Fethiye Babadağ tırmanma yarışması.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aksini ele alalım 8 dakika olaydan çıkartalım 42 dakikanın %40 ı 16 dakika

42+16=58 dakika siz 63 dakikada gelmişsiniz.

Her türlü baraja takılıyorsunuz...

Scudo

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Sevgili Oksal diyorum ya siz haklısınız, ben herhalde yanılmış olmalıyım, tecrübesizliğime verin, hiçbir yanlış anlama yok, herşey çok güzel, aldığım sonuçtan çok mutluyum ve memnunum. Herşey harika çok güzel, herkese emeğinden dolayı çok teşekkür ederim...

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
büyük adada faytoncuların işleri bozuluyor, fethiye'de yamaç paraşütçüler bekleyemiyor.
tamam elit sporcular beklemek zorunda değil ama bir de bu sporun gelişimi ve katılımcı sayısını artması için yapılabilecek şeyleri düşünün. o zaman barajı %20 yapalım en iyi sporcuları bekletmemiş oluruz. çözüm bu değil bence. yani o yol 1 saat daha kapalı kalsa ne olacaktı anlamıyorum. böyle bir organizasyon yüzünden tüm gün kapansa ne olur. amatör veya bu işe yeni başlayan sporcuları soğutup morallerini bozmaktan başka birşey katmaz bu uygulama bence....

Levent Topcu

Forum Demirbaşı
Tepki
504
@aybarssurucu

Buyuk itirazlar nedeniyle bu anlasma 2007'de iptal edildi, Babadagin kullanim hakki devlete geri verildi. Yamacparasu sporcusu oldugum icin biliyorum...

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
Selam,

Hakan 'ın yazdıklarına tamamen katılıyorum.Kontrol noktasındaki dialoğa bende şahit oldum. Önce masterlar dan ilk gelen Bora Tirki ve 53 dakika dendi sonra ise şimdi okudum Mert Mutlu 42 dakika deniyor.Hakem arkadaşta zaten sorulan sorular karşısında kararsız tavırlar sergiliyordu.

Oksal kardeşimizin dediği yapılan uygulamanın sporcuların lehine olduğuna katılmıyorum.Yapılan hesabın sporcuların lehine yada aleyhine olması yapılan habersiz bir değişikliği haklı kılamaz.

Teknik toplantı ile yapılan uygulamanın aynı olması gerekmektedir.

Emeği geçen herkese teşekkürler.

Hakan bayağı bir anlatmak için çabalamış fakat başaramamış .En sonunda da zaten dayanamayıp pes etmiş :)

Selamlar,
Tolga Gürgün

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@levo_redkid

İtirazlar nedeniyle çıkan araçlar ve paraşütçülerden para alınmamaya başladı. Çok ta iyi oldu.

Şirket te başarısız olduğu için sanırım girişim sonuçsuz kaldı. Belki de iyi oldu. Ancak hala kanunen hakları sürüyor mu bilmiyorum.

Siz olayı sadece bizim gözümüzden yazmışsınız; yani çıkan paraşütçülerden para alınması olarak. Ama proje çok daha büyüktü. Yani dağ 49 yıllığına kiralanıp, bir tane beton yapı olarak otel yapılması ve bütün gerekli tesislerin bu yapı içinde olmasından bahsediliyordu. Ancak sadece hayal olarak kalacak gibi.

Çünkü ülkemizde spor amaçlı turizm çok ta iyi durumda değil. Aynı durumda bir proje de Afyon'da var. İskoçyalı bir iş adamı 65 milyon USD civarında yatırımdan bahsediyordu ancak baktı ki bu iş çok zor olacak; vazgeçti.

hypromellose

Aktif Üye
Tepki
431
@Oksal Özdöl

yarışı son bitiren benim...

1. teknik toplantı da söylenen: "kategorilerin ilk üç sporcusu zirveye vardıklarında ödül töreni yapılacak ve diğer sporcular beklenmeyecek" (açıkcası ödül töreni benden öncemi yapıldı benden sonramı yapıldı bilmiyorum)
benden daha iyi sporcuların yukarıda beni beklemesi tabiki hoş değil! ama eğer beklediyseler, bu benim değil organizasyonun kabahatidir...
2. ben pro. sporcu değilim, yarışlara katılmaktaki amacım derece yapmak da değil... iş güç sahibi adamım, eğer ki ben bisiklet sporuna destek vermek uğruna, amirimin memurumun önünde izin alabilmek için binbir takla atıyorsam, bilmem kaç YTL para harcıyorsam, bisikletimi otobüslerde minibüslerde taşıtmak için debeleniyorsam, hakemliği ve organizasyonu babasının hayrına yapmayan insanlarda orada benim zirveye gelmemi beklemek zorundalar... organizasyonun sekteye uğramaması için debelenmek zorundalar...:boese157: :boese157:
keşke 2 sa.32 dk. da değilde, yolda manzaraya karşı oturup 5 saatte falan çıksaydım yukarı. nasılsa baraja takılmamıştım...:boese157: :boese157: :boese157:

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@hypromellose

Hay eline sağlık. Esas mesele yukarıda yarışçıların beklemesi değil.Bu sıradışı bir yarış sayılır. Yurtdışında buna benzer bir Christalp yarışı var. Aynı şartlarda finiş yapılıyor. Ve sizin profesyonel saydığınız ama sabah dinlenme nabzını almaya bile alıştıramadığımız sporculardan kat kat iyi ve gerçekten profesyonel insanlar saatlerce finiş bekliyor.

Bir Allahın kulu da gık demiyor. Çünkü oradalar ve olayın bir parçası olmayı "gavur" deyip geçtiğimiz insanlar bizden çok daha iyi biliyor.

Tepki
49
http://aycu30.webshots.com/image/30509/2006227519516715864_rs.jpg

http://aycu31.webshots.com/image/29670/2006288148549317496_rs.jpg

http://aycu36.webshots.com/image/29555/2006254752285326303_rs.jpg

nikanam

Daimi Üye
Tepki
578
ben her konuda olduğu gibi, bu konuda da "fiiliyet" istiyorum.
"bu sefer de böyle oluversin" demek doğru değildir.
bir kural vardır ve bu kural kayıtsız şartsız uygulanır.
kurallar da masa başında toplanıp fikir yürüterek ortaya çıkmaz, çıkmamalı.
daha önceden alınan derslerden, işin teknik detaylarından, uzman kişilerin
yorumlarından, dünyadaki diğer örneklerinden vs yola çıkılarak kural koyulmalı.

her kuralın mantıklı, açıklanabilir, kabul edilebilir bir dayanağı olmalı.
kask takmak zorunludur. bu bir kuraldır. bu kuralın dayandığı temeller bellidir.
her yarışmacı bu kurala kayıtsız şartsız uymak zorundadır. bu kadar basit.

ancak, zaman barajının mantığını birisi bana itiraz edemeyeceğim şekilde
açıklasın lütfen. bu kadar önemli bir kuralsa, nasıl oluyor da 2005te %20,
teknik toplantıda %40, yarış anında %30 olabiliyor?

bu işe gönül vermekten, oraya gelmek için harcanan binbir zorluk ve masraftan,
amatör ruhtan, hayal kırıklıklarından ve bunlar gibi daha bir sürü "duygusal"
faktörden hiiiiiiç sözetmiyorum. ben sadece "mantıklı" bir açıklama bekliyorum.

bu kadar kurallarına bağlı (!) bir yarışta, müsabıklara taş çıkartarak birbiriyle
kapışan kamyonet şoförlerinden dereceye girenlerinlerin listesi de pdf
formatında federasyonun ana sayfasında bulunmalıydı bence.

Tepki
49
Arkadaslar selam,

Arkadaşımın start sırasında çektigi birkaç fotoyu sizinle paylaşmak istedim. Bende 2 dakika ile % barajına takıldım. Herşeye ragmen tekrar yarış atmosferinin içinde olmak ve muhteşem manzara eşiliginde Babadağ 'ına tırmanmak çok keyifliydi.

Fethiye 'de Bbadag dışında da muhteşem parkurlar var. Herkesi beraber pedallamaya beklerim.

http://aycu35.webshots.com/image/28674/2001919210343074504_rs.jpg

http://aycu36.webshots.com/image/29915/2001998145633855506_rs.jpg

http://aycu10.webshots.com/image/30249/2001913497484334596_rs.jpg

http://aycu40.webshots.com/image/30199/2001937621099361964_rs.jpg

http://aycu20.webshots.com/image/29779/2001915296721031824_rs.jpg

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gürgün

Kim dedi oraya %40 a ilk bora geldi diye? Gerçi kim dediyse dedi yanlış demiş. Zaten forumda bilende konuşuyor bilmeyende. Matemetiğinizmi yok ? hesap mı yapamıyorsunuz. Hakemler sizin sorduğunuz sorularımı yanıtlasın gelen sporcuların derecelerine mi baksın? hiçbir hakem yada komiser bir sporcuya yarış sırasında açıklama yapmak zorunda değil. Ama insanlık yapmışlar o kargaşada açıklamada bulunuyorlar. Hata size açıklama yapmakta

Önce %40 ın yanlış uygulandığı savunuldu baktınız burda yanıldınız sonra %40 kuralı neden vara döndünüz. Bununda cevabını aldınız. Şimdi hakemlere sallıyorsunuz?? Bunun sonu nereye gidecek???

Neden yarışa katılan 86 kişiden 1 yada 2 kişi birilerine çamur atmaya çalışıyor.

Bu yarışta % deilk dilim vardı beğenmeyen yarışa gelmeseydi...

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Valla yarışcı değilim ama nedemek beğenmeyen gelmeye?Arkadaşlar ''baraj Yüzdelik değil belli zaman dilimleri şekinde olsun,çünkü önümüzdekinin zamanını bilemiyoruzki kendimizi ona göre ayrlayalım, zaman barajı olsaydı kolumuzdaki yada gidondaki saate göre tempo yapardık hakemlerde yok yüzde şöyle oldu + yapalım _ yapallımmgibi işlerle uğraşmamış olurdu, vakit tamam baylar, bayanlar derlerdi kimsede öyle olduydu bu hızlı çıkmış tüh diyemezdi'' gibi makul bir öneride bulunmuş.İlgililer neder bilemem ama senin fikrinne? hangisi kolay ve adil gibi?

Tepki
18
Eleştirmek ve eleştirilmek. Bunlara tahammül edemez isek vay halimize.
Herkes inandığını söylemek ve eleştirmek hakkına sahiptir.
Hakem herşeyi doğru yapacak diye birşey yok. Futbol maçları sonrası
saatlerce, günlerce hakemler nasıl eleştiriliyor!
Esas hatalı olan eleştirmemek ve eleştirilmeyede tahammül edememek.
"Hata size açıklama yapmakta, % delik dilim vardı beğenmeyen yarışa gelmeseydi gibi " sözler olayı polemiğe sürüklemekten başka birşeye hizmet etmez.

nikanam

Daimi Üye
Tepki
578
bu konunun 111 numaralı mesajında dünyanın en kolay sorusunu sordum.
evet, bilmeden konuşanlardan biri benim. bilmediğim için konuşuyorum.
zira bu bir soru. soru, bilmediğin zaman sorulmaz mı?

ben yarışmacı değildim. izleyici olarak oradaydım.
haksızlığa uğramış değilim. hakemlerle hiçbir alıp veremediğim yok.
federasyondan hiçkimseyi tanımam. hatta yarışmacılardan ikisi hariç,
diğerlerini de tanımıyorum. ki tanıdığım yarışmacılar baraja takılmadı bile.

sorduğum sorunun bir cevabı varsa, herkesten özür dileyerek
iddiamdan vazgeçeceğim.

kimseyi kızdırmak, kimseyle polemiğe girmek değil amacım.
yarış dünyası konusundaki cehaletimi mazur görmenizi diliyorum.
konuya muvaffak herkese içten saygılarımı sunuyorum.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@hypromelloseKesin ve net şekilde; hayır sizi beklemek zorunda değiller. Federasyonu bağlayan UCI kuralları ilk 3 bitirdikten sonra ödül töreninin yapılmasını salık verir. Zaten UCI komiseri de bu konuda her seferinde bastırır. Bu kural 100 yılı aşan bisiklet sporunun tecrübesi ile konmuştur. Fransa turunda da böyledir, etabı kazananı hemen forma giymeye alırlar.

Şu açıdan bakmayı da bilmeliyiz, eğer her seferinde son sporcu beklenirse ilk bitirenleri terli, kirli, yorgun halleri ile saat bazı disiplinlerde saatlerce bekletmiş olurduk.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@nikanamBuna benzer yarışlarda genelde %20 kabul edilmiş bir orandır. Yanılmıyorsam yol bisikleti kurallarında yazılı olarak var (orda yoksa fransa turu kurallarında olmalı). Toplantıda ve yarışta yoktum. Dolayısı ile uygulamayı bilemiyorum. Farklı uygulandıysa bir sebebi olmalı. Sonuçlara baktığımda sanki farklı kategorilerde farklı uygulanmış gibi görünüyor.

Özel durumlarda teknik toplantıda açıklanan durumların dışına çıkılabilir, tabiki bunu startta (yada uygun zamanda) sporculara bildirmiş olmak etik.

nikanam

Daimi Üye
Tepki
578
@gurol

teşekkürler gürol bey.

o mesajın başında da dediğim gibi, ben "fiiliyet" istiyorum.
kural varsa eğer, o kural tartışmasız uygulanır.
bu yarışta da 2005'te olduğu gibi %20 barajı uygulansaydı,
sanırım bunları tartışmıyor olacaktık. ancak teknik toplantıda
baraj %40 olarak açıklanmış, yarış anında %30'a düşürülmüş,
bu konuda startta yarışmacılara bir açıklanma yapılmamıştır.

mevzu, hakemlerin bazı yarışmacıları mağdur etmesi değil.
ya da mağdur etmemek için toleranslı davranmaları da değil.
mevzu kuralın kararlılığıyla ilgili. ben sadece bunu sorguluyorum.

herhangi bir yüzdelik baraj uygulanmasının mantığı nedir?
eğer bunun iyi bir açıklaması var ise, bu gerekli kural neden yarıştan önce
değiştirilmiştir? bunun da bir açıklaması var ise, bu kural neden
yarış anında, yarışçılara haber verilmeden tekrar değiştirilmiştir?

soru bu kadar basit. cevabı da öyle olmalı.
tekrar saygılar.

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Bu arada Senem'i ve Dandal'ı sürelerinden dolayı tebrik ediyorum. Belliki Bilal de çok iyi mücadele vermiş ancak 3 Ukraynalının arasından çıkamamış.

• Beğen
Tepkiler: halil