Fransa Bisiklet Turu 2015

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
ya bu son süre sayılmaması güzel oldu be
sarı mayo için #t3amsky için güzel onur

• Beğen
Tepkiler: taner07
Scudo

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.357
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Godzilla noktayı koyar.Froome sarıyı aldı. Seneye görüşürüz.

• Beğen
Tepkiler: Özgür R

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
ee artık froome resmen tour de france'n galibi..

@Özgür R 'u özellikle kutlarım. takımdaşım benim.
geçen senelerde tek başıma burada team skylık yaparken yandaş bulmak bu sene güzel oldu.
tabi ki rakiplerimiz öncelikle @taner07 'e büyük geçmiş olsun.. umarım froome hep temizdirde" son gülen iyi güler" olmaz.
ve tabi @ihtiyar abiyi bu sene her ne kadar az görsek aramızda onada güzel bilgileri ve yorumları için teşekkürler.
birde @ReşitÇağırgan bu sene niye hiç uğramadı buralara, ha yazar ha yazar derken tıur bitti. geçen sene bol bol konuşurduk, bu sene gözlerim çok aradı onu umarım buralardadır hala.
ve diğer arkadaşlara yorumları için teşekkürler bir kusur işledi isek af ola. seneye görüşürüz.
#t3amsky

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Coquard çok ilginç bir sprinter 60kg lık sprinter mi olur
[emoji14]

• Beğen

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
384
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
Kalpten gidiyordum izlerken... Müthiş bir son gene her zamanki gibi.

• Beğen

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
384
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
@Özgür R

Foruma daha çok girseydim keşke SKY candır... Froome Canın dibidir! :komik: Bir daha benide tagleyin geleyim hemen '' bi durum mu var'' diye :koptum::koptum:

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
384
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
@Özgür R

Hahah çekemiyorlarsa artık :D Profil fotomu değiştireyim de belli olsun rengimiz dimi?

• Beğen
Tepkiler: Özgür R

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
Bir Tour' u daha bitirdik. Su takim ve yarisci tutanlar olmasa, foruma daha yogun yazacaktim. Fakat herkesle teker teker ugrasmak istemedim... :)
Tabii bir de kendi derdimle ugrastim. Gectigimiz persembe günü omuzumdaki metaller cikarildi ve bugün ilk defa metalsiz bisiklet sürdüm. Bu yüzden de Tour boyunca fazla yorum yapacak vaktim olmadi. Etap seyretmeye bile gidemedim ilk defa olarak...

Bu sene en iyi hazirlanan, en az hata yapan takim ve yarisci kazandi. Bir kac densiz, terbiyesiz yüzünden olan tatsiz olaylara ragmen, bir cok "ilk"lerin oldugu bir Fransa Turu seyrettim. Hatta bugün zafer takinin etrafindan döndüklerini görünce dah cok sevindim, kac senedir hep 100 metre önce dönüyorlardi... 5 sene Paris' te yasadim. Ilk defa Paris etapinin bu sekilde yapildigina sahit oldum. Turu Zafer Takinin etrasfindan döndürmek demek, o kavsaga gelen 11 tane cadde ve sokagi bloke etmek demektir. Böyle büyük bir sehirde bunu yapabilmek demek, bu sehir insanlarinin ve belediyesinin ne kadar hosgörülü oldugunun göstergesidir. Böyle bir seyi, Istanbulda hayal bile edemeyiz herhalde..
Montvernier olsun, Bir bölüm sadece kuzey sahilinde, sonra cok kisa bir Pirene bölümü, Alplerde Maurienne civarinda ayni yollarda dolasan etaplar,.... gibi 40 senedir ilk defa gördügüm seyler.

Andre Greipel konusunda bir sey söylemeye gerek yok... O cüsse ile Pireneleri ve Alpleri gecebilmek icin Ilkbaharda haftalarca Mallorca' da daglik bölgelerde yokus antrenmanlari yaptigini bilenleriniz vardir. Bence sadece Greipel degil, bu kadar kisa süren Alp etaplarinda, hem de bu yüksek tempolara ragmen zaman takilmadan Paris' e kadar gelebilen herkes, kendi kendisini maglup ederek bu isi basarmistir. Ne kastettigimi anlayabilmek icin bu daglari bisiklet ile gecmek lazimdir. Bir Col de la Croix de Fer yokusunu cikan insan bunu anlayabilir. Önde uca uca giden dag kecileri, ve en arkada, bunlardan 10-20 kilo daha agir ve ayrica kaptanlar icin calismak zorunda kalan, yürekleri agizlarinda bisikletciler...
22 yasindaki Almanya Sampiyonu Emanuel Buchmann "Hedefim Paris' e varmak" dedi ve vardi. Adam Almanya sampiyonu olabilmis, fakat bu yarista kendine koydugu hedefe bakin; Paris' e varabilmek. Bu, bu yarisin ne kadar zor ve ne kadar prestij getirici oldugunun delilidir. Froome, cok büyük bir is basardi. Üc büyük Turun galiplerini yenerek Fransa Turunu kazandi...
Quintana konusunda da bir seyler söylemek lazim. Bu sene, sadece Quintana gibiler yüzünden ferdi saate karsi yarisi cok kisa tuttular, kisaca Prologu birazcik uzattilar, Movistar in takim olarak güclü oldugu bildiklerinden, sadece Takim Takip yaptilar, Yani Quintana' ya kiyakcilik. Ama bu her sene böyle olmayacaktir. Quintana saate karsi kendini gelistirmedigi sürece bu Turu kazanamaz. Fransa Turu' nda, Girodaki gibi insanlik disi yokuslar pek koymazlar... Bunu bir daha ki sene icin bir taraf kaydedin lütfen..
Gelelim Fransizlara gecen sene cok ümit veren genclere... Hemen hemen hic birisi ilk hafta formunun zirvesinde degildi. Bazilari sonuna kadar ayni forma varamadilar. Dolayisiyla bütün bir ulusun icerisinde beklentisi olanlari sükutu hayale ugrattilar. Bekli bu durum, aradaki bazi futbol seyircisi kafali bazi seyircileri yasanilan terbiyesizlikleri yapmaya yöneltmis olabilir. Ama bisiklet sporunun seyircileri, baska spor seyircilerine pek benzemez. Gercek bisiklet sporu seyircilerinin cogunlugu, bunu spor olarak yapar. Diyeceksiniz ki, futbol seyircileri de futbol oynar. Ama hic antrenman yapmadan da arkadaslar arasinda futbol oynayabilirsiniz, ama hic antrenman yapmadan bu yokuslari cikmaya gelince is degisir....
Cok basinizi agrittim, kusura bakmayin, artik seneye...

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
@ihtiyar ama o zafer taki son 3 senedir dönülüyor ilk froome kazandığında dönüldü

edit: geçmiş olsun bu arada

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

Bertan T.

Daimi Üye
Tepki
65
Çok güzel bir turu daha geride bıraktık, Sky güzel sonuçlar da elde etti, son 4 senede 3 sarı mayo gibi.
Vuelta'yı bekliyoruz :)

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Serkan.ÇABAŞ
Ben Paris'te kaldigin senelerde dönülmüyordu... Sadece sehir icin bu etapin trafigi ne kadar etkiledigini anlatabilmek icin örnek verdim. Bir kac terbiyesizin Froome ve Sky takimina cirkin davranislarinin bir ulusu karalamak icin yetersiz oldugunu anlatmaya calistim. Demek ki iyi anlatamamisim. Ben herkesi "leb" demeden "leblebi"yi anlar kabul ediyorum... :)