Fox,Rock Shox,Marzocchi,Manitou,RST,SR Suntour

Şahin Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
298
Biri RST gıla tnl biri de dart 3 olmak üzere iki maşa kullandım ikincisin halen kullanıyorum

RST'nın adı geçen modeli ağır bir model ancak fiyatına göre iyi diyorum.Bakımı çok kolay zahmetsizce yapılabilir.Benim bu maşada hoşuma giden tek yön kılıt kumandasının aynı zamanda sertlık ayarı gibi kullanılıyor olmasıdır.belli sertlık ayarları mevcuttu.

DART 3 ise bu maşaya göre daha hafif.Benim kullandıgım 100 mm'lık modeli her iki maşanın da içini açtım.DARt 3 te pilastık parçalar var(o fiyatta kı bütün maşalar da var zaten)DART'ı RST TnL ile kıyaslarsak DART 3 daha iyi.

Ancak ikisi de fiyatı kadar çalışıyor.....Maalesef

Benim düşüncelerım de bunlar yanlışım varsa uyarın lütfen

Scudo

nqnr

Üye
Tepki
34
@buyukbulut25

bu maşadan ben de kullandım ama hiç memnun kalmadım...yükseklik ayarının olması cok güzel de bana dayanmadı atkıdan kırdım :D

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Maşalarla ilgili olarak benim nacizade yorumlarım şu şekilde,

son zamanlarda özellikle yarışlarda çok fazla Magura maşa kullanıldığını gördüm. Bu arada tv den izledğim Avrupa daki yarışlardan bahsediyorum. Yurt dışında Magura'nın en üst modellerinden biri olan Durin'in fiyatları FOX lar civarında. 2008 modeli Avrupa da 450 eu, Amerika da 600 USD gibi rakamlara bulunuyor. Bununla ilgili yorumlar doğal olarak burada yok nedeni burada kullanan insan yok ama yanancı sitelerde Durin için sınıfının en iyisi deniliyor, FOX f32 den daha hafif ve çok rigid olduğu söyleniyor.

FOX ları görüyorum burada, çoğumuz da kullanıyoruz ve görüntü itibariyle gerçekten çok üst kalite ve güven veren bir ürün. şahsen 100gr'ı dert edip eski model bir SID'i kesinlikle tercih etmem. 2009 FOX lar 1500gr civarında geliyor. Aynı ağırlıkta 2009 SID ler var. FOX yine ağır basıyor.

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
5frame çerceve tüplerin birleştirilmesi ısılım.6061kodlu-7005 alu minyumlar icindeki maddelerre gore degisiyormus.6061 aluminyumlar icinde magnezyum-silisyum iyilerinde titanyumda karısımıda oluyor.7005 kodlu aluminyum içinde çinko da var paslanmaya karsi dirençli rijit malzeme diyorlar.deforme olmayan.6061 aluminyumdan daha sert ve paslanmaya karsi dirençli.kron marka a-dan z ye kadrolar 7005.sinirsiz kadro garantisi Turkiyede bir tek kron marka veriyormus.onemli.Sedonaların 2000 tl ustlerinde 7005 alasım dikkatimi cekti.digerleri 6061.Dünya markalarında bu durum farklı elite kesim icin titantum skandinyum carbon vs gider.yabancı bisiklet forumda alaşımlar dikkatimi cekti 7005-6061 kodlu kadroların artı ve eksi yonleri.bir yorumda 7005 alasimin arti yönü daha sert çinko ve bazı alasımlar da dahil olmak uzere silikon vs .rublenin daha iyi oturmasi perfonmasin ust duzeyde olması esneme yapmamasini soyluyor.ayrıca paslanmaz.Eksi yonu ise daha sert oldugu icin kırılgan olduguna dikkat cekiyor.6061 aluminyumlarında daha esnek olduguna kırılgan olmadigina.bazısıda artik 6061 kadroların yeni teknoloji olduguna icindeki maddelerin daha yumusak olmasini onlemek icin bir takim yeni alasimlar eklendigine.hafif bisikletlerin çok pahali ama dayanıksız oldugu herkesce hemfikir sadece sporcuların 1 ve ya en az 2 kez kullandikları goze carpiyor.soyle bir mantık yapilirsa bende bu alasim bisiklet kadrolarına takildim.bisiklet almayı dusunuyorum.13.5 kilo bisiklet normal diyelim yukarısını asla alınmaz.13 den asagi 12.2-12.9 veya 11 kilo cok ideal saglamdir.asagisi saglam degildir.buraya dikkat edilmesini vurguluyorlar hemde cok pahali sporcu degilsen:D.İbrahim in dedigi kadro yeni sistem 6061 ve 7005 olmasi onemli degil.suntour lar xcm-xct-xcr.sıralama yapilmis.xcr ozelligi icinde yayların saglam olmasıymıs.xcr gercekden iyi amotisördür sıralamaya dikkat .rockshox da kaliteliymis bu arada.donanım ve kadro olarak bisiklet almak gercekden cok zor.brisinde kadro iyi olur donanım istedigin gibi olmaz.ama kadro her zaman önemli.donanım degiistirlmesi daha ucuz.Bütcesi iyi olanlar 1500-2000 araliginda hem donanım hem kadroda zorlanmaz.1000-altı bana gore kron xc-1000.hem hafif saglam.Salcona agirlik 13.5.o civardakilerin.almistim salcona 241 srv gecen sene donanım olarak guzel kadro hydroformed guzeldir ama sram x4 berbat atlama olayı iyi degil.elite için farketmez:D.450-500 butce direkt kron xc250-500 alirim dusunmeden.
sıra

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
bu arada kronun agirlik 11 kilo yazmislar yalnisim varsa duzeltin.ayrıca amortisörün lock- out olmasi onemli..asfaltda kitlenmeyen amortisör çok yorar.çift amortisör orman adami degilsen kesinlikle önerilmiyor.orta amortisör yaydan dolayı performansı yariya dusuruyor.cok yoruyor. tercih meselesi.özellikle belinden rahatsizligi olanlar icin.kron xc250lerin masasi kitlenmiyormus:D

Derviş Özcan

Forum Demirbaşı
Tepki
153
Bisiklet
Cervélo
fox en sağlam amartisor dür hersahada.hafiflikte de neredeyse öyle rock shoks la arasında çok az fark var.ama rock shox çok felaket esniyor.fox da esneme 0 .
+fox sadece bisiklet için amartisor üretmiyor.motosikletler içinde üretiyor.fabrika çıkışı polariz razor lardada fox amartisos ler mevcut.

Tepki
19
Bisiklet
Scott
zoom (kırdım) - xmc - xcr (kırdım) - epicon kullandım. kısmet olursa sırada fox var :)

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.875
İsim
Hakan Engin
@Derviş ÖZCAN

SeaDoo jetskilerin bazı modellerinde bile Fox racing amortisör var.

emre gülaydın

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Merida
Paylaşım için teşekkürler. Ben bir soru sorayım. Siz Amerika'dan gelen bir yakınınıza Merida TFS 300 D bisiklet için hangi amortisörü alırdınız?
Buradaki fiyata göre hangi marka daha uygundur?

hasancanerdogan

Aktif Üye
Tepki
27
İsim
Rize
Bisiklet
b'Twin
XCR MAŞA HAKKINDAKI DUSUNCELERINIZI YAZARMISINIZZ ?

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@rize53 düşük bütçeli ağırmı ağır olan ama çalışması yeterli olan fazla zorlamaya gelemeyen bir maşa :) paraya kıyıp kaliteli,havalı ve hafif bir maşa almanı öneriyorum

hasancanerdogan

Aktif Üye
Tepki
27
İsim
Rize
Bisiklet
b'Twin
@Melih Çolak abi maşa almıyorumda rr 520 ye karar verdım onun maşaşı o yuzden sordum degırmekmı gereklı?*

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@rize53 genel olarak düşük bütçeli bisikletlerdeki maşalar xcr,xct alt seviye maşa takılıdır. değiştirmek gerekli diye bişey yok istersen değiş istemezsen değiştirme

birkimse123

Aktif Üye
Tepki
77
İsim
kk
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sag olun, guzel anlatim olmus. Nedense Rock Shox hem iyi hem de cok SIK.