Francesco Moser restore

Umtdgny

Daimi Üye
Tepki
436
İsim
Ümit D.
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar merhabalar yeni aldığım bisikletimin boyasına başlamadan evvel decals problemini çözmem gerek ebay da satılıyor. Fakat çok pahalı daha uygun şekilde nasıl çözebilirim. Fikrinizi öğrenmek istiyorum.

İhtiyacım olan çeşit bu arkadaşlar.

B03FE5A8-9553-4D79-BA8E-250A9AEBD9C1.jpeg

FC71A71F-DAA8-45C8-89B9-A1E4530FF6AB.jpeg

Scudo

Upper Architect

Daimi Üye
Tepki
423
İsim
Numan
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Anladığım kadarıyla elinde hazır tasarım var.Bu halde kendin bir baskıcıdan yaptırtsan?

Veya Tines Sticker var Türkiye içinde iş yapan

Veya stickerları boyaylada yazabilirsin(daha kalıcı olur ancak değişiklik yapamazsın be stickerın kadro koruyucu etkisinden mahrum kalırsın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Orjinal boya ise hiçde yıpranmış görünmüyor. Bence olduğu gibi bırak gayet temiz duruyor, tabi bu bisikletin birde hayat hikayesi olması lazım. Onuda senden dinlesek.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Boya neysede yer yer pas emareleri var. Böyle bir marka için yeniden ayağa kaldırma programı uygulamak gerekiyor haklısın.

Upper Architect

Daimi Üye
Tepki
423
İsim
Numan
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Umtdgny kalıbı yabancı ditelerde bulabilirsin eğer azda olsa bir ünü varsa .
Şu sitelere bir bak:
(link)

(link)

Umtdgny

Daimi Üye
Tepki
436
İsim
Ümit D.
Bisiklet
Diğer
@BookFox Hocam baktım hepsini biliyorum.. Fakat yüksek kalite bulup bi baskı yapma vs. imkanı olmadı.. Ebay'da fiyatlar uçuk bi şekilde uygun yollu nasıl halledebilirimin peşindeyim :)

Upper Architect

Daimi Üye
Tepki
423
İsim
Numan
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Umtdgny Ankara'da betacopy var.Ankaradeyjen her işimi orada yaptırdım,1tane bile memnun olmadığım iş olmadı.Stickerda yapıyorlar,gerçi denemeye fırsatım olmadı ancak seni tatmin edecektir.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Fake Guru

Üye
Tepki
190
İsim
Mahir Ç.
Bisiklet
Atala
@Umtdgny
Öncelikle yüksek çözünürlüklü DSLR kamerayla fotoğrafla, dar açılı bi objektif kullanıp tamamen zoom out yapmalısın ve lensin orta kısmıyla odaklamalısın, böylece fotoğraftan kaynaklanan bükülme deformasyonunun elden geldiği kadar önüne geçersin, sonra adobe illustratorde butun çizgilerin üzerinden geçip deformasyonu düzeltmelisin, en son olarak corel drawa aktararak folyo kesim ve renkli basım için uygun hale getirebilirsin.

Upper Architect

Daimi Üye
Tepki
423
İsim
Numan
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Fake Guru Tek tek yazı tiplerine bakarak orijinal yazı tipini seçsin,çizgileri şekiller sekmesinden eklesin,gözünün keskinliğyle renkleri belirlesin,eline bir terzi metresi alıp mevcut yapıştırma ebatını ölçsün ve çıkan ölçüye göre yapıştırmanın ebatını ayarlasın,bu daha temiz(ekstrem zahmetli tabi) bir sonuç verir,siz ne dersiniz Fake guru?
Bu bir yana kamerayla çekilmek suretiyle yapılabileceğini bilmiyordum,paylaşım için teşekkür

Umtdgny

Daimi Üye
Tepki
436
İsim
Ümit D.
Bisiklet
Diğer
D93F424E-D638-407C-8933-FF3926EE5EAE.jpeg BF14CE2B-7A05-4B51-9C5D-7A54E933B3E1.jpeg 1496D701-8B57-4C86-AE0E-B7FD9F4FF547.jpeg 33437AC0-CD31-4D18-9931-D5459366B94A.jpeg B9EA02B8-FBD5-431D-ACF0-71E9A895DD0A.jpeg Daha yakından çektim.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Fake Guru

Üye
Tepki
190
İsim
Mahir Ç.
Bisiklet
Atala
@BookFox
Tek tek yazı tipleri dediğiniz standart karakterlerse bu standart karakter değil, internetten bulduklarıda hem çoğaltılmasın diye açılı çekilmiş oluyor hemde büyüttüğünde üzerinde çalışılamaz hale geliyor.
@Umtdgny Evet böyle biraz daha uzaklaşarak çekin ki kadrajın sonunda grafiğin daha fazla bükülmesini önleyebilesiniz, ölçüleri tam alabilmek içinse ince bi kağıt ya da boya bandı yapıştırıp pilotla üzerinden geçin, sonra çıkartıp düzde nasıl göründüğüne bakın. Her halükarda illustratorde düzenlemeniz şart. Sadece bir tane F.Moser yazısı ve çelenk gibi olan grafiği hallederseniz yeter. Tam karşıdan ve düz objektifli makineyle çekmeniz iyi olur. Aşağıda ki fotolardaki gibi, ya da aşağıdakii grafiği büyütüp bozulmaları düzelterek yapmayı deneyebilirsiniz. Grafiğe baktığınızda alt ve üst konumlarının düzgün olmadığını göreceksiniz, "e" nin altı biçimsiz, "F" nin üst çizgisi fazla ince, bu noktada da ince kağıt yardımıyla kopyaladığınız harflerin ölçüleri size yardımcı olacak.
Küçük beyaz detaylar için de çizgi fırçası almalısınız, eğer bi şekilde aklınıza yatmazsa Posca ya da başka marka bi acrylic kalemle buna en yakın sonucu alırsınız.
aaa.jpg aac.jpg aad.jpg

Umtdgny

Daimi Üye
Tepki
436
İsim
Ümit D.
Bisiklet
Diğer
@Fake Guru sıcak hava yada saç kurutma Makinesi ile etiketleri kadrodan direkt sökmeyi planlıyoruz ne dersiniz ?

Fake Guru

Üye
Tepki
190
İsim
Mahir Ç.
Bisiklet
Atala
@Umtdgny
Evet o demin de aklıma gelmişti, ya da stickeri alttan çözebilecek bi solvent ne olabilir diye düşünmüştüm ama aklıma gelmedi, sıcak hava denenebilir, çıkmasına çıkar ama formu nasıl kalacak deneyip görmek lazım..

Aloha

Only steel is real
Tepki
437
İsim
Ergün
Bisiklet
Fuji
@Umtdgny

Boyasini komple yenilemeden, sadece hatali yerler onarilsa nasil olur?

Kadroyu söktükten sonra temizleyip pasta cila atilsa boyaya canlilik gelir, cizik ve patlaklari boyayip ardindan bir kat vernik, iyi olmaz mi?

Bu sekil bir tamirat videosu

Umtdgny

Daimi Üye
Tepki
436
İsim
Ümit D.
Bisiklet
Diğer
@Aloha Hocam Orjinaline sadık kalmaya çalışıcam ama bu boya ile kalmasını istemiyorum.. Canlı görseniz cidden boya kötü durumda

Aloha

Only steel is real
Tepki
437
İsim
Ergün
Bisiklet
Fuji
@Umtdgny

Daha önce de boyasi rötus görmüs galiba.

Orijinal decallerin fiyati cok mu ucuk?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato