Feci bir kaza! Sizce kim hatalı?

historiyst

Pedalşör ;)
Tepki
1.014
İsim
Murat Hoca
Bisiklet
Giant
İlk videoda adamın üzerinden tır ve dorsesi geçti bişey olmadı !!! :krktm::eek::naslyni:

• Beğen
Tepkiler: Hakan38
Scudo

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bence ilk videoda bisikletli direk suçlu. Kör noktada gitme derdinde. Video başlığında öldüğü yazıyor. İkinci videoda bana çok ortadan gidiyor gibi geldi ama o kadar trafik tecrübem yok bilemedim açıkçası.

Bahri Kaplan

Daimi Üye
Tepki
996
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
Maalesef her iki videoda da bisiklet sürücülerinin de hataları var;
ilk filmde, bisikletli o kamyonun döneceğini aslında fark ediyor ve bilerek önünden geçmeye çalışıyor. Eğer farketmedi ise de, kontrol etmesi ve o kamyonun o tarafa dönebileceğini öngörmesi gerekirdi.
İkinci videoda ise, bisikletli koluyla sinyal verir vermez arkasını hiç kontrol etmeden hemen sağ şeride geçmeye çalışıyor. Bu bisikletlinin de, bu kadar yoğun bir trafikte sağ arkadan bir aracın gelebileceğini öngörmesi gerekirdi.
Tabiki burada aynı zamanda kamyon sürücüleri de suçlu, onlarda bisikletlilerin yanından geçerken, kesinlikle hızlarını düşürmeli ve geçmelerine izin vermeliydiler.
Arkadaşlar ben trafikte sürerken, yeşil ışık yansa bile defalarca kontrol ediyorum. Sağa sola dönüşlerde, mutlaka arkamı kontrol ediyorum. Yol hakkı bende diyerek sürmek, maalesef ciddi kazalara sebep olabilir.
Tabiki bunlar benim kişisel değerlendirmelerimdir, kesinlikle videodaki bisikletlileri suçlamak değildir.

laka

Üye
Tepki
184
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
Her iki videoda da bisikletçiler hatalı. Özellikle ilk videodaki bisikletliye trafik dersi verilmesi şart. Tırın kör noktasında önüne doğru bisiklet sürüyor. Bu kadar aptallık olmaz. İkinci videoda da bisikletim 20 gram daha hafif olsun diye dikiz aynası kullanmayan ve arkasına bakmayı da beceremeyen bir aptal var.

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hep aynı şey... Uzun araçlardan uzak durun.

İkinci videoda adam sinyali vermiş, ona rağmen tır devam etmiş. Muhtemelen bisikletçiyi görmemiş bile. Görseydi dururdu diye tahmin ediyorum. Bence ucuz atlatmış.

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Video başlığında öldüğü yazıyor.
Cheat death orda deyim olarak kullanılmış ölümden dönmek veya azraile kafa tutmak anlamında bir deyim.

İkinci videoda da bisikletim 20 gram daha hafif olsun diye dikiz aynası kullanmayan ve arkasına bakmayı da beceremeyen bir aptal var.
Evet arkasına bakmasını beceremeyen bir aptal kısmına katılıyorum fakat bu kazayı yapmasındaki asıl sebep ayna kullanmaması değil böyle konuşarak bir genelleme yapıyorsunuz yol bisikletinde ayna kullanmak hiç mantıklı değil o titreşimde arkadan gelecek aracı seçmek oldukça zor gidonuna ayna takamazsınız asfalt yolda bile çok titreme yapar kask aynası takmak isteseniz oda sadece sol tarafta oluyor !?!?

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut
Tepki
129
İsim
Tolga
Bisiklet
Giant
Bugün başıma ilk defa gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Eskişehir yolunda Temelli-Ankara istikametini giderken yanımdan silme bir tır geçti. Normalde her zamanki gibi emniyet şeridindeydim ama yine de kimi zaman ana yol çizgisine yaklaşıp uzaklaştığım oluyor. Özellikle inişlerde. Ancak bu araç uzun ve geniş araçtı. Normal tır dorsesinin üzerine dorseden daha geniş bir yük konmuş. Tır şeritte gidiyor ama yükü tam da kafamın hizasında çok yakın geçti. Yolun çizgisinde olsam doğrudan kafama çarpardı. Gerçekten neyin ne zaman nasıl çıkacağı hiç belli olmuyor olabildiğince yoldan uzakta sürmekte fayda var.

aroon

Üye
Tepki
36
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
başlıktaki gibi dikkatli olmak lazım
şerit değiştiriyorken mutlaka arkaya bakmak lazım
Allah kimseye kaza bela vermesin

jestercat

Aktif Üye
Tepki
188
İsim
Mirza
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Mosso
Koluyla sinyal verince şeridin sihirli bir şekilde bir anda boşalacağın mı zannediyor bu bisikletli

• Beğen
Tepkiler: laka

laka

Üye
Tepki
184
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Cube
Bugün başıma ilk defa gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Eskişehir yolunda Temelli-Ankara istikametini giderken yanımdan silme bir tır geçti. Normalde her zamanki gibi emniyet şeridindeydim ama yine de kimi zaman ana yol çizgisine yaklaşıp uzaklaştığım oluyor. Özellikle inişlerde. Ancak bu araç uzun ve geniş araçtı. Normal tır dorsesinin üzerine dorseden daha geniş bir yük konmuş. Tır şeritte gidiyor ama yükü tam da kafamın hizasında çok yakın geçti. Yolun çizgisinde olsam doğrudan kafama çarpardı. Gerçekten neyin ne zaman nasıl çıkacağı hiç belli olmuyor olabildiğince yoldan uzakta sürmekte fayda var.
Kamyon ve tır trafiği olan yollara kesinlikle girmiyorum. Alternatif köy yolları en sevdiğim yollar. İsterse yol uzasın ya da rampalı olsun, farketmez. Hayatımla kumar oynayacak değilim. Bisikletçilerin hangi cesaretle tırların son sürat gittiği yollara girdiğini inşallah bi gün anlayabileceğim diye umut ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Hakan38

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Araçların 90-100-110 km hızlarla gittiği yolda hangi cesaret gidebiliyorlar anlamış değilim.
Her türlü sürücü her yerde var ayrıca şehirlerarası yollarda sürekli elinde telefon olan şirket araçları da cirit atıyor

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Cheat death orda deyim olarak kullanılmış ölümden dönmek veya azraile kafa tutmak anlamında bir deyim.

Evet arkasına bakmasını beceremeyen bir aptal kısmına katılıyorum fakat bu kazayı yapmasındaki asıl sebep ayna kullanmaması değil böyle konuşarak bir genelleme yapıyorsunuz yol bisikletinde ayna kullanmak hiç mantıklı değil o titreşimde arkadan gelecek aracı seçmek oldukça zor gidonuna ayna takamazsınız asfalt yolda bile çok titreme yapar kask aynası takmak isteseniz oda sadece sol tarafta oluyor !?!?
O deyimi bilmiyordum öğrendiğim iyi oldu sağolun. Üniversite yıllarından sonra geri dönüş yapalı 20 gün kadar oldu. Kask aynasi ve kask 15 gün önce aldım. Kask aynasi kullanımı çok rahat. Sadece solu gostermiyor. Kafayı azcik sola çevirerek sağ arka dahil heryeri görebiliyorum. Kullanımın bu kadar rahat olacagini tahmin bile etmemiştim. Normal bir araba aynası gibi gayet geniş ve güzel gosteriyor arkayı. Hafif bir titreme vardı aldığımda. Siyah iplik ile kaskın deliğinden dolayarak sıkıca sabitledim. O titreşim kesildi.

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Araçların 90-100-110 km hızlarla gittiği yolda hangi cesaret gidebiliyorlar anlamış değilim.
Her türlü sürücü her yerde var ayrıca şehirlerarası yollarda sürekli elinde telefon olan şirket araçları da cirit atıyor
Trafikte başıma ne geldiyse şehir içinde gelmiştir. Şehirlerarası yollarda emin olun daha güvenlisiniz. (solo sürüş yapılmadığı takdirde) Aniden kapı açan araclar yok. Makas atarak gitmeye çalışan sis farı aşığı kekolar yok. Işıkta durmayıp önünüze atlayanlar yok. Lan bu ne giymiş bakışı atan dayılar yok ve en önemlisi arabaların arasından geçen yayalar yok. Emniyet şeridide geniş ise o sürüş tadından yenmez :D

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kesinlikle 2.video'da kıyafetlerinden tahmin edersem tecrübeli* bisikletlilerde hata mevcut , zira yolun ortasından gidiyorlar , kurallara göre en sağdan gitmeleri gerekirdi.

1. video 'daki vatandaş da bodoslama ağır acemi sürücü olduğu belli , ne kural biliyor ne de dikkat ediyor. Allah kurtarmış , ikinci şansını iyi kullansın bence :)

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kesinlikle 2.video'da kıyafetlerinden tahmin edersem tecrübeli* bisikletlilerde hata mevcut , zira yolun ortasından gidiyorlar , kurallara göre en sağdan gitmeleri gerekirdi.

1. video 'daki vatandaş da bodoslama ağır acemi sürücü olduğu belli , ne kural biliyor ne de dikkat ediyor. Allah kurtarmış , ikinci şansını iyi kullansın bence :)
Trafikte başıma ne geldiyse şehir içinde gelmiştir. Şehirlerarası yollarda emin olun daha güvenlisiniz. (solo sürüş yapılmadığı takdirde) Aniden kapı açan araclar yok. Makas atarak gitmeye çalışan sis farı aşığı kekolar yok. Işıkta durmayıp önünüze atlayanlar yok. Lan bu ne giymiş bakışı atan dayılar yok ve en önemlisi arabaların arasından geçen yayalar yok. Emniyet şeridide geniş ise o sürüş tadından yenmez :D
şehirlerarası yolda en büyük sağ sapaklar hocam sağdan gitsen sağ saoağa dönecek araba tehlikesi var diğer şeritten gitsen de tehlike var.Açıkcası şehirlerarası daha tehlikesiz gözükse de kaza anında kurtulma şansınız çok düşük evet şehiriçi tehlike daha çok gözükse de şehiriçimde giden araba 50 km iken şehirlerarası yolda 100 120 km saat hıx.Sizi farketmesi ve fren yapması kaç kat gecikiyor kendiniz anlayabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: TatanQa_tr

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
4-5 senelik videolar için niye yeni başlık açılmış? Üstelik en azından biri daha önce paylaşılıp uzun uzun tartışılmış:
(link)

Konuları birleştirmeyi çok seven yönetimimiz bu başlığı uçurmalı...

Son düzenleme:

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.611
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Adam ölüyor orada diğer bisikletli de aman bisikletime bir şey olmasın derdinde bisikletine yer arıyor yuh ya !

cavbelek6

Üye
Tepki
0
İsim
emre deiz
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Single Speed