Feci bir kaza! Sizce kim hatalı?

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Sozenen Bisikletli kendini yolların tek hakimi sayarak arkasına bile bakma gereği duymuyor, şerit değişimi yapmadan önce arkasına bakarak yol alsaydı kaza olmazdı. Tır şoförü ne yapabilirdi ki, sonuçta oda sağ şeritten gidiyor. Bisikletlide yolun sadece kendine aitmiş gibi gittiği için bisikletli HATALIDIR.

erkan_harman

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Erkan Harman
Bisiklet
Salcano
burda hatalar zinciri birbirini kovaliyor arkadas !
1: ondeki bisikletli sadece kol kaldrirarak gidiyor arkasina da bakmiyor yolu satin almis gibi
2: camerayla cekim yapan bisikletli kolunu bile kaldirmiyor galiba yanlis bakmadiysam eger
3: en arkadas gelen bisikletli arkasini surekli kollayip ondekileride uyarmasi lazim idi
4: anladigim kadariyla orasi kavsak baglanti ve cikis yolu bir tiri orda o sekilde emniyet seritleri disindan gelerek ortaya kanka naber demesi gibi dalmasi yasaktir.
allahdan kimseye birsey olmamis iyi ondan yirrtik gecmis olsun :D hepsi hatali anlican

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Her ikisi de hatalı.

Bisiklet sürücüsü elini kaldırdıktan 1 sn. sonra sağa doğru girmeye başlıyor. Halbuki daha uzun süre sinyal vermeliydi. Bu noktada bisiklet sürücüsü hatalı.

Arkadan gelen tanker emniyet şeridini ihlal ederek o hizla araya dalıyor. Tanker emniyet şeridine girmekle hata yapıyor. Bisiklet sürücüsünün sinyalini görüyor. Frenlere asılarak durmaya çalışıyor. Fakat o hızla o mesafede durması imkânsız.

Zaten bisiklet sürücüsü de tankeri fark edince sola kacmak istiyor. Fakat tankerin hızı yüzünden oluşan türbülans bisikleti içeri çekiyor.

Bisiklet sürücüsü çok ucuz atlattı.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kamyon sürücüsünün bir hatası, sağdan geçmesi.

Bisiklet grubunun yaptığı hatalar saymakla bitmez. Trafikte böyle kuralsız kaidesiz bisiklet sürülmez.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Tır son anda sapmaktan vazgeçmiştir. Kazadan bir kaç saniye önce sağa çıkış var. Hiç bir koşulda bisikletlinin arkasına bakmak gibi bir sorumluluğu yoktur. Arkaya sadece ''KAZA'' riskini azalmak için bakılır. Ama araç kullanan birisinin bu işten arkasına baksaydı şeklinde sıyrılması mümkün değildir insan fizyolojisinde arkada gözümüz olmadığı içi birinin arkasından geleni görme yükümlülüğü diğerinin önüne bakma ve görme yükümlülüğünden çok çok daha azdır. Bu olay kaza değildir tamamen bir çinayet girşimidir. Videonun başlarında bende niye yolun ortasından gittikleri konusunda biraz şüpheliydim ama sağa çıkışı görünce yolun doğru yerinde oldukları açık ve net oldu. Eğer yolun sonuna gidip dik bir şekilde sağa çıkışın önünden soldaki yol ayrımına geçmeye çalışsaydı o tırın ön tamponunda hala yola devam ediyor olurdu. Tabi tüm bunların can kaybı veya sakatlanma durumunda suçlunun bile anlamı kalmaz. Sonuç olarak bisikletli doğru ve suçsuzdur ve bisikletlinin yerinde arabada olsa o tır arabayada çarpardı.

Ve arabaya çarsaydı yine tır suçlu olurdu.

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
Burada benim gördüğüm en büyük hata Tır sürücüsüne ait. 4 şerit kazanın olduğu yerde ikiye bölünüyor. Tır sürücüsü bu noktaya kadar sağa gidecekmiş gibi gelip aniden soldaki yola giriyor. Bu durumda bisiklet sürücüsü değil el hareketi, değil sinyal sağa 8'li flaşör yaksa bile o durumdan kurtulamazdı. Arkasına bakmaması hatadır ama baksada bir şey değişmezdi. Yalnız bu bisikletlilerin bu tür bir yolda gitmesi de ilginç. zaman zaman yolu ortaladıkları da oluyor. Bunların hepsi hatadır. Ama kaza anında hatalı tır sürücüsüdür. Kazadan sonra durmamış bile adam. Kesin o yolu son anda farkedip kırdı.

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@Zekeriya Çab bey'e genel olarak katılmakla beraber araç sürücülerinin kurallara uyacağına bu kadar güvenmemek lazım diye düşünüyorum. Birde sonradan gelen bir bisikletli var hiç durmadan gelip giden, ben onada takıldım.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
1. Tir trafik kurallarini cigniyerek sag dönüs seridinden dönmeyip direk devam ettigi icin hatali.
2. Bisikletci ise otobanda bisiklet kullandigi icin hatali. Bisikletin otobana cikmasi yasaktir.

En iyi bisikletli arkadasda 1:30dakikadaki bisikletci, kazayi hic umursamadan yoluna devam ediyor. Dönüp bakmiyor bile.

Sozenen

Aktif Üye
Tepki
393
Evet sanıyorum orası otoban, bana da hem bisiklet grubu hem de kamyon şöförü hatalı gibi geldi ancak, benim en çok takıldığım konu kamyonun kornaya basıp, hiç yavaşlamadan bisikletliye dalıp sonra da basıp gitmesi oldu. Adam orada ölse umurunda olmayacak... Hatası olmasa bile, ki bence emniyet şeridi bağlantısından oldukça yüksek bir hızla yardırıyor.. kaçıp gitmesi en büyük hatası bence.

• Beğen
Tepkiler: sarkihalindekal

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.357
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
% 100 tır sürücüsünde hata ,çünkü orta şerit 23 saniyede en sag şerit oluyor.Bısiklet sürücüleri bunu bilerek gidiyorlar.Tır bodozlama giriyor sapakta kalıp son anda.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Abi otoban olduğunu nerden biliyorsunuz. Hadi kalkıp tekirdağa gidelim hiç böyle bir yola denk gelmeyecekmiyiz. Sahil yolundan gidin hiç bir şey olmasa hava alanı sapağı var. Bisiklet girmemesi gereken yolda olup olmadıklarını bilmiyoruz bile dolayısıyla olaya en doğru bakış açısı bisikletiliyi kaldırıp yerine araba koymak eğer araba olsaydı suç kimde olurdu.

irfanyazicitunc

Forum Bağımlısı
Tepki
901
İsim
İrfan
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cok cikisli bir ekspres otoyolda bisikletin ne isi var evet tir surucusu sag tarafa cikmaktan vacgecmis gecebilirde ama bisiklet orda olmamamaliydi ucuz yirtmis arkadas lastiklerin altindada kalabilirdi ALLAH herkezi kaza beladan korusun.

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
bence tır da daha büyük hata var. buna benzer bir olay başıma dün geldi. 2 şeritli bölünmüş bir yolda emniyetin şeridinin en sağından gidiyordum,yol %7 eğimli tırmanıyordum. yanımdan hızlıca(tahminin 50-60 km) bi motor geçti. üstelik emniyet şeridinin en sağındayım o da emniyet şeridine kendini şartlamış gibi tam dibimden geçti. sessiz bir motordu üstelik. sola doğru hafifçe bir hareketim olsa o anda belki düşebilirdim

inndream

Daimi Üye
Tepki
185
İsim
akif
Bisiklet
Sedona
Ben kazanın ana sebebini söyleyenimmi bisikletli gurubu herkesi kurallara uyuyor zannediyor bu gurubu Türkiye'ye özellikle yayaların ile araçlara yol vermediği İstanbul'a davet edelim

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Ne olursa olsun tırın bisikletliyi görünce yavaşlası gerekmezmi ? Bizim ani kaçışlarımız oluyo bilen bilir lastiği korumak için veya düşmemek için tırda hızlı gidiyo bide adam az vermiş sinyali :D

OguzGyan

Aktif Üye
Tepki
190
İsim
Oguzk
Bisiklet
b'Twin
2 gun once haberlerde gosterdi. Polis hãla söförü ariyormus.

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@inndream burdakiler düpedüz angut abi ya : Bizi görünce kornaya basmaları yok mu birde :( sanki biz gidince yolda 200 basıcak koala beyinli.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Tir soförü sapmakdan vazgecse bile sola gecmesi yasaktir, cünkü trafik cizikleri parca parca degil, sapilmasi icin gerilerde tüm bir cizik haline dönüsüyor buda kanunda artik seridi degsdiremesin anlamina geliyor.
Tir mecburen o seritde kalip saga dönmesi ve ilerlerde kanuna uygun bir sekilde tekrar bir cikisdan cikarak dogru yoluna girmesi gerekiyor. Normalde bu kanun tüm dünyada böyledir. Almanyada kesin böyle ve hic bahanesi yok.
O kaza almanyada olsaydi tir soförü kazaya sevep vermesinden dolayi suclu oluyordu ve kacmasi nedeni yüzündende ehliyeti 6ay ile 1 sene süre icin aliniyordu. Ehliyetini geriye almak icinse yaklasik 2000 -3000€ ceza ödemesi ve deli testine girmesi gerekiyordu. Yani hayatini kaydirirlardi, bu seveplerden dolayida almanyada bisikletlileri saygi duyuluyor trafikte yani ceza korkusundan dolayi yoksa hic gözünün yasina bakmazlar götürürler.
Bisikletlide otobanda yada benzeri trafikde bisiklet kullanmadan ceza yerdi.