Evde bisiklet temizliği ve sonrası

Scudo

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.025
Bisiklet
Trek
265239 dosyayı görüntüleBu başlığı görünce aklıma nedense hep bu geliyor.
Ickim, sigaram, kumarim yok bi bisiklet temizligim var ona da laf ediyor hanim.
Neymis her yer yag olmus yok efendim toz bezlerini neden zinciri kurulamak icin kullaniyormusum vay efendim tasirken bisikletin tekerlegi iz yapmis duvarlari.
Bir kez deneseler bisiklet temizligini, les gibi zincirden isil isil olmus sikir sikir ses gelen zincire gecisin guzeliigini gorseler hak verecekler.

sprinTürk

Üye
Tepki
18
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar bugün bisikleti temizledim. Suyla kadroyu iyice temizledim sıra jant-lastiğe gelmişti. Arabalarda asperox kullanıyorlardı ben de deneyim dedim bisklette. Asperoxu sıktım temizledim. Sonuç mükemmel. Tam istediğim gibi oldu fakat psikolojik olarak mı yoksa gerçekten mi bilmiyorum fren tutuşu azaldı gibi geldi. Bisikletim Corelli Kr100 v fren. Asperox fren tutuşunu azaltır mı ?
Cevabını bilen var mı?

onurcakmak

Üye
Tepki
91
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cevabını bilen var mı?
Bunun cevabını aslında en iyi siz bilirsiniz ancak içiniz rahat etmiyorsa ıslak bezle jantın fren bölgesini silebilirsiniz. Kalıntılarından arınır, durulamış olursunuz.

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Cevabını bilen var mı?
Gaz yağıyla veya mazotla zinciri temizledikten sonra ilk frenlemelerde bendede oluyor üç beş sıkıştan sonra normale dönüyor,muhtemelen fren yüzeylerinin üzerinde görünür görünmez bir tabaka kalıyordur.

ghostt

Forum Bağımlısı
Tepki
4.961
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaş lar önce shimano yağ çözücü sprey ile yağı çözdüm .Sonra deterjanlı su ile yıkadım .Güzelce süngerle her tarafı sildim .Kurumasını bekleyip akşama yağlayacam30997648-073C-47C3-8B34-0FAE5F9245F6.jpegBF45AE19-0639-448B-8863-5E4FA0778F39.jpeg

Tepki
19
Bisiklet
Ghost
Bisikletim yağmurda bir miktar ıslanmış buda vidalarda pas başlangıcı yapmış, bunu nasıl temizlerim ve dahada paslanmasını önleyebilirim?

ordi

Daimi Üye
Tepki
331
İsim
Orhan K
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sonrası evi kaplayan gaz yağı kokusu :hihi:

Batuhan B.

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
Batuhan Bora
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Silikon spreyi diye birşeyden söz ediliyordu, arabalarda kullanılıyormuş. Su uzaklaştırıcı, aynı wd40 gibi, her türlü kadroyu sudan korur.
Bu silikonlu spreyleri metal yüzeylere önermiyorum bişey olucağından değil ama etkiside olmaz gibi daha çok kauçuk ve plastik türü yerlere sürülebilir

Ekran görüntüsü 2023-05-01 214558.png

önerimde würt olanlar

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Bisikletim yağmurda bir miktar ıslanmış buda vidalarda pas başlangıcı yapmış, bunu nasıl temizlerim ve dahada paslanmasını önleyebilirim?
Alyan yuvasındaki pası wd-40, tuz ruhu, nitrik asit gibi şeylerle aldığında o 5 mm yuva 5.2 olur. Bu da civatayı çözmeye çalışırken yuvanın yalama olma ihtimalini arttıyor.

Daha paslanmaz. Paslanma bi nevi kendisinin ilacı bir olay. Metalin yüzeyi paslanarak kimyasal yönden kararlı hale geliyor. Paslanınca pas tabakasının altındaki metalin oksijenle teması çok azaldığı için paslanma duruyor. Pasın çeliği tamamen yiyebilmesi sadece ince (1 mm) malzemede mümkün. (deniz suyu gibi ortamlar hariç tabi).

Zeix

Üye
Tepki
0
İsim
Arda
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ben buraya foto atsam nasıl temızlerım bakarmısınız _
yani cok anlamıyorum aslında ama sadece kadro temızlıgı yapıyorum ama ayda 1 zıncırlede uğraşmak gerek sanırsam
deore hg54 zincirim var mtb bisikletim nasıl temızleyebılırım yanş zıncırı pek de çıkarasım yok herkes farklı bışey demış bırı kısa ve net yazabılırmı cok kafam karıştı
ve zıncır yagı falan bır kac bışey almam lazım ne almam gerek zıncır yagım bıle yok tavsıye edersenız fıyat/performans bışeyler

Tepki
0
İsim
Ahmet T
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Asperox 'u bir arkadaşımın önerisiyle ben de kullandım çok başarılı ama yeni değiştirdiğim XT arka göbek fllper bir süre sonra yağsızlıktan iptal oldu ve değiştirmem gerekti. çok güçlü bir kimyasal içerik göbeklere nüfuz ederek mevcut yağları çözebilmekte gerisini sizin değerlendirmenize bırakıyorum Gazyağı ile temizleme(Bulabilirseniz) usulüne geri döndüm