Fiyatlar

trsurf2000

Üye
Kayıt
15 Aralık 2005
Mesaj
29
Tepki
4
Merhaba arkadaşlar. Bisikletler konusunda çok iyi bilgiye sahip birisi değilim. Ama merakımı çeken bir şey oldu. Aynı özelliklere sahip iki kaliteli bisikletten birinin fiyatı diğerinin iki katı fazla olmasının sebebi nedir? Sadece marka mı? Birde neden fiyatlar bu kadar pahalı anlamıyorum. Neredeyse otomobil fiyatına bisiklet satılıyor. İyi ve ucuz denebilecek bir bisiklete verilecek parayla bir motosiklet almak mümkün. Ayrıca bir ara araştırmıştım. Fiyatlar bu kadar pahalı olunca insanlarımızın çoğu bisiklet yerine motosiklet alıyorlarmış. Pek haksız sayılmazlarmı? Tabi bisikletin yeri ayrı o tartışılmaz.
 
  • Beğen
Tepkiler: Rumuzsuz
Scudo

tayfur

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Mayıs 2005
Mesaj
1.621
Tepki
1.025
Şehir
İstanbul
sorduğunuz soru tam olarak nedir? bisiklet yerine motorsiklet almak pek mantıklı olmaz, bisiklet bir spor aletidir ve bir hayat biçimidir. motorsiklet ne kadar 2 tekerli de olsa bir motorlu araçtır. havayı kirletir, benzin tüketir. üretiminde binlerce ton su kirlenir, yüzlerce ağaç harcanır, enerji ve zaman harcanır. bisiklet çevre dostudur. motorsiklet her motorlu taşıtın olduğu gibi çevreye zararlıdır.

evet bazı bisikletler üzerindeki parçalara görü pahalı duruyorlar. bunun önemli sebeplerinden biri üzerlerine basılı olan marka olmakla beraber olay sadece bundan ibaret değil. aynı zamanda o markanın verdiği garanti, o markanın yetkili satıcılarıyla irtibata geçme imkanı ve belki de en önemlisi üzerindeki parçalaraın birbirleriyle olan uyumlarıdır. teorik olarak "birbirine uyan" bütün parçalarla bisiklet toplanabilir de olsa, pratikte çoğu zaman problem çıkar. ancak mesela Trek bisikletlerde bol bol Bontrager parça kullanılır. bontragerler birbirleriyle ileri derecede uyumlu olduğu için Trekler'den uyumsuzluk problemi atıyorum bir Kron kadar çok çıkmaz. Mesela Cannondale ya da Corratec, bunlar, gidon, boğaz, sele borusu, mandal, teker göbeği, elcik, fren kolu vs parçaları ya kendileri yaparlar (cannondale) ya da bir yan kuruluşlarına yaptırırlar (zzyzx). Bu parçalar birbibrleriyle çalışmak için üretilirler. O yüzden markalı bisiklet aldığınızda uyum probleminin minimuma indirilmesinden doğan dikkate değer bir fiyat artışı da olacaktır.
 
  • Beğen
Tepkiler: Murat CER

trsurf2000

Üye
Kayıt
15 Aralık 2005
Mesaj
29
Tepki
4


Cevabın için teşekkürler. Son cümlemde de belirttiğim gibi bisikletin yeri tartışılmaz. amacım motosiklet almak değil elbet. Ama motosiklet fiyatları son zamanlarda o kadar düştüki bisiklet almayı düşünen yeni kullanıcılar motosiklete yönelmeye başladı demek istemiştim. Yoksa bizim gibi bisiklet severler buna zaten farklı bakarlar. Belki bu bisiklet satışlarını da olumsuz etkilemiştir. Giant'ın bazı bisikletlerini inceledim. Sade görünümlü bazı şehir bisikletlerini beyendim, almayı düşündüm. Ama fiyatları el yakıyor. Trek ondan çok daha ucuz gözüküyor. Arada dikkate değer fiyat farkı var.
 
Kayıt
9 Nisan 2017
Mesaj
263
Tepki
247
Yaş
24
Şehir
İstanbul
İsim
Hakan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gördükçe üzülüyorum. (link) karbon fiber bisikletin fiyatı 5000 lira. yani 900 dolar. şu anda yurt dışında yaşıyor olsam hiç düşünmeden alırdım. ama burada 2000 liraya alüminyum kron rc 1000 almaya çalışıyorum.