farklı çekiş sistemi ??

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
T3 dergisinin eylül 2006 sayısında brooklyn machine works markasının FQ Mini Link XL bisikletini gördüm ve hayran kaldım..

bisikletin genel görünümü
http://www.brooklynmachineworks.co.uk/media/ml1.jpg

ve çekiş sistemi ayrıntıları
http://www.brooklynmachineworks.co.uk/media/ml2.jpg

http://www.brooklynmachineworks.co.uk/media/ml4.jpg

http://www.brooklynmachineworks.co.uk/media/ml7.jpg

http://www.brooklynmachineworks.co.uk/media/ml8.jpg

http://www.brooklynmachineworks.co.uk/media/ml6.jpg

Scudo

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Bu tip sistemler genelde çabuk bozulan yapılara sahip ve aktarma organları arasındaki yük geçişlerinde gücün bir bölümünü emiyor.

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Şöyle söyleyeyim...

Resimdeki bisiklet bir Downhill...Ve aktarma sisteminde sağlamlık ön planda olmalı...

Bu sistemin en gelişmiş versiyonu "Nicolai"larda kullanılıyor...Adına G boxx diyorlar...Ve bir şanzıman gibi kapalı sistem çalışıyor...
(link)
Bu, bu sistemi kullanan bir bisiklet ve zincirin atlamasını çok yüksek oranda engelleyip çekişte sağlamlık yakalanmış...Güç kaybınıda yüksek oranda azaltmışlar...

Bir downhill olduğu için ve bayır aşağı gittikleri için çekiş sistemindeki güç kaybı çok da önemli değil...Zaten aşırı yüksek oranlar kullanıyorlar...

İyi günler...:)

• Beğen
Tepkiler: OzgurIskin

wolverinewashere

Daimi Üye
Tepki
139
nicolai gerçekten çok başarılıymış resmi bile sağlam görünüyor
çekiş sistewmi içinse heralde bakım gerektirmiyordur

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Her şey bir kenara; Ben bu bisikleti kullanamak istemezdim. Çünkü fren diskleri ters takılmış.
Ne demek bu diyebilirsiniz. Diskin kolları, dönüş yönüne dik gelecek şekilde takılır. Tüm markalarda bu böyledir. bunda ise tam tersi... Aslında bu şekilde daha estetik duruyor, ne zararı var derseniz yamulmaya daha meğilli gibi geldi bana.

Neyse konuya dönelim, bu çekiş sistemini kullanan bir kaç firma var. Ancak bir çoğu fazla tercih etmiyorlar, sürekli geliştirme çabası içindeler. Ama öyle görünüyor ki gün gelecek tüm tepe inişi bisikletleri bu mekanizmaları kullanacak ;).

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
@johny

Redbull rampage'de nedense hiç bu tür bisikletler kullanılmaz.

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bu bisikletin kullanılmama sebebini açıkçası bilmiyorum...ama gözümde DH yada FR için tek bisiklet...
Belkide pahalı diye almıyorlardır...(çıplak kadro 6000 küsür €:D:D:D)

bir Scott High Octane in Avrupa satış fiyatı 4000 $ civarı olunca daha ön planda olması mutemel diye düşünüyorum...Yada belki başka sebepleri var...ama Nicolai kırarsanız parasını geri veriyorlar...Yada kıracağınızı akıllarından geçirmiyorlar...:p:D

(Birde ek...Nicolai lar aile firması gibi olan bir fabrikada toplam 25 kişi tarafından teker teker, ince ince işlenerek yapılıyor...)

Bülent Onutkan

Forum Bağımlısı
Tepki
943
@Ergün (Divinity)

Cok ıyı bır gozlem!Benımde dıkkatımı cekmıstı:)

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
1985 Boris Becker wins wimbledon at age of 17. Kalle builds his first enduro motorbike frame.
1991 The USA declares war on Iraq. Kalle gets his practical training at AMP Research.
1995 Michael Schumacher, Brian Lopes and Leigh Donavan become Worldchampion. Mongoose labled Nicolai's win the US NORBA downhill racing series and take a worldcup victory. August 1st.
1996 The German national team takes the EM title with Berti Voigts. Nicolai Inc. manufacturers high tech aluminum frames under their own lable and for the following companies: Mongoose, Cube, Hercules, Alutech.
1998 At the FIFA worldcup in France, Germany looses out in the final rounds. Top secret mission: Nicolai UFO DS and Lambda with VCS Double Top Tube.
1999 Solar eclipse over Germany's summer skies. Early 1999, Wiesmann Autosport becomes Nicolai's new mountain bike racing team partner. Team Nicolai Wiesmann Roadster takes the runner up EM title in Dual Slalom. Team rider Frank Schneider gets his first WC points. Our first CNC machine takes its place in our factory.
2000 "Millennium" becomes the word of the year. Nicolai takes the 4th spot as the most innovative manufacturing company among all German competitors.
2001 Nicolai's Pro downhill team is now called Team SoCal Nicolai and is guided under the hand of team manager Elmar Keineke. Downhiller Frank Schneider takes first place in the German nationals, along with solid WC points and becomes the most winning team in German history. Diana Marggraff takes a top ten spot in the WC Dual-Slalom ranking. September 11th will be marked as the most unforgettable day in recent history.
2002 NICOLAI wins the ISPO DuPont BrandNew Award as overall winner among 122 innovative startup competitors. Frank Schneider takes first place in the German nationals. and 23rd place in UCI Worldchampionship DH.
2003 Our new CNC machining center produces fabulous parts as quick as gun fire. Top Secret mission "G-BOXX.org". KRC-NICOLAI Rider Roger "R" Rinderknecht wins EC-Title for BMX 24" Cuiser Class. NICOLAI launches first annual magazin "numeric".
2004 First G-BOXX bikes NICOLAI Nucleon TFR and Nucleon TST on duty at Megavalanche Cup and at the DH world championship. Our first world cup podium ever in NICOLAI company history: Roger Rinderknecht takes 2nd place at UCI 4X Worldcup in Calgary, Canada.
2005 NICOLAIs 10th anniversary, but no reason to get sentimental. A new HAAS CNC tapping center joins our production. Now in concert - the tapping noise duo with brother. UFO ST is the answer to growing demands for hardcore slopestyle bikes.
2006 Soccer world cup in Germany. A new associated company is born: Universal Transmissions GmbH. G-BOXX 2 on NICOLAI frame. French junior rider Joris Bigoni becomes french national DH champion. NICOLAI initiates CONTI-Cup, a special ranking system within the german national DH cup series.

Bulduğum yazı Nicolai'ın kendi sitesindendir...

Nicolai Pro Yarış takımı:

2006'da Sram le birleşme sonucu ortaya çıkan, 9 Pilottan oluşan,Sram Nicolai Team:

Yapım aşamaları:

Bahsettiğim Nucleon'un 2007 tanıtım videosu...

Redbull Rampage "Amerika"nın en önemli FR aktivitesidir...
Fakat Nicolai tamamen "Almanya" kökenli olup genelde Avrupadaki önemli FR aktivitelerinde boy göstermektedir...Dolayısıyla Amerika'da "Amerikan" markaları olan; Scott, Giant, Trek, Canonnondale, Kona, Santa Cruz, etc. gibi markalar boy göstermektedir...

Nicolai'ın Avrupa Şampiyonalarına katılımı...

Bunların haricinde Nicolai; Dünya DH şampiyonasına ise 9 kişiyle katılım göstermektedir...

Şimdilik bilgiler bu kadar...İlerde gözüme çarptıkça eklerim...

"Nedense" Nicolai birşeylere katılıyormuş...:D:D:D

http://img135.imageshack.us/img135/3267/nic1og0.png

İyi günler...:)

OzgurIskin

Daimi Üye
Tepki
215
En yukardaki resim ile kapalı vites kutusu sistemi aynı şey degil sanırım. En yukardaki resimde çarklar sabit, ön tarafta herhangi bir vites değişimi söz konusu degil. Bu işlemi yine arka attırıcı yapıyo. Adamın yaptıgı tamamen kozmetik ya da çark boyu farklarından güç kazanımı ya da kadronun yere olan açıklığını arttırmak adına bişey olmuş (veya hepsi :))

• Beğen
Tepkiler: Alican

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
@DragF5.user

Sanırım cevap bu...:D

Oysaki Nico da vites değişimi tamamen bu kutunun içinde ve homojen gerçekleşiyor...Ayrıca Chainguide olayından, hepsinden yırtmış oluyor...Yerden kazanıyor gibi konular var...:rolleyes:

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Redbull Rampage tüm dünyada yapılır. Nicolai bu yarışlara katılıyor olabilir, zati herkese açık yarışlar, fakat kullandığı bisikletler arasında en üstte verdiğin resimdekinden yok, alıntı yaptığın yazıda 2004'te Nucleon TST diye bir model kullanmışlar fakat sonradan G-BOXX 2 teknolojili kapalı vites kutulu modellere geri dönmüşler. :)

Not: Yanlış anlaşılmasın, g-boxx en iyi vites geçiş sistemi zati, en üstteki verdiğin resimdeki vites sistemi ile g-boxx'ın hiçbir alakası yok.

Not2: En üstteki bisiklet zati BMX arazi yarışları için yapılmış, yane aynakol vitesi yok, FR ve DH'de karışmış konuya, hep Alican yüzünden :D

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
BMX arazi yarışından görüntü, wikipedia'dan alıntı.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/BMX_racing_action_photo.jpg

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Tartıştığımız bisiklet bu...

http://www.brooklynmachineworks.co.uk/media/ml1.jpg

Ve yukarıda bahsettiğiniz BMX olayıyla uzaktan yada yakından yada kenardan alttan üstten:p:D:D pek bir alakası yok;)...

Hangi BMX'de; 170 Travellı maşa, yine 170 e yakın travellı shock,203 diskler, Chainguide ve arkada vites sistemi var? Hmmm bide 26 yada 24 jant...(ki 203 rotora bakarsak bu bir 24"):D:D:D
Yukarıda tek vites demişsin fakat dikkatli bakarsan orada attırıcı bulunmakta...
"Bu tür bisikletlerde attırıcı biraz daha gergin tutulur, buda ayrı bir tırnak arası"

Resmi verilen "Brooklyn Machine Works"ün bisikleti; Local DH ve 4X olarak kullanılabilecek bir makine...Biraz da FR uyumlu...

Benim yüzümden Fr karışmışsa, orada Bir FR uyumlu bisiklet olduğundandır...
Konuda "BMX"vari birşey yok bile...

Hatta bu yazıyı yazarken de biraz araştırma yapayım dedim...
Ve kendileri (link)...

Buda siteden alınan tanıtım yazısı: ""Here it is folks; the ultimate freedride, street, 4x, dirt jumping and finally short course downhill bike""

Hiçbirşekilde herhangi bir konuyu karıştırmak niyetinde değilim...Bilmediğim şeyi yazmam, yorumda yapmam:)

Teşekkürler, İyi günler:rolleyes: ...

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Bu bisiklette aynakol vitesi yok, arka attırıcı var sadece, benim yazdığım bu, ve bu bisikletler DH yarışlarının zirvesi sayılan Redbull Rampage'de kullanılmaz. Kendi sitesinde fr, dh yazmış doğru ama değişen birşey yok sonuçta, benim söylediklerim hala geçerli. :)

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
@Ergün (Divinity)

Zaten aynı şeyi yazıp duruyoruz...
Aynakolda şanzıman yok bunda evet...sadece şanzımandan oluşan aşağıdaki doluluğu yukarı almışlar...

Redbull Rampage' a katılıp katılmaması da umrumda değil ve ilgilendiğim konu bu değil...

""Olay; Bu bisikletin, yukarıda bahsedilen BMX tarzıyla alakası olmadığı...""

BMX'i de bu konuya karıştıran ve ortalığı karıştıran ben değilim...
En üstteki bisiklet zati BMX arazi yarışları için yapılmış, yane aynakol vitesi yok, FR ve DH'de karışmış konuya, hep Alican yüzünden

Sonuç budur,Kendi yazdıklarımın bu konu dahilinde yeterli olduğunu düşünüyorum...

Sizleri sevimli Redbull Rampage ve 24" jantlı Downhill mutantı BMX'inizle başbaşa bırakıyorum;)

İyi günler...:D

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
İlk yazdığım mesaj bu bisikletlerin çekiş sistemlerinin kalite olmadığı idi, devamında yazdığına cevap olarak redbull rampage'i göstermiştim, her zaman da gösteririm çünkü dediğim gibi bu tür çekiş sistemlerinin en iyi test edildiği yarışlardan biri, kullanılmıyorsa vardır bir sebebi.

BMX'in açılımı Bicycle Moto-cross(X), "BMX "Class" bike is a strong, quick-handling, lightweight derivative of the standard 20" wheel single-speed youth bicycle. Variations include a larger 24" and sometimes 26" wheel "Cruiser" class" ve bmx arazi yarışlarında bu bisikletten de kullanılmıştır, sitesinde bmx yazmıyor diye bu bmx değildir demek komik, nette aratırsan bunu sen de göreceksin, zati şunu düşün, bisikletin eğer arka süspansiyonu var ise o bisikleti her kategoriye sokabilirsin, bmx, fr, dh, 4x, vb hatta xc'ye bile, önemli olan bisiklette kullanılan kompanentlerin kalitesi, işlevi.

Neyse sanırım bu kadar açıklama bilgi vb şey bu konunun kapanması için yeterli, çünkü konunun fazla uzadığını düşünüyorum :)

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Evet adam siteye yazmış BMX olamdığını...Ben kafadan yok caaaaanııımm bu BMX diyeceğim tabii....:D:D:D Sonuçta single speed olayı BMX in özü ve amortisörsüzlük olayı...Ve yukarıdaki bisiklet bunu yansıtmıyor, zaten ne amaçlı olduğu yazılmış, bize laf düşmez...

Evet haklısın uzatmayalım zati ben bıraktım...Mutant o bisiklet...Oldu mu?:D:D:D:D:D