İnceleme Fitnesta yeni çıta: Cube SL Road Pro

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cube sl road a öteden beri hastaydım. Keşke benim olsa diyerekten sayıklıyordumki Erdoğanların sitesinde tesadüfen 2015 modellerini görmem ile bin can ile aşık oldum. İlk görüşte aşk ile vuslata erme arası bir hafta sürmedi. bastırdım 2500 bangınotu aldım bisikleti. Kendilerinin sureti şu şekildedir:

20150408_143651.jpg

Özelliklerini de şu şekilde sıralayalım:
  • frame Aluminium Superlite Crossroad Double Butted
  • color anthrazit black green
  • size 50, 53, 56, 59, 62, Trapeze: 46, 49, 52
  • fork Aluminium Rigid Fork Taper
  • headset CUBE Z-t ECO, top zero-stack 1 1/8" (OD 44mm), bottom integrated 1 1/2"
  • stem CUBE Performance, 31.8mm
  • handlebar CUBE Flat Race Bar, 660mm
  • grips CUBE Natural Fit Race
  • rear derailleur Shimano Sora RD-3500GS, 9-Speed
  • front derailleur Shimano Sora FD-3500BM, 31.8mm
  • shifters Shimano Sora SL-3500
  • brake system Shimano BR-M355, Hydr. Disc Brake (160/160)
  • crankset Shimano Sora FC-3550, Hollowtech II, 50x34T, BB Integrated
  • cassette Shimano CS-HG300, 11-32
  • chain KMC X9
  • rims CUBE ZX24
  • front hub Shimano Deore HB-M615
  • rear hub Shimano Deore FH-M615
  • tires Schwalbe Kojak Active, 35x622
  • pedals CUBE Aluminium MTB
  • saddle CUBE Active 1.1
  • seat post CUBE Performance Post, 27.2mm
  • seatclamp RFR Close 31.8mm
  • weight 10,9 kg
Ağırlık 10.9 kg gibi görünsede erdoğanlar bu rakamın 10.7 olduğunu iddia adiyor. Bu arada kadro ve maşa diğerlerine göre daha rijit olan 7005 alaşım alü ihtiva ediyor.

20150408_143657.jpg

Benim için fitnes bisiklette HFS kuralı geçerlidir. Yani hızlı, fonksiyonel vede sağlam. Dedik ya Ful alü fitneslar içinde SL road un en hafif bisiklet olduğunu söyleyebilirim. Rakamlarda ortada. Diğer bir hususta yukarda bahsettiğimiz üzere daha rijit olan 7005 alü alaşım olması. Her ne kadar katır namlı scott sub a göre biraz çıtkırıldım bir görünümü olsada bisikletin mihrabı sağlam. Fonksiyonel olması ise bu bisikletin bir şehirli olması yanısıra aynı zamanda turada uygun olması.

İşte dananın kuyruğunun koptuğu noktada burada başlıyor. Evet bu bisiklet gerek dingil mesafesi ile gereksede çeki demirinin uzunluğu ile yol bisikletine oldukça yakın. Yani yol bisikletinin sağlam genlerini üzerinde taşıyor. Alın borusuda diğer fitnes mesela kendini fitnestan gören bir t serisi meridalara göre oldukça kısa. 56 cm kadro boyuna göre 399 mm reach vede 573 mm lik stack uzunluğu bisikleti yol bisikletine yaklaştırıyor. Diğer bir yol bisikletine yaklaştıran özelliği ise bisiklette ful sora set kullanılması.

20150408_143851.jpg

Ne demiştim fonksiyonel; hem yol bisikletinden hemde mtb den sağlam genleri üzerinde barındırması. Bisiklet hem geometri, hem üzerindeki set itibarıyla yol bisikletine yaklaşırken, 35 hacim kojak lastiği ve kadronun alt borusunun şekilde olduğu üzere yerden gelen titreşimleri absorde edecek kalın, köşeli vede kaslı yapısıyla mtb den özellikler taşıyor.

20150408_144228.jpg

Bisikletin genlerini mtb den alan 660 mm lik gidon uzunluğuda bisikletin özellikle virajlardaki yol hakimiyetini arttırıyor. Konik alın borusu bisikletin yoldaki hakimiyetini çifte kavrulmuş yapan diğer bir özellik.

20150408_143720.jpg

Frenler aceranın hidrolik disk frenleri ve bir V fren taraftarı olan beni bir hayli tatmin etti ve bir önyargıdan beni kurtardı. Dediğim gibi bu bisikletin en önemli özelliği, mtb ve yol bisikletinin en baskın özelliklerini kendi bünyesinde harmanlayan başarılı bir mtb+yol kırması olması yanısıra estetik olarakta fitnes bisikletlerde bir şahika olması. Bunu ancak fotoğrafların dili ile ifade edebilirim. Alın şu çatalın şaft borusuyla yaşadığı aşka bir bakın

20150408_143901.jpg

20150408_143734.jpg

20150408_144007.jpg

Gördüğünüz üzere maşa karbon maşa görünümünde vede yekpare. Yani bacakları şaft borusuna bağlayan bir kaynak yok. Zaten Maşa hucüm kenarının uçak kanatlarındaki gibi su damlası görünümü nedeniyle aero ismini haklı olarak almış. Diğer alü materyal fitnes bisikletlerin maşalarında olduğu gibi rüzgara cepheden kafa tutan tombiş görünümde değil. Aferin sana alaman mühendisliği.

Dedikya ful alü bir fitnes olarak zirveye yerleşmiş durumda SL road. Diğer bir estetik tavır ise, kaynakların, kadronun sağlamlık arz eden kısımlarında olduğu gibi bırakılıp kadro maşa bağlantısında yani göz önünde bulunan kısımlarda estetik bir şekilde silinmiş olması. Örnekler geliyor:

20150408_143802.jpg

20150408_143817.jpg

Bisikletin 35 hacim ve ultramega silik lastikleri ise şimdiye kadar gördüğüm en başarılı fitnes lastiklerinden. Asfalta adeta vantuz gibi yapışıyor bu özelliği nedeniyle bisikleti yana yatırma rekorları üzerinde çalışmalarıma hız kazandırmış bulunmaktayım. Schwalbenin kendi katalogunda bu atak lastikler hem yuvarlanma hemde dayanım bakımından yüksek puan almış durumda.

20150408_143738.jpg

Estetik kaygıların alaman mühendislerinde gündeminde olduğunu SL road un ayaklığına bakarak görmüş olduk. Şimdiye kadar kullanmış olduğum bir ton ayaklık bisikletle doku uyuşmazlığı içerisindeydi. Oysaki Sl road un ayrı olarak satılan (60 papel bayılmak zorundasınız) tek vida montajli ve alyan ayarlı ayaklığı çok stabil bir görünüm sunmakta. Zippo çakmağın açılış efektine sahip ayaklık açıldığı andaki vibrasyon vede rezonans kuvveti ile bisikleti adeta elementlerine ayırmakla tehdit ediyor.

20150408_143920.jpg

Dedik ya şeytan ayrıntıda gizlidir. İnceledikçe SL road ın her bir köşesine bir şeytan gizlenmiş olduğunu gözlemliyoruz. SL road un selesi ise yeni bir tabu kırıcılık görevini (en azından benim için) üstleniyor. Sert materyalli ve aero görünümlü sele jelli sele her zaman iyidir görüşümü bir daha gelmemek üzere yerle yeksan ediyor. 40-50 km lik pedal kesmeden yaptığım turlarda ciddi bir toto deformasyonu yaşamadım.

20150408_143748.jpg

Bisikletin renk uyumu ise bir harika. Hem fosforlu hemde göz alıcı yeşil ile mat fümenin uyumu sağlanmış. Cube ün aksesuarlarda bu renk uyumu çerçevesinde üretiliyor.

Bisiklet hem tura yatkınlığı hem yol bisikleti gibi hızlanması ve atak tavrı hem yol hakimiyeti hemde estetik kaygı ve ayrıntılardaki dikkat, özen ve zenginliği ile benden tam not aldı.

SL road için şunu söyleyebilirimki fitnes bisikletler için yeni çıta daha iyisi üretilene kadar Cube SL road.

Dosyalar

Scudo
Tepki
11
İsim
DOĞAN TEKBAŞ
Bisiklet
Trek
Öncelikle anlatımın için tebrik ederim.cube ve trek f.x4 arasında kalmış biri olarak hangisinde uygun bisikleti yakarsam alıcam lakin sen sıfır aldığından soruyorum neden treki tercih etmedin

Bisikleti kullanmış kadar oldum cidden teşekkurler anlatımın için cube ile ilgili tüm meraklarımı gidrdin bide trek fitnes serisi f.x4 yorumu alım:)

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
image.jpg
Çok şık bir bisiklet almışsınız
bende yol bisikletimin yanına
Cube cross pro aldım yeni, renkler gri/yeşil kadro hibrit ve beklediğimden akıcı SL ye o açılardan benziyor tabi air süspansiyon, dişli lastik ve xt donanımı farkları

Keyifle binin Cube ayrıcalıktır ;) sora da fitness bisiklet için yeterli keyfe keder ilerde 105 takılır mis gibi olur, ayağı sökerseniz bir miktar hafifler tabi..

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

M.J.

Daimi Üye
Tepki
193
Bisiklet
Salcano
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKURLER. GULE GULE KULLANIN.

• Beğen

mehmetsunu

Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Doğan tekbaş

Bundan önceki bisikletim scott sub idi. Katır gibi sağlam bir o kadar da atak bir bisiklet idi. Hala satmak ile 2. bisiklet olarak kullanmak arasında gidip geliyorum. Fx serisi bisikletlere ısınamadım. Bu biraz da kullandığın bisikletin karakter ve mizacından özellikler taşıyor olması ile alakalı. Cube ü almamdaki en önemli belirleyici sebeb tarzımı yansıtıyor olması. Bu özelliği cube ün diğer özelliklerinin boş olduğu anlamına gelmiyor. Birde turda hızlı kullanım için ful alü bir fitnes (yola yakın ana yol değil) arayışı içindeydim. Bu anlamda trek fx 7.5 i beğensemde hem fiyat dejavantajı hemde karbon maşası nedeniyle cube ü seçtim. Daha doğrusu benim için trek defteri hiç açılmadı.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Cem Tunç

@bike33travel
Tepki
381
İsim
Cem Tunç
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Triathlon
Töbe yarappim diyorum başka bişi diyemiyorum. :koptum:

Tepki
11
İsim
DOĞAN TEKBAŞ
Bisiklet
Trek
Karbon maşa dezavantajmı ki?

Yada cubenin maşa karbonmu orayı anlayamadım

• Beğen
Tepkiler: BugAdam

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Hayırlı olsun, kazasız belasız kullanın. O arka çataldaki roket atar mı? James Bond arabalarının orasından burasından çıkıp geriye doğru ateş eden silahlara benziyor. :D

• Hahaha
Tepkiler: mazot

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Yeni bisikletiniz hayırlı olsun, maşallah çok güzel. Aynı zamanda bu detaylı güzel inceleme için de teşekkürler, bir insan bisikletini bu kadar sever ve ballandıra ballandıra anlatır herhalde :) :harika:
Bu verdiğiniz ayrıntılara ben de bir ek yapmak istiyorum. Bu ufak bir ayrıntı ama adamların ufak ayrıntılara bile ne kadar önem verdiğini gösteriyor

Aşağıda işaretlediğim yere şeffaf koruyucu koymuşlar, benim o dikkatimi çekti. Gidonu sağ tarafa doğru çevirdiğinizde o kablo kadroya sürtüyor ve bazı zamanlar az da olsa ses yapıyor, onun yanında belli bir kullanım sonunda kadronun boyasını çizmeye başlıyor. Daha önceki bisikletimde de yaşadım, yeni aldığım bisikletde de var bu ufak sorun. Kafaya takılacak birşey değil ama ayrıntı sonuçta.

ayrinti.jpg

umito

Üye
Tepki
96
Güle güle kullanın .Güzel anlatım için ayrıca teşekkürler.Merak ettiğim lastik ölçüleri tam olarak nedir?

mehmetsunu

Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ratm

İşin ilginç yanı aynı şeffaf kadro koruyucu taş zedelemelerinden bisikleti korumak için alt boruyu boydan boya örtmüş durumda. Alttan çekmiş olduğum fotoğraflarda gölge nedeniyle gözükmüyor. Yani en ufak bir ayrıntıyı ıskalamamışlar.

@umito

Lastik ölçüleri 700*35. Hantal gibi görünmesine rağmen yuvarlanma direnci düşük. 85 psi ye kadar hava basabiliyorsunuz. Yolda kalın lastikli bir 29 jant mtb sürer gibi güvenli ve konforlu bir hakimiyet sağlıyor. Aynı zamanda yağış ortamında ve patlak direncinde yüksek puan almış durumda. Tam silik bir lastik.

@Berk Karaca

cube ün tek vida ile monte edilen kendi orjinal ayaklığı. Ama taramalı tüfek olsaydı harika olurdu. Bisiklet camiasının jeymis bondu olurduk:).

@Doğan tekbaş

Dezavantaj değil elbette. Ama uzun tura çıkacaksam vede ön arka bagaj bağlayacaksam bisikletin maşasının karbon olmasını doğal olarak istemem. Onun için dedimki yol bisikletine en yakın ama tur özelliklerinide üzerinde barındıran bir bisiklet alayım. Sonuç Cube Sl Road.

Burak G

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Merida
selamlar

yazınızı okuduktan sonra bu bisiklet kafamda iyice şekillendi. benim sorum aynakolla ilgili. ben mtb kullanıyorum ancak çok yavaş kaldığı için tur bisikletine geçmek istiyorum. 2 li aynakolun rampalarda dezavantajı var mı? ben mtb de en küçük dişliyi 6 aydır kullanmıyorum. çanakkale turunda çok dik rapmpaları dahi 2. dişlinin en küçüğü ile çıktım. bu bisikleti alırsam rampalarda zorlanır mıyım? nereden aldınız bisikleti?

ayrıca renkler gerçekten hoş.

teşekkürler

• Beğen

mehmetsunu

Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Burak G

Doğrusu bundan sonra üç yapraklı mtb cranklarını kullanırmıyım bilmiyorum. Hem tartışılmaz bir şekilde daha estetik ve hafif duruyor hemde yokuşlarda farkedilir bir zorluk (üç yapraklı sistemlere göre ) çıkarmadı. bazı şeyleri gözümüzde büyütüyormuşuz meğer. Aynakol 50*34 ruble 11*32. Yani en hafif vites oranında aynakolu bir çevirdiğinde arka teker 1,065 dönüyor. Daha önceki bisikletimde bu 30/32=0,937 idi. yani arada dağlar yok. Dolayısıyla yokuşlarda çok sert olmayacak bir yol seti var diyebilirim.
Bisiklet erdoğanlar bisikletten alındı.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
bisiklet harika görünüyor,estetik olarak trek fx bunun yanına bile yaklaşamaz, sadece böyle bir modelde park ayağı olması şaşırttı beni, iyi günlerde kullanın, yalnız bu gidişin sonu yol bisikletine çıkar benden söylemesi :D

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol tadında bir fitness, hayırlı olsun. :)

• Beğen

mehmetsunu

Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Fırat Y.

Bisiklette arayışlar hiç bitmiyor fırat dostum.

• Beğen
Tepkiler: Fırat Y.