir şey.Balataların bunu emmesi söz konusu ise desenize başımıza iş açtık.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Balata temizligi icin en etkili yol bence bulasik deterjani, birincisi bol suyla durulayinca geride eser kalmiyor ne kirden ne deterjandan. Ikincisi de balatalarin bu maddeyi emmesi söz konusu degil, emseler bile suyun icinde biraz balatayi tutmak, calkalamakla hersey eski haline dönüyor.

Balata temizleyici spreyler de baya etkililer, ama her üretici bu spreyleri önermiyor diye biliyorum.

TarıK F.

Forum Demirbaşı
Tepki
94
avid juicy 3 lerde fren kolunda 2 tane vida yeri var biri aralık ayarı bildigim kadarıyla digeri nedir?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Hangi vidalar onlar? Birisi saniyorum sistemin havasini almak icin kullanilan vida, digeri de kol uzaklik yakinlik ayari vidasi olmali.

eksozcu

Üye
Tepki
2
arkadaşlar ben konya da sanayiciyim firenci arkadaşlarla bu konuyu tartıştım
araçların yaga bulaşmış balataları tazzikli suyla temizlendigini vede geçici bir süre daha tuttugunu söylediler yalnız yagı emmiş ise balata temizlenemiyormuş

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

sebo

Üye
Tepki
39
Bilgisine güvendiğim bir abimin tavsiyesi ile balata temizleyicisi aldım ve sıktım.Epey bir kir aktı ama balatalar hala çok az tutuyor.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Balata temizleyiciler otomobiller ve motorsikletler icin cok iyi, fakat bu kimyasal ne olursa olsun bir miktar kalinti birakiyor ve bisiklet frenleri o kalintiyi ne küle cevirecek kadar cok isiniyor, ne de amorti edebilecek kadar genis bir alana sahip...

Ben tekrarliyorum, favorim granüllü bulasik deterjani :)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Philips contact cleaner biraz yağlı yapıda bir oksit temizleyicidir. Tam olarak uçmaz. Yani frenleri yağlamış kadar yapmıştır şimdi.

Ben de bulaşık deterjanı öneririm.

Fırat Ayanyan

Forum Bağımlısı
Tepki
259
Ben de cif i öneririm çok işe yarıyor bende balatalarımı bununla temizlemiştim sonuç güzel.

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar,Benim frenlerle derdim halen bitmedi:D Bisikletin fren kolu diğer hidrolik frenler gibi yumuşak değil yavaşlamak için azçık basmak yetiyor ama tam durabilmek için daha fazla basmam gerekiyor.Fren kolu gidona baya yaklaşıyor.Acaba hidrolik yağı mı az olabilir mi böyle birşey.

roberock43

Üye
Tepki
37
İsim
Ahmet Sarı
@tolsen92 hidrolik sisteminiz hava almış veya yağı azalmış olabilir içinde ki havayı alıp yağ ekleyebilirsiniz ( belki bilmiyorsunuzdur yağ eklemek için hidrolikte yağı boşaltıp tekrardan dolum yapmanız gerekmektedir) iyi günler :)

• Beğen
Tepkiler: tolsen92

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
@roberock43 çok teşekkür ederim peki bu yağı benim yeniden mi almam gerek içinden çıkanı tekrar koyabilirmiyim

roberock43

Üye
Tepki
37
İsim
Ahmet Sarı
@tolsen92 hocam yenisini al yoksa şırıngaya yağı çekerken hava da girebilir tekrardan uğraşırsın yağ değişim zamanı da gelmiş olabilir belki en güzeli sen yağı boşalt hem havayı hem de yağ değişimini yapmış olursun sıkıntın da çözülür büyük ihtimalle:)

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
@roberock43 yok daha alalı 5 gün oldu salcano bayisi kurarken içeri hava girmiş olabilir mi acaba? valla pişman oldum resmen şu esnaftan bisikletçiyim diyenlerden bile bisikletten tam anlayan kimse görmedim

roberock43

Üye
Tepki
37
İsim
Ahmet Sarı
@tolsen92 bayi öyle maalesef benim deng 650 nin arka göbeği dağıldı adam ben bunu yapamam özel örüm dedi mahalle bisikletçisi de yaparım ama 140₺ dedi öyle yatıyor bisiklet kullandıkça diske zarar veriyor.. Mahalle bisikletçilerine de uğra derim bisikleti hiç ters çevirdin mi?

tolsen92

Aktif Üye
Tepki
48
Bisiklet
Salcano
@roberock43 bayi çevirdi.Daha önceden biliyordum çevrilmemesi gerektiğini bir bildiği vardır dedim.Ne yapcam bilmiyorum zaten bir ton para verdim üzerindeki aksesuarlara bide özel bisikletçiye para vermiyim:S

roberock43

Üye
Tepki
37
İsim
Ahmet Sarı
@tolsen92 arkadaşım şunu unutma bisiklet hidrolik fren ise ters çevirince hava giriyor bu hususa dikkat et.. Sen sadece hidrolik yağını al normal bi bisikletçiye git 5-10₺ gibi bi fiyata dolum yapar zaten :) mahalle arası bisikletçilerin işçiliği iyi oluyor.. Haa ben kendim yapmak istiyorumdersen youtube de ki videolara bakıp kendin de yapabilirsin :) zor bir iş değil hidrolik sistem sadece fazla dikkat istiyor sıkma canını:)

Tepki
1
İsim
Ekin
Bisiklet
Bianchi
Bende de aynı sorun var bugün bisikletçiye gittim yağsız benzine yatıracak balatayı umarım işe yarar