Fİxed gear yardim

Uras Cumhuriyet

Aktif Üye
Tepki
38
Bisiklet
Fuji
Merhaba arkadaşlar. 1-2 yıldır yol bisikletine merak salmıştım fakat ögrenci imkanları el vermedi ne yazık ki :) Simdi ise bir Fixed Gear toplamak istiyorum. 178 cm boyundayım. Turuncu bir kadro buldum 56cm. Uygun oldugunu düşünüyorum. İtalyan oldugu sparta marka olduğuyazıyor.Turuncu renkte. Bisikletimde turuncu kadro, siyah jant seti ve sele kullanmayı planlıyorum. Birde drop bar olmasını istiyorum.
Fakat sadece iki konuda endişe duyuyorum. 1.si seçtiğim kadro fixed gear için ve drop bar için uygun mudur ?

İkinci sormak istediğim şey - araştırma yaptım bir çok yazı okudum fakat hala kafam karışık- yokuşlarda tırmanırken durmak ve şehir içinde ani duruşları yapmak yeterince güvenli midir? buna göre ön fren kullanmayı düşünücem ama aslına bakarsanız pek de istemiyorum.
İlk olarak kadronun uygunluğunu tartışırsak daha mutlu olurum.
Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler.
Sevgilerimle

Scudo

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
fixed olarak dizersen alışmakta sıkıntı olur sana. single speed daha rahattır. pedal çevirmeyi bıraktığında akar gider. ama fixie de sürekli pedal döner alışması zor olur.
ön fren tak bir tane single speed olarak kullan.drop bar da olur olmazsa flat bar yaparsın, kadro güzele benziyor.

(link)

buradan da parçalara bak istersen

çarga

Üye
Tepki
38
Dostum ilan izmir'den seda bisikletin ilanı, tabi eğer ikinci el değilse. Benim genelde gidip danıştığım alışveriş yaptığım bir yerdir, dolayısıyla kadroya da baktığım oldu. Öncelikle kadro biraz ağır ama o fiyata daha iyisini bulabileceğini zannetmiyorum :) uygunluğuna gelecek olursak kesinlikle fixed a uygun. İlk kez bir fixed kullanıcağına göre ön fren kesinlikle kullanman gerektiğini düşünüyorum, sadece yokuş içinde değil her yol için. Yok illa ben fren kullanmıcam diyorsan da daha rahat frenleme yapabiliceğin kontra pedal/fren sistemini kullanmanı öneririm. Videolarda izlerken fixed da skid yapmak durmak her ne kadar kolay görünse de değil. Şahsen ben ön freni taktım ve çok gerekli gördüğüm zamanlarda kullanıyorum çünkü ne zaman nereden ne fırlayabileceği belli olmuyor.

Uras Cumhuriyet

Aktif Üye
Tepki
38
Bisiklet
Fuji
@halil keten

single speed olarak yapmayı düşünürsem normal bir jant setine 10lu tuble takmak yerine tek ruble mi takmış olacağım. Birde Single yaparsam arka frene de ihtiyaç duyacağım. Maliyeti de artacak bana ve istediğim estetik görüntüden biraz uzaklaşacak. Yani düşündüm single speed olarak kullanmayıda. Ama dediğim gibi şu jant meselesini single için tam anlayamadım. Dağıldı biraz sanırım toparlayayım, güvenliyse yani alışırsın yaparsın tırmanırsın derseniz hoşuma daha çok giden fixed toplamak isterim. Ancak tabii ki önce sürüş güvenliği :D

çarga

Üye
Tepki
38
Sadece ön fren ile single speed olmaz dostum. Ya iki frenide takar single yaparsın yada ön fren/frensiz tercihlerle fixed kullanırsın. Bence alışması zor değil ama bu kişisel birşey senin hoşuna ve rahatına neyin uygun gideceğini ben bilemem, en iyi kendin deneyerek öğrenirsin.

Uras Cumhuriyet

Aktif Üye
Tepki
38
Bisiklet
Fuji
@çarga

Evet izmirden ilan :) Ben Ankarada oturuyorum kargo ile gönderiyorlarmış gerçi :D Çok mu ağırdır acaba yani tahmini kaç kilo gelir ? Ön fren kesinlikle gerekiyor sanırım. Aslında açıkçası bisiklette ön frene bir anda asılınca öne dogru fırlamak ürkütüyor beni biraz :D bu yuzden arka frende ekleyip single speed'e mi dönsem. Aslında kafamda net fixed olucaktı ama şimdi kararsız kaldım doğrusu :D

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@Uras Cumhuriyet

evet arkaya tekli ruble takacaksın. arka attırıcı ön attırıcı vites kolu gibi ağırlıklardan kurtulacaksın. single speed de sadece ön fren olsa yeterli ama daha güvenli olsun dersen arkaya da fren takabilirsin.

fixie kullanmak öyle kolay bi alışkanlık değil bacak gücünle bisikleti yavaşlatacaksın. ve aman pedal çevirmeyeyim bacaklarımı salayım dinlensin tarzı da yok.

ama zevki başkadır tabi fixed de yapsan sıkılırsan single speede kolaylıkla çevirebilirsin.

sıkıntı yok yani fixie de yapabilirsin.

Uras Cumhuriyet

Aktif Üye
Tepki
38
Bisiklet
Fuji
@halil keten

Anladım. O zaman fixie yapıp ön fren eklemeyi düşünüyorum şimdilik. Gerçi hala ön fren beni ürkütüyor :)

Büyük oranda anladım fakat yine de sormak istiyorum. Herhangi bir yol bisikleti çemberi kullanıp 6 vidalı göbeklerden alarak velosolo denilen ürünü vidalayıp tellerle ördüğümüzde fixie için işimiz bitiyor değilmi ?

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@Uras Cumhuriyet
o kısımlar kolay sıkıntı olmaz

buradan görsel anlamda fikir edinebilirsin
(link)

altta spped type yazıyor oradan freewheel single speed yerine geçiyor

Uras Cumhuriyet

Aktif Üye
Tepki
38
Bisiklet
Fuji
@halil keten

evet buraya yazmadan öncede bisikletlerimi tasarlamıştım orada :) Yani kadrosu klasik olsada toplayacagım bisikletin renk kombinasyonu için bir fikir veriyor doğrusu. O kısımlar kolay sıkıntı olmaz demenizden anladığım şeyin doğru olduğunu düşünüyorum :D teşekkür ederim fikirleriniz için

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@Uras Cumhuriyet
rica ederim
jantları isteğine göre seç. kalın jant alırsan ince lastik takamazsın, ince jant alırsan kalın lastik takamazsın. 28mm 25mm 32mm gibi lastikler ideal gibi görünüyor duruma göre.