Fethiye-hatay turu(yayladagi suriye siniri) tur yazisi

gezgino28

Edirne-Kudüs turu
Tepki
678
İsim
vizesizgezgin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bir hayaldi gerceklestirmek istedigim ve tamamlayacagim cok sukur gerceklesti,ilk uzun ve tek turum ilk cadir ve kamp maceramla basladi 1.etap,kesan-fethiye(oludeniz) 1050 km'lik 14 gunde tamamladigim turdu.2.etap fethiye-yayladagi,3.etap ise ilerleyen yillarda yayladagi-kudüs dusunuyorum.ilk etabin bitiminden sonra 2 yıl hic bisiklete binmeden bu ikinciyi yapmakda ayri bi konu aslinda kondisyonsuz 1100 km.
İlk etabi yalniz yaptığım icin bu ikinci etabi bir arkadasla deneyimlemeyi cok istiyordumki amacim ileriki uzun turlarimda secimimi ona gore yapmakti bu turun son gunlerinde cok sikildigim icin de 15 gun hesapladigim bu turu biraz daha fazla efor sarfedip 13 gunde bitirdim.bisikletforum uzerinden ve sosyal medya uzerinden bir turlu arkadas bulamadim bu etap ve tarih icin bende hayallaerim icin mecburen tek ciktim.Toplamda 1100 km dolaylarinda pedal basip 13 gunde hedefe ulastim.80-100 km dolaylarini da kamyonetle gectim,antalya-kas cikisi,kumlucadan sonraki rampla ve en uzunu gazipasa-anamur arasi 60-70 km.
Artik turkiyede bu son turdan sonra uzun bisiklet turu yapmam karari aldim malesefki yollar aslinda cok tehlikeli ve suruculer bilincsiz iki tekere verilen saygi ortada,artik 3.etabim ortadoguya dogru sekillenecek...

21.nisan ogleye dogru baslangic yerim olan fethiye otogarina vardim.bisiklet parcalarini toplamak ve esyalari yerlestirmek icin 1 saat dolaylarinda orada takikdiktan sonra hemen bisikletcide bir bakim yaptirim birseyler atistirdiktan sonra 16:00 civarlarinda turum basladi.teker donmeye basladi hayallere ve yeni maceramin startini vermis oldum.ilk gun oldugu icin fazla km yapmadim 30-40 km gittikten sonra yol kenarinda okul bahcesinde hemen cadiri kurup bisikletime son duzenlemeleri ve esyalarin yerlerini belirledimki nerde ne oldugunu bileyim,biraz apar topar ciktigim icin aklima ne geldiyse doldurmusum son duzenlemelerden sonra bayagi bi yukum oldugunu anladim ama 3-4 gun sonra kumlacadan kargoyla geri gonderdim,uzun zamandir cadirda kalmadigim icin sabah agrilarla uyandim,hemen toparlanip 8:00 gibi yola ciktim biraz pedal bastiktan sonra marketten aldigim kahvaltiliklarla yol kenari su başında kahvalti olayini hallettim,ogle dolaylarinda dogru duraksiz devam ettim aksama kadar yol boyunca gordugum meyvelerden istifade edip ve antalya sinirina girmis olmanin heyecaniyla kendime guvenim yerine gekdi kalkan tarafinda denizi gormem beni daha cok motive etti.sezonu kaputaj plajinda açtım o guzel berrak turkuaz renkli buz gibi suda beni civi gibi yapti.aksama dogru kas'a geldim incebogaz denilen yerde cadir kurdum yanlarimda universiteli genclerde vardi,meis adasina karsi hafif dalga sesleriyle uyanmak guzeldi guzel bir kahvaltidan sonra ikinci tuplu dalis deneyimlemek icin meshur yerde berrak sularda yarim saate yakin tüplü dalis yaptım,ogle civari pedallamaya basladigimda onumde 8-9 km bayagi bi dik zorlu rampa beni bekliyordu ogle sicagida durumu daha guc hale sokuyordu 2-3.km ciktiktan sonra kendimle olan savasi kaybettim ve otostopla kamyonete binip 5-6 km cikip duzluge geldim,aksam dogru guzel inisler yapip daglardan inis yaptim demreye dogru bisikletli birisiyle ayakustu tanisip bana sahildeki mescitleri onerdi guzel bir deneyim oldu kalmak icin ve teli sarz ederken benim bisikletli oldugumu goren bir kiside 10 lira harclik vermesi beni ayrica sasirtti almamak icin cok israr etsemde,ertesi sabah dinc bir sekilde zimba gibi uyandim demre lagununda ve finikeye dogru masmavi berrak sularda duz yolda bisiklet surmek guzeldi,kumlucada fazlaliklari kargoyla geri gonderdim ogle yemegi yemekle hata yapmistim cunku hafif ramplarda tikandim az ilerde zorlu ramplari is makinasinin kepcesiyle ciktim,adrasan,olympos paralellerinden gecerken bir ara ugramayi dusunsemde aksam olmadan kemere varmaliydim dag baslarinda gecelemek istemiyordum,biraz fazla cabayla gece saat 22:00 dolaylarinda hemen cadir kurmaya yer aradim biraz turladikdan sonra cadirin icine girdigimde 12:00'yi gecmisti
Her zaman oldugu gibi disiplinli bir sekilde sabah 8:00 pedallamaya basladim ogle civari antalyaya varmaliydim,zorlu ve riskli tunelleri gecip antalyaya geldim,artik turkiyede bisiklet surmemeye ant icmistim kaza atlattim,kamyoncu terorune kurban olucaktim cok sukur,antalyada kalabaligin arasinda bogulup kaldim,bisiklete guzel bir bakim yaptirip hemen meshur konyaalti sahiline cadir attim ertesi sabahina kadar dinlendim,cadircilarla hoşsohbet..
Sabahinda biraz gec kalksamda 9'da gece 9'a kadar pedalladim rekorumu kirdim antalya-alanya arasi 150 km dolaylari,ters ruzgara ragmen,ogle civari forumdan tanidigim @tolgax3 ile birer cay ictik o ters istikamet gidiyordu akşam alanyaya vardigimda asker arkadasimla bulusup istirahate cekildim,uzun bir aradan sonra yatakta yatmak guzel bir duygu,sabahinda forumdan tanistigim @mutanni ile keyifli kahve muhabbeti yaptik,biraz resim cekildikten sonra ogle gibi ciktim yola cikista mahmutlarda ilk lastigim patlamis oldu,onu tamir isleriyle ugrastim,gazipasaya sahilden aytap uzerinden biraz denizde oyalanarak aksam uzeri vardim,ciselemeye baslamisti,duzluklerin bitimindeki benzinlikte biraz bekledikten sonra benzin almaya gelen kamyonete rica ettim beni kasasinda anamur girisine kadar geldim

Scudo

Metin_S

Gezgin
Tepki
138
İsim
Metin S
Bisiklet
Diğer
Zannedersem devamını yazıyorsun .Aralara foto da atarak paylaşım yapsan iyi olur.
Kaş,kumluca ve Anamur rampalarını kamyonla çıkmışsın hoca.
Herkesin kendi tercihi de; o rampaları pedallaman iyi olurdu.Adın kamyoncuya çıkmasın :)
Kudüs turu demişsin,Suriyeden geçiş zor.Başlangıç ve güzergah neresi.Lübnan üzeri mi gideceksin.Zamanım olsa buna katılırdım.
Japonya turu projen de vardı yanılmıyorsam.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

gezgino28

Edirne-Kudüs turu
Tepki
678
İsim
vizesizgezgin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Metin S.Evet devamini yazmaya calisiyorum foto yuklemesinde bir hata oluyor nedense ya kondisyonsuz o rampalari cikamam ben olsun adimiz :) hele o gazipasa-anamur arasi adami bisikletten soğutur,benim 3.etap savas bittikten sonra okur diye tahmin ediyorum japonyada emekliligimin ikinc gununde hazirliklara baslamayi dusunuyorum

Metin_S

Gezgin
Tepki
138
İsim
Metin S
Bisiklet
Diğer
Gazipaşa Mersin arasını bisikletle geçtim.1 ay yürümekte zorlandım.Dr a gittim eklem ağrısından.Ödem oluşmuş.
Zorlayınca hala ağrıyor.Kondisyon yoksa zorlamamakta iyi yapmışsın.

• Beğen
Tepkiler: gezgino28

gezgino28

Edirne-Kudüs turu
Tepki
678
İsim
vizesizgezgin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
IMG_20180421_165420.jpg IMG_20180424_164012.jpg IMG_20180423_111159.jpg IMG_20180424_093615.jpg IMG_20180422_161958.jpg IMG_20180422_163921.jpg IMG_20180423_113852.jpg IMG_20180421_165420.jpg IMG_20180424_164012.jpg

@Metin S. Cok dogru iyi bir kobdisyon şart o rampalar icin ben kasmak istemedim eger bu kudus turuna bir arkadas bulanilirsem japonya ya ona gore gidicem tek canim sikilir diye tahmin ediyorum 1 ay sonra bakalim zaman neleri gosterecek japonya oncesi kiyidan ukranya-kirim-soci-hopa da yakın vadeli hedefler arasinda

Dosyalar

Metin_S

Gezgin
Tepki
138
İsim
Metin S
Bisiklet
Diğer
Gürcistan trafiği de çok sakat.Tek yol gidiş geliş aynı yoldan.Her ne kadar anamur yolu gibi rampalı olmasada dikkatli olmakta fayda var.
Kudüs sanırım 3,5 yıl daha zor olur.
İskenderun lübnan arası feribot varmış oraya feribotla geçilip oradan devam edilebilir.
Ya da Suriyenin düzelmesi beklenip Hataydan devam edilir.
Bizimde planlarımızda var.

gezgino28

Edirne-Kudüs turu
Tepki
678
İsim
vizesizgezgin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
IMG_20180425_150801.jpg IMG_20180427_193634.jpg

Anamurda aksam yemeği yedigim lokanta sahibinin yonlendirmesiyle sahildeki mekaninda sabahladim hemde mekanin bekciligini yaptik guya halbuki cok yorgundum,aydincik-bozyazi arasida rampali ve zorlu olsada artik oralari kendim geceyim dedim:) aksam sahilde agacli diye bir yer vardi cok sevdigim bir koyda sabahladim balik tutanlarla gece yarisina kadar sohbet esliginde sabah guzel bir gune uyanmanin mutluluguyla silifkiye aksama yakin bir zamnda vardim sahilde hemen denize attim kendimi ve attim cadiri kumsalda bir kenara,...
Devami yarin gelecek...

@Metin S. Gurcistan ve romanyayi duymustum evet zaman yaklastikca daha detayli arastirma yapicam haliyle ama turkiyeden daha iyi olucagini dusunuyorum,kudus olayinida suriye savasi bitmeden bu turu yaparsam mersin tasucundan beyrut yada kibris uzerinden yada iskenderundan sizin dediginiz gibi olucak israil-kudus taraflarina onceden gitmisligim var ama bu sefer son etabim olan yayladagi-kudus icin firsat kolluyacagim bakalim kismet

Dosyalar

nonsteril

Forum Demirbaşı
Tepki
786
Bisiklet
Tern
Tebrikler yaz dönemi olsaydı eşlik etmeyi düşünen çok olurdu. Kudüs ukrayna ve japonya turlarından bahsettiniz. Anladigim kadariyla Sanırım bunlar yakın zamanda yapacağınız turlar değil değil mi?

• Beğen

gezgino28

Edirne-Kudüs turu
Tepki
678
İsim
vizesizgezgin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@nonsteril ,tesekkurler,yaz doneminde evet arkadas bulunabilirdi ama isyerinde yaz izinleri sikinti oldugu icin nisan-mayis aylari hem sevdigim aylar hemde oralar icin uygun oldugunu dusundugum icin tercih ettim,savas biterse ilk firsatta 3.etap olan yayladagi-lazkiye-sam-beyrut-telaviv-kudus-urdun-eliat-sharm el seyh-hurgada-kahire diye uzatabilirim donus ucakla. Sonra ki plan bulgaristan varna-kostence-kiev-kirim-sochi-hopa var..emekli oldugumda hemen istanbul-tokyo dusunuyorum birde oralara kadar gitmisken donuste hong kong,endonezya avustralya yeni zelanda yapayim diyorum aralari feribotla geceyim diyorum,bakalim hayaller bunlar ne kadarini gerceklestirecegiz kismet

Tur yazisi devam....

Ertesi gun kizkalesine vardigimda ogle civariydi,hem deniz keyfi yaptim,sarjlari fulledim,camasirlari yıkayarak zamani degerlendirdim bir nebze,akabinde yola koyulup duz yolda arkadan esen ruzgara karsi mersine kadar keyifle pedalladim,mersinin buyuk ve karisik oldugunu biliyordum burada bi tanidigin evinde kaldim tur boyunca 5 kilo vermistim artik tantuni adana kunefe beni bekliyordu:)mersin forum ve buradan tavsiyeler istesemde yanit bulamadim ama sabahinda insagramdan tanidigim emekli bir agbi ile kendi evinde kahve sohbetinde bulduk kendimizi keyifli bir sohbetin arsin benimle mersin cikisina kaar bisikletiyle eslik etti sagolsun,artik iskenderuna kadar kamyonlarla sinavim baslamamisti cok sukur kazasiz gectim,tarsus da rotamda olmadigi halde 10-15 km yukaridaki ashabi keyfe ugradim yol kenarinda mangalcilara emanet ettigim bisiklet sayesinde hemen yemeklerine buyur ettiler bende geri cevirmezdim,aksama dogru adanaya girdigimde asiri sicak ve kalabaligin icine girdim haliyle,yerinde lezzetleri tatmaya devam ettim yedigim kebap superotesiydi bana gore,geceye dogru tavsiye uzerine kent meydanindaki parkda cadir kurdum ama sabahin 6'sinda fiskiyeleri actiklari icin erkende kalkmak zorunda kaldim,biraz adanada dolastim felan sonra ciktim yola,hatay-erzine kadar pedallayip cadiri bu sefer cadiri benzinlikte kurabildim,sabah ise dortyol-iskenderun uzerinden arsuza devam ettim en cok merak ettigim bu rotaya girmenin mutluluguyla hemen kendimi serin sulara attim,ilk defa bu cografyada bulunmak da ayri bir keyifdi

Arsuz tarafinin methini duymustum buralar benim gibi uzaktan gelen bisikletcilerin cok az tercih ettigi yollardir diye tahmin ediyor yollar dar ve cevlige giden orman yollari issizdi.zaten ben ordayken 3gundur devam eden orman yangina denk geldim yanik kokusu bir yandan ormanin yanisini izlemek beni etkilemisti,25 km boyunca bozuk yolda ince duz lastikle gitmekde ayri bir cesaret konusu aslinda yollar o kadar bozuk olsada trafige kapali alan asiri tenha yolda kimseye denk gelmedim desem yeridir,bir nevi survivor yasadim,o bolgeye ozgu değişik bir kus turune sahid oldum tur esnasinda cok az kisinin gectigi bu yolu aksam cevlige varmam beni onore etti dogrusu,bu yolu kullanmak hem zevkli hemde riskli idi.hemen kesiften sonra attim sahilde cadiri bir koseye ve istirahate cekildim.suriyenin Lazkiye tarafinin isiklari gorunuyordu gece baslayan sert ruzgar geceboyu uykumun kacmasina sebep olsada sabah erkenden kalkip,samandagina ters ruzgara karşı padalladim,yine dik ve sert ramplarin bekledigini bildigim icin dag etegine kadar surdum otostop cektigim ilk kamyonet beni yayladagina kadar birakti turun son gunleri sikilmistim artik dik rampa ve daglari gecemezdim.yayladagina geldigimde butun dikkatleri cekmistim durdum kahvede bir cay iceyim dedim hep sorguladir beni iki cay ictikten sonra turumun son anlarina gelmistim artik 5-10 km daha bisiklet surerek artik suriye sinirina gelmistim kafama koydugum ön tekeri sinira degdirdim ya benden mutlusu yoktu artık butun dunyalar benim olmus gibi sevindim cunku bir hayale inandim ve etap etap gerceklestiriyordum.artik daha sonrraki yillarda yayladagi-sam-beyrut-telaviv uzerinden kudus dusunuyorum nasip olursa,sinir kapisindaki gorevliler beni karsiladilar haliyle hoşsohbet cay icerek biraz dinlendim,resim felan cektikten sonra yayladaga tekrar gelip dolmusla antakyaya gectim,biletimi alip otobus saatine kadar antakyada gezdim bos bisikletlede gezmek guzel geldi artik kendimi kunefe ve kebapla odullendirdim,biraz sehiri gezdikten sonra artik otobuse binip ver elini luleburgaz otogari,

tur yazim da aksakliklar icin okuyanlardan ozur dilerim telefondan resim yukleme ve yazma olayi sikintili olsada yaziyi bitirdim tesekkur ederim
İnsagrmdan vizeligezgin__28__takipleriniz icin tesekkurler ayrica

Dosyalar

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Düşünüyorum da evden çıkıp 100metre giden bir turcu da dünya turu yapanlar kadar saygıyı hak ediyor.
Tebrik ediyorum.
Sizden ricam mümkünse paragraflarla ve fotoğraflarla anlatımınızı süsleyin. Bir de noktalama işaretlerine biraz daha itina gösterirseniz daha kolay okunabilir bir ifade yolu seçmiş olursunuz.

gezgino28

Edirne-Kudüs turu
Tepki
678
İsim
vizesizgezgin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@nonsteril kudus ve mekkeyi ayni anda veya pasaportla yapamazsiniz diye biliyorum siyasi ve diplomatik nedenkerden dolayi,kudus planlari ne zaman sizin?

@Rammstein111 .tesekkur ederim oncelikle foto yuklemesinde sorun yasadim yasiyorum nedense tekrar yukleme yapmayi dusunuyorum birde uygulamayi tekrar indirmeyi 2gundur ugrastim artik noktalamaya dikkat etmeye calisacagim teşekürler

nonsteril

Forum Demirbaşı
Tepki
786
Bisiklet
Tern
@vizeli gezgin Benim şöyle bir durumum var. 3 yıl sonra yeşil pasaport almaya hak kazanıyorum. O sebeple balkanlar hariç diğer turlarımı 3. yıldan sonra düşünmüştüm. Ama yine de belli olmaz:)

• Beğen

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
@Rammstein111 Ben max 150 km günübirlik turlar yaptım ama dediğiniz kadar saygıyı haketmiyorum zannedersem ... :confused:

gezgino28

Edirne-Kudüs turu
Tepki
678
İsim
vizesizgezgin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@nonsteril simdiden iyi pedallar belki bir gun karsilariz yollardayiz her daim

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

gezgino28

Edirne-Kudüs turu
Tepki
678
İsim
vizesizgezgin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aradan 3 sene geçti ve tekrar geldim buraya☺turumun son etabina sadece 6 ay kaldı,şimdiden heyecan basti,bu proje her türlü destek kabul edilir☺

Orhan78

Daimi üye
Tepki
43
İsim
Orhan78
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Giant
Aradan 3 sene geçti ve tekrar geldim buraya☺turumun son etabina sadece 6 ay kaldı,şimdiden heyecan basti,bu proje her türlü destek kabul edilir☺
Zaman azaldıkça heyecan da artıyordur tabi. Hayırlısı olsun diyorum şimdiden

• Beğen