Formattan sonra geri getirmee !!!

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Low-level format değilse; evet.

"Recover My Files" adlı programı önerebilirim bu işlem için. Başka programlar da var piyasada, onları da deneyebilirsiniz.

Emre TAŞCAN

Forum Demirbaşı
Tepki
407
Bisiklet
Cervélo
@Serden Us

Katılıyorum, low level format atmadıysanız getirebilirsiniz. Fakat format attığınız bölüme format işleminden sonra tekrar herhangi bir veri yazma işlemi yapmadıysanız başarılı bir sonuç alırsınız. Aksi takdirde eski verilerinizin üzerine yazılacağından, dosyalar kısmen yada tamamen kurtarılamayacak derecede hasar görürler.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
İmkanınız varsa turkkod sitesinden de keyleri bulup r studio yu deneyin.Ben tam 5 wsene önce sildiğim verileri kurtardım :)

Tepki
15
ancak bende şöle bişey oldu bpc tekrar çöktü ben tekrar forma atamadım direk hard diskden geri getirilir dimi ?

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Aylar önce açtığım bir konu ve yorumlarda var.
(link)

Geçenler de bir arkadaşa Format attırdık Keşke yapmasaydık.Eksik olmasın ,canı sağ olsun ama..:) Yinede sonu hiç iyi olmadı..5 Yıllık resimlerim ve diğer bilgilerim gitti.Bende net de bunları buldum.Yorumlarda da işe yaradığını gördüm.Umarım sizden de aynı yporumlar gelir veya işinize yarar..

İyi forumlar..

Programı buradan indirebilirsiniz:

(link)

merhaba dostlar.başlıktanda anlaşıldığı üzere format/fdiskten sonra dosyalarımızı nasıl geri getireceğimiz hakkında bi döküman hazırladım.umarım faydalı olur.daha önce benzer programlar verilmiş fakat açıklamalarını göremedim.şimdi hemen işe başlayalım.dosyaları kurtarma yani recover dediğimiz işi yapan birsürü program var fakat ben R-Studio 3.0 ı seçtim.Kısaca programın özelliklerine göz atalım:
-format/fdisk sonrası silinen dosyalarınızı kurtarın (kaç format olduğu önemli değil)
-sıkıştırılmış yada şifreli dosyalarınızı da geri getirme özelliği
-NTFS dosya sistemi desteği
-kolay kullanım
-Network desteği

Kısaca bizim işimize yarayacak özellikler bunlar.
buradan kayıt yapabilirsiniz:

Ana pencerede resimdeki gibi bize sistemimizde mevcut bulunan HDD lerimizi gösteriyor.Kurtarmak istediğimiz bilgi hangi bölümümüzde ise o bölümü seçip işlem yapacağız.

(link)

Bölümlerimizden birine çift tıkladığımızda şu ekranla karşılaşacaz.

(link)

Aç seçeneği bölüm üzerindeki yakın geçmişte silinen dosyaları bulmak için hızlı bir seçenektir.Fakat Scan seçeneğini seçerseniz HDD tamamen taranacak ve daha çok dosya kurtarabileceksiniz.

Ben Scan seçeneğini tercih ediyorum.daha sağlıklı sonuçlara varmak için HDD ye tam bir tarama yaptırılmalı.

Scan tuşuna basıyoruz.gelen ekranda birçok seçenek mevcut fakat şuanda onlara ihtiyacımız yok.direk tekrar Scan deyip tarama işlemine başlıyoruz.

(link)

Tarama işlemini sağ tarafta ki grafikten takip edebiliriz.

(link)

Bu işlemin tamamlanma süresi HDD nizin boyutuna göre değişecektir.
Eğer yüksek kapasiteli bir bölümü tarıyorsanız haliyle uzun sürecektir.
İşlemin tamamen bitmesini bekleyin yarıda kesmeyin.

Tarama işlemi bittikten sonra aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız.

(link)

altını çizdiğim yerler:
Recognized1
bu bölüm silinmiş ve kurtarılabilecek dosyalarımızın listesidir.

Extra Found Files
burda dosya uzantılarına göre bir ayrım yapılmış.

Recognized2
daha ayrıntılı dosya gösterimi.

Burda bizim işimize yarayacak olan bölüm Recognized1 bölümü.
Kurtarma işlemimizi burdan gerçekleştirecez.
Burası tıpkı windows gezgini gibi kök ve alt dizinlere tıklayarak.istediğimiz dosyayı kurtarmak için üzerine sağ tıklayıp Recover diyoruz ve kurtarılan dosyanın hedefini gösteriyoruz.

Program format yada fdisk sonrası her türlü dosyayı kurtarabilmektedir.fakat silinen dosyaların üzerine bir daha veri yazılmamış olma şartı vardır.Yani verileriniz silindiğinde verilerinizin silindiği bölüme herhangi bir yükleme yapmayın.Eğer yükleyeceğiniz pnogram/oyun vs. silinmiş olan partisyonun üzerine yüklenirse o zaman o datayı kurtarmak zorlaşır.Recover yapmak istediğiniz bölüme hiç bi şekilde müdahale yapılmamış olması en sağlıklı dosya kurtarmanın sırrıdır.

Hazırlıyan arkadaşa çook tşk ler..
Kaynak: (link)

Tepki
15
Ancak Benim bilgisayar şuan çökmüş durumda ve açılmıyor bunu nasıl yapabilirim ?

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
O zaman bir pc tamircisine götür.Özellikle sadece " C " sürücüsüne format atmasını söyle.Zaten "D" sürücüsünde bilgilerin kalır.Sonrasında bu uygulamayı yaptırabilirsin.

Selamlar..

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
% de % olur.Çünkü format atılan kısım "C" sürücüsü.

Dediğim gibi bunu mutlaka belirt.

Ve biçimlendirirken ayrılan kısımın büyüklüğüde her şeyi aynı kalsın.

Tepki
15
PeKi Teşekür ederim inş. olur çünkü bnim bilgisayarım vista ista formatta bütün herşy siliniyor ve kurulum c Ye yapılıuyor.

• Beğen
Tepkiler: sadana

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Ali abi de benim ilk yazdığım yorumdaki programı önermiş R-Studio.Piyasa değeri 150 dolar falan.Key lazım olursa iste.Bende var.Bende 5 yıllık verilerimi kurtardım bu sayede :D

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Evet.Ali abi resimli olarak koymuş.Onu yapmanız veri kurtarmanız için yeter.Tabiki harddiskiniz bozulma yapmadıysa ve bilgisayar harddiski görüyorsa :)

timurdigital

Daimi Üye
Tepki
466
Bisiklet
Merida
İzmir de bu işi yapan bir yere gittim,sordum,kendileri İstanbul'a hdd'yi gönderdiklerini ve hdd kontrol edildikten sonra ücretini kabul edersen yapacaklarını söylediler.tahmini ne kadar dedim, 500$-4000$ arasında birşey tutar dediler.bende üzgün bir halde eve geldim.
15 gün önce 6 yıllık bilgisayarımın güç kağnağındaki bir sorun nedeni ile anakart zarar gördü,80 gb'lık işletim sisteminin olduğu harddik ve 500 gb'lık flash bellek gibi kullandığımın ikinci harddisk silindi. bende 80 gb'lik harddiski yeni anakart alarak formatladım, derken 500 gb'lık harddiski(önemli dosyaların olduğu) nasıl kurratırım diye araştırırken formumuzda bu konuyu okudum,
r-studio programını seriai ile birlikte başka bir siteden indirdim, kurdum, tarattım ve tüm verilerimi kurtardım.

bu konuyu açan ve programı sunan sayın üyelere sonsuz teşekkürlerimle.
herşey gönlünüzce olsun.

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
Bu ülkede format atmayı bilmeyen pc tamircileri var, pc emanet edeceğiniz yeri iyi seçin, aksi halde tüm bilgilerinizide kaybedebilirsiniz. örneğin benim komşum bilgisayarına format attırmak için pc bırakıyor, c-d olmak üzere hdd iki bölümden oluşuyordu, tutmuş d yide formatlamış. Çocuğunun bebeklik fotoğrafları videoları hepsi gitti.

Tepki
13
evet bilgisayarcınızı prof ekiplerden oluşan firmalara teslim edin yoksa bilgilerinizi kurtarmaya çalışır durursunuz ne yazıkki