Ev Yapımı KM Saati

Tepki
0
İyi günler arkadaşlar, kadanslı km saatleri çok pahalı olduğu için kendim bir tane yapmaya karar verdim. bisiklet terimlerine biraz yabancı olduğum için bazı sorularım var, cevaplarsanız sevinirim.

1-) Kadans tam olarak nedir ?
2-) Bir KM saati neleri göstermeli ? (Örn; hız, toplam km, vs.) -Bu soru biraz da bütçe meselesi ama siz aklınıza gelenleri yazın. Kan basıncı, nabız gibi biyolojik şeyleri atlayın çünkü onları tam olarak tespit edemem.

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Kadans dakikada çevireceğin pedal sayısıdır en kaba tabiriyle.Kadans bilgisi eğer bu işi profosyonel olarak yapmayacaksan yarışmalara katılmayacaksan çok işine yaramaz.Sana lazım olan anlık hız-ortalama hız-günlük zaman-toplam zaman-günlük kilometre-toplam kilometre ve kronometre lazım oluyor genel olarak.eğer ekstra bilgi istersen max hız ve saat ekleyebilirsin.Bu arada bunları yapmak için harcıyacağın zaman ve para, ayrıca su geçirmez uygun kutu da bulmayacaksın onun yerine hepsini barındıran piyasada su geçirmez sigma 1009 45 liraya satılıyor boşa uğraşma derim :)

• Beğen
Tepkiler: Mücahit Kıvrak
Tepki
0
Eski konuların arasında "yüksek kadans" diye bir antreman programı gördüm. Bende bisiklete yeni başlayan biriyim ve durumlar bayağı kötü, markete gidip gelsem tıkanıyorum diyim siz anlayın :) Bu antreman programını uygularım diye düşünmüştüm. Yoksa normal km saatleri bisikletçide 12 TL -ki benim LCD ekranımla mikrodenetleyicim zaten o kadar tutuyor, yani maliyet, zaman vs. açıdan düşününce hazır almak en mantıklısı aslında.

Ucuz kadans göstergeli km saatleri yok mu ? Ya da bana uygun kadanssız bir antreman programı ?

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Rpm göstergesi olan alt seviye bir hız göstergesinin mıknatıs ve alıcısını pedalla kadroya monte edip, ekrandan Rpm değerini okursanız size dakikada çevirdiğiniz pedal sayısını verir. En ucuz olarak bu geliyor aklıma.

Bu Rpm göstergesi normalde tekere takılınca tekerin dakikada attığı turu gösteriyor. Pedala bağladığınızda pedal turunu gösterecek yani kadans olmuş olacak.

abdullah gökduru

Aktif Üye
Tepki
194
@Serden Us

vay !! bu fikri beğendim denesem mi ne. 9.90 a satılan dandik km saatleri bu işi yapar mı acaba? alıcıyı arka çatalın son tarafına, aynakolun yakın geçtiği bir yere bağlarım, mıknatısı da bir şekilde pedalın iç tarafına

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
AS-904 sayaçlarda vardı galiba bu özellik.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
Arkadaşlar bir hafta kadas kiti ile gezmiş biri olarak net söylüyorum eğer yarışmayacaksanız ve yol bisikletçisi değilseniz kadas cidden bir haftada sıkılacağınız bir şey. takınca göreceksinizki zaten belirli bir ortalamanız var ve üç aşağı beş yukarı bu değişmiyor.Ayrıca Serdenin yönteminden daha kolayı var çünkü rpm li km saati bulmak çok zor :) normal 5 liralık km saati alıyorsunuz o saate lastik değerini şimdi hatırlamıyorum ama internetten araştırrısanız bulursunuz baya büyük bir değer giriyorsunuz .hız olarak size gösterdiği değer atıyorum 8.7 km oluyor ekranınızda ama bu 87 kadansa tekabül ediyor.bunuda zamanında bizzat denmiştim hatasız doğru gösteriyordu.Markete gidip geliyorum tıkanıyorum diyede kendine dert etme biraz zaman ver kendine ve sürekli uzun yol yap muhakkak açılırsın.Rampa cıkmaktan rüzgara karşı gitmekten korkma.Yağmurdan soguktan kaçma fazla değil 3-5 ay sonra kendin bile şaşırırsın geldiğin duruma.Utanarak söylüyorum 35 yaşındayım günde 1 paket sigaram var fakat 200 km yolu cok rahat giderim. hiç rampadan çekinmem aksine rampa severim.bazen ciğerlerim patlıyacak gibi olur canım acır ama yinede giderim.Bir günde 12 saat pedal cevirdiğimi bilirim o yuzden bazı şeyleri zamana bırak derim.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Mikrodenetleyici biraz kaba duruyor ama grafik lcd ve 16f84 ile güzel şeyler yapılabilir. 16f877 de analog modül var onu kullanırsanız sıcaklıkta ölçülebilir. Ama her ne olursa olsun hazırları el emeği gibi olmuyor :)

Tepki
0
Tabiki el emeğinin yeri başka. 16F84 un osilator hızı bir km sayacı için yeterli gelmez max. 10 Mhz destekliyor. Çok büyük bir devre olmaması için de 16F877 uygun değil en iyisi hem ufak hem de 20 Mhz destekleyen 16F628. Aslında bunlara gerek kalmadı dandik bir km sayacıni pedala bağlamak niye aklıma gelmemişti :) Bunu denerim insaallah. Asıl km sayacı olarak da sigma 509 hoşuma gitti ucuz ve bir sürü özelliği var. Ferhat Bey performans konusunda sanırım doğru diyorsunuz. Daha bisikleti alalı 1 gün oldu ama şimdiden iyi yönde fark var...

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Tolga abi öncelikle aramıza hoş geldin :)
Yüksek kadans antremanı üst düzey seviyelere çıkmış arkadaşlarımız içindir.
Forumda triathloncu Fırat Dizman(moderatör) abimizin bir lafı var.
Esneklik günden güne,güç aydan aya,dayanıklılık yıldan yıla artar diyor :)
Bunu göz önünde bulundur.6 ay gibi bir süre kullan sonra çok yorulmadığını farkedeceksin zaten :).
Zaman tanı vücuduna sabahları yürüyüş yap.Sigara kullanıyorsan sigarayı bırak.Koş ciğerlerini aç.Dİnlenik nabzın düştükçe dayanıklılığın artar ve daha geç kesilirsin :)
Ayrıca kesiliyorum derken? nefesin kesiliyorsa ciğerlerini açman lazım dediğin gibi.
Ama bacakların ağrıyorsa dert etme çabuk hallolur o sıkıntı :) hamlıktır o :)

Tepki
0
Teşekkür ederim Burak. Evet nerden bildin :), çok az nefes kesilmesi ama en çok kol ve bacak kaslarım. Ama dediğiniz gibi, zamanla düzelir insaallah. Çok şükür sigara ve alkol kullanmıyorum, tek sorunum bu yasa kadar hiç spor yapmamış olmam. O da bisikleti kullandıkça düzelir insaallah.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Tolga Çakar
16f84 ile 16f877 çalışma hızı DC 20MHz i destekler. HS tipi seramik rezonatör ile 20MHz olur. Ama çok yüksek hızda olacağı için hesaplamalar da çok hassas olur. Bana soracak olursanız km saati için XT tipi 4MHz lik kristal osilatör çok rahat yeter.

özcan parlakoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
375
@Ali Menemen

en sonunda aynı kadroyu paylaştığım birine denk geldim :D 2009 model 741 hiç denk gelmemiştim. sahilde de kullanıyorum 1 tane yok sadece bendemi var diye düşünüyordum

Kadir.Celik

Forum Demirbaşı
Tepki
75
Tübitak'ın sitesinde kendimiz yapalım bölümü var. Orada bisiklet için km saati adında bir proje vardı, belki işinize yarar linkini buraya koyuyorum.
(link)

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@özcan parlakoğlu
İyi işte ilerde çok para yapar bu kadrolar, az bulunuyo nede olsa :D