Fren Diskine Yağ Bulaşırsa...

Megavolt

Üye
Tepki
22
Selam
Fren diskine yağ bulaşırsa ne yapmak lazım?
Teşekkürler...

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Megavolt merhaba
Öncelikle balatalarını sök. Balataların üzerine bir damla cif krem damlat ve avucunun içinde, bir parmağın ile iyice ovuştur. Daha sonra durula. Bu işlemi iki balatada da, ta ki temizlendiğine emin olana kadar ayrı ayrı uygula (genelde 3er kez yeterli oluyor).
Daha sonra alkol yardımı ile diskini temizle. Saf alkol bulamassan kolonya da olur. Aynı vazifeyi görüyor. Yağ çözücü (WD40 vs.), balata temizleyici gibi bir şey kullanmanı ben şahsen önermem. Benim kullandığım frenlerin kullanma kılavuzunda özellikle balata temizleyici kullanmayınız diye kocaman bir ibare vardı. Bu yüzden bu alkol-cif formülünü kullanıyorum, henüz deneyip de memnun kalmayan yok ;).

Megavolt

Üye
Tepki
22
@HaliliOzturk

:)
Bu durumda ne yapıyoruz?
Ultra özen gösteriyoruz yağ bulaşmaması için.Adamı bezdirir bu kadar uğraşma:D
Açıklayıcı cevap için teşekkür ederim.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Rica ederim :).
Aslında çok uğraştıracak bir şey değil ama tabi ki hiç bulaşmaması tercih sebebidir :D.

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
@HaliliOzturk
Hatta normalde diski ve balataları ellememek gerekiyor.Üreticiler yağ bulaşmış balatayı değiştirin der ama bazen yağ içeriye emilmemişse bazı yöntemler işe yarayabiliyor..

gökmen

Üye
Tepki
0
bilmem ama admin bizim yan mah de oturuo onun kine yağ bulustugunda ses çıkartıyordu

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
halilin tavsiyesi gerçekten işe yarıyor...

bana da balatalar yeni olduğu için 800-1000 metre sağlam iniş yapmalısın ki balatalar açılsın dedi bazıları...

Uyanıklar ya ne alakası var şimdi ABS gibi tutuyor :)
boşuna zulüm edeceklermiş bana ;)

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
halilin dediği işlem genelde metalik pad ler için işe yarıyor zaten kendiside hayes in metalik padlerini kullanıyor...Ama resin yada organig pad ler yağı içlerine daha kolay emdiklei için yaramayabilir...

çağatay

Üye
Tepki
3
benim frenlerim ötüyor bunu nasıl kesebilirim bide sol pabuç diske surtuyor onu nasıl diskten uzaklaştırcam